Культура
«Це одна з найкращих пісень Євробачення-2025»: як іноземці реагують на переможців українського нацвідбору

8 лютого в прямому етері на «Суспільне Культура» серед 10 учасників нацвідбору обрали переможця. Ним став гурт Ziferblat з піснею «Bird of Pray». Хлопці отримали високу оцінку від суддів та глядачів у голосуванні, в якому взяли участь понад 362 тисячі українців. Ось яку реакцію викликав виступ гурту в іноземних блогерів.
«Змушує мене почуватися, наче я в раю»
Блогер іспанського походження Педро Рівас регулярно випускає відео на тему Євробачення — вже кілька років він знімає реакції на номери, що представлятимуть свої країни на конкурсі. Крім того, Рівас часто записує кавери під гітару на популярні пісні, а себе іронічно називає shower singer — «співаком у душі».
Одразу після українського нацвідбору блогер записав огляд на пісню «Bird of Pray». Почувши перші ноти бек-вокалу, Педро коментує: «Спів цієї дівчини бездоганний, а інструменти чудові». Він вдруге переглядає заспів з етномотивом і пояснює: «Це змушує почуватися, наче я в раю. Чесно, я не жартую — я хочу прослухати це ще раз. Було дійсно круто!».
Також Рівас відзначає, що частини тексту українською в пісні йому подобаються найбільше. Педро говорить, що переслухає всі композиції гурту. У людей, які розуміють українську, блогер просить пояснити меседж пісні в коментарях, бо переконаний, що в ній є важливі слова про війну.
«Королева Євробачення»
Сін Дунан — британець, що переїхав до Австралії. Його контент повністю націлений на Євробачення — вже третій рік блогер вибірково робить огляди на виступи учасників з різних країн. Сін називає Україну «королевою» конкурсу та згадує, що минулого року виступ Alyona Alyona та Jerry Heil його просто нокаутував.
Переслухавши кілька тижнів тому пісні учасників українського нацвідбору, Сін відзначив Ziferblat як одного зі своїх фаворитів. Уже після перемоги гурту блогер переглянув номер, під час якого дивувався якості живого звуку та підспівував учасникам:
«Ця пісня поєднує якісь магічні елементи, яких я не можу точно визначити. Це не те, що я слухаю зазвичай, але воно подіяло на мене».
«Пісня для великої сцени»
Рой — голландець, який пʼять років веде свій ютуб-канал про Євробачення та є активним учасником ком’юніті ESC United — найбільшої онлайн-спільноти шанувальників пісенного конкурсу. Пісня «Bird of Pray», за його відчуттями, створена для великої сцени:
«Для мене найбільшим тестом було те, як вони звучатимуть наживо, і це було неймовірно. Так, може бути навіть краще — брехати не буду. Але ж зараз ці хлопці в руках української делегації, а ми з вами знаємо, якими вони можуть бути вправними на сцені — згадайте виступ України в Ліверпулі».
«Ви не зможете розслабитися чи занудьгувати»
Марія з каналу норвезьких оглядачів Євробачення також згадує виступ України з піснею Teresa & Maria і каже, що тепер їй цікаво побачити цьогорічних представників. Жінці дуже сподобалися кольори костюмів гурту та мотиви композиції:
«Гадаю, це одна з найкращих пісень Євробачення-2025 — так виконана, що на це цікаво дивитися. Мелодійно тут є на що звернути увагу. Ви не зможете розслабитися чи занудьгувати, а це справді добре для пісні на шоу».
«Мені подобається, що вони ризикують»
Макс — учасник дитячого Євробачення від Франції, на якому п’ять років тому посів третє місце. Зараз юнак мріє про участь у конкурсі вже в дорослому віці та активно знімає огляди на виступи. Макс не очікував на перемогу Ziferblat у нацвідборі й дещо розкритикував декорації та костюми учасників. Попри це, він сказав, що обожнює такий тип попмузики, та назвав голос соліста прекрасним, а обличчя — ангельським.
«Це більше нагадує британську дружню радіопісню, які я обожнюю. Це змінює тип пісень, які вони [українці] зазвичай посилали на конкурс. Мені подобається, що вони ризикують. Дивовижні рейтинги кожного року в України».
«Номер отримав найбільше голосів від публіки, і я розумію, чому»
Алекс подорожує, записує акустичні треки та щороку знімає огляди на пісні Євробачення. Не оминуло це й гурт Ziferblat, бо на їхню пісню хлопець заспівав кавер під гітару.
У своєму огляді «Bird of Pray», вражений високою якістю виконання, Алекс говорить: «Чудова постановка і кольори, а соліст, на мою думку, має недооцінений шикарний голос… Номер отримав найбільше голосів від публіки, і я розумію, чому».
Алекс додає, що це в хорошому сенсі неочікуваний вибір пісні, і впевнений, що глядачі Євробачення точно будуть казати: «О Боже, це що виступ України?».
Фото обкладинки: Анастасія Мантач для «Суспільне Мовлення»
Культура

У Європейському парламенті в Страсбурзі 11 березня 2025 року відкрили читальний простір імені української письменниці та громадської діячки Вікторії Амеліної.
Про це повідомили в PEN Ukraine.
Відкриття читального простору
Церемонію відкриття простору розпочала віцепрезидентка Європарламенту Піна Пічерно.
«Вікторія Амеліна — перша громадянка України, кому присвятили простір в європейських інституціях і я вірю, що це важливий політичний жест, щоб вкотре нагадати, що Україна — це Європа, а Європа — це Україна», — сказала Пічерно.


Простір відвідала й президентка Європарламенту Роберта Метцола, якій подарували англомовну версію книги Вікторії Looking at Women, Looking at war.
Ярина Груша виступила на відкритті від імені родини та друзів Амеліної. Вона подарувала примірник цієї книги президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн.
Читайте також: Мер Венеції нагородив українського бійця, який врятував життя пораненому хлопцю


Про Вікторію Амеліну
Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця. Вона померла внаслідок важких поранень після ракетного обстрілу Краматорська у червні 2023 року. Вікторія Амеліна покинула кар’єру в IT для письменства. У творчому доробку Амеліної романи «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома», дитячі книжки «Хтось, або Водяне Серце», «Е-е-есторії екскаватора Еки».
З 2022 року Амеліна працювала в правозахисній організації Truth Hounds та документувала воєнні злочини. Під час відрядження у Капитолівці Вікторія знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка. У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

Книга «Дивлячись на жінок, що дивляться на війну» — це зібрання фотографій, інтерв’ю, щоденників та свідчень війни, які записала Амеліна. Авторка записала історії про українських жінок, які також боролися з російськими окупантами.
BBC внесло цю книгу до 40 найзахопливіших книг, які варто прочитати у 2025 році. Англійською її переклали у лютому цього року.
Раніше ми писали, що книгу Вікторії Амеліної додали в добірку платформи GoodReads.
Фото: Медіацентр Європейського парламенту
Культура

У шоу під назвою «Підпільні читання» коміки разом з гостями обговорюватимуть літературу та з гумором розбиратимуть серйозні теми.
Перший випуск виклали на ютуб-каналі «Підпільного Стендапу» 11 березня.
У відео взяли участь коміки Сергій Степанисько, Настя Зухвала, Лана Чубаха й Олександр Качура. Першим гостем шоу став український письменник і видавець Макс Кідрук — саме його книгу «Не озирайся і мовчи» обрали для випуску.
Окрім обговорення роману та його сюжету, у відео також є бліц-опитування Макса Кідрука та його «просмажка».
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що Блогер Лебіга під час безперервного стриму зібрав понад 10,5 мільйона гривень на ЗСУ.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного Стендапу»
Культура

Українська бандуристка Марина Круть у січні 2025 року долучилася до серії живих виступів на американській радіостанції KEXP.
Повний виступ музикантки виклали 11 березня на ютуб-каналі KEXP.
Про виступ Krutь
Марина Круть представила українську музику у межах Global Rhythms. Цей проєкт відкриває слухачам пісні з різних куточків світу. Бандуристка наживо виконала чотири пісні:
- «Гори»;
- «Пісне моя»;
- «Ок»;
- «Легкозаймисті».
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Під відео користувачі залишали свої коментарі на підтримку музикантки й ділилися своїми емоціями від прослуховування:
«Боже, це так круто!!! В очах сльози, що я це бачу на такому потужному каналі: тендітна Круть, бандура та рідна українська. Вдячність і гордість!!!».
Також на ютуб-каналі KEXP можна переглянути добірку з усіма виступами українців, зокрема гуртів DakhaBrakha, Dakh Daughters та Gogol Bordello.
Читайте також: Завдяки їм ЮНЕСКО визнало кобзарство спадщиною людства
Про співачку
Марина Круть — українська співачка, поетка та бандуристка. Вона ставала фіналісткою нацвідборів на «Євробачення» у 2020 та 2022 роках. Також у 2020 році вона брала участь у проєкті «Х-Фактор». Співачка випустила кілька музичних альбомів, серед яких Arche, Albino та «Літепло».
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал KEXP