

Технології
У Вінниці запустили електронний квиток
У громадському транспорті Вінниці запрацював електронний квиток. За інформацією міської ради, запуск системи оплати проїзду в громадському транспорті за допомогою електронного квитка та безконтактних банківських карток розпочинається з 2 грудня 2019 року.
Як працюватиме система?
Електронний квиток – це перший сервіс Муніципальної картки вінничанина. Наразі система працюватиме в тестовому режимі – передбачатиме адаптаційний період з можливістю придбання паперового квитка, з роз’ясненнями та інформаційною кампанією, і в той же час – з роботою контролерів на лініях.

У 2018 році для удосконалення транспортних рішень й впровадження сучасних та зручних методів оплати проїзду, між Вінницькою міською радою, комунальним підприємством «Вінницякартсервіс» та компанією VISA, яка є світовим лідером у галузі цифрових платежів, було підписано Меморандум про співпрацю, завдяки якому у пасажирів громадського транспорту міста з’явилась можливість оплачувати проїзд не тільки за допомогою Муніципальної картки вінничанина, а й будь-якими безконтактними платіжними засобами будь-якого банку України та світу.
Як оплатити проїзд?
Здійснення безготівкової оплати проїзду можливе через стаціонарні валідатори, встановлені в усіх трамваях, що курсують містом. Прийом оплати платіжною карткою здійснюється на усіх стаціонарних валідаторах на кожних дверях, а друк білетів – на середніх.
Читайте також: У Києві з’являться турнікети для QR-квитків ще на 11 станціях метро
Наступним кроком є розширення мережі безконтактної оплати за проїзд у тролейбусах, автобусах та маршрутних таксі. До кінця 2019 року розраховуватись за допомогою Муніципальної картки та безконтактних банківських карт, включаючи можливість розрахунку через смартфони, буде доступно у тролейбусах та муніципальних автобусах. Що ж стосується маршрутних таксі – тестування системи на їх бортах розпочнеться з 1 січня 2020.
Де замовити і поповнити карту?
Директор КП «Вінницякартсервіс Катерина Бабіна розповіла, що на першому етапі реалізації проекту уже є можливість замовити картку і поповнити її на сайті https://et.vn.ua/. Також було встановлено і підключено все обладнання у трамваях, налаштована служба контролю, організовано торгову мережу, де можна придбати неперсоніфіковану картку.
«На другому етапі у нас з’являться мобільні додатки на Андроїд і ІОС, підключиться увесь громадський транспорт і буде розвиватися мережа поповнення. Поповнити картку також можливо буде і через автомати самообслуговування, які будуть приєднуватися. Третій етап – ми підключаємо приватних перевізників маршрутних таксі. І, звичайно, будуть додаткові мобільні додатки для планування графіку руху та своїх поїздок, спостереження за рухом транспорту онлайн», – додає Катерина Бабіна.
Де ще працює е-квиток?
Раніше оплату безконтактними банківськими картками запровадили у наземному муніципальному транспорті декількох міст України: Житомира, Тернополя, Чернігова, Чернівців, Івано-Франківська, Дрогобича та Києва.
Проєкт впровадження безготівкової оплати проїзду у громадському транспорті Вінниці фінансується за рахунок кредитних коштів ЄБРР (Європейський банк реконструкції і розвитку). Переможцем відкритих торгів стала чеська компанія Mikroelektronika, що виступила системним інтегратором та розробником програмного забезпечення проєкту.

Технології

Нова пошта випустила першого у світі робота-бібліотекаря, який допомагає відвідувачам експозиції «Леся Українка: 150 імен» підібрати книжку.
Про це повідомили у пресслужбі компанії.

За інформацією, робот-бібліотекар вміє розрізняти прозу, поезію, ілюстровані та дитячі видання. Всі книги робот возить на собі у читальній залі Леся Лаунж, що розмістилась на першому поверсі Українського дому в рамках мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен».
Читайте також: VR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні

Щоб спілкуватись з роботом, глядачі можуть відсканувати QR-код, зайти на сайт чи завантажити додаток та відповісти на прості 4 запитання. Після отримання відповідей, робот їх аналізує і підбирає в індивідуальному порядку відповідну книгу під кожну людину. З візочку відвідувачі експозиції можуть взяти книжку та почитати її у лаундж-зоні. Після прочитання книгу можна залишити на столі, а робот її пізніше забере.

«Робот може спілкуватися через смартфони і планшети з відвідувачами та підбирати для них книги», — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, у Луцьку в тролейбусі встановили пристрої для знезараження повітря.
Усі фото: facebook.com/nova.poshta.official.
Технології

У Софійському соборі встановили 3D-голограму справжнього обличчя Ярослава Мудрого, повідомили у пресслужбі заповідника.
Зазначається, що ця унікальна конструкція створена на замовлення в Данії та не має аналогів в Україні.
Обличчя реконструйовано методом історико-криміналістичної експертизи на основі моделі черепа, що належав Ярославу Мудрому. Авторами реконструкції є експерт-мистецтвознавець Юрій Шатайло та експерт-криміналіст Андрій Переїденко.

Варто зазначити, що реконструкція справжнього обличчя Ярослава Мудрого кардинально відрізняється від зображення, створеного за радянських часів — подібного до російських царів.
Читайте також: Митрополит Епіфаній ініціював відновлення храму на Чернігівщині, збудованого Іваном Мазепою
Допомога благодійників
Придбали конструкцію для заповідника фармацевтична компанія «Інтерхім» на чолі з генеральним директором Анатолієм Редером. Це вже не перший меценатський вклад цієї компанії для Софії Київської. Минулого року спільно з фармацевтичною компанією «Дарниця» та за підтримки благодійного фонду Zagoriy Foundation вони придбали для собору та прилеглих монастирських споруд інноваційну систему BioDry для природного відновлення належного рівня вологості фундаменту та стін.

Користуючись нагодою, колектив заповідника ще раз хоче подякувати компанії «Інтерхім» та особисто генеральному директору Анатолію Редеру за вагомий меценатський вклад у збереження та увіковічення нашої культурної спадщини. Сподіваємось, що попереду на нас чекають ще багато спільних цікавих проєктів!
Читайте також: Від тенісу до вина: як перша ракетка України Сергій Стаховський став виноробом
Які плани?
3D-голограма справжнього обличчя Ярослава Мудрого — це лише перші кроки до тієї правдивої історії, яка може пролити світло на певні історичні факти, зокрема щодо зовнішності історичних постатей. Як приклад, київські князі не носили довгих борід, що характерно було для зображення російських царів, а довгими були вуса.

Нагадаємо, вийшов перший ролик анімаційного серіалу «Історії небайдужих».
Як ми повідомляли раніше, вінницька мисткиня заспіває 120 давніх українських пісень.
Усі фото: st-sophia.org.ua.
Технології

Американська компанія SpaceX винахідника Ілона Маска погодилася запустити на орбіту український супутник Січ 2-1.
Про це розповів глава парламентського комітету економічного розвитку Дмитро Наталуха на сторінці у фейсбуці.
Зазначається, що домовленості про запуск були досягнуті минулого тижня під час переговорів із компанією, а тривали вони між комітетом економічного розвитку за участю команди Держкосмосу з SpaceX із грудня 2020 року. Минулого тижня компанія Маска дала згоду на запуск супутника за $1 млн.
Читайте також: В Україні екологічні злочини відстежуватимуть за допомогою супутникових знімків
«Умови контракту попередньо узгоджені і в України тепер є можливість підписати договір на пускові послуги з американською компанією. Ціна контракту – $1 млн, що є дуже приємною для України ціною та увосьмеро нижчою тієї, яка була запланована з самого початку», – написав Наталуха.
Про супутник
«Січ-2» – малогабаритний космічний апарат. Розроблений на сучасному світовому рівні у негерметичному виконанні з широким використанням полімерних та композиційних матеріалів. Призначений для спостереження поверхні Землі в оптичному і середньому інфрачервоному діапазонах.
Про SpaceX
Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) – американське приватне підприємство, яке працює в галузі будівництва космічного транспорту, виробник Ракет-носіїв сімейства Falcon та космічних кораблів Dragon. Штаб квартира розташована у Готорні, Каліфорнія. Компанія створена інженером і винахідником Ілоном Маском.
Читайте також: Українсько-американська ракета-носій вивела на орбіту вантажний корабель для МКС
Нагадаємо, NASA обрало розробку українця для побудови онлайн-карти марсохода.
Як ми повідомляли раніше, американська компанія з офісом у Дніпрі виведе на орбіту супутник NASA.
Головне фото: cdn.trend.az.