Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Це глибше, ніж просто ремонт». Як відбудувати українські міста? На прикладі Миколаєва та Харкова пояснює урбаністка Євгенія Дулько

Опубліковано

Повоєнна відбудова міст – це не тільки ремонт і повернення до того, «як було». Це ще й можливість переосмислити простір, роблячи його безпечним і комфортним для себе та наступних поколінь.

Саме про такий підхід говорить Євгенія Дулько – урбаністка, дослідниця міст і менеджерка міських проєктів, яка нині навчається у США. На прикладі Миколаєва та Харкова, які зазнали значних руйнувань, Євгенія розповіла, з чого міста починають відбудову та яка роль міжнародних партнерів у цьому процесі.

Євгенія Дулько

урбаністка, дослідниця міст, менеджерка міських проєктів, магістриня Міського планування в Університеті штату Іллінойс у Чикаго.

Відновлення країни – це становлення нації

Я розумію повоєнну відбудову як багатошаровий пиріг, де кожен шар – окрема сфера, що охоплює соціальне, економічне, культурне та фізичне відновлення держави. Це дуже складний і довготривалий процес, який дослідники часто називають становленням нації. Тож просторове відновлення населених пунктів – це лише частина повоєнної відбудови.

ХХ століття принесло світу багато війн і, відповідно, осмислення відбудови міст після них. Найбільше досліджень стосуються європейських міст, що постраждали під час Другої світової війни, таких як Варшава, Дрезден, Роттердам тощо, а також Сирії, Лівану, Афганістану. Цих кейсів насправді доволі багато. Однак Україна нині перебуває в геть іншій ситуації – у нас війна ще триває. Ми не знаємо, що буде завтра, тож довгострокове майбутнє планувати важко, але це не означає, що ми не можемо цього робити. Власне, ми вже це робимо.

Відбудова триває попри бомбардування

Відбудова в Україні розпочалася з перших тижнів повномасштабної війни, незважаючи на максимально невизначену ситуацію, – і цей процес часто залишається недостатньо висвітленим. Ми маємо приклади населених пунктів Київської області, що були під окупацією, у нас є міста, які й донині страждають від частих бомбардувань. Попри те, що снаряди продовжують летіти, відбудова триває. Люди розуміють, що треба діяти тут і зараз, адже українці втрачають дах над головою і їм потрібне житло. Деякі міста вже багато зробили в цьому плані за рік повномасштабної війни.

В Україні запущені проєкти, що займаються питаннями відбудови. Це Co-Haty – ініціатива, що відновлює колишні готелі та гуртожитки, перебудовує нежитлові приміщення, щоб у них розміщувати ВПО. Це волонтерські ініціативи бюро Слави Балбека, що вже розробляє дизайни для меморіалів і тимчасові рішення для житла. Це Re: Mariupol – проєкт, що переосмислює Маріуполь у майбутньому. І це лише кілька із сотень прикладів.

«Відкритий перелом» від Balbek Bureau – меморіал на місці зруйнованого мосту в Ірпені.

Програми Єврокомісії ООН для українських міст

Миколаїв і Харків – міста, які вже займаються відбудовою в різних аспектах, але кожне з них по-своєму вирішує проблеми та реагує на виклики. До повномасштабної війни населення Миколаєва складало пів мільйона мешканців, а Харкова – втричі більше. Звісно, міста дуже різні, однак мають схожий постіндустріальний спадок. Опинившись на лінії фронту, їхні долі стали подібними.

Приблизні дані: у Миколаєві зруйновано близько 900 багатоповерхівок, 30 з яких не підлягають відновленню, у Харкові – понад 4500 багатоквартирних будинків, 500 з них – знищені. За різними підрахунками, населення кожного з міст зменшилося вдвічі. Тож постає один з найбільших викликів – для кого це місто відбудовувати й розвивати, хто там житиме?

Європейська економічна комісія ООН (UNECE) створила програми UN4Kharkiv та UN4Mykolaiv, у рамках яких розробляються програми комплексного відновлення для цих міст, нові генеральні плани, стратегічні документи розвитку. Харків розпочав участь у програмі у квітні 2022 року, головним міжнародним партнером створення нового проєкту генплану та стратегії міста став Фонд Нормана Фостера – відомого британського архітектора. За легендою, лорд Норман Фостер познайомився з мером Харкова на конференції та запропонував свою допомогу. Однак у процесі відновлення міста залучені не тільки закордонні фахівці, але й місцеві експерти, рекомендації яких відіграють значну роль.

архітектор Норман Фостер планує відбудувати Харків
Архітектор Норман Фостер, який заявив про готовність допомогти із відновленням Харкова. Фото: donttakefake.com.

Миколаїв зайшов у проєкт значно пізніше, з початку осені минулого року. Однак там також уже розробляють пілотні проєкти, проводять дослідження й опитування громадськості. Окрім департаменту містобудування та архітектури, до відновлення міста залучені ще й міланська компанія One Works і данські партнери. Цікавий аспект – Миколаїв співпрацює з урядом і компаніями Данії напряму. Зокрема вони допомагають у відновленні водопостачання в місті, з яким проблеми почалися ще у квітні.

