

Економіка і бізнес
Уряд затвердив монетизацію субсидій. Як вона працюватиме?
Кабінет міністрів України затвердив поетапне проведення монетизації субсидій. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 26 вересня.
Повний перехід на монетизацію субсидій відбудеться протягом наступного року. Перший етап монетизації планується розпочати з 1 січня 2019 року – це торкнеться, орієнтовно, 100-150 тисяч домогосподарств, які звернуться за субсидіями з новим пакетом документів.
Другий етап почнеться з 1 травня 2019 року і торкнеться домогосподарств, яким субсидія призначена на неопалювальний період. Третій етап планується почати з жовтня, коли відбудеться повний перехід на монетизацію.
Як субсидії працюють?
Субсидії — це цільова грошова допомога від держави, яка надається людині для сплати за житлово-комунальні послуги. Але власне грошей люди не бачать, бо усі розрахунки відбуваються на рівні постачальників послуг і насправді навіть не грошима, а взаємозаліками, списанням податків тощо. Для людини, тобто для споживача, субсидія — це фактично сума, на яку зменшується розмір її платіжки після проведення розрахунків держави з постачальниками.
Субсидії розраховують за середніми нормами споживань, а не за фактично використані ресурси. Уряд скоротив норму споживання газу на опалення квадратного метра житла до 4,5 кубометра. Минулого опалювального сезону норма була 5 кубометрів. 2014-го, коли почала діяти програма субсидування, вона становила 13,6 кубометра.
Зміни почуються зі стартом опалювального сезону. Якщо раніше держава компенсувала 450 кубів за опалення будинку на 90 квадратів, то тепер потрібно вкластися в 405. Решту 45 кубів потрібно оплатити за тарифом 6,96 грн за куб – це 313 гривень.
Читайте також: В Україні зросла допомога безробітним: скільки платять?
Кому надається субсидія?
Право на субсидію надається будь-якому гpомадянину, будь-якого віку та соціального становища, на своїй або оpендованій кваpтиpі.
Житлово-комунальна субсидія офоpмлюється на одного з заpеєстpованих членів домогосподаpства (сім’ї), на ім’я якого відкpито особові pахунки на оплату комунальних послуг. Pешта членів домогосподаpства для пpизначення субсидії повинні підтвеpдити свою згоду на доступ і обpобку пеpсональних даних.
Пpаво на отpимання субсидії готівкою на пpидбання скpапленого газу, твеpдого та pідкого пічного побутового палива надається тим гpомадянам, чиє житло не забезпечується електpо-, тепло- або газопостачанням для обігpіву.
Сума платежу для кожного домогосподаpства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.
Що таке монетизація?
Монетизація полягає в тому, що на рахунок людини буде надходити певна сума коштів, і вже з них людина буде розраховуватися за комунальні послуги. Тут ідеться про монетизацію на рівні домогосподарств.
В уряді вважають, що перехід на прямі розрахунки зекономить бюджетні кошти. Міжнародні кредитори (МВФ, Світовий банк, ЄС та Європейський банк реконструкції і розвитку) вимагають від України запровадити монетизацію субсидій вже не перший рік. За цією системою гроші отримує не постачальник послуг, а сам споживач. Тобто людина сплачуватиме комуналку повністю, а їй нараховуватимуть гроші на картку чи віддаватимуть готівкою.
Українці зможуть економити кошти із субсидій за споживання меншої кількості ресурсів. Громадянам уже компенсують ощадливість: минулого опалювального сезону (2017-2018) гроші відшкодували вже 1,7 мільйонам родин. На це пішло близько півтора мільярда гривень.
В Уряді планують, що з часом потреба у субсидіях має зменшитись, а бюджет зекономить десятки мільярдів гривень.
Економіка і бізнес


Читайте про сучасних підприємців, що впроваджують свої ідеї попри війну.
Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то легко опустити руки. Але подружжя Губарів обрало інше — вони почали вирощувати квіти.
У Глухові, що за десять кілометрів від кордону з росією, Лариса й Ігор Губарі на другому поверсі будинку облаштували теплицю. Їхній тюльпановий бізнес — це не лише про красу, а й про віру в те, що життя має продовжуватись.
ШоТам дізнався, як любов до квітів стала порятунком у час війни.
Усе почалося з букета на 8 березня
Моє життя завжди було пов’язане з творчістю. У свій час я була ведучою на заходах, тоді хореографкою. Уже 16 років є майстринею манікюру. Тоді мало хто вмів гарно малювати дизайни, через це до мене йшли багато людей. Мій батько був художником, і мені це теж легко давалося.
Згодом я ще й вирішила стати весільною декораторкою — скоро буде 10 років, як із чоловіком почали цим займатися. Ми перші зайняли цю нішу в місті. Коли стало менше весіль через коронавірус, а пізніше — через повномасштабне вторгнення (тоді замовлень зовсім не було), мені все одно хотілося працювати з квітами.

Лариса Губар у своїй тюльпановій теплиці. Фото надала Лариса
Якраз три роки тому діти мені подарували на 8 березня великий букет тюльпанів. Я його сфотографувала й почала шукати, який це сорт, бо раніше такого не бачила. Виявилось, це Columbus, — такий піоновидний тюльпан. Під фото одразу був опис, як його вирощувати. Коли прочитала про вирощування тюльпанів, мені воно саме відгукнулося — наче послання, що це моє, і треба цим займатися.
Чоловік спочатку вагався, адже потрібно починати новий бізнес і вкладати туди гроші під час війни.
Але я все одно шукала, де купити цибулини. Думала посадити 2 тисячі, але, порадившись з оптовиком, зрозуміла, що можна більше. Я замовила більше 6 тисяч цибулин 12 сортів тюльпанів і знову запропонувала чоловікові ідею з бізнесом. Він мене підтримав — діватись було нікуди, бо я вже замовила цибулини.
Думали, що вже нічого не вийде
Ми вирішили садити квіти в літній кухні, але спершу потрібно було підготувати приміщення й усе необхідне для вирощування. Їздили копати торф на болотах — раніше в нас були гарні торф’яники ближче, але там усе заміновано.
Чоловік косив кропиву на болотах, ми в рукавицях висмикували коріння й копали на глибину десь 50–70 см. Наша машинка 5-6 разів їздила туди-сюди, щоб завантажити всі мішки. Таким чином наносили собі хорошого ґрунту.

Подружжя Губарів разом розвивають свій бізнес. Фото надала героїня
Далі робили суміш ґрунт + річковий пісок. Другий інгредієнт замовляли з Києва, бо там був такий, як нам треба. Це вийшло дорого, тому що сама доставка удвічі дорожча, ніж той пісок.
Якраз у цей час померла свекруха, і ми взагалі вже не думали про тюльпани. Після цього ще й чоловік сильно захворів. Тому садили квіти не в кінці жовтня чи на початку листопада, а 16 грудня.
Я боялася, що вони не встигнуть вирости. Але все вийшло — корінці пустилися й добре все вкорінилося. Уже третій рік вирощуємо тюльпани та продаємо через соцмережі як «Флора від Лори».
Головне — не проґавити шанс
Перший раз замовляла цибулини з західної частини України. Та потім дивилася виставки тюльпанів, одна з яких проходила в Нідерландах, і там дівчина розповідала про тюльпани трьома мовами. Мені стало цікаво, чи вона з України, — я знайшла її у фейсбуці й виявилося, що вона з мого міста.
Я вірю, що Бог чи Всесвіт дає шанс і скеровує людину. Так повинно було статись, щоб саме я на неї вийшла. Їхня фірма з Нідерландів не хотіла брати нових покупців. Я її вмовила, але мінімальне замовлення мало бути великим, і мені потрібно було думати, як збути решту цибулин, які не зможу посадити. Ще було одне «але» — самостійно знайти перевізника та розмитнити товар.
Як ділова жінка, яка в молодості пропрацювала майже 15 років на ринку, я зіштовхувалася з багатьма випадками й часто їздила за кордон. Сказала їй, що впораюсь і з цим.
Ми з чоловіком переживали, що не зможемо продати квіти. Коли все вже привезли додому, виявилося, що в інших постачальників не вистачає цибулини. Так вийшло, що в мене якраз були ті сорти, які вони шукали. Я собі залишила на вирощування тюльпани, а зайві продала.
Квітами себе заспокоюю від обстрілів
Ми зробили тюльпанову теплицю на другому поверсі нашого недобудованого будинку. Цього року почали вирощувати квіти на воді з сумішшю добрив: кожні три дні треба міняти цю речовину й шість літрів з ящика зливати та наново заливати. Це дуже тяжка праця, тому що ящиків близько 70, і все треба робити вручну. В теплиці ще немає гарячої води, тому я кип’ячу воду внизу, розбавляю її, ношу відра нагору й поливаю все.

Тюльпанова теплиця на другому поверсі будинку подружжя Губарів. Фото: Лариса Губар
Тюльпани — ніжні квіти, і в їхньому вирощуванні багато нюансів. Наприклад, важливо вимірювати кількість солей у воді, бо якщо переборщити, то добриво буде обпалювати корінці, і цибулинка пропаде. А якщо не додати добрив, квітка буде маленька.
Також для тюльпанів повинно бути світло, як у природі: у цей час навесні десь о 6 ранку починає світати й уже десь о 18 темніє. Якщо світла не вистачатиме, тюльпанчики покрутяться.
У нас цілодобово працюють три вентилятори з трьох боків, аби не було застою повітря. Ми одразу купили інвертор, бо під час відключення світла квіти б не вижили.
Крім цього, опалюємо будинок дровами, щоб постійно підтримувати потрібну температуру. Одного разу не ввімкнули другий камін, і стовбур тюльпана від перепадів температури пересох.

Ігор Губар працює в теплиці. Фото надала героїня
Незважаючи на всі нюанси, тюльпановий бізнес — це про задоволення. Ми живемо на краю міста, за нами одразу поля, а тоді села й уже росія. У нас постійно гучно від обстрілів, тож квітами я себе заспокоюю.
Квіти оточують мене цілий рік: коли закінчуються тюльпани, починаються петунії, а за ними бегонії. Я без квітів уже не можу. Кажуть, якщо ти раз спробувала купити насіння й щось виростити, то далі від цього не можеш відмовитись — отак і в мене.

Букети, які прикрашають оселю подружжя. Фото: Лариса Губар
Я вже замовила насіння інших квітів, які теж буду вирощувати на продаж у теплиці. Далі, можливо, і розсадою займуся. Мені це сподобалось, хоча раніше я була байдужа — чоловік допомагав моїй мамі обробляти землю, садив разом з нею, а моє діло було робити манікюри. А зараз можу відмовити деяким клієнтам, бо знаю, що треба підживлювати квіти.
Не вагайтеся пробувати щось нове
Я багато разів починала нову справу й люблю ризикувати. Чоловік вже лякається, коли я кажу: «У мене є ідея». Вони з донькою відповідають: «Давай за два дні нам розкажеш, бо ми ще не готові слухати твої ідеї».
Хочу порадити людям, які бояться ризикувати, що краще зробити й шкодувати, ніж не спробувати. Коли щось зробила, і в тебе не вийшло — ти спокійна, бо спробувала. Можеш іти далі, шукати себе в чомусь іншому. Але якщо не спробуєш, тебе буде всередині крутити, мучити думка: «А що, якби я зробила, і в мене б вийшло?». Тому не вагайтеся пробувати щось нове — навіть за десять кілометрів від кордону з росією.
Економіка і бізнес

Міністр фінансів України Сергій Марченко та надзвичайний і повноважний посол Японії в Україні Масаші Накаґоме 18 квітня підписали угоду щодо надання Україні близько 3 мільярдів доларів кредиту. Цю суму покриватимуть прибутки від російських активів.
Про це повідомили в Міністерстві фінансів України.
Кошти надають в межах механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) країн G7. Фінансування передбачили на 30 років, а його обслуговування та погашення здійснюватиметься коштом майбутніх прибутків від знерухомлених російських активів.
Отримані гроші спрямують на забезпечення пріоритетних бюджетних потреб, відбудову та розвиток України.
Читайте також: Канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО)
«Японія є яскравим прикладом міжнародної солідарності, ставши одним із провідних партнерів України в часи нашої боротьби за свободу та гідність. Підписання сьогоднішньої угоди не лише сприятиме забезпеченню наших нагальних бюджетних потреб, але й стане черговим підтвердженням щирої відданості Японії спільним цінностям, які обʼєднують наші країни», — зазначив Сергій Марченко.
Міністр додав, що загальний обсяг бюджетної підтримки від Японії з 2022 року вже перевищив 8,5 мільярда доларів.

Нагадаємо, що ЗСУ використовують далекобійне озброєння, створене завдяки інвестиціям Литви.
Також ми писали, що Україна відкрила свій павільйон на EXPO 2025 в Японії (ФОТО).
Фото обкладинки: Pixabay
Економіка і бізнес

25 квітня Львів прийматиме SUP DAY FORUM LVIV 2025 — платформу для українських підприємців, яка об’єднає понад 200 гостей та 25 провідних спікерів. Учасники обговорюватимуть стратегії розвитку бізнесу, трансформацію клієнтського досвіду, нові ринки та роль «українськості» як унікальної бізнес-цінності.
Про це повідомили організатори зі Спілки українських підприємців.
Програма форуму
Основна частина форуму відбудеться 25 квітня з 10:00 до 19:00. Програма передбачає виступи засновників і керівників провідних компаній, панельні дискусії, бізнес-кейси та інтенсивний нетворкінг.
Під час заходу виступлять такі спікери:
- Володимир Поперешнюк («Нова пошта»);
- Дмитро Ковальчук (Alterra Group);
- Ростислав Вовк (Kormotech);
- Софія Опацька (бізнес-школа УКУ);
- Катерина Глазкова (СУП);
- Дмитро Дубровський;
- Мирослав Маринович;
- Валерія Гузема (Guzema) та інші лідери українського ринку.
Увечері 24 квітня, напередодні форуму, організатори проведуть VIP-вечерю — закриту зустріч із топспікерами. Це можливість для учасників форуму поспілкуватися з лідерами думок у неформальній атмосфері, розширити ділове коло та отримати інсайти з перших вуст. Вартість квитка на вечерю — 4000 гривень.
Реєстрація на подію
Зареєструватися на SUP DAY FORUM LVIV 2025 можна за посиланням.
Контактна особа для реєстрації на VIP-вечерю — менеджерка Марія: +380 67 630 88 32.
Деталі події можна дізнатися у менеджерки Катерини за телефоном +380 95 046 97 40.
Організатором заходу виступає Спілка українських підприємців (СУП). Усі учасники, які дізналися про подію з цього анонсу, можуть скористатися промокодом SDFL25 та отримати знижку 25% на квиток.
Нагадаємо, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Спілки українських підприємців