Суспільство
Українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу
Українські археологи на території Котелевської громади на Полтавщині розкопали житло, яке датується XIII ст. до н.е.
Про це ШоТам розповів директор Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігор Корост, працівники якого і проводили масштабні рятівні археологічні роботи.
Нині дослідження здійснюють на території поселення Старий кар’єр.
Як виявили давнє поселення?
Як розповів пан Ігор, цей об’єкт культурної спадщини виявлений у 2021 році під час експедиції.
Тоді науковці провели поверхневий огляд території селища, зняли план місцевості, провели шурфування. Вдалося зібрати археологічний матеріал скіфського часу.
Читайте також: «Кіно – рупор, що кричить на весь світ». Це київський режисер, який знімає фільм про українську молодь під час війни
«Від моменту російської агресії в Україні гостро постала необхідність дослідження об’єктів археології, яким загрожує пошкодження як внаслідок бойових дій, так і за підсумками господарської діяльності, пов’язаної з війною (видобування піску для укріплення оборонних споруд, підсипки доріг тощо)», — розповів Ігор Корост.
У липні-серпні 2022 року було закладено розкоп загальною площею 125 м2. У результаті досліджень виявлено досить потужні культурні нашарування, які відносяться до різних часових періодів.
Які артефакти знайшли?
Верхній шар в розкопі належить до скіфського часу та датується кінцем VI – 1-ю половиною V ст. до н. е. У межах дослідженої ділянки виявлено значну кількість об’єктів раннього залізного віку, а саме: 16 господарських ям та льох. Серед знахідок виділяються:
- фрагменти орнаментованого місцевого ліпного посуду,
- уламки тарного посуду різних античних центрів виробництва,
- глиняні прясла,
- бронзові вістря стріл.
Нижній простежений в розкопі шар належить до періоду пізньої бронзи. У результаті робіт виявлено житло, яке відноситься до цієї епохи. Його розміри становлять 8х8 м.
До знахідок цього періоду належать:
- велика кількість уламків ліпного посуду, прикрашеного наліпним валиком, косими насічка, незавершеними отворами тощо,
- уламок леза бронзового ножа,
- дископодібне орнаментоване глиняне прясло-диск.
Ці артефакти належать до постзрубного часу та датують в межах XIII ст. до н. е.
Про нові дослідження
Як розповів пан Ігор, в кінці серпня експедиція заповідника «Більськ» заклала інший розкоп на поселенні Старий кар’єр.
«Поки що рано говорити про підсумки та результати. Єдине про що археологи можуть ствердно говорити – вони знову натрапили на древнє житло (епохи бронзи). А це є такою рідкістю та цікавим моментом в археологічні науці!», — наголосив Ігор Корост.
Роботи на цій пам’ятці триватимуть і надалі. Крім того, у планах експедиції заповідника «Більськ» тотальне дослідження території лівого берега річки Ворскла маршрутом «Котельва-Куземин», а також вивчення унікального Котелевського городища, феномен якого досі до кінця не розкрито.
Читайте також: «Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ
Опрацювання віднайденого матеріалу та його реставрація здійснюються у дедалі кращих умовах. Цьому сприяє постійна благодійна підтримка від чеських і польських колег, а також від громадської організації «Центр історичної пам’яті» (м. Львів). Неймовірно масштабну допомогу ІКЗ «Більськ» надала неприбуткова фундація «ALIPH».
Нагадаємо, в окопі під Слов’янськом українські воїни знайшли тисячолітні ручні жорна.
Також ми повідомляли, як тероборона Одеси знайшла стародавні амфори, датовані 4-5 ст. до н.е.
Фото: фейсбук-сторінка Ігор Корост.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі