

Суспільство
У Вінниці стартував масштабний проєкт з реставрації садиби-музею Михайла Коцюбинського (ВІДЕО)
У Вінниці розпочався перший етап реставраційних робіт на території літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Йдеться про ремонт хати, комори і сторожки, який завершити планують до кінця року. Про це повідомляє День.
Важливість проєкту
На реалізацію цього етапу з бюджету виділили майже 2,5 мільйона гривень. Як розповів міський голова Вінниці Сергій Моргунов, реалізація наступних планів, які стосувались благоустрою музейної території і оновлення експозиції, буде залежати від економічної ситуації. Адже у цей проєкт інвестуються тільки гроші територіальної громади.
«Найбільший культурний проект цього року – реставрація літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Його відкрили у 1927 році, і за останні півстоліття серйозні відновлювальні роботи не проводилися, – відзначив Сергій Моргунов. – Наше головне завдання – зберегти історичний вигляд садиби письменника, де він народився і жив з перервами 33 роки. У колекції музеї – 97 меморіальних предметів, пов’язаних із життям та побутом родини видатного вінничанина. Щороку заклад відвідують понад 25 тисяч туристів не лише з різних міст України, а й з інших країн. Він вартий уваги туристів і гостей міста. Реконструкція музею буде проведена із максимальним збереженням автентичного вигляду. А головний вхід на територію облаштуємо із проспекту Коцюбинського».
Що передбачає реставрація?
Востаннє реставраційні роботи та оновлення експозиції в закладі здійснювали у 1975 році. Відтак більшість експонатів потребують термінової заміни або відновлення, а музейні фонди – поповнення. І в першу чергу сучасним обладнанням, щоб можна було проводити не лише звичні екскурсії, а й запроваджувати нові форми роботи з відвідувачами – лекції, інтерактиви та віртуальні комунікації.
Але найбільше музейники сподіваються, що в межах реставраційних робіт вдасться облаштувати територію закладу, а головне – вберегти старі липи, які висадив орієнтовно 300 років тому дідусь Коцюбинського. Нині деякі з них пошкоджені омелою, і тільки спеціалісти можуть «вилікувати» унікальні «експонати». Зважаючи на обсяги робіт, «перевтілення» музею триватиме щонайменше рік.
Читайте також: У Вінниці доброволець відкриває пекарню пончиків за мотивами Коцюбинського
Що варто знати про музей?
Літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського – це садиба письменника, де він народився і проживав до 1897 року. Відкрили його 8 листопада 1927 року, а першим директором був молодший брат Михайла Коцюбинського – Хома Коцюбинський. На території садиби, окрім хати, де жили Коцюбинські, збереглися комора, сторожка, є садок, де ростуть липи, груші-глеки, посаджені ще дідом письменника Максимом Абазою, а також привезені Коцюбинським із Криму тамариск і магонія подуболиста, ростуть і субтропічні агави, які так любив письменник. Загалом територія комплексу займає понад 60 соток.
Головне фото: presspoint.in.ua
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
Суспільство

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
Про це повідомляє «Суспільне мовлення».
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
- 1 пікап Mitsubishi L200,
- 9 Старлінків,
- 10 підривних машинок «Вихор»,
- 10 мавіків
- наземний роботизований комплекс ZMIY.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото: «Cуспільне мовлення»
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»