

Технології
Українці запустили стартап, який за поглядом виявляє депресію чи тривогу
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українці запустили нейротехнологічний стартап Anima, що робить онлайн діагностику небезпечних станів психіки людини, пише AIN.ua.
Стартап використовує метод eye-tracking або аналізу руху ока. Засновники описують інструмент як щось на кшталт термометру для психіки. Мета стартапу (ознайомитися можна тут) – допомогти людям запобігти розладам психіки.
Як виник стартап?
Anima заснували керівний партнер агенції Aimbulance Роман Гавриш (СЕО) та науковець, Ph.D. нейробіології Сергій Данилов. Над проектом працювали три роки з моменту ідеї, і рік з моменту старту активної розробки.
Раніше вимірювання психічного стану можна було зробити тільки у психолога, психіатра або офлайн у клініці. Завдяки Anima це можна зробити онлайн. Ба більше, за словами Гавриша, стартап забезпечує глибший рівень аналізу завдяки технології айтрекінгу, яка тільки зараз виходить з наукових лабораторій на ринок.
Засновники Anima інвестували в проєкт понад $100 000 власних коштів без залучення сторонніх інвестицій.
Як це працює?
Як стверджують в Anima, eye-tracking технологія – це ефективна доказова дистанційна діагностика психічних станів людини. В основі тестування – стеження камерою за рухом сітківки ока та визначення викривлення уваги. Все, що потрібно для проходження нейропсихологічного тесту: ноутбук із камерою, інтернет та Google Chrome.
Тестування наразі доступне лише на десктопі, у браузері Google Chrome. Веб-камера фіксує рух очей і визначає, наскільки зміщений розподіл уваги щодо стимулів різного емоційного забарвлення. Завдяки цьому можна визначити:
- у якому стані перебувають базові нейрологічні системи,
- як швидко вони готові реагувати на небезпеку,
- емоційні стани інших людей.
Аналіз поведінкових реакцій людей дає змогу визначити рівень тривожності, депресії та прогнозувати ризик розвитку небезпечних станів.
«Аналізуючи рухи очей, те, як люди помічають та затримують увагу на емоційних, загрозливих стимулах, ми можемо визначити рівень тривожності або депресії, по суті, те, наскільки перспективним і безпечним сприймає людина навколишній світ», — пояснює Сергій Данілов.
Тому разом із персоналізованим результатом Anima надає рекомендації, як подолати такі стани, зберегти продуктивність і власне психічне здоровʼя.
Цільова аудиторія та монетизація
Стартап орієнтувався на військових, оскільки під час повномасштабної війни вони перебувають у стані значного психічного напруження. Як розповіли в Anima, стартап співпрацював з військовими госпіталями та психологами, у тому числі на фронті.
«Класичні психологічні тести лише частково розв’язують проблему моніторингу готовності військових до стресів. Anima закриває питання визначення психологічної готовності до бою та дає змогу вчасно фіксувати небажані зміни психічного стану військового після і між боями для його своєчасної та швидкої реабілітації», — розповів Віктор Комаренко, військовий психолог Азову.
Для військових Anima доступний безкоштовно. Якщо ви військовий психолог або терапевт, що працює з переселенцями чи вразливими групами, доступ можна отримати за зверненням на адресу [email protected]
Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад
У відповідь на зростання загрози розладів у населення та потребу у фінансовій стабільності вирішили також запустити версію для громадськості. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1 з 4 українців має суттєвий ризик розладів.
Для цивільних додаток має декілька тарифних планів, починаючи від 39 грн за тест, який дозволяє провести діагностику свого психічного стану. Гроші від монетизації будуть спрямовані на безкоштовне тестування для військових та подальшу розробку продукту.
Реліз Anima для цивільних відбувся 6 лютого. Як розповів Роман Гавриш, за два дні платформа отримала декілька тисяч візитів та сотні користувачів. Щодо версії для військових, там робота більш тривала та індивідуальна, яка включає також тривалу терапію. Anima слугує не лише як інструмент діагностики, але й вимірювання прогресу терапії для кількасот пацієнтів.
У майбутньому команда планує зробити Anima комерційним проектом, насамперед на західних ринках. Наразі працюють над запуском у США.
Нагадаємо, Мінцифри створило серіал про психічне здоров’я дітей під час війни.
Також Червоний Хрест відкриє центри психологічної підтримки у великих містах України.
Фото: wefixit.id.

Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Американсько-українська аерокосмічна компанія Firefly Aerospace, що займається комплексними космічними перевезеннями, підписала контракт із NASA на $112 мільйонів.
Про це повідомили на сайті підприємства Firefly Aerospace.
Контракт розрахований до 2026 року і передбачає доставку корисного вантажу на місячну орбіту та зворотний бік Місяця.
Відомо, що компанія використовуватиме свій космічний корабель Blue Ghost, щоб спочатку вивести супутник на орбіту Місяця, а потім доставити два дослідницькі корисні вантажі на зворотний бік Місяця.
Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні
«У цій місії дебютує унікальний двоступеневий космічний корабель Firefly Blue Ghost, який пропонує NASA та іншим клієнтам кілька варіантів розгортання, оскільки ми спільно будуємо інфраструктуру для поточних операцій на Місяці та дослідження планет», — сказав Білл Вебер, генеральний директор компанії Firefly Aerospace.

Доставлені корисні вантажі сприятимуть місячним дослідженням та інфраструктурі у поєднанні з дорожньою картою NASA від Місяця до Марса.
Читайте також: Україна приєдналася до проєкту NASA з освоєння космосу
Перед посадкою на Місяць транспортний корабель компанії Blue Ghost розгорне супутник Європейського космічного агентства Lunar Pathfinder на місячну орбіту, щоб забезпечити зв’язок для майбутніх космічних кораблів, роботів і людей-дослідників.
Після приземлення на зворотному боці Місяця місячний посадковий апарат Blue Ghost буде забезпечувати безперебійний зв’язок для дослідження Місяця.
Першу місію планують запустити в 2024 році. Вона доставить 10 корисних вантажів від NASA і два комерційні корисні вантажі.
Про Firefly Aerospace
У 2017 році компанію Firefly Space Systems викупив український бізнесмен Максим Поляков. Офіси Firefly Aerospace розташовані в американському Остіні і Дніпрі. Основне виробництво вузлів ракети зосереджено в штаті Техас, однак частково обладнання розробляється і в Україні. Компанія розробляє ракети-носії, космічні апарати і послуги, щоб забезпечити найкращу в галузі доступність, зручність і надійність для державних і комерційних клієнтів.
Нагадаємо, американсько-українська компанія Firefly Aerospace підписала контракт зі SpaceX.
Також ми повідомляли раніше, українська команда здобула перемогу в хакатоні від NASA.
Фото: fireflyspace.com.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Національний банк України запроваджує інформаційну систему «Електронний архів НБУ», дослідно-промислова експлуатація якої розпочалася з 2021 року.
Про це повідомили у пресслужбі регулятора.
Зазначається, що впровадження системи забезпечить:
- автоматизацію основних функцій архіву,
- оцифрування архівних документів,
- легкість та зручність доступу до них працівників.
Надалі Нацбанк планує поширення цієї інформаційної системи в банках і фінансових установах з метою інтеграції й поліпшення їх взаємодії з регулятором, іншими органами державної влади.
Що передбачено?
- проведення пілотного проєкту з Укрдержархівом, Мін’юстом і Мінцифри щодо взаємообміну електронними архівними документами;
- вивчення можливості обміну спільно з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб архівних документів в електронній формі на зберігання через наявні електронні канали зв’язку шляхом створення нового онлайн-модуля «Особистий кабінет фондоутворювачів».
Окрім того, у планах Нацбанку вдосконалення механізмів оброблення та захисту архівних документів, що містять інформацію з обмеженим доступом, налагодження обміну досвідом із банками, які мають або створюють такі архіви, а також у частині інтеграції та взаємодії з органами держвлади та установами.
Читайте також: Як продавати на Etsy в 2023? 10 дієвих (і не дуже) варіантів для українського бізнесу
Водночас планується вивчення можливості спільно з банками, учасниками ринку небанківських фінпослуг, які не мають відповідних рішень, запровадження онлайн-кабінету з доступом для передання електронних архівних документів із перспективою створення галузевого держархіву НБУ.
Наголошується, що Національний банк готовий дослухатися до пропозицій щодо розбудови та упровадження проєкту. Пропозиції можна надсилати на електронну пошту НБУ до 15 травня 2023 року.
Відзначимо, що реалізація проєкту передбачена стратегією НБУ до 2025 року і стратегією розвитку фінсектору України до 2025 року,
Нагадаємо, Національний банк України став центробанком року за версією Central Banking Awards.
Раніше ми повідомляли, що в Україні запрацював національний банкоматний роумінг.
Фото: Depositphotos.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Група ДТЕК завершує будівництво першої черги Тилігульської вітрової електростанції, повідомили у пресслужбі компанії.
За інформацією, уже навесні 2023 року 19 вітротурбін почнуть генерувати електроенергію для підтримки енергобалансу України.
У компанії зазначили, що реалізація проєкту дозволить зробити перший крок у досягненні цілей ініціативи «30 до 2030», мета якої мати в Україні 30 ГВт встановлених потужностей відновлюваної енергетики до 2030 року.
ДТЕК розглядає можливість завершення будівництва станції й виходу її на повну проєктну потужність Тилігульської ВЕС у 500 МВт.
Нині триває пошук варіантів для подальшої реалізації проєкту, зокрема переговори з міжнародними донорами та партнерами.
Читайте також: Чиновники не подбали про доступність? Маєте шанс це виправити. Перевірте, чи зможете зробити своє місто більш інклюзивним (ТЕСТ)
«Попри всі виклики, за рік війни, ДТЕК збудував для країни додаткові 114 МВт зеленої генерації. Вже навесні запрацює нова вітростанція на 19 турбін» – розповів генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.
Також він наголосив, що досягнення цілі в 30 ГВт зеленої енергетики до 2030 року є амбітною метою України, про яку ДТЕК заявляв торік у Давосі.
Нагадаємо, у Вінниці молоді науковці створили гібридну сонячну електростанцію.
Раніше ми повідомляли, що на Тернопільщині вітроелектростанції будуватимуть одразу чотири громади.
Фото: скриншот із відео.