

Суспільство
У Португалії урочисто відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У неділю, 14 вересня, в Лісабоні урочисто відкрили пам’ятник Тарасу Шевченку. Про це повідомляє “Новинарня” з посиланням на Спілку українців у Португалії.
Перший у Португалії пам’ятник видатному українському поетові встановили на площі Італії (Praça de Itália). У церемонії взяли участь десятки представників української діаспори Португалії, вбрані в українські строї, представники духовенства, посольства України, громадські активісти, влада місцевого муніципалітету.
Автором бюсту Шевченка став португальський скульптор Е. Де Карвалью – переможець відкритого конкурсу.
“Свято українців у всьому світі”
«Найкращим проявом того, що українці за кордоном здобувають свою гідність, показують її, є відкриття погруддя Шевченка, який відтепер буде місцем, де збиратиметься не лише українська громада у Лісабоні, а й усі українці, які відвідуватимуть Португалію», – повідомив голова Спілки українців у Португалії (СУП) Павло Садоха телеканалу Прямий.
Він зазначив, що відкриття погруддя – це «свято України в Португалії, свято не тільки української громади, а свято всіх українців в усьому світі, адже кошти на цей пам’ятник збирали по всьому світу». Дуже символічним голова СУП назвав те, що тут у Лісабоні місцева влада виділила місце для встановлення погруддя Шевченку, яке дуже нагадує Канів: це гора над річкою Таг (порт. Тежу), яка впадає в океан.
Як зазначив Павло Садоха у своєму виступі з нагоди відкриття погруддя, те, що вдалося встановити пам’ятник Трасу Шевченку у Португалії, є найкращим втіленням в життя його слів із «Заповіту»: «І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій, не забудьте пом’янути незлим тихим словом».
Читайте також: Уряд виділив 19,6 млн грн на зйомки фільму “Шевченко: Перший самурай”
Голова СУП закликав українців приносити до погруддя Шевченку не лише квіти у дні свят, а «приносити сюди до нашого Пророка свої добрі справи – особисті, нашої громади і цілої України». «Я думаю, що це якраз була найбільша мрія Шевченка – побачити ось таку українську громаду, з представниками української незалежної держави і українських християнських церков, які разом творять спільну українську історію», – зазначив Садоха.
В Україні і за кордоном
За даними Національного музею Тараса Шевченка, на сьогодні налічується 1384 пам’ятники Кобзареві у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.
За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам’ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусі (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.
Перший пам’ятник Т. Шевченку було відкрито у 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко (Казахстан) під керівництвом І.О. Ускова, який був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні.
В Україні перший пам’ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.
Починаючи з 1911 року традиційне скульптурне зображення Т. Шевченка – в кожусі та шапці, у похилому віці. З 1990-х років Т. Шевченка почали зображувати у молодому віці.
Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Воїни 10-ї Гірсько-Штурмової Бригади ЗСУ знищили російську бронетехніку із українського протитанкового ракетного комплексу «Стугна-П».
Відео опублікували на фейсбук-сторінці бригади.
У коментарях користувачі мережі подякували своїм захисникам за їхню роботу.
Дивіться відео: Як «Едельвейси» з 10-ї гірсько-штурмової бригади наближають нашу перемогу
Про 10 ОГШБр
10-та окрема гірсько-штурмова бригада — військове з’єднання у складі Сухопутних військ Збройних сил України. Бригада сформована 1 жовтня 2015 року. Основним призначенням є ведення бойових дій у гірсько-лісистій місцевості.
Нагадаємо, миколаївський десантник збив ворожий штурмовик Су-25.
Як ми повідомляли раніше, 10-та Гірсько-штурмова бригада «затрофеїла» БМП.
Фото: facebook.com/kbluchua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У п’ятницю, 24 червня, на одному з напрямків ЗСУ збили російський штурмовик Су-25 «Грач».
Про це повідомили у Командуванні Десантно-штурмових військ ЗСУ.
Зазначається, що знищив ворожий літак військовий підрозділу протиповітряної оборони 79-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗС України.
«Броньований літак окупантів був назавжди приземлений з ПЗРК “Ігла”», — йдеться у повідомленні.
У Командуванні відзначили, що зенітник, який збив Су-25 окупантів, прийшов до війська добровольцем за мобілізацією та отримав хорошу підготовку.
Читайте також: У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій
Про бригаду
79-та окрема десантно-штурмова бригада — з’єднання Десантно-штурмових військ Збройних Сил України. Базується у м. Миколаїв. У 2014 році бригада брала участь в обороні Донецького аеропорту. Підрозділ 79-ї під командуванням Миргородського Максима також брав участь в боях за Дебальцеве. З 2016 року аеромобільну бригаду було доповнено танковою ротою.
Дивіться відео: 17-річний підліток із Сєвєродонецька розвозив їжу під обстрілами
Нагадаємо, у середу, 22 червня, українські десантники збили ворожий гелікоптер Ка-52.
Як ми повідомляли раніше, львівські десантники «демілітаризували» два танки загарбників.
Фото: wikimedia.org.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українські військові 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого вполювали і знищили БМП російських окупантів.
Відео вдалої спецоперації опублікували на фейсбук-сторінці бригади та описали її лірично:
- «Орки їхали в машинці,
- В Україну – тут здихать!
- Не підвели українці:
- Бах – і руzzkе не зібрать!
- Оркам всім пересторога –
- В пекло мостим вам дорогу!».
Дивіться відео: Як 14-та ОМБр перекрила окупантам маршрут просування на Київ
Про бригаду
14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого — з’єднання Сухопутних військ. Сформоване 1 грудня 2014 року із 51-ї механізованої бригади й нових мобілізованих.
Підрозділи бригади були залучені до зимових боїв 2015 року за Дебальцеве. 14 жовтня 2019 року бригаді було присвоєно почесне найменування «імені князя Романа Великого». 8 березня 2022 року у бою за визволення від російських окупантів селища Макарів Київської області підбили шість російських танків.
Нагадаємо, князівська арта 14-ї бригади знищила бронетехніку з окупантами.
Також ЗСУ знищили рідкісну машину вогнеметників росармії БМО-Т.
Фото: скриншот із відео.