Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій

Опубліковано

Родину лікарки Оксани Мироненко війна застала вже двічі: вперше у Луганську, а цьогоріч – у Бучі. Вона вірила, що на Київщині її рідні будуть у безпеці, але помилилася. Через повномасштабне вторгнення жінка втратила маму, а батько лікарки отримав поранення.

У памʼять про найріднішу людину Оксана разом із сестрою заснувала благодійний фонд «Наш сокіл». Він займається лікуванням та розселенням евакуйованих із гарячих точок літніх людей та людей з інвалідністю. Завдяки фонду вже понад пів тисячі людей змогли почати жити заново. 

Оксана Мироненко

Волонтерка, співзасновниця благодійного фонду «Наш сокіл»
Лікарка ортопед-травматолог, двічі внутрішня переселенка (у 2014 та 2022 роках)

У війну залишилися медиками

Я родом із Луганщини. За фахом – лікарка ортопед-травматолог, працюю за спеціалізацією хірургія кисті. Навчалася у Луганську, потім залишилася там працювати. Мій чоловік також лікар-травматолог. У нас двоє дітей. Я любила своє місто і нікуди не хотіла звідти їхати. У нас там була дуже якісна медицина.

У 2014 році в Луганськ прийшла війна. Ми встигли евакуювати дітей, а самі з чоловіком залишилися там, де мають бути лікарі, – на робочому місці. Надавали допомогу пораненим мешканцям. До війни ми працювали в різних медзакладах, а у 2014-му ходили одне до одного й допомагали, де були потрібні.

Коли почалася облога міста, в нас зникло світло, газ і вода, і ми працювали в справжніх воєнно-польових умовах. Чекали, що нас врятують. Але коли зрозуміли, що цього не буде, вирішили виїжджати самостійно. Сіли в машину, завантажили деякі речі, забрали друзів і поїхали.

Виїхали зі сходу й почали жити заново

Ми прибули в Київ, щоб забрати дітей. Відтак у вересні 2014 року влаштувалися жити в Бучі Київської області. Наш будинок на Луганщині вцілів, і якимось дивом ми його продали. Звісно, не за ту ціну, яку він насправді коштував.

Фото: Ksana Curly / Facebook

Довго шукали роботу – десь із пʼятої спроби таки вдалося. Влаштувалися в «Добробут» у Києві. Ми почали жити заново: мали хороше житло, діти росли. Щоправда, ми багато працювали. Я завжди кажу: 29 робочих днів на місяць – і у тебе все буде гаразд.

У Бучі почувалася в повній безпеці

Коли з усіх сторін говорили, що буде повномасштабне вторгнення, ми хвилювалися. Але, може, трішки спокійніше реагували, ніж інші, бо вже все це бачили. Та певні запаси продуктів зробили, документи зібрали в купу.

І все ж я сподівалася, що до нас війна не дійде, що вона буде десь далеко. Де-де, а на Київщині я відчувала себе в безпеці. Вважала чимось нереальним, щоб окупанти сюди дійшли. А вони рухалися танками по полях, прострілювали місцевості, і їх ніхто не зупинив.

Напередодні вторгнення мої батьки були у Щасті Луганської області. З 21 лютого там сильно збільшилася кількість обстрілів. Вони вирішили їхати до нас у Бучу. Виїхали 22 лютого, а вже наступного дня почалася війна. 

Вивезла дітей, щоб вони не бачили війну

У день вторгнення мій чоловік був на чергуванні, а я – вдома з дітьми. Прокинулася, почувши перший вибух. Зі словами: «Та не може бути!» ввімкнула новини. Потім подзвонили батьки. Було неприємно розуміти, що дійсно почалася війна.

Коли 26 лютого в нас зникла електрика і вдома стало холодно, ми вирішили, що далі чекати не можемо. Я подивилася в очі своїй доньці й подумала, що вона не має зустрітися з війною так близько.

Читайте також: Втратив ногу, рятуючи дітей. Історія лікаря, який до останнього залишався у Маріуполі та допомагав пораненим

Ми вирішили вивозити дітей до Києва та бути ближче до роботи. Сестра з сім’єю виїхала на другий день, а батьки залишилися в Бучі – не захотіли їхати. Ми з чоловіком продовжували працювати, але це було трохи хаотично.

Паралельно я займала волонтерством: у бучанських групах координувала допомогу людям, пояснювала, як поводитися в таких ситуаціях, що робити, якщо щось болить.

Машина з батьками потрапила під обстріл

4 березня батьки все ж вирішили виїхати. Ми домовилися, що вони заберуть наших дітей і поїдуть на захід, а ми з чоловіком підемо у військовий шпиталь або мобілізуємося. Коли батьки виїжджали з Бучі, в авто влучило щось, схоже на гранату. Мама загинула на місці. Батька контузило, але він зміг вискочити з машини. Намагався витягнути маму, але двері заклинило, машина горіла. Він зрозумів, що не зможе їй нічим допомогти, схопив документи та заховався в якомусь сараї.

Загибла мати Оксани Мироненко. Фото: Ksana Curly / Facebook

Згодом ми до нього додзвонилися, дізналися, що мами більше немає. Розповіли йому, як надати собі першу допомогу. Подзвонили на всі лінії допомоги, але ніхто нічого не міг зробити. Ми зʼясували у батька маршрут, яким він їхав, і через волонтерів знайшли людей, які були у ста метрах від нього. Пощастило, що серед них був фельдшер. Вони під обстрілами забрали батька до себе, надали його допомогу.

Через деякий час із білим рушником він вийшов до ірпінського блокпоста, де були окупанти. Йому пощастило, бо володіє російською мовою, має луганську прописку. Батька пропустили, і він вийшов на Ірпінь. Там його забрав кум, завіз до зруйнованого Романівського моста. На іншому боці батька забрав мій чоловік і привіз до нас. Тато був весь у крові, я його прооперувала. Потім була ще одна операція.

Створили волонтерську ініціативу у памʼять про маму

У Києві ми жили в друзів. А коли вже сталося таке з батьками, вирішили їхати далі. Ми прибули в Івано-Франківськ. Спочатку нас впустили до себе друзі. Та потім все ж вирішили шукати окреме житло. На той момент був великий ажіотаж, і щось знайти було важко. Траплялися шахраї, які виманювали гроші наперед. Згодом ми знайшли будинок, який влаштовував нас за площею. Подружилися з господарями. Зараз ми майже як родичі. 

З роботою ще складніше – всі місця були укомплектовані. Ми з чоловіком як лікарі одразу ж пішли волонтерити у Перший добровольчий хірургічний шпиталь, який був сформований поруч з Івано-Франківськом. Там майже 90% колективу – внутрішні переселенці. Спочатку ми допомагали в його підготовці: розбирали гуманітарні ліки, інструменти. Згодом надавали допомогу пораненим.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Із сестрою у памʼять про маму ми створили благодійну ініціативу «Сокіл». Кошти для нього я спочатку отримувала здебільшого як внески від моїх пацієнтів. У якийсь момент з’явилася можливість відправляти гуманітарну допомогу на схід. Я зібрала вантажівку, ми в межах ініціативи її оплатили, і вона доїхала до Лисичанська. Потім ще були гумвантажі до Бучі.

Згоріли документи – забудьте про виплати

Через знайомих ми дізналися, що була евакуація людей із Сєвєродонецька, і там були травмовані. Я змогла домовитися з Лисецькою лікарнею, яка в Івано-Франківському районі, аби вони взяли собі групу з 51 людини. Вони їхали до Львова, там їх зустріли «швидкі» та автобус, привезли у Лисець. Я разом із лікарями допомагала їх приймати, оформлювати та надавати допомогу.

Згодом було ще 15-20 евакуацій, які ми на якомусь етапі приймали. Загалом ми в лікарнях зустріли понад пів тисячі людей, більшість із яких – це хворі, старенькі, люди з інвалідністю, маломобільні, самотні. Усі вони дуже довго просиділи в підвалах під обстрілами, волонтери вивозили їх надлюдськими зусиллями.

Зазвичай коли таких людей садять на потяг, ні в кого ще немає розуміння, куди вони їдуть. Старенькі потребують особливих умов, а підготовлених місць бракує. І щоразу це завдання на «вирішити зараз». З цим нам допомагає обласний департамент охорони здоров’я. Паралельно ми просили допомоги у Мінсоцполітики, тож поки маломобільні люди лежать у лікарні, їм реєструють статус переселенців.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Також ми допомагаємо переселенцям з оформленням пенсії. Це важко, адже треба їхати в різні установи. Деяких пацієнтів ми по 3-4 години носимо на руках. Багато людей приїжджають без документів, адже в багатьох вони згоріли. Когось дістають прямо з-під завалів, без нічого. Їм, щоб оформити хоча б щось, треба спочатку відновити паспорт. А це складна й довга процедура. Маломобільна людина без документів приречена, якщо їй ніхто не допоможе. Бо чотири місяці вона точно жодних виплат не отримає, та ще й сама оформити все це не зможе.

Називаю себе «волонтеркою-перемовницею»

З самого початку, коли виникла потреба кудись госпіталізувати людей, я була перемовницею: домовляюся з лікарнями, водіями автобусів і «швидких». Потім домовляюся з головами громад, щоб цих переселенців десь поселити. Кому були потрібні ліки, одяг чи засоби гігієни – шукаю, де їх взяти, та розвожу. Фактично супроводжую цих людей на всіх етапах – від їхнього довезення до лікарень і до подальшого поселення.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Згодом ми з сестрою порадилися і вирішили започаткувати свій благодійний фонд «Наш сокіл». Наразі він уже зареєстрований. Через знайомих знайшли волонтерів у команду. Нині у нашому колективі понад 15 людей, включно з фаховими фармацевтами, і ми разом допомагаємо стареньким та людям з інвалідністю.

З пекельного сходу в мальовничі Карпати

Досить важким етапом залишається розселення людей після лікарень. Місця в геріатричних центрах уже зайняті. Частину переселенців забирають до себе родичі в інші області чи закордон, ми з цим допомагаємо. Але трапляється, що рідні не хочуть цим займатися. Я не розумію, як можна кинути своїх стареньких. Спілкування з такими родинами психологічно складне для мене.

Ми співпрацюємо з організацією «Восток-SOS». Вони допомагають нам знаходити та облаштовувати прихисток для самотніх людей. У межах проєкту «Дача в Карпатах» ми шукаємо нікому не потрібні хати в селі, дообладнуємо їх щодо інклюзивності (пандуси, літні душі, біотуалети) і перевозимо туди по 4-5 людей. Маємо багато позитивних відгуків від таких переселенців.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Для тих, хто не хоче їхати в села, ми шукаємо місця скупченого поселення: школи, садочки тощо. Це тимчасове житло, і ми розуміємо, що їх виселять, коли почнеться навчальний сезон. Тому пояснюємо це людям. Але якщо їм цей варіант кращий – веземо туди.

Будуємо для стареньких окремі центри

Також ми разом із «Восток-SOS» впроваджуємо проєкт «Турбаза». Це місця скупченого поселення (стара школа чи інший об’єкт, який не використовується), які ми дообладнуємо та заселяємо людей. В одній кімнаті живуть по 5-6 переселенців. Також співпрацюємо з багатьма фондами, тож можемо надати цим людям продуктові набори, побутову хімію, одяг тощо.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

І ще один наш великий проєкт – «Територіальний центр». Знаходимо неподалік від лікарень будівлі, які потребують косметичного ремонту. «Восток-SOS» шукає донорів, які готові оплатити добудову цих місць, щоб перетворити їх на територіальні центри – прихистки для літніх людей. В одному центрі можна буде поселити 30-50 людей, за ними буде догляд з боку фахівців. Таких центрів нам потрібно шість. Перші два – вже в розробці.

Приємно, коли телефонують, аби просто подякувати

Люди, які бажають евакуюватися з небезпечних регіонів, можуть звертатися до організацій «Восток-SOS», Save Ukraine, «Янголи спасіння», «Океани добра» тощо. Вони співпрацюють із владою та армією і вивозять людей. Іноді охочі виїхати звертаються до нас напряму.

Наш фонд дуже потребує допомоги. Завжди потрібні засоби гігієни, як от памперси для дорослих, ліки геріатричної групи, візочки, крісла-туалети, ходунки, постіль, подушки, матраци, ліжка. Ще треба багато їжі, щоб годувати людей у лікарнях. Також потребуємо коштів, щоб усе це купувати та розвозити.

Фото: Благодійний Фонд «Наш Сокіл» / Facebook

Не відмовимося й від фізичної допомоги. Треба буде спілкуватися з переселенцями, шукати прихисток тощо. Нам потрібна і моральна підтримка. Дуже приємно, коли переселенці дзвонять не для того, щоб щось попросити чи на щось поскаржитися, а щоб подякувати. Це буває не часто, тому що багато літніх людей вже мають розумові проблеми, а ще в них із віком характер стає поганим. Трапляються, що люди не мають проукраїнської позиції, і треба ще пояснювати лікарям, що таке буває. 

Готові знову почати нове життя

Наш будинок у Бучі вцілів, хоча там вже помародерили. Доки не закінчиться війна, я дітей туди не повезу. Окупанти за два дні дійшли до міста, і я боюся, що це повториться. У моєму житті за період війни занадто багато втрат, і я не можу собі дозволити, щоб із дітьми щось сталося.

Щодо роботи, я була, є і буду лікарем-травматологом, і ніколи цього не покину. Як волонтерка планую зробити свій фонд потужним і долучатися до нього не так фізично, як ідейно. Навіть коли закінчиться війна, багато людей не повернуться додому, і їм потрібна буде допомога.

У будь-якому випадку я завжди буду підтримувати інших – як зможу. Важливо, що в цьому мене завжди підтримує мій чоловік і допомагає мені. Якщо пощастить, і ми повернемося додому, – то в Бучі. Якщо ні, значить, знову побудуємо нове життя і будемо тут працювати лікарями та виховувати дітей. Хочу, аби вони завжди могли за себе постояти та ніколи не залишали своїх близьких.

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі