Суспільство
У Вінниці вийшли на маршрути нові тролейбуси власного виробництва (ФОТО)
У Вінниці продовжують оновлювати тролейбусний парк. Чергові два тролейбуси «VinLine» зібрали майстри місцевого підприємства. Це додаткові робочі місця для жителів міста під час карантину, а також підтримка місцевих виробників, адже значна кількість комплектуючих – вінницького виробництва, розповіли у мській рад.
Що варто знати про «VinLine»?
Перші чотири вінницькі тролейбуси транспортники зробили минулого року. В ході експлуатації машини себе добре зарекомендували. Такі тролейбуси мають низку переваг. Вони безшумні, більш комфортні та безпечні для пасажирів, зручні для маломобільних груп населення. Економлять до 40% електроенергії порівняно зі старішим моделями. Мають 5 км автономного ходу. І, як кажуть водії, ефективніші і простіші в експлуатації.
«Тролейбуси «VinLine» збирають вручну, а це – відповідна якість, ресурс і гарантії. І виготовляють його наші вінничани – по великому рахунку для себе, тому й відповідне ставлення до створення такого продукту. З точки зору фінансових ресурсів, однозначно виготовити дешевше, ніж купити. Крім того, це й створення додаткових робочих місць, стимул по заробітних платах та збереження висококваліфікованих кадрів для України та Вінниці зокрема. Над створенням нових вінницьких тролейбусів працює група з 12 людей”, – зазначив міський голова Сергій Моргунов.
Технічні характеристики
Головний інженер тролейбусного депо Олександр Коварж розповів про безшумну роботу компресора та надійні запчастини, які використовуються у виробництві тролейбусів «VinLine», які відмінно себе зарекомендували в роботі.
Читайте також: Суми отримають 19 нових тролейбусів українського виробництва
Водії поділилися своїми враженнями кермування тролейбусом «VinLine». «Це чудовий тролейбус, зручний. Дуже добре, що тут є світлофорне гальмо, завдяки йому непотрібно додатково натискати кнопки, а лише треба натиснути на гальмівну педаль. Це дозволяє водієві не відволікатися і дуже зручно в експлуатації. Нарікань на цей транспорт взагалі немає. Машина дуже тиха, не чути роботу компресора. Тут дуже зручне місце для роботи, – все необхідне розташоване дуже близько, не треба тягнутися, все під руками знаходиться», – каже водій Дмитро Сульженко.
А директор КП «Вінницька транспортна компанія» Михайло Луценко наголосив на енергозбереженні, яке досягається при експлуатації тролейбусів «VinLine». «Старі тролейбуси, які вже у експлуатації понад 30 років, досить енергоємні і їх потрібно замінювати на ті, які економлять електроенергію та є більш комфортними для пасажирів. Машини «VinLine» економніші на 30–40 %, в залежності від умов експлуатації, – такі висновки зробив науково-дослідний інститут. В середньому старий тролейбус використовує за годину близько 30 кіловат, а новий – 18», – розповідає Михайло Луценко.
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі
Суспільство
Біографія фотографа
8 фото, що доводять злочини «совєтів»
- Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Коментарі