Що схожого та відмінного у відбудові в Миколаєві та Харкові 

У цих містах поточна відбудова відбувається одночасно зі стратегічним плануванням. Ці два складні процеси йдуть паралельно – і це особлива характеристика відбудови загалом. До відновлення також залучили містян, наскільки це було можливо. Мешканці і Миколаєва, і Харкова заповнювали онлайн-анкети, і результати цих опитувань використовувалися в подальшому просторовому плануванні.

Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад

З відмінного – на мій погляд, у Миколаєві більш прозоре інформування щодо процесу стратегічного планування і вплив громадськості на прийняття рішень більший. Водночас Харків має активнішу архітектурну спільноту. Нині у відбудові Миколаїв більше фокусується на відновленні інфраструктури у фізичному плані – необхідно насамперед налагодити водопостачання й опалення. А в Харкові через значні руйнування багатоквартирних будинків передусім думають про відбудову житла. 

зруйнована будівля ОВА
Зруйнована російським ракетним обстрілом будівля Миколаївської ОВА. Фото: УНІАН.

Чому міжнародна допомога – це не тільки суцільні переваги

Оскільки і Миколаїв, і Харків працюють з міжнародними партнерами, які залучені до створення нових генеральних планів міста або програм комплексного відновлення, важливо зазначити і критику ролі іноземних експертів у відбудові країни. Насамперед це недосвідченість наших міжнародних колег у роботі з Україною. Багато хто з них вперше приїхав сюди або ще не був тут взагалі. Тож вони можуть мати неповноцінне розуміння унікального українського контексту. Однак їхня експертиза з адаптацією до реалій за допомогою наших експертів може бути дуже корисною.

Ще один аспект критики – продовження своєрідного колоніалізму. Цей наратив тепер багато обговорюється в суспільстві. Ми намагаємося переосмислювати себе як незалежну державу й відійти від колоніальних практик, які Росія протягом століть реалізовувала в Україні. Ми розуміємо, що і Європа має свою доволі тривалу практику колоніалізму, і піддаватися цьому впливу також не хотілося б. Ніхто не каже, що залучення європейських експертів, які говорять, що і як робити – це точно про колоніалізм. Але така засторога є. І можна про це подумати: чи нам просто копіпастити ідеї, які втілені там, або ж створити власні унікальні рішення на основі світового досвіду?

І останнє – це використання України як нового ринку послуг. Коли японські або нідерландські архітектори приїжджають і кажуть: «Я зроблю генеральний план Ірпеня» – такі історії викликають супротив. Усі розуміють, що перемога буде, відбудова також, а це передбачає значні суми грошей. І міжнародні експерти також хочуть бути причетними до їх використання. 

Відбудова малих міст – основа відновлення України

Часто в інформаційному просторі йдеться про відновлення великих міст, не згадуючи про менші населені пункти, які також значно постраждали. У моєму розумінні відбудова малих міст і є основою відбудови нової України. Адже насправді в нашій країні величезних міст тільки п’ять-шість, а всі інші – малі або середні. Тому їм треба приділити особливу увагу.

Можливість для розвитку в таких населених пунктах обмеженіша, ніж у великих обласних центрів, через те, що там менше експертів, знання й доступу до інформації. Однак є велика перевага прямого доступу до прийняття рішень. Потрібно залучати насамперед українську експертизу. Адже з малими містами міжнародним фахівцям буде набагато складніше зрозуміти цей контекст, ніж контекст Харкова, Києва або Миколаєва.

відбудувати зруйновані міста
Рубіжне, зруйноване російською армією. Фото: скриншот з відео Луганської ОВА.

Цілковите знищення окремих населених пунктів – це окрема драма. Наприклад, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Кремінна – ми розуміємо, що цих міст уже майже не існує у фізичному плані. Відбудова таких територій – це ще складніший процес. Відновлювати їх необхідно з розумінням травми, яку принесла війна, – і це перше, про що потрібно думати. Ми не можемо просто побудувати все заново із чистого листа. Там люди жили століттями, і це потрібно якось осмислити, навіть якщо це перервалося через війну.

Нині ми маємо можливість переосмислити простір

Яке майбутнє українських міст після війни? Якщо коротко – дуже невизначене і водночас дуже залежить від кожного з нас. Просторова відбудова – довготривалий процес, але кожен може знайти у ньому для себе місце: взяти участь в ініціативах відновлення, працювати в міських адміністраціях або територіальних громадах, займатися волонтерською діяльністю. Щоб відбудова стала такою, якою ми собі її уявляємо, треба на певний час вибрати собі роль, зайняти конкретну позицію в цьому питанні.

Читайте також: Сєвєродонецьк – моє серце і душа. Аріф Багіров про волонтерство під обстрілами та 70 км велосипедом до Бахмута

Незважаючи на те, що війна є найбільшою трагедією для всієї нації, це й окрема можливість для нас переосмислити територіальне планування, наш простір, і міський, і сільський, у тому форматі, який дасть змогу нам і наступному поколінню комфортно жити й розвиватися.

Фото на колажі: Олексій Раменський.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі