Економіка і бізнес
В Україні зареєстрували рекордну кількість електромобілів
За перші 9 місяців цього року в Україні зареєстрували на 54% більше електромобілів порівняно з аналогічним періодом 2017 року. Їх зараз налічується 3 798 одиниць, що на 533 автомобілі більше, ніж за весь минулий рік.
Про це повідомила Федерація роботодавців автомобільної галузі України (ФРАО) на основі аналізу даних МВС, передає агентство Інтерфакс-Україна.
У статистику увійшли первинні та вторинні реєстрації електромобілів, а також ввезені з-за кордону авто (за посвідченням митниці), тоді як перереєстрації та тимчасові реєстрації в неї не входять.
Читайте також: В Україні вироблятимуть електричні автомобілі та літаки
“І якщо в першому кварталі кількість реєстрацій автомобілів з електроприводом майже не зросла, то в другому і третьому кварталах українці стали активно використовувати пільгові умови ввезення”, – констатують в Федерації.
Так, третій квартал показав приріст 40% порівняно з другим, і 117% порівняно з третім кварталом минулого року. Якщо темпи не збавляться, в четвертому кварталі кількість реєстрацій може вперше перевищити 2 тис. автомобілів.
Які електрокари популярні серед українців?
П’ятірка лідерів за кількістю реєстрацій електромобілів: на першому місці з великим відривом тримається Nissan (2 492 автомобілі, або 65,6% всіх реєстрацій), слідом йдуть Tesla (267, або 7% всіх реєстрацій) і BMW (251, або 6,6% всіх реєстрацій). На четвертому місці – Renault (138, або 3,6%), п’яте посідає Mercedes-Benz (121, або 3,2%).
З електродвигунами дешевше
З 1 січня 2018 року строком на рік почали діяти пільги на імпорт електромобілів в Україну. З 1 січня при ввезенні нових і старих електромобілів в Україні скасовується сплата акцизу та податку на додану вартість (ПДВ). Про це йдеться в законі 2245-VIII про внесення змін до Податкового кодексу.
Зокрема, транспортні засоби, які оснащені виключно електричними двигунами, звільнили від оподаткування акцизним податком операції з ввезення на митну територію України.
Експерти прогнозують, що з урахуванням всіх факторів купити електрокар в Україні можна на 17-20% дешевше.
[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]
Економіка і бізнес

Міралі — кухар з Азербайджану, якого кликали працювати до себе ресторани з зірками Мішлена, та він обрав створювати нову українську кухню. Уклав душу та весь ресурс у власний ресторан Mirali, а продукти принципово закуповує лише в українських господарств, щоб розвивати своє.
Азійські місо-пасту чи соєвий соус він готує з локальних інгредієнтів, та знайшов заміну навіть італійським трюфелям — замовляє їх з ферми на Вінниччині, яку 10 років тому заснував аграрій Олександр Джига.
Цей підприємець веде YouTube-канал, де розказує про технологію вирощування грибів, ділиться досвідом в агробізнесі, показує життя в селі та локальні виробництва. Дивіться більше в нашому проєкті про українських підприємців «Куркулятор».
Фото обкладинки: скриншот відео ШоТам
Економіка і бізнес

У Миколаєві запрацювала кав’ярня, створена на згадку про загиблого військовослужбовця з позивним «Микита». Її відкрила його дружина Марина Музика, втіливши мрію, яку подружжя плекало ще з 2023 року.
Про це повідомили в «Суспільне Миколаїв».
Назва «Кіт Микита» символічна — саме так Марина називала чоловіка. Вона розповідає, що він був спритним, уважним, добре бачив у темряві й міг тихо пересуватися. Саме такі асоціації і стали основою концепції закладу, інтер’єр якого оформлено у стилі «бойових котиків». Атмосфера кав’ярні — тепла, патріотична, з особистими фото, шевронами та прапорами.
«Я подумала, що він вже не зможе сам втілити мрію, тому я маю зробити це за двох і розповісти людям, хто такий “Микита”», — каже Марина.
Читайте також: Три історії війни: як фонд savED повертає безпечне дитинство
Допомогли реалізувати ідею друзі та рідні. Вони допомагали з ремонтом, розстановкою меблів і навіть дизайном стаканчиків. Саму кав’ярню відкрили менш ніж за два місяці.
Відвідувачі кажуть, що в кав’ярні панує родинна атмосфера, а її головна мета — не тільки нагадати про Микиту, а й підтримати українських військових і зберегти пам’ять про всіх полеглих захисників.




Нагадаємо, що рідні загиблого військового піднялися на Говерлу та втілили його мрію військового.
Фото: сайт «Суспільне Миколаїв», Богдана Будулуца
Економіка і бізнес

За підтримки Швеції в Ірпені стартує проєкт, у якому громада навчиться екологічно переробляти уламки зруйнованих споруд. Під час будівельних робіт планують навчати жінок-водійок працювати з технікою та впроваджувати сталі технології утилізації відходів.
Про це повідомили в пресслужбі Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО.
Вісім жінок із Ірпеня пройдуть навчання з керування вантажівками та екскаваторами — їх готуватимуть за шведською програмою Beredskapslyftet. До цього учасниці вже здобували перші навички керування транспортом.
За словами виконувачки обов’язків міського голови Ірпеня Анжели Макеєвої, ця підтримка допомагає не лише фізично відновлювати громаду, а й інтегрувати європейські екостандарти у відбудову: «Ми дуже цінуємо цю допомогу. Вона критично важлива для нашого майбутнього».
Читайте також: «Відчуй Антарктиду»: у Львові стартувала кампанія на підтримку полярників-військових
Проєкт реалізує НЕФКО, Північний зелений банк, за фінансування Міністерства закордонних справ Швеції та Шведського агентства Sida. Загальна сума підтримки — 5,9 мільйона євро. Участь беруть і шведські компанії Scania та Volvo CE, які передадуть Ірпеню спецтехніку.
Розпочнуть роботи восени 2025 року, а завершити будівництво планують навесні 2026-го. Організатори прагнуть зробити проєкт зразком для сотень подібних ініціатив по всій країні — із фокусом на стійке відновлення, екологічність і гендерну інклюзію.



Нагадуємо, що майстерня Balbek Bureau розробила проєкт оновлення Будинку кіно (ФОТО).
Фото: пресслужба НЕФКО