Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

У метро Києва, Харкова та Дніпра з’являться плакати з віршами європейських поетів, зокрема Вікторії Амеліної

Опубліковано

У проєкті «Вірші в метро  — 2025» покажуть 10 плакатів поезії авторів із Австрії, Іспанії, Литви, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Угорщини та Чехії. Українські переклади творів з’являться на станціях метрополітену Києва, Харкова та Дніпра.

Про це повідомили на сайті Польського інституту.

Вірші, які обрали для проєкту, порушують теми, актуальні для демократичних суспільств, серед них і виклики, пов’язані з російсько-українською війною. У добірці є вірш української письменниці та волонтерки Вікторії Амеліної, яка загинула 2023 року внаслідок російського ракетного удару по Краматорську.

Люди в метро також зможуть прочитати переклади віршів таких поетів:

  • Богдана Задури;
  • Петера Пауля Віплінера;
  • Рози Ауслендер;
  • Шандора Петефі;
  • Марюса Бурокаса;
  • Вісенте Алейксандре-і-Мерло.

Також серед авторів представлять українську поетку, письменницю й перекладачку Марію Ілляшенко, яка народилася в Києві, а нині проживає в Празі. У проєкті ще одна авторка Ліза Віда має українське коріння. Батьківщина бабусі часто фігурує у творчості нідерландки.

Проєкт ініціював Польський інститут в Києві у співпраці з українським кластером EUNIC з нагоди головування Польщі у Раді Європейського Союзу.

Нагадуємо, що у Львові обрали переможця конкурсу на створення алеї пам’яті Героїв Нацгвардії (ФОТО).

Раніше ми писали, що У Києві на концерті від національного оркестру збиратимуть кошти для 12-ї бригади полку «Азов»

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка КП «Київський меторполітен»

Культура

На його сопілках грали Go_A та Kalush Orchestra на «Євробаченні» (ВІДЕО)

Опубліковано

Сопілка — символ нашої культури, і Тарас — 1 з 10 сопілкарів в Україні, які майструють цей інструмент.

Вироби Тараса є в усіх куточках світу: навіть у Тасмановому морі біля Австралії грають на тилинці, викликаючи на діалог китів. Якщо хочете зловити вайб голосу Карпат, дивіться наш проєкт про українських підприємців «Куркулятор»!

Фото обкладинки: REUTERS / Piroschka van de Wouw

Читати далі

Культура

«Без права на помилку»: український фільм про саперів виклали у вільному доступі (ВІДЕО)

Опубліковано

Документальна стрічка режисера Василя Київського показує роботу підрозділу вибухотехніків Національної поліції, які розміновують найскладніші мінні пастки та знешкоджують авіабомби, снаряди і дрони.

Про це повідомили в команді фільму.

Що відомо про фільм

Героями стрічки стали командир Вибухотехнічної служби Нацполіції Володимир Хоменко, керівники підрозділів у Миколаєві Анатолій Чечельницький та в Херсоні Володимир Перепелиця. У кадрі також з’являються лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко і голова Нацполіції Іван Вигівський. Саундтреком до фільму стала музика «Океану Ельзи».

У першій частині йдеться про операції в Миколаївській і Херсонській областях, другу присвятили розмінуванню Харківщини.

Читайте також: €1,5 млн на розмінування: Україна підписала угоду з Італією та ПРООН

Окрім режисера Василя Київського, над стрічкою працювали оператор-постановник Володимир Кратінов та продюсерка Вікторія Кратінова. Команда раніше створювала такі фільми: «Форма Вогню» про роботу ДСНС та «Битва за Світло» про енергетиків, рятувальників та бійців Повітряних Сил.

Відео: ютуб-канал Василя Київського

Нагадаємо, що в Києві патрульні супроводили до лікарні авто з немовлям, яке задихалося (ВІДЕО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Василя Київського

Читати далі

Культура

У Львові відновили знищену мозаїку Богдана Сойки (ФОТО)

Опубліковано

У Львові повернули до життя мозаїку «Інформаційний простір» авторства Богдана Сойки. Панно в точній відповідності до оригіналу відновили менш ніж за два роки команда місцевих художників.

Про це повідомили в Офісі охорони культурної спадщини.

Відновили завдяки розголосу

Панно створив український монументаліст Богданом Сойка в 1981 році. У сюжеті митець зобразив композицію з фігурами п’яти жінок, які уособлюють п’ять континентів і глобальний обмін інформацією.

Як зазначили в Офісі охорони культурної спадщини, майже 40 років ця мозаїка прикрашала інтер’єр будівлі на вулиці Володимира Великого, ще два роки — колишнього видавництва «Вільна Україна». Проте у 2023 році панно знищили з необережності та байдужості — розповідають в організації.

Панно вирішили відновити після публічного розголосу. Усі витрати на себе взяв власник будівлі. А до роботи залучили художників колективу «Софія» під керівництвом викладача кафедри сакрального мистецтва Львівської академії мистецтв Василя Сивака.

Читайте також: Український мальопис «Коротка історії довгої війни» вийде у найбільшому видавництві світу 

«Відповідальне повернення того, що вже існувало»

Митці працювали над кожною деталлю, збираючи по всій Україні смальту та добираючи відтінки. Найдрібніші частини мозаїки сягали 2 мм². Усього використали понад 500 тисяч елементів.

«Це був новий досвід — зазвичай ми створюємо нові мозаїки, а тут — відповідальне повернення того, що вже існувало», — розповідає Василь Сивак. Мозаїку відновили у точній відповідності до оригіналу.

«Минуло менше ніж два роки — а ми вже маємо відновлену мозаїку. Вона в прекрасному стані. Мозаїка показує єдність континентів, інформаційного простору. Але для мене вона про єдність зусиль: міста, підприємців, активістів. І завдяки цьому сьогодні маємо такий позитивний результат», — сказала керівниця робочої групи з питань збереження мозаїк на території Львова Наталія Алєксєєва.

Панно перемістили з першого поверху на другий, у простір з кращим освітленням і зручнішим оглядом. Уже з осені мозаїка буде у відкритому доступі. Вона стане частиною інтер’єру нового закладу, що працюватиме в цій будівлі.

Нагадуємо, що онлайн-музей традиційного мистецтва «КРОВЕЦЬ» повертається після шести років перерви

Фото: Львівська міська рада

Читати далі