Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ця робота змінила моє життя». Чому молодь їде в села і маленькі міста на два роки?

Партнерський матеріал

Опубліковано

Учасники лідерської програми “Навчай для України” розповіли, як на них вплинув дворічний досвід роботи у малих громадах.

Галузь освіти не стоїть на місці: стрімко розвиваються освітні системи, у класах навчають навичкам XXI століття, замість оцінок у щоденнику з’являються мотиваційні наліпки. Проте школярі, які проживають в селах та маленьких містах України, досі не мають багатьох можливостей для розвитку, які доступні для дітей у великих містах, внаслідок чого росте суттєвий розрив у навчальних результатах між селом і містом, який становить понад 2,5 роки. 

Зменшувати освітній розвив та розкривати потенціал дітей, допомагають молоді лідери, які беруть участь в програмі “Навчай для України”. Вони на два роки їдуть в школи маленьких міст та сіл, де викладають один із шкільних предметів, організовують позакласні активності та привносять позитивні зміни у спільноту.

 

Така модель існує у 58-ми інших організаціях міжнародної мережі Teach For All. Кожного року понад 16 тисяч молодих людей стають учасниками схожих програм і працюють над тим, щоб кожна дитина, незалежно від її місця народження чи проживання, мала можливість реалізувати свій потенціал. Глобальна спільнота дозволяє постійно обмінюватись досвідом та експертизою, а також надає міжнародний нетворк та чимало можливостей для навчання самим учасникам.

Учасники програми “Навчай для України”

Учасники “Навчай для України” — це молоді люди, які отримали диплом бакалавра або магістра будь-якої спеціальності та пройшли відбір організаторами програми.

Педагогічної освіти від кандидатів не вимагають — її можна отримати дистанційно у Київському університеті імені Бориса Грінченка паралельно із вчителюванням у школі. Проте знатися на одному із шкільних предметів — обов’язково. Ті, кого відібрали для участі у програмі, проходять Літній інститут — 5 тижнів інтенсивної підготовки для розвитку лідерських навичок і вчительської майстерності.

Після педагогічної та лідерської підготовки, учасники відправляються в регіони. 

За два роки роботи з дітьми учасники значно прогресують як лідери: поліпшують свої організаторські здібності, розвивають стресостійкість, вчаться вирішувати конфлікти та перестають боятися публічних виступів.

Історії учасників розповідають про шлях їхнього розвитку і допомагають глибше зрозуміти труднощі, з якими стикаються діти у селах і малих містечках.

З Лондона у село на Одещині

Одна із перших учасниць “Навчай для України” розповідає, що про програму дізналася з Фейсбуку: 

До участі у програмі в мене вже був досвід роботи з дітьми та у Лондоні встигла попрацювати, але повернулася в Україну, тому що розуміла: хочу втілювати свої професійні бажання і розвиватися тут. Професію педагога для себе я не розглядала раніше, але завжди мала бажання навчати, а особливо тих, хто цього найбільше потребує. Якщо я можу при цьому ще й впливати на певні соціальні моменти, то буду від цього ще щасливішою.

Ірина Паламарчук, одна із перших учасниць “Навчай для України”, під час практики у Літньому інституті

Як україномовну тернополянку, мене хвилювало те, що я можу потрапити у зовсім інше, з точки зору менталітету, середовище: інша мова, культура, клімат зрештою. Я переїхала до фактично найпівденнішої точки Одеської області, село Приморське, що було дуже неочікувано — саме те, чого боялася.

Як вже я потім зрозуміла, організатори стараються відправляти учасників у кардинально іншу спільноту. Пояснюють це тим, що за таких умов відбувається більш відчутний трансформаційний процес як для учасника, так і для самої спільноти. Вже зараз я радію, що провела  прекрасні два роки саме в цій місцевості і до сих пір це надзвичайно цінно.

До участі у програмі у мене був досвід роботи репетитором математики, працювала також і у груповому форматі із дітьми зі школи міні-моделей та центру дитячого розвитку в Тернополі. Якщо порівнювати дітей із великих міст та сіл, з однієї сторони, всі діти ніби однакові, але труднощі у всіх різні. 

Наприклад, в Тернополі для дітей існує багато можливостей для розвитку. А вже дітям Приморського добиратися на факультативи та гуртки потрібно було в сусіднє місто. Автобус до Вилкового їздить лише до третьої години дня. Тобто після гуртка діти не мають чим повернутися назад. Не кожна сім’я має машину. Тому, якщо ми говоримо про сільські школи, вкрай важливо організовувати спортивні секції, гуртки та культурні центри безпосередньо в школах. 

Читайте також: Про мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Розвиток дітей напряму залежить від розвитку родини та громади, в якій вони зростають. Хоча я жила одразу навпроти школи, проте одразу полюбила велопрогулянки. Крутять педалі тут усі, адже велосипед — це зручно, а добратися з одного кінця села в інший можна дуже швидко. Згодом мені вдалося перетворити це хобі в організацію велотуризму в цій місцевості, що дозволить збільшити наплив туристів, а відповідно покращить доходи місцевих родин та сприятиме розвитку туризму в Приморському зокрема.

Фінансове становище батьків теж доволі відрізняється. Придбати комп’ютер та підключити інтернет має можливість не кожна сім’я. Дистанційне навчання стало для цих сімей теж викликом.

Найбільше за два роки мене вразило те, як діти виросли за літо. Приморське має рекреаційну зону з близько сотнею відпочинкових баз, і мої учні там влітку працюють. Діти в селах змалечку працюють, розуміють, що таке відповідальність. У кожного в сім’ї по 3-5 дітей, город, скотина, свої домашні обов’язки. Частково це заважає їм фокусуватися на здобуванні навичок у напрямках, які їм цікаві.  

Читайте також: Чому молодь все частіше обирає IT: історія підлітка, який заробляє одразу після школи

Проте тут у них є море і плавати вміють усі. Це той ресурс, який допомагає приморським родинам та їх дітям бути здоровими та фізично активними. Але часто зустрічаєш місцевих, які через зайнятість роботою (літо — час для основного заробітку для них) ні разу за сезон так і не побували на пляжі. 

Малюнки учнів учасниці програми “Навчай для України” Ірини Паламарчук, с. Приморське

Ця робота змінила моє життя. Мій ріст відбувався дуже швидко. Я здобувала нові навички, вчилася поруч із іншими учасниками програми та вчителями, щодня — чомусь новому поруч із учнями. Я отримала неймовірний досвід спілкування з дітьми та шкільним колективом. Ситуації бувають різні, зате тепер я можу знайти спільну мову з будь-ким. Я зрозуміла, що для того, щоб щось змінювати варто працювати спільно: залучати батьків, громаду, мотивувати самих школярів.

Може здатися, що два роки участі у програмі — це задовго. Скоріше, замало. Перший рік ти адаптовуєшся, а коли освоївся — твориш зміни. Особисто мені не вистачило цього часу, я би хотіла продовжити участь у програмі ще на рік. Проте і після її завершення участь в житті цієї спільноти не припиняється й досі.

Вчителювати у школі — не просто, але воно того варте. Навіть, якщо хоч одна дитина навчилася чомусь новому від мене, я вже найщасливіша.

Створив гурток історії та шаховий турнір у селі

В школі я викладав історію, інформатику і трішки право. Керував гуртком любителів історії, проводив шахові турніри для дітей. Скажімо так, підтримував шаховий дух. Крім цього, організував гурток Level-дизайну, де ми з учнями вчили теорію ігор та як створювати красиві рівні для гри.

Шаховий турнір у школі села Нові Петрівці

У нас був учень, який взагалі не ходив у школу. Ми з ним почали спілкуватися і йому раптом сподобалась історія. Зацікавили козаки та їхнє озброєння. Він навіть пішов на олімпіаду раз, дуже готувався. Хоч високого місця і не посів, але почав ходити на уроки історії. Після мого уроку одразу йшов додому. Ми й зараз з ним спілкуємося, я надсилаю йому різні цікаві речі, пов’язані з історією. Тобто десь я його цим предметом зачепив.

За два роки я зрозумів, що оцінки третя річ в результаті, тому що висока оцінка не означає успіх в житті, абсолютно. Побачив, наскільки важливе спілкування не лише між учнями, але й між учнями і вчителями, учнями і батьками. Школа це діалог трьох сторін. 

“Навчай для України” це постійне навчання. Як для дітей, так і для учасників. Ми з іншими вчителями-лідерами з’їжджалися з усієї України і збиралися з учасниками когорти на щомісячні зустрічі. Ділилися досвідом та методиками, тим, що вийшло, і тим, що не зовсім. Такі постійні зустрічі в сумі дали дуже хороший результат. Це дозволяє стати сучасним вчителем, який буде нести позитивні зміни в освіту. 

Читайте також: Додаток із щепленнями та аксесуари з банерів: як українська молодь змінює країну

Проте участь у програмі прекрасний досвід не лише для тих, хто хоче бути вчителем. Це можливість пожити в іншому місці, спробувати себе в іншій ролі, отримати додаткову освіту і вдосконалити навички, які будуть принагідні у будь-якій іншій сфері. 

Сучасне викладання англійської: кіноклуб та гурток настільних ігор


До того, як стати учасницею “Навчай для України”, я викладала англійську мову у Британській міжнародній школі та на курсах вивчення іноземних мов. Я бачила, що учням престижної приватної школи було дійсно цікаво навчатися, у них було багато можливостей для розвитку. Це дуже відрізнялося від того досвіду, який я отримала під час університетської практики в в школі. Мені стало образливо, що така якість освіти доступна лише в школах, де навчання коштує великих грошей. Мені захотілося повернутися у звичайну загальноосвітню школу і показати дітям, що викладання — не обов’язково кара за наші гріхи, а навчання може бути цікавим.

На участь у програмі подалися разом із хлопцем. Нам пощастило — відбір пройшли обидвоє і, до того ж, організаторам вдалося знайти школу, де були відкриті одразу дві вакансії. 

Читайте також: Створила сайт у 60 років! Як бабуся в Івано-Франківську робить з пенсіонерів фрілансерів

У школі Першотравневого я викладала англійську. Перший рік  проводила підготовку до ЗНО та ДПА, безкоштовні консультації для всіх бажаючих. А вже на другий рік організувала клуб настільних ігор. Діти починали вивчати прості ігри, наприклад, UNO, а пізніше — більш складні, вже “Еволюцію”. Через деякий час вони самі обирали ігри, пояснювали правила один одному і навіть починали придумувати свої власні. Це їм допомагало розкритися. 

А ще ми організували кіноклуб. Інколи дивилися фільми англійською. Збиралося так багато дітей, що інколи їх не можна було помістити в приміщення. Якось ми показували учням кінострічку “Диво”. Не очікувала, що дітям вона сподобається. Думала, що буде заскладна. Але фільм викликав емоції — учні були дуже вражені і розчулені. 

Ми часто недооцінюємо учнів. Діти допомогли мені зрозуміти, що вони набагато розумніші, ніж дорослі звикли вважати. Інколи я думала, що матеріал, який я хочу їм дати, для них заскладний, але все-таки наважувалася його дати. І в такі моменти я не переставала дивуватися тому, наскільки діти можуть бути кмітливими і креативними, якщо створити для цього умови.  

Участь у програмі “Навчай для України” також була моєю спробою пожити в абсолютно іншому регіоні. Коли ти приїжджаєш кудись на недовгий час, ти не бачиш глибшого контексту. А місцевий контекст часто дуже впливає на людей, їхні розвиток і можливості, їхні бажання та мрії.

Я жодного разу не пошкодувала, що присвятила роботі у школі два роки. Це безцінний досвід, який змінив моє уявлення про освіту та соціальні проблеми в країні, змінив мене саму.

Суспільство

Флот української авіакомпанії SkyUp поповнився новим літаком Boeing

Опубліковано

Український лоукостер SkyUp поповнився новим літаком Boeing 737-900ER.

Про це повідомила компанія на фейсбук-сторінці.

Зазначається, що це вже 12-й літак компанії і 4-й літак такого типу.

 

«Дванадцята пташка у нашому флоті! Щойно у «Бориспіль» прибув наш новий середньомагістральний Boeing 737-900ER. Місця у цьому літачку 2008 року виробництва вистачить усім — він розрахований на 215 пасажирів», – йдеться у повідомленні.

Це вже четвертий літак такої моделі у SkyUp Airlines.

Читайте такожХочу бути бізнесменом! Вісім курсів, які навчають молодь підприємництва

Літак має:

  • фірмову яскраву ліврею,
  • нові крісла Acro для більшого простору між рядами,
  • роздвоєні вінглети для економії палива та покращення аеродинаміки.

Літак отримав державний реєстраційний номер UR-SQL.

«І хоча по авіаційному алфавіту його ім’я Lima, ми між собою вже кличемо його просто Love. Так, це любов, нічого не можемо з собою вдіяти!» – поділилися своєю радістю у компанії.

Читайте такожНавчила верховинців сортувати сміття. Як завдяки Яніні Лучейко очищується карпатське село

Нагадаємо, у Шрі-Ланці урочисто зустріли відремонтований в Україні Ан-32.

Як ми повідомляли раніше, українським рятувальникам передали шостий гелікоптер H225 Super Puma.

Усі фото: facebook.com/skyup.aero.

Читати далі

Суспільство

Бумбокс дав благодійний концерт у столичному сквері Небесної сотні

Опубліковано

У Києві в «Сквері Небесної сотні» відбувся благодійний концерт гурту Бумбокс на підтримку столичних парків, створених громадою.

Захід організувала керівниця громадської організації «Місто-сад» Євгенія Кулеба, повідомила головна редакторка Української Правди Севгіль Мусаєва у фейсбуці та поділилася своїми враженнями від концерту і благодійною роботою Євгенії Кулеби.

«Зібрала на рахунок благодійних внесків гроші для збереження та відновлення трьох скверів у Києві. Тільки обмежене коло людей знає, як вона нервувала до останнього і скільки сил віддала аби проєкт відбувся. Дуже тобою пишаюся», – написала Севгіль Мусаєва.

 

Читайте такожОдна здача крові може врятувати три життя. Історії українців, які стали донорами

Відомо, що частину зібраних благодійних внесків направлять на облаштування і забезпечення скверів у Києві:

  • для «Грецької набережної» та «Вербового гаю» закуплять і встановлять нові лавки;
  • у сквері на Старонаводницькій, 6А планують встановити садові меблі, який вже близько 20 років підтримується силами місцевих жителів.

Надалі у планах – організувати серію концертів, щоб допомогти в облаштуванні скверів у кожному районі столиці та підтримати ініціативи громади міста.

Читайте такожЦілющий інструмент: як дримба з Херсонщини підкорює світ

Організатори закликають всіх небайдужих долучатися до заходів, приходити на концерти і ставати благодійниками у підтримку київських скверів.

Нагадаємо, в Україні запустили благодійний фільтр в Instagram, що збирає кошти для дітей-сиріт.

Як ми повідомляли раніше, українці зібрали 65 тис. грн на підтримку дисидента Миколи Матусевича.

Усі фото: facebook.com/znenya.kuleba; facebook.com/sevgil.musaieva.

Читати далі

Суспільство

Качова музика та вечори біля моря. Вісім фестивалів цього літа для справжніх музичних фанів

Опубліковано

Літо вже стартувало, а це означає, що саме час планувати дні музики, драйву та неймовірних вражень. Торік більшість фестивалів довелося скасувати через посилений карантин. Але літо 2021-го обіцяє ввірватися і запалити спільноту прихильників на повну. Настав час для незабутніх фестивальних поїздок, нових знайомств, безсонних ночей біля багаття, якісної музики, позитиву і безмежного драйву. Ми підібрали для Вас найгарячіші фестивалі цього літа, від Rock Bulava і до Respublica Fest.

Rock Bulava

Щорічно на цей музичний фестиваль з’їжджаються вже віддані фани річного дійства. Своєю «фішкою» Rock Bulava вважає домашню атмосферу і демократичність. Цей фестиваль, як вказують організатори, пропонує три складові правильного початку літа: весела компанія, качова музика та теплі вечори біля багаття. Музичне дійство підійде як любителям хіп-хопу, так і металу.

З музикантів цього року візьмуть участь більш як 70 гуртів із різних куточків України, а також будуть гості з близького закордону. Серед оголошених учасників фестивалю — O.TORVALD, Курган & Agregat, The Space Octopus, Black House Hill, I Miss My Death, Midgard, Рубікон та Anti-Social Department. На території фестивалю працюватиме наметове містечко, а також будиночки у форматі готелів.

 

Де: село Свидок біля Черкас, фортеця «Дахнівська Січ», вул. Дахнівська, 36

Коли: 18-20 червня

Скільки: 350-550 грн

Свято музики у Львові

Світова музична подія, яка відбувається щороку в день літнього сонцестояння. Свято поєднує 5 континентів, 120 країн та 800 міст, серед яких і місто Лева. У цей день жива музика звучить на вулицях, площах, у парках і скверах, в кав’ярнях і музеях. Простір міста заливають хвилі джазу і блюзу, року і фолку, електронної та академічної музики, хорового і сольного співу, хіп-хопу і співаної поезії. Музику виконують як професіонали, так і аматори.

Зазвичай організатори локацій самостійно забезпечують технічні умови для виконавців. Однак цього року пандемія ускладнює ситуацію з фінансуванням, тож багато локацій опинилися під загрозою зриву. Щоб фестиваль таки відбувся, організатори запустили збір коштів на краудфандингу. Шанувальники вже надіслали 46 тисяч гривень, але 120 тисяч все ще бракує.

Де: різні куточки Львова

Коли: 21 червня

Скільки: безкоштовно

Leopolis Jazz Fest

Міжнародний джазовий фестиваль, який традиційно проходить у червні у Львові, цього року дозволить потрапити на локації лише із негативним COVID-тестом. Його робитимуть мобільні бригади біля входу на територію заходу. Продаж квитків на Leopolis Jazz Fest 2021 відкрився в останній день травня, і до сьогодні купити можна лише на два дні: 24 та 28 червня.

Цього року на фестивалі виступить Seal — всесвітньовідомий британський співак, володар чотирьох премій Ґреммі. Також звучатимуть американський трубач та композитор Chris Botti, ізраїльський джазовий контрабасист Avishai Cohen Trio, американський джазовий музикант Камасі Вашингтон та Ріаnобой — проєкт українського піаніста Дмитра Шурова.

Де: Львів, Парк Культури, вул. Дмитра Вітовського, 51

Коли: 24-28 червня

Скільки: 550-1600 грн

Читайте також: Мальовничі Карпати та край козацької слави: кращі трейли цього літа для любителів побігати

Atlas Weekend 2021

Один із найбільших музичних фестивалів України цього року традиційно збирає всіх на ВДНГ та обіцяє незабутні дні у чудовій компанії. Організатори кажуть, що все буде із дотриманням карантину та з меншою кількістю відвідувачів, ніж зазвичай. Музичних шанувальників потішить легендарний британський діджей Fatboy Slim, українські гурти THE HARDKISS, Бумбокс, Океан Ельзи, ЛЯПИС 98, білоруський музикант ЛСП, панк-рокери Порнофильми та латвійські романтики BrainStorm. Також готуйтеся шуміти на повну — на Atlas Weekend цього року виступить гурт Go-A.

Попри дозвіл працювати вночі, цього року біля сцен Atlas Weekend можна буде перебувати до 23:00. Замість нічних локацій будуть денні електронні. Гуляти територією фестивалю можна буде до 02:00. На ВДНГ знову обладнають атмосферне наметове містечко.

Де: Київ, Експоцентр, пр-т Академіка Глушкова, 1

Коли: 7-11 липня

Скільки: 900-5200 грн

Faine Misto festival

«Файне Місто» — це один із небагатьох українських фестивалів, в якому перетинаються практично всі сучасні напрямки музики. Рок, альтернатива, фолк, поп, денс-музика традиційно лунає на семи сценах фестивалю. Фестиваль працює під гаслом «Територія вільних людей», адже головна мета організаторів — побудувати місто, в якому кожен із відвідувачів, хоч і на кілька днів, але зможе залишивши щоденні проблеми та відчути енергію волі.

Цього року у лайн-ап іноземних учасників потрапили FEVER 333 та The Black Dahlia Murder (США), Порнофильми та Louna (Росія), Beyond the Black та Ghostkid (Німеччина), Infected Rain (Молдова) та Cruachan (Ірландія). Для прихильників української музики виступатимуть Друга Ріка, ТНМК, Karna, Жадан І Собаки, Один в каное, Go-A, Space Of Variations.

Де: На території іподрому, що за 7 км від Тернополя в напрямку Львова (траса H02)

Коли: 28 липня — 1 серпня

Скільки: 1400-2900 грн

Бандерштат

Це всеукраїнський «фестиваль українського духу», який проводять щоліта на Волині, у місті Луцьку та околицях. Він безалкогольний, сімейний і патріотичний. Фестиваль є артвізитівкою цього краю. Вперше його провели 2007 року, й відтоді він став щорічним. На фестивалі виступають гурти, які представляють всі стилі та напрямки сучасної української альтернативної музики. Також відбуваються майстер-класи різного спрямування, котрі пропагують проукраїнський стиль мислення, українську мову, культуру, життєву активність тощо. Повний список учасників ще не оголосили, однак із натяків організаторів схоже, що виступлять гурт Бумбокс та Саша Чемеров.

Де: село Рованці Волинська область, вул. Винниченка

Коли: 6-8 серпня

Скільки: 300-1000 грн

MRPL City

Цей музичний фестиваль, який називають головним на східному узбережжі Азовського моря, вперше відбувся у 2017 році. На відвідувачів чекають зіркові гості, якісне звучання і тепле море. Серед анонсованих артистів — АГОНЬ, Anacondaz, Бамбинтон, Vanotek, Ivan Dorn, Кис-кис, ЛСП, Ляпис 98, Макс Барских, MARUV, MONATIK, Noize MC, O.Torvald, Порнофильми, Sander van Doorn.

Наймолодших фанів — до 12 років включно — запрошують відвідати MRPL CITY 2021 безкоштовно, але у супроводі батьків. Для мешканців кемпінгу організують окремий вхід. Намети будуть розташовані з дотриманням дистанції. На фестивалі до початку виступів традиційно відбуваються аматорські ігри у пляжний футбол та волейбол, працює фуд-корт.

Де: Маріуполь, пляж «Піщанка»

Коли: 6-8 серпня

Скільки: 799-2750 грн

Respublica Fest

Respublica FEST — це міжнародний фестиваль музики та стріт-арту, який вже 10 років відбувається у старовинному замку XVI сторіччя в Кам’янці-Подільському. За 10 років Respublica Fest перетворився з локального на міжнародну подію, яка щороку збирає 10-20 тисяч відвідувачів з різних куточків України. У фестивалі брали участь митці з 30 країн світу, в тому числі з Аргентини, Австралії, Мексики.

Повний лайн-ап цьогорічного музичного заходу організатори ще не оприлюднили. Однак вже відомо, що виступатимуть гурти Flipside, Paycash, GG ГуляйГород та The Careless — вони пройшли конкурсний відбір. А ще гурт AGHIAZMA — альтернативний метал із впливом індустріальну та елементів постпанку і готичного року.

Де: Кам’янець-Подільський, міська фортеця, вул. Замкова, 1

Коли: 27-29 серпня

Скільки: 600 грн

Читати далі
document.addEventListener('DOMContentLoaded', () => { setTimeout(function(){ }, 3500); }); setTimeout(function(){