Суспільство
У Києві команда однодумців створює вуличні таблички про українських діячів (ВІДЕО)
Команда однодумців за допомогою вуличних табличок розповідає про історичних постатей України: у Києві розташували вже 51 інтерактивну табличку, а до кінця року їх має бути 77.
Про проєкт «Стріткод» розповідає ШоТам.
Як зʼявилася ідея табличок
Кілька років Наталя водила дитину в басейн на вулиці Дмитра Донцова й навіть не підозрювала, хто він… А тепер керує проєктом, який розповідає людям, на честь кого названі їхні вулиці. Завдяки їй у Києві зʼявилася 51 вулична табличка з інформацією про видатних українців. І це лише початок.
«Щоб люди все ж більше думали, більше замислювалися й бачили в просторі більше українського», — Наталя Демідова, проєкт-менеджерка проєкту «Стріткод».
Коли росія повномасштабно напала, Наталя зацікавилася історією власної країни. Дізналася про ідеолога українського націоналізму Дмитра Донцова, на честь якого назвали добре знайому їй вулицю. І надихнулася розповідати людям історії значущих постатей доступно та невимушено. Так зʼявилася ідея табличок, які б розповідали про людину, на честь якої названа вулиця.
«Як би було класно, якби поруч з адресним показником був QR-код чи ще щось типу того, щоб можна було легко просканувати й дізнатися більше про постать з назви вулиці», — Наталя Демідова, проєкт-менеджерка проєкту «Стріткод».
Наталя зібрала навколо себе однодумців: дизайнерів, ілюстраторів і менеджерів. Разом розробили сайт і макети табличок — технологічні та з українською душею.
«Мені дуже сподобалася ідея, і вже в мене народжувався план, як зробити сайт, щоб він був несхожим на вікіпедію чи щось подібне», — Марія Кравцова, керівниця UX\UI напрямку проєкту «Стріткод».
Читайте також: «Це глибше, ніж просто ремонт». Як відбудувати українські міста? На прикладі Миколаєва та Харкова пояснює урбаністка Євгенія Дулько
«Мене це зачепило тим, що це частина лагідної українізації, яка зараз проходить у нас. Я вважаю, що це дійсно важливо», — Віталій Забродський, член команди розробників платформи проєкту.
«Дуже цікава ідея — донести історію до людей простим, ненав’язливим і цікавим способом», — Катерина Дерксен, членкиня команди розробників платформи проєкту.
Почали з вулиці Грушевського
Проєкт підтримали в міській адміністрації, і невдовзі перші таблички з’явилися на вулицях Києва.
«Це були такі постаті, що вам не передати словами. Там читаєш про кожну і дух захоплює», — Наталя Демідова, проджект-менеджерка проєкту «Стріткод».
Почали з вулиці Грушевського. Далі — Стуса, Алмазова, Коновальця та Миколайчука. Серед табличок давніх історичних постатей є й сучасні герої: Роман Ратушний, Паша Лі, Саша Махов.
«Ми стараємося охопити центральні вулиці міста, тому що це важливо з точки зору туристів, гостей. Плюс також залучити райони, віддалені від центру, зокрема, лівий берег, райони компактного проживання киян», — Інна Крупник, голова ГО «Історична платформа», керівниця історичного напрямку проєкту.
На кожній табличці — авторська ілюстрація, заголовок, стислий опис та QR-код сторінки на сайті. А вже на сайті — інформація, хронологія подій життя та розкриття особистості постаті. На сьогодні по столиці встановили вже 51 табличку. З них дві зробили завдяки спонсорству місцевого барбершопу «Gentlemen`s Club».
До кінця року табличок буде 77
Проєкт можете підтримати й ви! До кінця року табличок буде 77, але й на цьому команда Наталі зупинятися не збирається. Підкорюватимуть вулиці не тільки Києва, а виходитимуть на всеукраїнський рівень.
«З нами вже зв’язалися органи місцевого самоврядування та представники історичної спільноти, зв’язалися з інших міст. Ми зараз домовляємося, як будемо масштабуватися Україною», — Наталя Демідова, проджект-менеджерка проєкту «Стріткод».
«Народ, який знає власну історію — він непереможний. Він був, є і буде», — Інна Крупник, голова ГО «Історична платформа», керівниця історичного напрямку проєкту.
Нагадаємо, у Києві презентували проєкти відбудови українських міст. Їх розробила молодь віком 15-22 років.
Також українські студентки-урбаністки розробили проєкт відбудови площі навколо Будинку культури в Охтирці на Сумщині.
Суспільство

Сили безпілотних систем оголосили набір до нового підрозділу «Гарпії», у якому операторками дронів будуть виключно жінки. Командиркою підрозділу стала Дарія з позивним «ДШК» — учасниця Революції Гідності та ветеранка кількох спецпідрозділів.
Про це повідомили в СБС.
«”Гарпії” — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи», — написали в СБС.
Підготовка складатиметься з 45 днів базового курсу, понад 30 днів фахового навчання та злагодження екіпажів. У підрозділі жінки зможуть стати операторками такої техніки:
- FPV-дронів;
- ударних безпілотників;
- важких бомберів;
- наземних роботизованих комплексів.
Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Наразі СБС формують команду мотивованих фахівчинь, готових до результативної роботи на передовій. До підрозділу також залучатимуть чоловіків, але саме жінки керуватимуть дронами.
Заповнити анкету на вступ можна за посиланням. У СБС додали, що також існує можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток.
Сили безпілотних систем оголошують набір у жіночий підрозділ безпілотних систем «Гарпії» «Гарпії» — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи. Підрозділ залучає і чоловіків, але роль пілотів, що завдають фінального удару, виконуватимуть виключно жінки. Командирка підрозділу — Дарія на псевдо "ДШК". Активна учасниця Революції Гідності, з 2022 року виконувала бойові завдання у складі кількох спецпідрозділів. Що на тебе чекає? ✅ Професійна підготовка: 45 днів БЗВП, 30+ днів фахової підготовки, а також злагодження в екіпажі перед виконанням бойових завдань. ✅ Широкий вибір засобів: FPV-коптери, важкі бомбери, ударні БПЛА типу "крило", а також наземні роботизовані комплекси. ✅ Гідне грошове забезпечення та соціальні гарантії згідно з чинним законодавством. 🤝 Є можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток. ❗️Гарантуємо потрапляння до "Гарпій" на обрану посаду. Заповнити анкету на вступ: https://usforces.army 🇺🇦 СБС: на крок попереду
Опубліковано Командування Сил безпілотних систем ЗС України Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка СБС
Суспільство

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».
Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».
Як пройшов стрим
На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.
Мета благодійної трансляції
Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.
Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»
Суспільство

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.
Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.
На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.
У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.


Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.
Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»