Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ця тема досі табуйована». Як фонд «Сильні» стає підтримкою для людей, які пережили сексуальне насильство під час війни

Опубліковано

Благодійний фонд «Сильні» допомагає людям, які пережили сексуальне насилля під час війни. Жінки, чоловіки, дівчата, хлопці, діти та їхні батьки можуть отримати допомогу за одним із трьох напрямів: оплата медпослуг, психологічна допомога та консультація юристів. 

Співзасновниця Ярина Вишенська визнає, що ця тема досі залишається табуйованою, і далеко не всі готові говорити про сексуальні злочини. Тому фонд активно працює й на інформаційному фронті, пояснюючи людям, чому важливо допомагати вчасно.

Ярина Вишенська

Співзасновниця благодійного фонду «Сильні» – допомагає людям, які пережили сексуальне насилля
За освітою – біологиня, керівниця креативної агенції nudge

Керую агенцією, яка змінює суспільство на краще

Я родом із красивого чернівецького села Дністрівка. Росла та формувалася спочатку у Львові, а потім – поруч із ним, у невеличкому селі Кам’янобрід. В одинадцятому класі вирішила вивчати біологію у Києві. Я закінчила виш, але біологиня з мене не вийшла. Натомість як організаторка справляюся доволі легко та мимовільно.

Так через різноманітні власні проєкти, нові знайомства та першу роботу як наймана працівниця я опинилася там, де є зараз. Нині керую креативною агенцією nudge, яка працює з організаціями громадянського суспільства. Усі проєкти, до яких я залучена, орієнтовані на позитивні зміни у суспільстві.

Формування агенції відбувалося на звивистому шляху з купою відгалужень, як і мій особистий розвиток. Мені досі складно чітко визначити свою спеціалізацію. Але заспокоюю себе тим, що це є частою ситуацією для людей, які засновували власний бізнес і на початку були майстрами на всі руки й могли робити справді все без винятку. Проте зараз, звісно, я відійшла від цього. Навчилася делегувати та здебільшого займаюсь управлінськими задачами. 

Фото: Yaryna Vyshenska / Facebook

Останні роки я була поглинута агенцією і роботою з людьми. Також захоплююся мандрівками в гори. Колись навіть організовувала походи, але зараз це поширюється винятково на друзів. А ще обожнюю мистецтво аудіовізуальної комунікації.

Новий етап війни перервав відпустку

Я розуміла, що повномасштабне вторгнення точно буде. У нас окуповані території вже більш як вісім років, а у РФ владу над безтямним народом нелюд тримає вже 30 років. Але в лютому я війни не очікувала. Попри всі чутки та перестороги, мозок не хотів сприймати це як подію, яка має розпочатися з дня на день. Моя підготовка звелася до розмов із рідними, що ми робитимемо в разі активних бойових дій у наших містах: хто до кого їде, що з собою бере.

Я спокійно складала речі на літак, щоб відправитись у відпустку на гірськолижний курорт Туреччини. Гадала, що всі ці розмови без чітких попереджень від влади будуть тривати ще щонайменше пів року. Але на п’ятий день катання на лижах, якраз тоді, коли я нарешті навчилась і абсолютно перестала падати, почалася війна.

24 лютого я чомусь прокинулася між 5 і 6 ранку, залізла в новинні канали й дізналася про вторгнення. У перші тижні моя команда агенції швидко організувала боротьбу на інформаційному фронті. Ми скоординувалися щодо своїх умов, безпеки та налагодили роботу в нових реаліях. Водночас я написала в командний чат, що наступні два тижні кожен може відкласти у бік робочі проєкти та зайнятися своєю сім’єю та власною безпекою.

Усіх клієнтів я попередила про можливі зміни у графіках проєктів. З одного боку відчувала, наче роблю все правильно, але з іншого – неначе сама себе закрила в сірій кімнаті готелю десь на сході Туреччини, поки люди ганяють окупантів на моїй Оболоні. Прийшла до себе після переїзду у Берлін, звідки досі працюю, періодично приїжджаючи до України в справах.

Про секс заговорила задовго до війни

Я ненавиджу несправедливість. Я така людина, яка заспокоїться лише тоді, коли винуватець отримає по заслугах. Новини про зґвалтованих дітей, дівчат, жінок, хлопчиків та чоловіків стали піком моєї ненависті до росіян. А масова загибель мирних людей зацементували цю ненависть. Звісно, я розуміла, що бойові дії можуть супроводжуватись сексуальним насиллям чи експлуатацією. 

