

Суспільство
Три історії війни: як фонд savED повертає безпечне дитинство
Міжнародний благодійний фонд savED у партнерстві з LEGO Foundation презентує ролики про трьох дітей, чиї життя змінила війна. Відеоманіфест режисувала Марія Озірна.
У Проєкті брали участь діти, яким savED допомагає відновити заняття наживо в освітніх закладах Миколаєва.
Про це повідомила пресслужба фонду.
Реальність дитячого досвіду війни
Ідея маніфесту — повернути безпечне дитинство. Героями серії роликів стали діти з постраждалих від війни регіонів. Катя, Назар та Ярослав пережили такі випробування, як евакуація, окупація та вимушене переселення, але нині знову можуть навчатися офлайн в українських закладах освіти.
Серією з трьох роликів фонд запустив глобальну онлайн-кампанію про відновлення життя в громадах заради майбутнього українських дітей. Відео у фірмовому стоп-моушн стилі режисерка Марія Озірна створила з елементами дитячої гри. За сюжетом, навколо малечі «виростають» іграшкові будиночки, що символізують створення безпечного простору для навчання і розвитку.
Усі герої роликів — це діти, які незабаром матимуть змогу спілкуватися з однолітками наживо на заняттях у освітніх закладах Миколаєва, де фонд savED за підтримки партнерів з LEGO Foundation облаштовує безпечні навчальні осередки в укриттях.
Читайте також:
Історії дітей
Катя, 5 років — родом з лівобережжя Херсонщини. Її родина була змушена тікати з рідного окупованого міста після того, як російська армія зруйнувала їхню домівку. Шість днів разом із батьками дівчинка добиралася до Миколаєва. Зараз відвідує Миколаївський дитячий садок № 95, який розпочинає роботу офлайн вперше з 2022 року. Мріє стати лікаркою і дуже любить малювати з подругою Анею.
Назар, 11 років — потрапив у окупацію в селі Новокиївка на Миколаївщині у 2022 році. Продовжував в цих умовах потайки вчитися українською у школі онлайн, хоча інтернет майже не працював. Зараз хлопчик навчається в 5 класі в Миколаєві. Каже: «Школа для мене важлива, бо там я пізнаю світ». Назар любить грати на фортепіано і захоплюється робототехнікою.
Ярослав, 5 років — разом із родиною евакуювався з рідного Миколаєва до німецького міста Торгау на початку повномасштабної війни. Однак його батьки мріяли, щоб син відвідував український дитсадочок, тож Ярослав з мамою та братом повернулися додому. Зараз хлопчик — вихованець в Миколаївському закладі дошкільної освіти № 95.
Повні історії трьох українських дітей можна побачити у соцмережах savED.
У 2025 році фонд savED із партнерами завершує облаштування безпечних укриттів для чотирьох дитячих садочків та двох гімназій Миколаєва. Це дозволить більше тисячі місцевих дітей навчатися, розвивати навички та спілкуватися офлайн в комфортному середовищі. Один з осередків площею понад 1200 квадратних метрів стане найбільшим навчальним підземним простором у місті Миколаїв.

Про savED
savED — благодійний фонд, що займається відновленням постраждалих громад через освітні, інфраструктурні та соціальні проєкти. Фонд облаштовує укриття у школах та дитячих садочках, створює освітні центри «Вулики», тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд комплексно працює в Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.
Про LEGO Foundation
У LEGO Foundation ми віримо, що кожна дитина, незалежно від місця проживання, повинна мати можливість розвиватися та зростати. Як данський корпоративний фонд і співвласник компанії LEGO Group, ми підтримуємо програми як на місцевому, так і на глобальному рівні, щоб допомогти нашим партнерам сприяти всебічному розвитку дітей і дати їм змогу навчатися, грати та адаптуватися до постійно мінливого світу.
Нагадуємо, що
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
Суспільство

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
Про це повідомляє «Суспільне мовлення».
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
- 1 пікап Mitsubishi L200,
- 9 Старлінків,
- 10 підривних машинок «Вихор»,
- 10 мавіків
- наземний роботизований комплекс ZMIY.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото: «Cуспільне мовлення»
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»