

Технології
У космос запустять україно-американську ракету: що відомо
Україно-американська космічна компанія Firefly Aerospace готується вперше запустити космічну ракету Alpha уже наприкінці жовтня або на початку листопада.
Про це повідомляє Економічна правда з посиланням на міжнародне космічне видання Space.com.
Що відомо про запуск?
Alpha – це двоступенева ракета-носій, призначена для малих вантажів, і здатна вивести до 650 кг на сонячно-синхронну орбіту або до 1000 кг на низьку навколоземну орбіту.
“Перший запуск ракети готувався ще на початку 2020 року, але пандемія COVID-19 вплинула на плани компанії. Через затримки з постачанням матеріалів будівництво ракети сповільнилося”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що засновник компанії Максим Поляков, щоб домогтися запуску в цьому році, збільшив інвестиції для розширення штату з 250 до 310 співробітників.
Окрім проєкту Alpha, Firefly Aerospace розробляє також ракету важкого класу Beta та автоматичний місячний посадковий модуль для NASA в рамках проєкту Артеміда, метою якого президент США Дональд Трамп встановив повернення людини на Місяць до 2024 року.
Читайте також: Українсько-американський стартап запускатиме вантажі у космос
“Зараз ракета Alpha практично готова, а запуск запланований на кінець жовтня або початок листопада з військової бази Ванденберг, де ракету також чекають фінальні тести”, – пише видання.
“Запуск запланований на середину жовтня цього року, що на пару місяців раніше, ніж ми планували. Пожежа нам практично не завадила, вона не пошкодила випробувальний стенд, і ми все одно отримали більшу частину тестових даних, які нам були необхідні на цій стадії.
Напевно, це відсунуло нас на місяць, і ще місяць-півтора у нас забрав COVID. В цілому, я думаю, нам дуже пощастило в обох випадках, нам не довелося відкладати все на більш тривалий термін”, – сказав CEO Firefly Aerospace Том Маркусик.
Для чого призначена ракета
Повідомляється, що 20 липня мобільний стенд Firefly відправився на базу Ванденберг, і прибув до Каліфорнії 27 липня.
“Ракета Alpha розроблена для доставки малих супутників на орбіту. Зазвичай такі супутники доставляються як додаткове навантаження до великих місій, це так званий “райдшер”. Alpha ж буде спеціалізуватися саме на малих супутниках і конкурувати на ринку за рахунок найнижчої ціни доставки за 1 кг вантажу.
Для порівняння, запуск Alpha буде коштувати близько 15 мільйонів доларів, при тому що запуск місії Falcon 9 починається від 62 мільйонів”, – зазначає видання.
Перший запуск Alpha буде тестовим, ракета буде нести численне корисне навантаження за програмою DREAM (Dedicated Research and Education Accelerator Mission): це будуть кращі академічні та наукові проєкти, які будуть доставлені в космос безкоштовно. Проєкти з України також будуть представлені в місії.
Будують ще дві
Друга і третя ракети Alpha перебувають на етапі будівництва, а їх польоти заплановані на 2021 рік. Кожен запуск відбудеться з проміжком в 3 місяці. У майбутньому паузу між запусками компанія планує скоротити до декількох тижнів.
Довідка
Firefly Aerospace була заснована в місті Остін (Техас) в 2014 році. Вона займається розробкою легких ракет-носіїв для запуску малих супутників. У 2017 році компанію викупив український підприємець Максим Поляков за $ 75 млн. У 2018 році, Firefly Aerospace відкрила науково-дослідний центр в Дніпрі.
Фото: space.com
Технології

З 11 по 14 червня 2025 року в Парижі відбудеться одна з наймасштабніших технологічних подій Європи — Viva Technology. Цьогоріч 16 вітчизняних стартапів продемонструють свої інноваційні розробки світовій спільноті.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Про VivaTech
Viva Technology — це щорічна технологічна конференція, яка збирає понад 150 000 учасників з усього світу, включаючи лідерів індустрії, інвесторів, глобальні корпорації та медіа. Це платформа для обміну ідеями, налагодження партнерств та залучення інвестицій.
Читайте також: Учасники Brave1 провели масштабне тестування роботизованих платформ (ФОТО)
Україну представлятимуть такі стартапи:
- Anima: нейронауковий сервіс для скринінгу ментального здоров’я співробітників за допомогою вебкамери;
- VITA325: ШІ-застосунок, що перетворює смартфон в інструмент для пришвидшеної реабілітації після ампутації нижніх кінцівок;
- iLea: ШІ-застосунок, який допомагає знайти свій стиль, поєднати його з гардеробом і купувати речі розумно;
- rekava: виробництво компостованих виробів з переробленої кавової гущі;
- Apixmed: віртуальний асистент для аналізу генетичних і медичних даних та добору персоналізованого плану підтримки здоров’я;
- Metatable.ai: ШІ-платформа для швидкої розробки та розгортання серверних застосунків;
- In Tempo: музична гра, що допомагає контролювати рівень стресу через відтворення ритму улюблених композицій;
- S.Lab: виробник біорозкладного пакування, яке може повністю замінити пінопласт;
- SPOGAD: fashion-tech стартап, що розробляє технології рециклінгу пластикових відходів для створення продуктів високої моди;
- obimy: платформа для емоційної та тактильної комунікації між близькими людьми.
Про всі 16 стартапів можна прочитати за посиланням.
Національний стенд України на Viva Technology 2025 організовує Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство закордонних справ України, Посольство України у Франції, Український фонд стартапів, Асоціація IT Ukraine спільно з La French Tech Kyiv, Nazovni, CCIFU та Seeds of Bravery.
Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.
Фото обкладинки: Viva Technology
Технології

50 команд кластера Brave1 протестували свої розробки в умовах, максимально наближених до бойових. Роботи долали 10-кілометрову дистанцію, проходили випробування на вантажність та відповідність технічним характеристикам.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як відбувалися випробування
Платформи проходили дистанцію з невідомим маршрутом, працювали під впливом радіоелектронної боротьби на змінюваних частотах та демонстрували свою вантажопідйомність. Такий формат тестування дозволив перевірити реальну готовність техніки до фронтових завдань.
Михайло Федоров зазначив, що більшість роботів підтвердили заявлені характеристики, показали витривалість і ефективність, зокрема в транспортуванні спорядження, продовольства й вибухівки.


Читайте також: В Україні створили робота з великокаліберним кулеметом для ЗСУ
Бойові підрозділи вже використовують роботизовані системи, створені командами Brave1. Серед них 3-тя, 5-та, 59-та й 92-га штурмові бригади, підрозділи Нацгвардії, ГУР та СБУ.
У майбутньому Brave1 планує перекласти усі логістичні функції на фронті на безпілотні платформи.


Нагадаємо, що понад 20 виробників БпЛА та роботів на оптоволокні протестували свої розробки (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

У столиці з’явилися перші електровелосипеди для шерінгу.
Про це повідомив Олександр Гречко з ГО «Пасажири Києва».
Електровелосипеди надає в оренду компанія Zelectra, яка займається дистанційною системою прокату мопедів і самокатів. Новий вид транспорту рухається за допомогою легкого обертання педалей, а електропривід одразу асистує. Без обертання педалей велосипед лише на електродвигуні не їде.
Читайте також: Мешканці будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО)
«Навантаження на ноги мінімальне. Особливо приємно в такому режимі їхати вгору», — ділиться Олександр Гречко.
На тестовому заїзді визначили, що ці велосипеди не їдуть швидше 20-21 км/год. Після цієї швидкості асистент вимикається, а велосипед далі навіть педалями розігнати важко.
Старт на електровелосипеді коштує 15 грн, а кожна хвилина використання — 5 грн.
Нагадуємо, що на Мапу доступності в застосунку «Київ Цифровий» додали понад 1500 об’єктів.
Фото: фейсбук Олександра Гречка