Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Якщо не будемо берегти, традиції зникнуть». Це українці з різних регіонів, які щороку колядують і вертепують

Опубліковано

«Під час війни значно зріс попит на автентичність — людям стали цікаві їхні ж традиції», — говорить учасниця гурту «Ладовиці» Дар’я Цвігунова.

Від Карпат до Херсонщини, від Поділля до Харківщини щороку лунають українські колядки. ШоТам дізнався про традиції у Криворівні, куди тисячі людей приїздять відчути силу колядки. Послухав про проєкт «Сад вертепів», де молодь з усієї країни дарує радісну звістку про народження Христа на деокупованих територіях. І розпитав гурт «Ладовиці» про колядки Центрального Поділля, яким понад 100 років.

Отець Ілля Богатчук

настоятель у присілку Устя в Криворівні

Від Христа все починається і Христом все закінчується

Підготовка до різдвяного циклу починається зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці. Відтоді люди в Криворівні планують свою коляду і загалом готують себе як духовно, так і фізично, до завершення одного та початку іншого року. 

Люди радяться, коли будуть йти на репетиції. Чоловіки домовляються зі своїми колегами та сім’ями, щоб їх могли відпустити, бо після різдвяної служби й до самого Водохреща колядники мають обійти всі хати у своєму присілку.

У кожному селі на Гуцульщині є свої колядницькі партії, які називаються «табо́ри». Їх формують залежно від того, хто де живе. У Криворівні є 11 різних присілків, відповідно й 11 партій.

Збирати всіх починає «вибірка» — найважливіша людина в колядницькій партії, яка відбирає колядників і знаходить музикантів. Друга найважливіша людина — це «береза», тобто той, хто заспівує всю коляду.

Колядник у Криворівні. Фото: Павло Яремак

Сама коляда перед хатою триває десь до 25 хвилин. Вона починається з гри в трембіту та роги, а тоді вже чутно інші музичні інструменти та лунає сама пісня. Дехто запрошує колядників до хати, й тоді дійство затягується на декілька годин. 

У хаті колядники оспівують народження Христа й потім починають пробігатися по всьому ланцюгу людського життя. У колядках згадують ґазду та ґаздиню (господаря і господиню), дітей, родичів, які є в хаті, і загалом ґаздівку та маржину, тобто худобу. Є навіть окрема коляда до бджіл — це для пасічників. Також співають у хатах, в яких не живуть люди, аби туди повернулося життя.

Коляду адаптують під реалії часу. Це не просто якась архаїчна традиція, яка передалась — вона збереглася, бо жива. Коляда й на сьогодні актуальна, і була актуальна 100 років тому. 

Після цього всі колядники йдуть до церкви, адже від Христа все починається й Христом все закінчується, як і в церковно-християнському житті.

Радянська влада забороняла колядувати, але люди все одно ходили

На Гуцульщині збереглися традиції, бо до нас росіяни прийшли пізніше. На Сході, Півночі, Півдні, у Центрі вони нищили людей разом з культурою, аби ті нічого не могли передати усно. І зараз ми теж бачимо, як ворог руйнує музеї, церкви та вбиває людей, щоб не лишити нашої історичної спадщини.

Другий момент у тому, що гуцули не відкривають усе новим людям. Коли ти живеш високо в горах, тобі треба захистити себе, родину, худобу та землю від людей, яких не знаєш, відповідно, коли приходили російські окупанти, гуцули багато чого ховали — тим паче, глибоко в присілках, куди непросто було добратися, збереглося ще більше. 

Коли радянська влада забороняла колядувати, люди в Криворівні ходили підпільно. Проте в кінці 80-х років знову почали ставити питання, щоб відновити коляду. Російський кулак розкривався, і гуцули відчували, що зараз момент, коли може відбутися переворот.

Гуцульські трембіти. Фото: Павло Яремак

Читайте також: Радянська влада змушувала людей забути своє коріння. Як у селах Богуславщини відроджують культурну спадщину

Криворівня стала колядницьким центром всієї України

На початку 90-х років у Криворівню прийшов отець Іван Рибарук, який ходив до кожного колядника та впрошував піти на коляду. Він умів підняти їхній дух. Так наша спільнота в Криворівні стала колядницьким центром всієї України. 

Отець Іван згадував, що мріє, аби кожне село нашого району, а потім і вся Гуцульщина, Прикарпаття, Буковина, Закарпаття й уся Україна запульсувала колядою. Це те, до чого ми маємо прагнути. 

Ми обов’язково маємо в собі виплекати цю традицію настільки, щоб у нас не було думки з приходом Різдва Христового «чи йти нам колядувати». Маємо після вечері з родиною «гинути» з хати та йти співати по всіх хатах з друзями, адже українці споконвіку колядували.

Віктор Перфецький

засновник проєкту «Сад вертепів»

Розділяємо радість з людьми на деокупованих територіях

У моєму селі Волиця, що на Тернопільщині, традиція вертепу живе досі. Коли я був малий, то сам збирав вертеп зі своїх однолітків і ми ходили колядувати протягом п’яти років. Пізніше хлопці сказали: «Ми вже не можемо колядувати, бо дорослі. Нам по 15 років», і на деякий час вертеп зник. 

Три роки тому, під час навчання в університеті в Києві, я подумав: «Шкода, що в селі вже немає вертепів», тож захотів зібрати своїх друзів і поїхати на Галичину. Потім вирішив, що більш пріоритетно буде розділити радісну звістку про народження Христа з людьми на деокупованих територіях. Мої київські друзі погодилися. 

Учасники проєкту «Сад вертепів» під час вертепування. Фотограф: Олесь Мінау

Я дістав контакт голови Дергачівської громади на Харківщині та запропонував приїхати колядувати та показувати вертеп по селах. Він погодився, і так 7 січня два роки тому ми вперше поїхали колядувати. Перший вертеп тривав три дні в містечку Дергачі та навколишніх селах, які постраждали від російських обстрілів. 

Минулої зими я вже зібрав три вертепи — ми поїхали на Харківщину та Херсонщину. Моя подруга Христя зібрала ще два. У соцмережах публікували, що шукаємо людей, і вони відгукнулися. 

Одна з учасниць вертепу. Фотограф: Олесь Мінау

Більшість людей ще ніколи не колядували

Цього року ми з Христею вирішили, що вже пора єднатися. Зрозуміли, що людей буде більше, і зробили форму реєстрації. Спочатку планували, що буде сім вертепів, потім думали про 10. А тоді побачили, що вийде 12, бо багато людей багато згодились — і це ми ще багатьом відмовили, бо розраховуємо свої можливості. Тож 26-29 грудня 162 людини нестимуть радість Різдва у семи областях України. 

Усіх учасників об’єднує те, що це люди, які вже беруть участь в активістсько-громадській тусовці або хочуть стати її частиною. Це молодь від 18 до 35 років. 

Цей проєкт не тільки про те, щоб принести коляду людям, до яких ми їдемо, — він і для учасників вертепу. Більшість людей, які їдуть, ще ніколи не колядували. Вони вперше відкривають для себе цю традицію з погляду колядника. 

Учасники потім розказують у своїх соцмережах, що прожили досвід, повний любові та тепла. Люди, які це бачать, теж хочуть їхати наступного року, тому ця історія так швидко масштабується.

Учасники проєкту «Сад вертепів» ходять містом і колядують. Фото: Олег Архангородський

Цього року ми написали новий сценарій, традиційний за своїм сюжетом, але який має актуальний світський контекст. У кожного вертепу є один керівник, який відповідає за репетиції та костюми.

Ми написали короткий матеріал, де зібрали фотореференсери з вертепів початку минулого століття з поясненням, що таке кітч (низькоякісна річ масової культури) в костюмах і чому ми маємо його уникати — наприклад, чому не можна взяти червоні шаровари. Наші учасники самі шиють костюми або шукають їх. Вони часом роблять те, до чого б я сам не додумався. 

Учасники проєкту «Сад вертепів» завітали до місцевих жителів деокупованих територій. Фото: Марина Петренко

А вже наше завдання з Христею — знайти для всіх 12 вертепів кошти на автобуси, костюми та їжу. Це найбільша наша біда. Поки що не все знайшли, але чекаємо на відповіді від потенційних партнерів. 

Боялися, що коляду не сприйматимуть

Коли ми перший рік їхали на Харківщину, то переживали, що різдвяні традиції там практично забуті. Ми боялися, що буде неприйняття коляди, але такого не сталося — люди віталися, колядували разом з нами й тепло приймали, наче ми виросли в їхньому селі. У них не виникає питання: «Що таке вертеп?». Люди в селах теж раніше ходили колядувати від хати до хати, тому для них це не щось нове. 

Місцева жителька слухає коляду. Фото: Марина Петренко

Ми стараємося виконувати непопулярні колядки, бо ж є ще сотні різних, які люди не знають. Колядуємо ті, які існували саме в тому регіоні, куди їдемо. Наприклад, колядка «Ой, дай Боже, вечір добрий» із Сумщини:

«Дай же, Боже, вечір добрий Вам, добрії люди. Хто в цім домі проживає, Нехай здоров буде. Ми всьо знаєм, вам об’явим, Охотно почуйте, Шо й у Діви, у Марії, Христос народився».

Місцевим розповідаємо, що це в їхньому в селі так колядували ще 50 років тому. Вони інколи пригадують колядку й підспівують, а часом не пам’ятають, хоча минуло лише пів століття. Також граємо вертеп, якщо господарі дозволяють — це займає десь 10 хвилин.

У нас сформувалась традиція після вертепування та колядки спілкуватися з місцевими. Вони розповідають, як у них все відбувалося, чи пам’ятають, як люди ходили колядували. 

Я люблю казати, що традиція — це така універсальна мова, якою дівчинка з Прикарпаття може говорити з бабцею з Харківщини, і вони одна одну зрозуміють. 

Українцями нас роблять наші національні риси та народні традиції. Якщо ми не будемо ніяк ці традиції берегти, то вони зникнуть — тоді чим ми будемо відрізнятися від інших? 

Учасниці проєкту «Сад вертепів» колядують. Фото: Олег Архангородський

Ми так і кажемо: «Приїхали до вас, бо ми і ви — українці. Ми вміємо колядувати, і ви знаєте, що таке “колядувати”, тому ми ще приїдемо».

Дар’я Цвігунова

Зберігаємо та відтворюємо традиційний спів Поділля 

Я співаю в гурті «Ладовиці» з першого класу. Спочатку була в молодшій групі, а тепер у старшій. Наш гурт у Хмельницькому існує з 1992 року, ми виконуємо пісні Центрального Поділля. Співаємо в усіх жанрах — і календарно-обрядовий фольклор, і ліричні пісні, і жартівливі.

Співаємо так, як записали від бабусів-дідусів у експедиціях — так зберігаємо та відтворюємо традиційний спів. Ми не додаємо аранжування чи ще щось таке. Хочемо донести традиції такими, якими вони були. 

Гурт «Ладовиці» після виступу. Фото: Дар’я Цвігунова 

У зимовий період ми колядуємо та віншуємо. Найдавніші з колядок — до господарів і до хлопця та дівчини. Фольклор передавали усно з покоління в покоління. Цим пісням більше 100 років, а деякі ще давніші, бо розповідають про княжу добу чи про напади татарів. Тобто з колядок дізнаємося історію краю. 

Наприклад, колядка села Песець «Гой, дай Бо..і..же», в якій розповідається про пана Василя, що їхав на війну:  

«Гой, дай Бо..і..же, коника сідлав, на війну їхав. Гой, дай Бо..і..же, ненька старенька плакати стала. Гой, дай Бо..і..же, не їдь, синочку, поперед війська. Гой, дай Бо..і..же, ні перед війська, ні позад війська. Гой, дай Бо..і..же, тиснися синку всьо в серединку. Гой, дай Бо..і..же, синок не вслухав, вперед поїхав. Гой, дай Бо..і..же, вперед поїхав та й турка зрубав. Гой, дай Бо..і..же, та й турка зрубав, назад ся вернув».

Гурт «Ладовиці» під час різдвяних свят. Фото: Дар’я Цвігунова

Я ще дуже люблю колядку «Про правду і кривду». Її зміст: спустилися з неба соколи, і це не просто птахи, а ангели, які спостерігають за тим, як живе світ — більше в правді чи кривді. Її теж виконують до господаря. Ця колядка з села Сокілець, що на Хмельниччині, і має трипільське коріння. На жаль, село вже на стадії вимирання, там залишилося мало людей. 

Більше 100 людей об’єднали в одній колядці

Нещодавно наш гурт виступав на «Кураж Базарі» в Києві. Ми виконували давні колядки Поділля, проводили майстер-клас із їхнього вивчення, а також коротко розповідали про історію. 

Люди прекрасно реагували, публіка швидко все схоплювала — за декілька повторів уже вивчили колядки. Це неймовірні відчуття, коли зі сцени чуємо, як більше 100 людей об’єднуються в одній колядці. 

Гурт «Ладовиці» на концерті. Фото: Дар’я Цвігунова

Відчуваю силу, яка живе в колядках

На Поділлі є традиція маланкування та водіння кози. Молодший склад групи постійно показує вистави та співає про це:

«Ой, ходила базина сім літ по діброві. Виплакала, виморгала мої чорні брови. Ой, чого ж ти, базина, по діброві ходиш? Чи може ти, базина, мого сина любиш?».

Я з дитинства колядувала з нашим гуртом по хатах. Важливо зберігати автентичні колядки, бо свої традиції треба знати, і це неабияк доводить теперішня війна. Під час виконання колядок та пісень відчуваю силу, яка живе в них. У колядках є глибина та дух предків.

Культура

Відомий український писанкар і військовий передав великоднє вітання з фронту (ФОТО)

Опубліковано

Український військовослужбовець та майстер писанкарства Олег Кіращук передав вітання до Великодня, створивши авторську писанку. Він зробив її під час служби у 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді.

Про це повідомили у Світовому Конґресі Українців.

До початку війни у 2014 році Олег Кіращук понад два десятиліття професійно займався писанкарством. Його доробок налічує понад 15 тисяч писанок.

Майстер є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників, а його роботи зберігаються у приватних колекціях у США, Канаді, Люксембурзі та інших країнах.

Читайте також: Як створити писанку вдома? Поради від писанкарки

У 2014 році він добровільно вступив до лав ЗСУ. З 24 лютого 2022 року бере участь у бойових діях як військовий 10-ї гірсько-штурмової бригади.

«Надсилаю вітання нашій молоді і наперед кланяюсь тим нашим нащадкам, які беруть у нас естафету і будуть працювати на благо України, і які будуть її захищати. Віддаю честь і схиляю молоді, яка віддала життя за нашу Свободу. Бажаю спокійних Великодніх свят!» — написав Олег Кіращук.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка СКУ

Читати далі

Культура

Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

Опубліковано

Студенти-кінознавці КНУТКіТ імені Івана Карпенка-Карого Алік Дарман і Володимир Прилуцький передали до фонду «Довженко-Центру» дві плівкові фільмокопії німих фільмів: «Трипільська трагедія» (1926) Олександра Анода-Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долина.

Про це повідомили в «Довженко-Центрі».

Про фільми

Виявлені плівки є контратипами — вихідними матеріалами, з яких виготовляють прокатні копії. За словами керівниці фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, такі матеріали потрапляють до архіву вкрай рідко. Фахівці вже запланували відсканування фільмів, що дозволить невдовзі переглянути ці стрічки.​

«Трипільська трагедія» — один із найстаріших фільмів, знайдених в Україні останнім часом. Стрічка розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року. У ньому зображують події в пригодницькому жанрі з масштабними батальними сценами. Фільм отримав глядацький успіх, але зазнав критики за надмірну жорстокість.​

Читайте також: У Каннах відбудеться світова прем’єра української стрічки «МІЛІТАНТРОПОС»

«Секрет рапіду» — перший фільм Павла Долини, знайдений в Україні. Стрічка розкриває конфлікт між індивідуальним і колективним у радянському виробництві, зосереджуючись на темі приховування технологічного секрету обробки сталі. Фільм знято на заводах Києва, Харкова і Горлівки, що додає йому індустріальної реалістичності.​

Передача плівок відбулася в ЦОПі КНУТКіТ за участі студентів, представників «Довженко-Центру». та викладачів.

Нагадаємо, що «Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів.

Фото: фейсбук-сторінка «Довженко-центру»

Читати далі

Культура

Ілюстрацію українки для The New York Times відзначили престижною нагородою (ФОТО)

Опубліковано

Українську ілюстраторку Женю Полосіну визнали переможницею американського конкурсу American Illustration 44. Вона здобула відзнаку за колаж до матеріалу в The New York Times у рубриці Opinion про сценарії завершення війни в Україні.

Про це повідомила мисткиня.

Роботу відібрали до щорічного каталогу American Illustration — одного з найавторитетніших конкурсів ілюстрації у США. Колаж супроводжував аналітичну публікацію у грудні 2024 року та привернув увагу журі глибоким змістом і художнім втіленням складної теми.

«На жаль, ілюстрація й досі актуальна — три місяці потому прогнози щодо завершення війни не втратили своєї гостроти. І боюся, ще довго не втратять», — прокоментувала Полосіна у своєму дописі.

Художниця подякувала редакції The New York Times та артдиректору Сему Вітні за можливість долучитися до важливої теми й реалізувати роботу, яка резонувала з багатьма.

Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Фото: інстаграм-акаунт Жені Полосіної

Про Женю Полосіну

Женя Полосіна — українська ілюстраторка та коміксистка з Києва. Вона створює ілюстрації для медіа, книжок і мистецьких проєктів, зокрема документальних. У 2015 році разом із художницею Анною Іваненко заснувала студію «Сері/граф», яка працює з авторськими зинами, принтами та експериментальним друком, зокрема шовкодруком, монотипією, гравюрою на картоні й сухою голкою.

У 2023 році здобула відзнаку «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу за документальний комікс «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України», створений у співавторстві з Анною Іваненко. У своїх роботах мисткиня фокусується на темах війни, соціального досвіду та збереження памʼяті.

Нагадаємо, що українська мисткиня стала першою лавреаткою премії Her Art Prize (ФОТО).

Фото: сайт «Книжкового арсеналу»

Читати далі