

Суспільство
Тріумф 19-річного боксера та дебют Зозулі. Головні спортивні перемоги України цього тижня
Спортивний тиждень виявився успішним для України. 19-річний боксер з Одещини пробився до фіналу чемпіонату світу, дзюдоїсти повернулися з 14-ма медалями, а Роман Зозуля нарешті забив дебютний м’яч за нову команду. Зібрали п’ять головних спортивних новин тижня, що минає.
Боксер Юрій Захарєєв боротиметься за «золото» чемпіонату світу

19-річний український спортсмен Юрій Захарєєв переміг у півфіналі чемпіонату з боксу азербайджанця Сархана Алієва та виборов квиток у фінал. До цього протягом чотирьох років українцям не вдавалося пробитися до поєдинку за «золото».
У фіналі чемпіонату Захарєєв зустрінеться з росіянином Вадимом Мусаєвим. Поєдинок відбудеться вже цієї суботи, 6 листопада.
Для 19-річного боксера цей фінал світового чемпіонату стане першим у кар’єрі на дорослому рівні. На його рахунку 14 перемог в аматорських поєдинках та жодного програшу. У 2021 році Юрій став чемпіоном світу серед молоді.
Тріумф дефлімпійської збірної з дзюдо

Національна дефлімпійська збірна України з дзюдо стала кращою серед 26 країн на Чемпіонаті світу серед спортсменів із порушеннями слуху. Турнір відбувся у Франції, звідти українські спортсмени привезли 14 нагород: 7 золотих та 7 бронзових медалей.
Завдяки цьому успіху українські дзюдоїсти забезпечили участь національної команди на Дефлімпіаді-2020, яка відбудеться в Бразилії у травні 2022 року.
Читайте також: «Це був поклик, який я відчув». Історія єдиного в Україні каное-майстра, який просуває нову культуру
Вперше за три роки: українська збірна з хокею зіграє на чемпіонаті світу

Через пандемію COVID-19 українські хокеїсти, які виступають в третьому за силою дивізіоні, практично три роки не брали участі в офіційних міжнародних змаганнях.
Востаннє на такому рівні національна збірна грала ще 2019 року в Таллінні. Тоді українські хокеїсти перемогли лише в одному з п’яти матчів, обігравши нідерландців. Утім єдина перемога стала для нашої команди справжнім порятунком: саме збірна Нідерландів понизилася в класі й «врятувала» українських хокеїстів.
Чемпіонат світу з хокею в Дивізіоні ІВ за участю нашої збірної стартує 25 квітня 2022 року. Українці під керівництвом Вадима Шахрайчука зустрінуться з Японією, Польщею, Литвою, Естонією та Сербією.
Футболіст Роман Зозуля забив дебютний м’яч за нову команду

Український форвард та волонтер Роман Зозуля нарешті забив перший гол у складі іспанського клубу «Фуенлабрада». До цього футболіст безрезультативно провів 13 матчів
Перервати невдалу серію Зозулі вдалося в матчі проти «Лас-Пальмаса». Українець вийшов на поле на початку другого тайму, а вже на 76-й хвилині ударом через себе почав відлік голів за новий клуб. Однак цього м’яча виявилося замало, адже в першому таймі команда Романа Зозулі пропустила двічі.
Україна боротиметься за право провести жіноче Євро-2025 з футболу

Україна подала заявку на проведення жіночого чемпіонату Європи з футболу, фінал якого відбудеться в 2025 році. Крім нашої країни на проведення турніру також претендують Швейцарія, Франція, Польща, а також Данія, Фінляндія, Норвегія та Швеція (спільна заявка).
Якщо УЄФА вирішить, що господарем турніру буде Україна, це автоматично гарантуватиме потрапляння нашої збірної до фінальної частини. Це може стати найбільшим успіхом команди, адже до цього українки потрапляли на чемпіонат лише в 2009 році.
Читайте також: Пішки перетнув Україну навхрест. Мандрівник Олександр Волощук про кратер від метеорита, піщані коси та спустошене село
Суспільство

Нову мікроклініку з протезування створять на базі Київської обласної лікарні. У закладі забезпечать повний цикл відновлення, тому пацієнтам не потрібно буде звертатися до інших установ. Проєкт втілюватимуть за підтримки Франції.
Про це повідомив очільник Київської ОВА Микола Калашник.
Що відомо про проєкт
Мікроклініку оснастять високотехнологічним обладнанням для виготовлення індивідуальних протезів за новітніми стандартами. Пацієнти зможуть отримувати якісні протези, які адаптовані саме під їхні потреби.
Заклад забезпечать усім необхідним для повного циклу відновлення. Пацієнти проходитимуть весь процес реабілітації в одному місці, тому людям не потрібно буде звертатися до інших медичних установ.
«Мікроклініка стане справжнім осередком повернення до активного життя для жителів Київщини, які втратили кінцівки. Це не просто медичний проєкт. Це можливість для людей заново навчитися ходити, бігати, обіймати рідних. Це про їхню гідність, свободу та право на майбутнє без бар’єрів. Дякуємо Франції за підтримку!» — зазначив Микола Калашник.
Читайте також: Військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції
Угоду про створення мережі мікроклінік у Києві, Львові та Полтаві підписали міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та уповноважений президента Франції з питань допомоги та відновлення України П’єр Ельброн.
Партнером проєкту стала компанія Schiller Medical, яка профінансує створення закладів на суму 4,1 мільйона євро.
Нагадаємо, що у шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції.
Фото обкладинки: Freepik
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery