

Технології
Українсько-американський стартап ADAM, що друкує на 3D-принтері кістки, увійшов до ТОП-5 кращих у світі
Українсько-американський стартап ADAM, що винайшов друк кісток на 3D-принтері, увійшов до ТОП-5 серед 1700 світових конкурентів.
Про це пише dev.ua з посиланням на сайт дослідницької платформи StartUs Insights.
У дослідженні зібрали 1704 стартапів із 3D–друку. Їх відібрали на основі таких критеріїв: рік заснування, місце розташування, залучене фінансування.
ADAM описують як «американський стартап, який забезпечує 3D-біодрук для ортопедичної та пластичної хірургії». Дата заснування — 2018 рік, залучені кошти — $469 000, місце розташування — Фармінгтон, США.
Стартап використовує біополімери та біокераміку для друку людських тканин, насамперед кісткової, а також пропонує інші послуги, такі як розробка програмного забезпечення та обладнання для хірургічної допомоги.
Читайте також: Українці винайшли пристрій, що економить пальне та зменшує вуглецевий слід автівки. Ось, як це працює

Компанія розробляє 3D-моделі імплантатів, безпосередньо завантажуючи медичні дані пацієнта, такі як магнітно-резонансна томографія (МРТ) та комп’ютерна томографія (КТ) на власну платформу. Отриману 3D-модель друкують за допомогою 3D-принтерів або в лабораторії стартапу, або на сайті замовника.
Українське коріння ADAM
Компанія ADAM має українське коріння. Це робота одеського стартапу Kwambio, що займається 3D-друком керамічних та металевих виробів. Співзасновник Kwambio Володимир Усов та його партнер Денис Гурак взялися за розробку технології 3D-друку кісткових трансплантатів, а пізніше й інших органів, судин, виготовлених із керамічного біоскла та модифікованого біополімеру. Перші інвестиції в нього становили $500 тис. На сьогодні Денис Гурак проживає у США та займається розвитком компанії. При цьому стартап ADAM має офіс в Одесі.
Нагадаємо, розробники створили зручну українську CRM-систему.
Фото: startus-insights.com; adambioprinting.com.
Технології

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.
Про це пише видання Financial Times.
Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.
Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.
Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.
Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).
Фото обкладинки: AFP/Getty Images
Технології

Українські дрони вперше представлять в Парижі на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій. Цього року у виставці беруть участь відомі компанії Airbus, Boeing, Rolls-Royce та інші.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Резидент Дія.City Ailand Systems представить від України рішення гуманітарного розмінування. На паризькій виставці покажуть безпілотник для виявлення вибухонебезпечних предметів ST1 та сільськогосподарський дрон BEE, який використовуватимуть у землеробстві та моніторингу стану полів.
Читайте також: Окупант здався у полон після точних скидів українських операторів дронів (ВІДЕО)
«Участь Ailand Systems у Paris Air Show — доказ того, що Україна стала ефективною екосистемою для розвитку defense tech та dual use-технологій. Сприятливі податки в Дія.City та підтримка держави сприяють масштабуванню компаній, залученню інвестицій і налагодженню партнерств», — зазначив Михайло Федоров.
Міністр підкреслив, що українські інновації, які народжуються під час війни, можуть бути корисні для багатьох країн світу. Це стосується від технологій аеророзвідки до дронів-розміновувачів. На думку Федорова, ці продукти роблять революцію в безпеці, оборонці й цивільному захисті.

Нагадуємо, що піхотинці «Хартії» 40 діб безперервно тримали оборону позиції під ворожими дронами (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.
Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі.
«Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.
Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025
Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:
- якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
- вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
- безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.
Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.


Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».
Фото: телеграм-канал Михайла Федорова