У 2023 році Україна здивувала світ своїм досягненням у вирощуванні та експорті замороженої малини, вийшовши на ринок Канади та потрапивши до найбільших постачальників замороженої малини.
За даними аналітиків EastFruit, обсяг поставок збільшився на 1,5 раза порівняно з 2022 роком.
Це дозволило українським виробникам зайняти шосте місце серед найбільших експортерів малини до Канади, обійшовши навіть Польщу, яка традиційно мала сильну позицію на цьому ринку. Такий успіх свідчить про потенціал та конкурентоспроможність українських виробників.
Україна поступається лише Чилі, Сербії, США, Мексиці та Китаю.
За словами експертів, однією з ключових перешкод для українського експорту є низька вартість продукції порівняно з конкурентами. Проте, наразі Україна набуває досвіду та обсягів для самостійного інвестування в виробництво, пакування та маркетинг малини, що дозволить зберігати більшу частину доданої вартості в країні.
Тенденція зменшення залежності від експорту до Польщі вже відчутна. За останні роки Україна систематично збільшувала поставки малини до Канади швидше, ніж будь-яка інша країна-конкурент. Такий успіх свідчить про потужний розвиток українського агросектору та його потенціал на світових ринках.
Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
У кабінеті Марини Стоілової завжди чутно клацання по клавіатурі, шелест документів і безперервні телефонні дзвінки. Вона — керівниця фінансового управління в Саф’янівській громаді, що на Одещині.
Жінка вже 26 років працює у фінансовій сфері. Її робота — це не просто цифри та звіти, а щоденне вирішення важливих питань, від яких залежить життя понад 43 тисяч людей в 19 селах. Зокрема, завдяки старанням Марини бюджет громади вдалося примножити більш ніж втричі.
Як працює фінансове управління в найбільшій сільській громаді України, розповідаємо в ШоТам.
Марина Стоілова
начальниця фінансового управління Саф’янівської сільської ради Одеськоїобласті
Розв’язую фінансові та соціальні проблеми людей
У 2020 році мене запросили працювати в Саф’янівську громаду. Я з радістю прийняла пропозицію, бо знала про проблеми бюджету всіх старостинських округів, які туди увійшли — до цього працювала у відділі доходів Ізмаїльського фінансового районного відділу.
Фінансове управління є одним з найважливіших елементів у громаді, тому що без нього не будуть працювати школи, садочки, не відремонтують дороги — взагалі нічого не буде.
Щодня я працюю з цифрами. У фінансовому відділі ми складаємо місячну, квартальну та річну звітність для державного казначейства, податкової інспекції, Пенсійного фонду та інших держорганів. Мені подобається моя робота, бо це можливість вирішити фінансові та соціальні проблеми людей.
Війна, нестача працівників та збільшений бюджет
Під час повномасштабного вторгнення мій чоловік пішов на війну. Було страшно самій повертатися додому. Я намагалася якомога більше часу проводити на роботі з колегами, де ми підтримували одне одного.
Після 24 лютого 2022 року нам у відділі довелося терміново перерозподіляти видаткову частину бюджету, адже треба було купити генератори, паливо, ремонтувати укриття в школах і садках. Крім цього, до нас почали звертатися по допомогу з військових частин.
У той же час почалися проблеми з кадрами, адже працівники виїжджали за кордон. У нас стало набагато менше робочих рук, а навантаження лише зросло — працювала за трьох. Під час війни ще й постійно змінюють бюджетно-фінансове законодавство, що стає новим викликом: потрібно вчасно вивчити ці зміни, проаналізувати їх і розповісти платникам податків.
Аби впоратися зі всіма новими витратами, треба було знайти спосіб примножити бюджет. Ми це робили двома способами: виявляли в громаді неплатників податків та ініціювали перевірку вільних земель, аби здати їх в оренду.
Так нам вдалося втричі збільшити дохід громади, тож вона впоралася з усіма викликами.
П’ять договорів, які полегшують життя в громаді
Один з важливих проєктів для громади — розробка та підписання п’ятьох договорів із Суворовською селищною радою про міжмуніципальне співробітництво у сфері охорони здоров’я, молодіжної політики, архівної справи, інклюзії та соціальних послуг. У цьому нам допоміг Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», з яким співпрацюємо з 2021 року.
Спеціалісти Проєкту консультують нас і роз’яснюють усі нюанси. У воєнний час законодавство дуже швидко змінюється, а вони допомагають з ним розібратися. Їхня допомога неоціненна.
Зокрема, у нас є Інклюзивно-ресурсний центр, який обслуговує дітей Саф’янівської та Суворовської громад. Окрім цього, в кожному старостинському окрузі є віддалене робоче місце ЦНАПу, щоб жителі могли отримувати послуги, не виїжджаючи з села. Також є можливість надавати адміністративні послуги вдома та в лікарнях.
У громаді є люди з різними потребами, і треба зробити так, щоб усім було комфортно жити й отримувати послуги. Саме тому ми обладнали ЦНАП пандусом і табличками зі шрифтом Брайля, а згодом хочемо зробити інклюзивними всі адміністративні будівлі громади.
Роботу лікарні також підтримуємо з місцевого бюджету. Ми надаємо повне фінансування комунальних послуг з початку реформи в той час, як у деяких регіонах України це вже припинилося. Так лікарні вдалося відремонтувати хірургічне відділення й зробити дах. Ще ми допомагаємо закупити необхідне обладнання, щоб там могли проводити хірургічні операції в стаціонарних умовах.
У фінансовому відділі з моєю командою я на своєму місці. Наша громада має потужний потенціал і буде розвиватися. А мрія в нас одна — це закінчення війни, мир та повернення українців до родин.
Відтепер асортимент «Залізної крамниці» доповнять якісні та стильні товари від українських виробників. Фірмові підсклянники, худі «Залізність» чи культова шапка Бориса Джонсона поєднаються з продукцією найкращих локальних майстрів, які представлені у «Всі. Свої».
«Це партнерство є логічним кроком у нашій місії знайомити українців і світ із найкращими локальними виробниками», — коментує СЕО рітейл напряму «Всі. Свої» Артем Федосов.
Продукцію можна придбати у «Залізній крамниці» на вокзалах Києва та Львова, а також в онлайн-магазині.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.
Відтепер клієнти Nova Post (бренд, під якийНова пошта працює в Європі) можуть отримувати та відправляти посилки через поштомати InPost по всій території Сполученого Королівства, включаючи Вельс, Шотландію та Північну Ірландію.
Про це повідомляє Нова Пошта.
Мережа InPost у Сполученому Королівстві налічує понад 7000 поштоматів, розташованих у найвіддаленіших куточках країни. Обрати необхідний поштомат можна через зручні діджитал-інструменти: на сайті, в бізнес-кабінеті та в мультимовному мобільному застосунку Нової пошти.
Для доставки через поштомат приймаються посилки вагою до 15 кг та розміром не більше 41x38x64 см.
Як скористатися послугою
Щоб відправити посилку через поштомат треба:
створити на сайті або в мобільному застосунку міжнародне відправлення (МЕН). Вказати, що відправка буде через поштомат;
Якщо ви отримали посилку в поштомат у Сполученому Королівстві, то варто пам’ятати, що строк зберігання посилки в поштоматі — дві доби, а далі вона буде переміщена у сортувальне депо Нової пошти в Лондоні, про що отримувача повідомлять через СМС.
Нагадаємо, що «Нова пошта» отримала нагороду на міжнародному креативному конкурсі.
Коментарі