Технології
Українські розробники створюють ШI-застосунок, що «дарує голос» дітям із порушеннями мовлення
Про розробку
Технології
Школярі та студенти від 12 до 18 років можуть долучитися до національного етапу техатону Teens in AI, який відбудеться онлайн 29-30 березня. Переможець представить Україну на міжнародній конференції Global Demo Day.
Про це повідомили у Міністерстві цифрової трансформації.
Умови для участі
Для національного етапу відберуть десять команд, які складатимуться з 5-6 учасників та ментора.
Школярі або студенти мають знати англійську мову на рівні B1 і вище, а також розбиратися у сферах ШІ, математики чи інформатики. До складу команд повинні входити як дівчата, так і хлопці.
Ментори мають викладати математику, інформатику або технічні дисципліни в державних або комунальних закладах освіти. Також керівники повинні знати англійську мову на рівні не нижче B1–B2.
«Перед змаганням учасники зможуть поглибити свої знання та навички роботи зі штучним інтелектом. На них чекає Inspiration Week, BootCamp, лекції від лідерів у галузі штучного інтелекту, експертів з етики ШІ, дизайн-мислення тощо»‚ — написали в Мінцифри.
Читайте також: Уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО)
Як зареєструватися
Команда повинна заповнити дві форми: для учасників та менторів. Дедлайн подання заявок — 2 лютого 2025 року.
Десять команд відбере організаційний комітет техатону Teens in AI в Україні. Журі звертатиме увагу на мотивацію, знання з інформатики та/або математики й рівень англійської мови.
Що відомо про техатон
Україна вдруге візьме участь у міжнародному техатоні Teens in AI. Ця подія проходить у понад 60 країнах світу. Під час техатону українські підлітки розроблятимуть рішення на основі штучного інтелекту та покращуватимуть навички роботи із цією технологією за підтримки експертів у цій сфері.
Тогоріч на міжнародному етапі Teens in AI перемогли українські школярі з Політехнічного ліцею КПІ імені І. Сікорського. Вони представили свій застосунок під назвою ConnectAbility, що допомагає вивчати та озвучувати жестову мову за допомогою ШІ.
Захід реалізує Teens in AI за підтримки Мінцифри, Міністерства освіти і науки України та Львівського ІТ Кластера.
Нагадаємо, що у фільмі «Бруталіст» використали українську розробку зі штучним інтелектом.
Фото обкладинки: Pexels
Технології
У застосунку «Дія» відновили сервіс для одруження після масштабної кібератаки росіян на українські держреєстри 19 грудня 2024 року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
«Лише в Україні ви можете пройти повний цикл одруження — від подання заяви, шлюбу онлайн до свідоцтва в застосунку. Не треба нікуди їздити, збирати документи, складати їх у файлик, щоб стати чоловіком та дружиною. Революційний сервіс знову доступний у “Дії”»‚ — написав Михайло Федоров.
За словами міністра, якщо одруження запланували на час, коли сервіс не працював, то команда «Дії» напише таким користувачам та пояснить наступні кроки.
Читайте також: «Не одразу вдалося подати заяву» та «Одружилися за 5 хвилин»: як українці укладають шлюби онлайн у «Дії»
Що відомо про сервіс
Функцію в «Дії» запустили 9 вересня 2024 року. За перші три дні користувачі зробили 416 133 пропозиції.
Сервіс розробляє Мінцифри спільно з Міністерством юстиції України, державним підприємством «Національні інформаційні системи», Цифровим офісом ДРАЦС, Державною міграційною службою та АТ «Укрпошта» за підтримки швейцарсько-української програми EGAP, що виконує БО «Фонд Східна Європа». Технічним партнером стала компанія Сisco.
Нагадаємо, що в Україні відновили всі державні реєстри після наймасштабнішої кібератаки росіян.
Також ми повідомляли, що в «Дії» знову доступні гранти та статус безробітного.
Фото обкладинки: Pixabay
Технології
Команда Skeiron завершила масштабний проєкт оцифрування трьох синагог Чернівецької області, які є носіями унікальної єврейської стінописної традиції. Завдяки 3D-скануванню вдалося не лише зафіксувати архітектурну спадщину, а й зберегти її для майбутніх поколінь.
Про це повідомляють представники проєкту.
Чим особливі ці синагоги
До проєкту увійшли:
- чинна синагога «Бейт-Тфіла Беньямін» (Чернівці, 1923 рік);
- колишня ортодоксальна синагога «Ґройсе Шіл» (Чернівці, 1854 рік);
- синагога у Новоселиці (1919 рік).
Стан збереженості будівель різний. «Бейт-Тфіла Беньямін» у Чернівцях збереглася найкраще — її настінні розписи практично неушкоджені. Натомість у «Ґройсе Шіл» багато фресок втрачено через радянське перепрофілювання, а частину розписів сховано під шарами фарби та тиньку. У Новоселиці синагога, яка пережила період безгосподарності, перебуває на межі руйнування, а її фрескам загрожує повне зникнення.
Читати також: В Ужгороді оцифрували одну з найстаріших церков України
Оцифрування як порятунок спадщини
Фахівці Skeiron використали лазерне 3D-сканування, щоб зафіксувати інтер’єри та екстер’єри будівель. Після обробки даних цифрові моделі опублікували у відкритому доступі — їх можна дослідити на платформі Sketchfab.
Оцифрування допомагає не лише документувати пам’ятки в умовах війни, але й вивчати єврейське мистецтво України.
«Цифрові моделі можуть стати основою для реставрації чи музеєфікації у майбутньому. Ми маємо захистити єврейську спадщину, яку намагалися стерти з лиця Землі під час Голокосту», — зазначають у Skeiron.
Хто реалізував проєкт
Ініціативу підтримав Ukraine Art Aid Centre на замовлення Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини.
Команда Skeiron працює над збереженням архітектурної спадщини України з 2016 року. Вони оцифрували понад 250 історичних будівель і 350 музейних експонатів. Після початку повномасштабного вторгнення Skeiron запустили проєкт #SaveUkrainianHeritage, аби фіксувати пам’ятки, які щодня перебувають під загрозою знищення.
Нагадаємо, що активісти оцифрували історичний водогін у Білій Церкві: створено унікальну 3D-модель.
Фото: Skeiron.