Часто питають, чому саме ця тема мене торкнула. Я не маю чіткої та очевидної відповіді. Я ніколи не переживала сексуального насилля. Проте навчала інших відстоювати свої кордони. Можливо, саме це і вплинуло на глибоке переконання у тому, що ніхто і ніколи не матиме права торкатися до іншої людини без її згоди.

Фото: Yaryna Vyshenska / Facebook

У минулому я проводила лекцію про природу відчуттів та почуттів у стосунках. Якоїсь миті усвідомила, що мало хто знає про біологію власної сексуальності. Так почалася історія мене як лекторки, і довгий період на нетворкінгах чи зустрічах мене представляли як авторку «Біології сексуальності» або просто «Ярина розповідає про секс».

За 2017-2019 роки я встигла об’їздити країну з цією лекцією вздовж і впоперек, паралельно викладати в школах для вчителів та батьків. Я тоді добряче перейнялася відсутністю сексуальної освіти в Україні. Мене виводила з рівноваги кожна історія, в якій відповідальність зі злочинця перекладали на жінку, яка пережила сексуальне насилля. Я влаштовувала виступи перед своїми подругами, варто мені було почути про чоловіка в метро, який «випадково» поклав руку на коліно.

Тема сексуального насильства залишається табуйованою

Даних про серйозність проблеми сексуального насильства наразі немає. Є страшні історії, які нам розказують максимально неетично, є статистика на прикладі інших воєн і є конкретна ситуація із сексуальним насиллям в країні загалом. Усе це разом дає нам наступне: владі зараз не до таких випадків. Їхня основна опіка – хід воєнних дій проти окупантів і поповнення кількості техніки. 

Дико чути, як у розмові окупанта з дружиною остання рекомендує ґвалтувати українських жінок у презервативі. Страшно дізнаватися про групове зґвалтування дівчинки танкістами, про дівчат, яких окупанти забирали з собою, відступаючи. Моторошно думати про жінок, які через волонтерів шукали змогу зробити аборти так, аби чоловіки та діти не дізналися.

Фото: Сильні / Facebook

Одне я точно можу сказати: випадків сексуального насильства багато. Настільки, що ми вже зараз маємо розуміти: якщо ми не допоможемо цим людям зараз, то згодом нам буде дуже важко побудувати прекрасне майбутнє, бувши травмованою нацією. Ситуацію дуже ускладнює те, що пережити сексуальне насилля – соромно. Це табуйована тема, обплутана великою кількістю маразматичних патріархальних світоглядів і підкріплена відсутністю сексуальної освіти.

Реальність така: лише в невеличкої частини людей, які пережили сексуальне насилля, психіка вибирає шлях оприлюднення подій. Найімовірніше, це може дати людині відчуття справедливості, помсти тощо. Але в більшості випадків людина нікуди не йде по допомогу.

Кістяк команди – психологиня та дві біологині

Ідея заснування власного фонду «Сильні» виникла приблизно так: мої думки бігали від новини до новини, потім я проговорювала їх уголос своєму партнеру. Зʼявилося міркування про те, що треба запустити збір коштів. Планувала витрачати їх на оплату медичних послуг, аналізів, фізичної реабілітації. Завдяки цьому людина, яка пережила насильство, може не відчувати фізичного болю чи душевного, дивлячись на своє зображення в дзеркалі та знаходячи сліди російського свавілля. 

Мої дописи в соцмережах сильно розлетілись, особливо у Twitter. І я почала отримувати неймовірну кількість звернень від тих, хто або вже робили щось у тому ж напрямку, або хотіли допомогти не лише фінансово. Було багато пропозицій від лікарів, психологів та потенційних партнерів.

Мені написала Альона Малашина. Вона фотографиня й аналогічно до мене дуже перейнялася темою сексуального насилля на окупованих територіях. Завдяки їй я познайомилась із Надією Волченською, яка стала співзасновницею фонду. Вона клінічна психологиня, яка працює із сексуальним насильством у період війни ще з 2014 року.

Фото: Сильні / Facebook

Надя взяла на себе розвиток психологічного напрямку допомоги та партнерств з організаціями травмофокусованих психотерапевтів. Я нарешті сформувала перший пласт задач для волонтерів і зібрала їх в один чат. І до нас прийшла ще одна важлива людина – Настя Красноплахтич. У неї, як і в мене, позаду біологічна освіта. Вона взялася за організацію всіх процесів та людей. І магія сталася – завдяки нашій спільній роботі фонд «Сильні» запрацював остаточно та злагоджено.

З людьми працюють фахові психологи

Ми почали комунікацію з медиками, волонтерами та місцевою владою для інформування людей про нашу допомогу. Запартнерились із гарячими лініями, створили мережу партнерств із дружніми організаціями та лікарнями, продовжуємо формувати партнерства з волонтерськими штабами та всіма, хто може поширювати інформацію про нас.

Сьогодні Фонд «Сильні» – це команда з 18 дівчат, які до війни працювали та продовжують працювати у різноманітних сферах. Ми різні: хтось приймав пологи в інших жінок, хтось морить жучків заради наукової діяльності, а хтось опікувався дитиною із глобальною затримкою розвитку.

Читайте також: Евакуювати онкохворих дітей. Як фонд «Запорука» підставив плече державі та врятував маленьких пацієнтів Інституту раку

Складність психологічної допомоги полягає у тому, що лише на бажанні допомогти не виїдеш. З людиною має працювати травмофокусований спеціаліст із досвідом, під супервізією. Тому ми почали залучати колег із партнерських організацій. По суті, ми делегуємо роботу з людьми, які пережили сексуальне насилля, партнерським організаціям. Робимо це так, щоб людина не помічала переходу.

Фонд «Сильні» не відкидає можливість залучення психологів-волонтерів у майбутньому, але для цього нам потрібно організувати для них навчання, щоб зрозуміти, як саме кожен та кожна можуть допомагати. Зі збільшенням кількості запитів нам знадобляться додаткові голови для їхнього коректного та бережного опрацювання за всіма стандартами. 

Оплачуємо медпослуги та надаємо юриста

Українці та українки, які пережили сексуальне насилля, сексуальну експлуатацію або стали свідками злочину, можуть отримати допомогу за трьома напрямками: психологічна допомога (консультація й психотерапія), оплата медичних послуг й аналізів, юридичне консультування й супровід під час документування злочину та подання заяви у поліцію.

Наразі психологічну допомогу в нас отримують три жінки, решта запитів стосуються юридичної та медичної допомоги. Наша команда бореться не лише з наслідками війни, але й із наслідками наших тривалих внутрішніх проблем. 

Також за бажання людини ми можемо її супроводжувати під час інтерв’ю з медіа задля того, щоб психолог контролював її психологічний стан, а юрист не допустив висвітлення надмірної деталізації.

Фото: Сильні / Instagram

Щоб отримати допомогу, люди, які пережили сексуальне насилля, їхні батьки чи рідні можуть залишити заявку у чат-боті або Google-формі. Або зателефонувати за номером +380932173561. А незабаром ми отримаємо безкоштовний благодійний номер. 

Після звернення з людиною почне спілкуватися консультувальний психотерапевт та допоможе обрати ту допомогу, яка необхідна. Усе конфіденційно. А ще безоплатно завдяки доброчинцям, які сформували грошовий фонд «Сильних». Ми отримуємо різні суми: найменший платіж – 5 гривень, а найбільший – 120 тисяч грн. Допомогти можна ось тут.

Сексуальне насилля – це злочин без строку давності

Травми, які спричиняє сексуальне насилля, іноді треба лікувати роками. А часом тільки через роки людина зможе прийти до нас та попросити про допомогу. Тому сформувати хороші відносини з донором – наша ціль у межах найближчого року. Плануємо працевлаштувати команду та гарантувати систематичну і тривалу роботу.

Запит на допомогу людям, які пережили сексуальне насильство в Україні, залишається і буде залишатись ще дуже довго. І до війни це не було чимось новим. До того ж травма сексуального насилля – це не те, що можна вилікувати за тиждень-два. До того ж кожен захоче звернутися у свій час: хтось одразу, а хтось через рік. Головне – супроводжувати всіх інформаційно і наголошувати, що сексуальне насилля – це злочин без строку давності. 

Ми ще не вигнали росіян зі своєї землі. Усе ще залишаються захоплені міста і села, й увесь жах окупації ще попереду. Ми ледь пережили Бучу, попереду – ще гіркіші сльози. Тому в допомозі тим, хто пережив сексуальне насилля, як і у війні, потрібно налаштовуватися на марафон, а не на спринт. 

Після перемоги наш фонд працюватиме і далі. Буде розгрібати всю біду, яку накоїли злочинці. Окрім цього, сексуальне насилля нікуди не дінеться, нам і своїх злочинців вистачає. Після війни ми сфокусуємося на підлітках та їхніх батьках, оскільки це поки найбільш незахищена група від сексуального насилля. Ми зробимо все, аби відновити силу тих людей, які потребують нашої допомоги та підтримки. 

Суспільство

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

Опубліковано

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти», — каже Ростислав на початку відео, у якому ділиться враженнями про чергову книжку, яка йому сподобалась. 

Лише за місяць цей 9-річний хлопчик з Чернівців створив власну «Літературну Країну» — ютуб-канал з майже двома десятками оглядів на книжки, які швидко стали трендовими. Тепер у Ростика є понад 15 тисяч шанувальників, а найпопулярніше відео отримало аж 60 тисяч переглядів!

Ростислав Кирилюк

книжковий блогер

Читаю на ніч, щоб бачити яскраві сни

Я навчився читати ще у 5 років. Перша книжка, яку я прочитав свідомо і добре її пам’ятаю, це «Олівець та Саморобкин на острові гігантських комах». У книзі дуже просто розповідають про комах, тому я дізнався багато нового. Наприклад, що їдять таргани, які є види комах, а ще про те, що деякі комахи можуть плюватися рідиною зі своїх животиків.

Читаю я багато, тому мама запропонувала мені ділитися своїми враженнями з іншими. Я погодився і коли побачив, що людям подобається, то вирішив продовжувати. Зараз у мене багато читачів і це для мене якийсь неочікуваний сюрприз.

У мене є різні книжки — пригодницькі, енциклопедії, детективи. Це найкращий відпочинок для мене. Особливо люблю почитати перед сном, бо потім мені сниться те, що могло б бути далі в казці.

Я дуже б хотів, щоб кожна дитина записалася в бібліотеку та знайшла якусь улюблену книжку для себе. 

«Тореадори з Васюківки» набрали 60 тисяч переглядів

Дуже люблю книгу «Тореодори з Васюківки», бо також ріс в селі. Людям сподобався мій огляд на цю книжку, бо переглянули це відео багато разів.

Я люблю усі свої відео, але найбільше до душі мені огляд на «Казку від татка». Коли мене попросили зняти відео про цю книжку, щоб підтримати хворих діток у лікарні, то мені стало їх дуже шкода, тому одразу погодився.

Книжки дарують мені радість

Я точно не рахував, скільки вже книжок прочитав. Але минулого літа вчителька дала нам завдання підрахувати, скільки книг ми прочитаємо за літо. Я нарахував 42 книжечки. 

Коли я підбираю для себе книгу, яку міг би прочитати, то спершу читаю опис на її звороті. Якщо цей опис цікавий і я бачу гарні картинки, то точно її прочитаю. А потім розповім у відео, якщо вона мені сподобається.

Мої відео бачили друзі, а також однокласники та вчителі. Усі мене дуже підтримують та кажуть, що я молодець і щоб я продовжував це робити. Але я не люблю задаватися чи хвалитися цим. 

Коли я виросту, то мрію стати викладачем математики в університеті, бо зараз люблю її вчити у школі. 

А ще я б хотів відкрити свій магазинчик квітів. Бо окрім читання, я доглядаю за рослинами. У мене вдома дуже багато кактусів, у яких нещодавно з’явилися кактусята. Я слідкую, як вони ростуть, поливаю їх щомісяця та іноді розпушую землю. 

І думаю, що все одно багато читатиму, бо книжки дарують мені радість.

Олеся Кирилюк

мама Ростислава

Змалку більше любить книги, ніж іграшки

Мій син навчився говорити дуже рано. Змалку він завжди тягнувся вдома до книг та любив розглядати малюнки. Згодом просив нас з чоловіком читати йому віршики, а сам їх переказував. Він постійно ходив з книжками, навіть так іграшками не захоплювався. Через цю його любов до книг ми записали Ростика до бібліотеки, коли йому було лише 5 років.

Добре пам’ятаю, що першою для нього була книжечка про ведмедя та лисицю на 16 сторінок. Я ж відразу почала вести з ним читацький щоденник, аби згодом син побачив і пригадав, як почав свій шлях у світ казок.

Ростик дуже любить дивитися наукові відео про різні винаходи чи астрономію, а потім розповідати рідним цікаві факти, які дізнався. Навіть вчителька в школі каже, що він часто розповідає цікавинки на уроках. Я ж не завжди маю час усе детально вислухати, часом це зачіпає сина, тому я запропонувала йому знімати відео, аби отримав своїх слухачів та став більш впевненим у собі. 

Тепер Ростислав знімає відео на YouTube. Фото надала Олеся Кирилюк

Син самостійно складає відгук на кожну книжку

Спочатку Ростик розповідав якісь віршики, які міг вчити на конкурси чи в садок, а я це зберігала на каналі в ютубі. Тоді у нас було 50 підписників. А коли понад місяць тому ми виклали перший огляд на книжку, то за перший день додалися понад тисячу нових читачів. 

Ми взагалі цього не очікували — перегляди та кількість глядачів росли дуже стрімко. Зараз на каналі понад 15 тисяч підписників. Це нас дивувало, бо книжкових блогерів та оглядів дуже багато. Але все ж глядачі оцінили нашого Ростика.

Іноді люди пишуть нам, що ми готуємо сценарії, а потім син розповідає їх на відео. Але насправді я просто вмикаю камеру, а він імпровізує зі своїм відгуком. Звісно, можуть бути якісь довгі паузи, то я потім це вирізаю під час монтажу. 

Або коли Ростик згадує, що його відео тепер дивляться тисячі людей, то починає хвилюватися, тому деякі огляди ми знімаємо по кілька разів. А деякі огляди взагалі не монтуємо, бо їх вдається чудово зняти з першого разу. Як от вірш «Ми вкупочці колись росли».

Спочатку син нікому не розповідав про своє захоплення. У школі про це дізналися випадково, коли вчителька сама знайшла його канал через кілька тижнів після першого відео. Я завжди навчаю сина не зазнаватися.

Поки погоджуємося лише на благодійну рекламу

За ці декілька тижнів, відколи ми поширили перше відео з оглядом книги, наше життя не сильно змінилося. Проте тепер Ростик завжди виділяє певний час на зйомки після школи кілька разів на тиждень. А ще у нас вдома з’явилася велика книжкова шафа, адже для усіх його книг просто немає місця.

Ми отримуємо багато гарних відгуків від людей, які діляться своїми приємними враженнями та підтримують сина. Іноді до нас звертаються журналісти, а також вже є пропозиції реклами книг. Поки ми ще до цього неготові, бо не планували, що син буде книжковим блогером. Тому наразі не приймаємо комерційних пропозицій, бо для дитини на першому місці мають бути навчання та відпочинок, а в майбутньому будемо думати і про інше.

Ростислав знімає благодійний огляд книги, аби допомогти дітям. Скриншот з його ютуб-каналу

​​Проте одного разу ми відгукнулися на пропозицію про рекламу, але лише тому, що це була дуже добра ініціатива. Якось нам написали відомі блогери зі Львова з проханнями розповісти на каналі про їхню книжку «Казка від татка». Усі кошти з продажу цієї книги вони переказували на лікування діток у лікарні Святого Миколая. Я ніколи не вирішую такі речі сама, тому відразу розповіла Ростику, він погодився і був щасливим, що зміг підтримати інших дітей. 

Якщо хочете підтримати нас — підтримайте військових

З часом люди почали писати, що хочуть надіслати Ростику подарунки чи кошти для розвитку його творчості. Ми вирішили вдома, що зараз зовсім не той час, аби заробляти для себе на цьому. Адже зараз найголовніше — допомагати воїнам, які нас захищають. 

Ростислав біля своєї книжкової шафи вдома. Фото надала Олеся Костюк

У нас є знайомий, який зараз на фронті. І ми бачимо як переживає його мама, скільки коштів вони витрачають, аби їхній син мав усе необхідне. Тому ми вирішили: якщо люди хочуть підтримати канал, то можуть надіслати донат на підтримку армії. Усі гроші, які ми отримуємо від глядачів, надсилаємо сім’ї нашого знайомого, а ще на рахунки відомих фондів. 

Та найважливіше, цей канал існує для того, аби підтримати захоплення нашого Ростика, який обожнює читати та мотивує до цього інших діток. 

Читати далі

Суспільство

Науковці зацифрували житло мисливців на мамонтів на Черкащині (ФОТО)

Опубліковано

Українці науковці зацифрували четверту житлову конструкцію Межиріцької пізньопалеолітичної стоянки в Черкаській області. Роботи проводили на об’єкті, який датують серединою 13 тисячоліття до нашої ери.

Про це повідомили команда «Архаїки».

Над створенням цифрової копії об’єкта працювали 15 та 16 березня 2025 року команда Науково-дослідної лабораторії «Архаїка» спільно з катедрою археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка.

Для створення 3D-моделі використовували лазерне сканування, аби з високою точністю зафіксувати геометрію конструкції.

«Фотограмметрія допомогла передати колірні характеристики об’єкта за допомогою серії фото, оброблених у спеціальному програмному забезпеченні, що переносять їх у 3D-простір. Ця технологія є базовою у роботі команди “Архаїки” й дозволяє створювати тривимірні моделі, які можна детально розглядати з усіх сторін»‚ — розповіли фахівці.

Читайте також: Військові знайшли древні артефакти під час створення фортифікацій (ФОТО)

Дослідження Межиріцької стоянки

Межиріцьку стоянку виявили у 1966 році. Останні 20 років її досліджує експедиція катедри археології та музеєзнавства КНУ під керівництвом Павла Шидловського. За час досліджень відкрили чотири житла.

Перше реконструювали та експонують у Природничому музеї НАН України в Києві. Четверте житло законсервували, його зберігають на місці знахідки.

«Оцифрування таких об’єктів не лише допомагає вивчати їх детальніше, а й слугує засобом захисту інформації про пам’ятки від руйнації. Особливої актуальності це набуло під час війни, коли українська культурна спадщина потребує особливої уваги та збереження»‚ — зазначили в «Архаїці».

Готову 3D-модель викладуть у вільний доступ на платформі Sketchfab за посиланням.

Нагадаємо, що київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни.

Фото: «Архаїка»

Читати далі

Суспільство

Work.ua запустив платформу для працевлаштування ветеранів

Опубліковано

У Києві 18 березня представили платформу «Назустріч», яку створили фахівці Work.ua задля підтримки українських ветеранів. Завдяки новому сервісу військові зможуть легше знайти роботу після служби, а працедавці — залучати спеціалістів з унікальним досвідом.

Про це повідомили Work.ua

Що створили на платформі

На платформі «Назустріч» можна знайти:

  • вакансії з перевагою для ветеранів;
  • інформацію про ініціативи та організації, що підтримують ветеранів у пошуку роботи та адаптації до цивільного життя;
  • статті, новини, корисні матеріали для кандидатів і роботодавців;
  • перелік компаній, що активно наймають ветеранів;
  • доступ до бази резюме кандидатів із військовим досвідом;
  • чеклист для оцінки готовності компанії до наймання ветеранів;
  • успішні кейси працевлаштування від роботодавців.

«Світ, у якому ветеран перебуває до звільнення, — це війна, і його потрібно розуміти. Ця людина поставила своє життя заради свободи. Ветерани потребують гідного ставлення та поваги до речей, які для них є цінними», — зазначив представник 3-ї штурмової бригади Михайло Карабут.

Читайте також: Ветерани можуть отримати 20 млн грн на розвиток бізнесу за програмою від Мінцифри

Наразі на Work.ua понад дві тисячі компаній розмістили вакансії, де військовий досвід є перевагою. Натомість кандидати виклали 5,5 тисяч резюме, у яких вказали, що вони є ветеранами російсько-української війни.

«Ветерани та ветеранки можуть підтримати нашу країну після перемоги й стати рушієм змін. Наше завдання — створити для них гідні умови праці в Україні, щоб вони не виїжджали за кордон у пошуках кращої долі», — сказала ветеранка та заступниця міністра у справах ветеранів Юлія Кіріллова.

Нагадаємо, що ветерани-підприємці можуть безплатно розміщувати вакансії на Work.ua.

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі