Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Зменшити кількість шкідливих викидів від автівки, а водночас зекономити пальне. Звучить фантастично, але тільки не для українців. Команда стартапу FuelWell винайшла пристрій, який вирішує ці завдання. Сьогодні прототип вже готовий до серійного виробництва, а розробники мріють підкорити ринки США та Європи. А починалося все зі звичайних вигадок в компанії друзів та «гаражного» стартапу – пристрою для заплітання волосся.

Сергій Дубіневич

СЕО & Founder проєктів FueIWeII (зменшення вуглецевого сліду від автомобільної промисловості) та MaxAh (розробка літій-іонних батарей з використанням українського графену)

До стартапів спробував себе в різних професіях

Мені здається, прагнення «творити» притаманне кожній людині з самого народження. Згадайте, як ревно дитина захищає свій перший побудований замок на пляжі, або з якою самоповагою та гордістю малеча демонструє свої малюнки. Діти – найбільш творчі та креативні експерти у світі. Звичайні речі за мить трансформуються в зовсім інші предмети. Палка – вогнепальна або холодна зброя, кущі – штаб, халабуда, або схованка у джунглях іншої планети. Я кажу про риси, які визначають творчу людину – унікальне поєднання дитячої фантазії, життєвого та професійного досвіду. 

Я люблю спілкуватись, слухати та розповідати. Виникає особливе відчуття, коли помічаю, що в процесі розмови починає народжуватись думка – зовсім «сира», майже невидима. У цей час з’являється азарт – бажання якомога скоріше надати їй форму та трансформувати в ідею.

Я працюю все життя й до знайомства зі стартап-індустрією встиг спробувати себе в різних сферах. Першою була поліграфія: пройшов шлях від звичайного працівника до керівника виробничого відділу. Згодом потрапив у консалтингову агенцію в сфері держзакупівель. 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Поки ми зупинялися на етапі ідей, інші втілювали їх у життя

Провести зустріч, зрозуміти вимоги, пояснити, що саме потрібно замовнику, підготувати технічне завдання, організувати процедуру закупівлі. Орієнтація на вирішення та критичний підхід до формулювання певної задачі, динаміка та вміння швидко реагувати на запити – все це допомогло розвинути навички та досвід, який згодом і став поштовхом для роботи із стартап-проєктами. Саме тут я зустрів перших однодумців – друзів, з якими ми почали фантазувати та в ігровій формі шукати нові рішення, вигадувати технології. 

Приблизно 10-12 років тому колеги помітили, що багато ідей та думок, які ми висловлювали під час неформальних зустрічей, перетворювались у реалізовані проєкти. Тобто одна і та сама думка приходила до багатьох людей. Але ми завершували все на етапі обговорювання, а інші йшли далі та реалізовували ідею. Наприклад, ми міркували та навіть почали прописувати концепцію програмного забезпечення для реалізації бізнес-процесів держзакупівель. Це було за кілька років до анонсування проєкту ProZorro. 

Мій гаражний стартап – пристрій для заплітання волосся

У мене було багато розробок, але я хотів би зупинитися на одній – класичному «гаражному стартапі». Моя донька дуже любить африканські косички. Це зовсім не дешева процедура, не кажучи вже про складний догляд за таким волоссям. Я провів дослідження, перевірив наявність схожих технологій, але не знайшов пристроїв, які б могли надати повноцінне рішення для моєї задачі. Довго міркував над реалізацією, описав проєкт на папері, підготував аматорські креслення і звернувся до інженерного бюро. Там, разом із інженерами, почав створювати прилад, який має швидко та безпечно заплітати такі косички. 

PapaJoy – пристрій для заплітання волосся, що вигадав Сергій.

Гаджет отримав назву PapaJoy. Я проводив багато тестів, і, коли переконався в ефективності, перейшов до маркетингу. Створив сторінку в соцмережах, підготував достатню кількість рекламних іміджів, зняв відео-презентацію, прорахував бізнес-план і дотримався всіх процедур та вимог щодо розміщення проєкту на краудфандинговій платформі Kickstarter. Жодної помилки, зайвого хвилювання – повна зосередженість. Я був впевнений у проєкті, попередні тести та презентації казали мені, що аудиторія зацікавлена в PapaJoy. 

Забігаючи наперед, скажу, що проєкт не отримав потрібного фінансування. Але це був досвід. Майже неможливо передбачити та прорахувати всі ймовірні варіанти. Навіть, коли все зроблено без помилок. Попри розчарування я вирішив змінити комерційне призначення продукту і просувати його як пристрій для розплітання косичок. Це б могло суттєво змінити результат. Але я відчув, що «перегорів», і вирішив зосередитися на інших проєктах.

Кожен проєкт давав мені необхідний досвід. Крім того, я бачив, що в Україні народжуються стартапи, які стають відомими по всій планеті. Для мене творчість є важливим показником розвитку сучасного суспільства. Якщо еволюція обумовлена фізичними законами і принципами, то прогрес – це творчість. Можливо, у США і ЄС стартапи та винахідники мають більше можливостей для розвитку та підтримку з боку держави. Проте зараз наша команда реалізовує проєкти, які мають перспективи глобального розвитку. Створювати та працювати можна де завгодно, якщо любити те, чим займаєшся. 

Бажання заощадити перетворилося на стартап FuelWell

Приблизно 5 років тому мене познайомили з людиною, яка мала інженерні ідеї та певні напрацювання щодо додаткового пристрою для двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ), який мав би допомагати заощаджувати пальне. Ідея виглядала цікаво, але бачення, як розвинути та продати проєкт, було відсутнє. До мене звернулися із проханням допомогти розвинути концепцію та створити повноцінний проєкт. 

Зустріч пройшла цікаво, мені сподобався предмет обговорення. Як власник авто та досвідчений водій, я постійно отримую спам-пропозиції придбати певні девайси, що, за словами виробника, дозволять значно скоротити витрати пального. Магнітики на бензобак, пристрої, які працюють від USB, різноманітні присадки та каталізатори і навіть магічні наліпки на капот. Я розумів кількість непотребу, але запропонована концепція мене зацікавила. 

Пристрій FuelWell, що економить пальне та зменшує кількість небезпечних викидів

Робота розпочалася. Нам потрібно було запакувати концепцію в повноцінний проєкт. Радилися, змінювали креслення, допрацьовували фітинги та кріплення, тестували, знову радилися, знову допрацьовували. Проводили тестування, обговорювали, тестували, обговорювали і знову тестували та обговорювали.

Нашу ідею сприймали за псевдорозробку

Ми розуміли, що розробляємо інноваційний продукт, а досвід демонструє, що ринок дуже повільно сприймає зміни та інновації. Головна складність була в тому, що ми пропонували щось нове – незвичне. Щось, що більше сприймається як псевдорозробка. Не існувало експертів з продажів, або маркетингу, які б могли підхопити FuelWell і пронести «через терни до зірок». 

Певний час над проєктом працювали двоє людей: я і партнер. Паралельно набирали команду. Кожен новий член команди розумів, що, найімовірніше, нам доведеться воювати з вітряками. Тому ми намагалися набирати команду профі, які мали досвід роботи в проєктах, пов’язаних із інноваціями. Навчалися один у одного, адаптувалися в процесі, вірили в те, що робимо.

Хоч успіхи були очевидними, навіть наявність міжнародних протоколів, сертифікатів та дипломів не змінили упереджене ставлення до нашої роботи. Але ми продовжуємо бути наполегливими і вже маємо у портфоліо пілотні проєкти з одразу кількома великими агропромисловими компаніями України. А також затверджені протоколи тестування FuelWell на вантажівках та техніці від Scania, John Deere, Mann, Fiat, Volvo, JCB, Mercedes, Renault тощо. 

Ми не можемо взяти й одночасно пересісти на електромобілі

Тоді віяння щодо стійкого розвитку (sustainable development) та ведення бізнеса, вже дійшли і до України. Усе більше компаній почали звертати увагу на ESG (екологічний, соціальний та корпоративний менеджмент). Я шукав рішення в сфері автотранспорту, які б відповідали двом головним вимогам: екологічність та ефективність. Знайшов багато заяв та декларацій про перехід до відновлювальної енергії, заклики пересідати на електротранспорт. Але не знайшов жодних пропозицій і пояснень, як саме нам всім разом, в одну мить, «пересісти» на електромобілі, та що робити з існуючим транспортом 

Сергій Дубіневич, засновник стартапу FuelWell

Особисто я вважаю, що електрокари та взагалі відновлювані джерела енергії – це рішення, які допоможуть зменшити негативний вплив людини на екологію. Ми цілком та повністю підтримуємо боротьбу зі зменшенням шкоди від викидів. Навіть маємо проєкт у цьому напрямі – MaxAh. Проте існує декілька важливих факторів, які потрібно враховувати.

Саме автомобільний транспорт займає перше місце за рівнем забруднення повітря у містах та мегаполісах. Швидкий перехід до електрокарів не дасть потрібного екологічного ефекту. Це буквально неможливо. Більшість автомобілів, що спричиняють шкоду навколишньому середовищу, – це вторинний ринок. 

Завдання стартапу FuelWell – зменшити кількість небезпечних викидів

Наше завдання – допомогти зменшувати негативний вплив від ДВЗ до моменту, коли економіка зможе повністю перейти на менш шкідливі види палива для транспортних засобів. Я чітко розумію, що певні сфери взагалі не зможуть відмовитись від ДВЗ, і в майбутньому буде існувати паритет між відновлювальними джерелами енергії та транспортними засобами, що використовують ДВЗ. Основне завдання технології FuelWell – вже сьогодні допомагати зменшувати кількість небезпечних викидів, забезпечуючи плавний перехід галузі у безпечне майбутнє.

Це головні причини, які мотивують мене в процесі реалізації проєкту FuelWell. Багато людей вірять, що, «думки матеріалізуються» – мають властивості втілюватись у життя. А віра без дій – мертва. Тож для мене шлях від ідеї до реалізації – це можливість побачити, як думки трансформуються в слова, а слова – в реальні рішення.

Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.
Пристрій FuelWell, встановлений у вантажівці Scania.

Економія пального – це лише додаткова перевага

Сьогодні FuelWell – це технологія зниження кількості шкідливих викидів від ДВЗ. Якщо описати простими словами, то це пристрій, що за рахунок каталітичного процесу розриває вуглецеві зв’язки в паливі. Тобто паливо згорає в більш повному обсязі. Це легко перевірити за результатами екологічних тестів де, наприклад, показники сажі «РМ» (та інших твердих дисперсних частинок) зменшуються на 90%. Сажа – це паливо, що не згоріло. Крім того, пристрій знижує загальну кількість небезпечних викидів. Додатковою перевагою технології є економія пального.

Ми пропонуємо компаніям бути більш стійкими, екологічними і при цьому отримувати реальний економічний ефект. Соціальна відповідальність бізнесу трансформується в так званий репутаційний капітал. У США та країнах ЄС компанії, що впроваджують «зелені» інновації, отримують фінансову підтримку та податкові бонуси від держави. До речі, існує дослідження міжнародного фонду економічного розвитку, згідно з яким, в ЄС 60% споживачів надають перевагу компаніям, що впроваджують «зелені технології» та підтримують екологічні ініціативи, аніж тим, що цього не роблять. Навіть, якщо продукція таких компаній коштує дешевше при однаковій якості.

Весь світ говорить про боротьбу із зміною клімату та декарбонізацію. Активна, а не декларативна участь у таких проєктах, – це гарантований шанс привернути позитивну увагу влади та суспільства. Наше рішення є інструментом для такого впливу. Ба більше, ми пропонуємо оптимізацію витрат пального, а тут вже реальні цифри. Кожен зекономлений літр – це більша площа обробленої землі, більша кількість зібраного врожаю, більш дешева собівартість доставки товарів. Сталість, сталість і знову сталість. Ось, що ми пропонуємо. 

Пристрій FuelWell

Сьогодні FuelWell готовий до серійного виробництва

Може здаватися, що 4 роки – це доволі великий проміжок часу для створення та реалізації проєкту. Таке твердження справедливе для деяких ІТ-стартапів. Але у нас йдеться про розробку фізичних гаджетів та впровадження нової технології. Для отримання результатів під час польових тестів навіть для одного типу авто потрібно від 2 до 5 місяців інтенсивної роботи. Ще важливий момент, нові технології, як правило не відповідають наявним стандартам сертифікації. Їх просто не існує. Крім цього, наш пристрій – це додаткове обладнання для ДВЗ. Потрібно враховувати всі можливі варіанти кастомізації кріплень, фіксаторів, шлангів та інших деталей. Нам потрібно постійно тримати руку на пульсі та розуміти бар’єри, що заважають виходу на ринок. 

Зараз розробка перебуває на стадії TLR7. Мовою стартапів – це готовий до серійного виробництва прототип. Ми виготовили першу партію, кожна модель відповідає певному типу транспорту: легкові автомобілі, мікроавтобуси, вантажівки, трактори, комбайни, річний транспорт, генератори. Ми використовуємо їх для проведення польових тестів з реальною технікою. Процес підготовки та інсталяції пристрою маємо проводити швидко. Будь-яка затримка та простій транспортного засобу є недопустимими. Власники техніки краще за інших розуміють вислів «Час – це гроші». 40-90 хвилин – це максимальний час для монтажу FuelWell.

Якщо казати про конкурентів і унікальність нашої розробки, то конкуренти існують, але лише у напрямі економії витрат пального. Ми не знайшли технологій, які б мали схожі з нашими показники екологічної ефективності. 

Команда проєкту FuelWell

FuelWell планує вийти на ринки ЄС та США

Проєкт FuelWell весь цей час працює без сторонніх інвестицій, виключно за гроші засновників. Але зараз ми відчуваємо, що для більш ефективного розвитку нам потрібне додаткове фінансування. Тому ми відкриті до інвестиційних пропозицій. Проєкт має чітку структуру і зацікавленим партнерам не потрібно буде чекати, щоб ознайомитись із інвестиційними документами та презентаціями. 

Якщо казати про найближчі плани, то ми готуємо цікаві пропозиції провідним агрегаторам-постачальникам послуг таксі. Таксі, до речі, залишає приблизно втричі більше викидів, ніж звичайний легковик. Буквально два тижні тому звернув увагу, що деякі компанії таксі декларують повну вуглецеву нейтральність своїх авто. Але на сайті побачив, що під цим вони передбачають фінансування проєктів, що мають за мету зменшити вуглецевий слід. Виникає питання: чому б не вирішити проблему своєї галузі? 

У середньострокових планах – вихід на ринки ЄС та США, адже у нас просувати стійкі проєкти без додаткової фінансової підтримки доволі складно. Багато компаній поки що не до кінця розуміють, що декарбонізація – це новий глобальний тренд ведення бізнесу. З цих та інших причин ми дивимося на західні ринки, але завжди йдемо до сучасних українських компаній, орієнтованих на інновації та світову практику. Ми українці, а тому прагнемо представляти нашу країну на міжнародному рівні.

FuelWell мріє підкорити міжнародні ринки, а ШоТам – серця своїх читачів. Підтримай наше медіа донатом, а ми продовжимо розповідати про неймовірних українців.

Технології

Apple додала українську мову в свій застосунок «Переклад»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Американська компанія Apple додала українську мову в свій застосунок для перекладу на iPhone та iPad.

Про це пише AIN.UA.

Мобільний додаток Apple для перекладу на iPhone та iPad був запущений у 2020 році. Відтепер там зʼявилась і українська.

Про необхідність внести українську мову почали говорити ще минулого року, після початку повномасштабної війни. Зокрема, почалось обговорення на популярному у Штатах форумі MacRumors. Також запустили і петицію.

Читайте також: Не дубляжем єдиним, або На що ще варто звернути увагу в законопроєкті №9432

Фактично, до моменту додавання української пройшло близько року. Тепер українська одна серед 20 мов у списку, переклад з яких та на які може робити нативний застосунок Apple.

Оновлення вийшло разом з iOS 17, яку Apple зробило доступною до завантаження 18 вересня.

Нагадаємо, створили мобільний застосунок, що розповідає історію русифікації України. Як завантажити.

Раніше ми повідомляли, у Франції видали перший самовчитель української мови.

Фото: АР.

Читати далі

Технології

Харків’янин створив застосунок для донатів на ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Харківський розробник Анатолій Берчанов разом з однодумцями створив геймифікований застосунок Donatta для донатів на ЗСУ.

Про це повідомило видання Dev.ua.

Donatta – це безоплатний мобільний застосунок для геймифікації та аналітики власних донатів як у фонди, так і волонтерам. 

До застосунку додали перевірені збори і структурували їх за категоріями. Крім того, там можна бачити підраховану суму внесків, середні показники, аналітику та дані у графічному форматі.

Фото: dev.ua

Читайте такожРепарації від росії. Частина ІІ. Що потрібно зробити Україні?

Зазначається, що за кожен донат користувач буде отримувати цифрові винагороди. Вони відрізняються за рівнем складності, і на їхній основі, можна отримати місце у рейтингу донатерів.

Кожен збір прив’язаний до банки з Monobank та містить посилання на детальну інформацію в соцмережах або на офіційному сайті. Уся інформація про збір є публічною та доступною для перевірки кожним користувачем.

Застосунок можна завантажити в Apple Store та Google Play.

Нагадаємо, львівський розробник Андрій Гадар створив застосунок-календар «Гусятниця», що допоможе спланувати всі зустрічі та події кожній діловій людині. 

Також українські розробники створили платформу Mantis Analytics на базі Штучного Інтелекту, що вміє моніторити, аналізувати події та виявляти маніпуляції в інформаційному просторі.

Фото: dev.ua.

Читати далі

Технології

У Дію планують додати інформацію про «пункти незламності»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У застосунку «Дія» до початку опалювального сезону планують запустити сервіс із інформацією про «пункти незламності».

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр нагадав, що минулої осені, після початку повітряних атак РФ на українську енергетику, за ініціативи президента була розгорнута мережа «пунктів незламності».

«Після закінчення опалювального сезону наш уряд продовжував удосконалювати мережу. Тож на виконання завдання глави держави доручив міністерствам цифровізувати дані про “пункти незламності” в “Дії”», – зазначив Шмигаль.

Читайте також: Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

Він додав, що у «Дії» має бути вся важлива інформація про кожен пункт, його розташування та наявність необхідного обладнання. Проєкт планують запустити до початку опалювального сезону.

Нагадаємо, розробники «Дії» відкрили запис на бета-тест нової послуги – сплати штрафу за адміністративне правопорушення онлайн.

Окрім того, копію студентського квитка відтепер можна надсилати за кілька кліків через Дію.

Фото: facebook.com/diia.gov.ua. 

Читати далі