Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тренери замість вчителів і гейміфіковані завдання. Дружина військового відкрила в Бучі сучасний центр для дітей

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Затишний клас на кілька парт, великий плазмовий екран замість дошки, перед дітьми лежать спеціальні рахівниці-абакуси, а з вікна видніється сусідня будівля, що досі зяє вибитими шибами. Цьому приватному навчальному центру в Бучі лише 2 місяці. Відкрила його Наталія Плахотнюк — вчителька історії родом з Луганщини.

«Це був якийсь дуже інтенсивний обстріл. Я сиділа в коридорі й думала, що роками мріяла про власну справу. Може, відкладати нема куди?» — так жінка ухвалила рішення про запуск освітнього бізнесу.

Як пройти шлях від дитячої мрії до власного навчального центру, Наталія розповіла ШоТам.

Наталія Плахoтнюк

Працювала там, де говорили на підвищених тонах, та освіту не розлюбила

Я народилася на Луганщині й жила там до 2010 року. Навчати — моя мрія змалку. У мене є молодший брат, у нас 4 роки різниці, і от я в дитинстві влаштовувала «школу» йому та його друзям, які приходили до нього гратися. Я була десь у 3 класі, а вони — ще дошкільнята. Розсаджувала їх по кімнаті, ніби за парти, вчила читати, рахувати. Хлопцям така гра була цікавою недовго, але тоді я вперше зрозуміла, що хочу навчати дітей.

Закінчила Луганський педагогічний університет ім. Тараса Шевченка. За освітою — вчителька історії й основ правознавства. Після закінчення вузу я працювала у школі в Довжанську — це місто прямо на кордоні з росією. Дуже часто згадую тих своїх перших учнів — як вони зараз? Чи вдалося мені тоді їм донести найважливіше, чи зберегли вони це? 

Наталія змалку мріяла навчати інших. Фото ілюстративне. Джерело: Міністерство економіки України

У своїй першій школі я зрозуміла просту педагогічну істину: якщо ти до дитини ставишся з повагою, як до рівного — всі питання можна вирішити. Пізніше у своїй практиці я зіштовхувалась і з протилежним підходом: рік я працювала в школі, де для декого з колег було нормою одразу говорити з дитиною на підвищених тонах. А ще жахливішим було те, що діти вже до цього звикли й просто не сприймали інакшого підходу. Мені було дуже тяжко там, і коли я йшла в декрет з тієї роботи, то казала, що більше не хочу працювати з дітьми та не повернуся до школи. Та, на щастя, той негативний досвід таки не відбив мені любові до освіти загалом.

Читайте також: Про сина казали: «Святік – дурний, не гуляй з ним». Історія матері дітей з інвалідністю, яка відкрила центр раннього розвитку

Море, Крим і красень у військовій формі

З Павлом ми вперше зустрілися в Криму влітку 2010-го. Тоді до моря взагалі мали їхати мама з татом, але в останній момент все змінилося, і поїхала я. На пляжі познайомилася з військовим з Бучі, а вже восени ми відгуляли весілля. Ось такий курортний роман вийшов! Нам тоді було по 28 років, і ось уже 13 років як ми разом.

На той час Павло служив у Прилуках на Чернігівщині. Я переїхала до нього. Він кадровий військовий, це його професія. У ЗСУ з 2004 року, з моменту закінчення вишу. Під час АТО був на Луганщині та Донеччині.

У 2018 ми переїхали в Бучу, бо чоловіка перевели на службу в Київ. Це зараз я вже добре розумію, що таке бути дружиною професійного військового, але тоді, на морі в Криму, я, звісно, ні про тривоги, ні про переїзди не думала.

Купувала повітряні кульки й не вірила, що війна поруч

23 лютого 2022 року ми святкували день народження донечки. Крістіні виповнилося 4 роки. У ті дні напруга й очікування біди просто висіли в повітрі, але я не вірила, що те, про що всі говорять, може статися. Що в наш час можна отак просто взяти й вдертися у вільну та мирну країну літаками, гелікоптерами, танками… Я купувала повітряні кульки для доні й думала: «Невже може таке бути, що от сьогодні ми святкуємо день народження, а завтра може початися війна?». Чоловік приніс букет тюльпанів. Той букет потім так і простояв у вазі до самого літа…

Наталя не вірила, що в щасливе життя її родини може ввірватися війна. Фото надала героїня

24 лютого о 4 ранку чоловіка підняли терміновим викликом — він поїхав до столиці. Просив мене поїхати з міста, але я відмовлялася навідріз.

Коли ми обійнялися на прощання, ніхто з нас не знав, коли ми побачимося знову та чи побачимося взагалі. Було дуже страшно.

Ми з дітьми виїхали з Бучі 25 лютого, коли російські танки зайшли в Гостомель. Ми рушили на Тернопільщину до друзів. Тільки тоді я зрозуміла цінність «подарунка» на День Валентина від чоловіка — пального. Пам’ятаю, подруги, як зазвичай, обговорювали, що їм подарували кохані: комусь квіти, комусь ведмедиків, комусь прикраси. І я така: «А Павло мені подарував… повний бак бензину, газу, і сказав зняти всі гроші з картки».

Їхали «на тиждень», а повернулися за 3 місяці

Бучу звільнили 31 березня, і з того самого дня я жила одним: додому, скоро додому! Я хотіла взагалі одразу їхати, але ще не було світла й води, тому чоловік умовив ще почекати. На Великдень ми з ним вперше побачилися з початку вторгнення — він отримав вихідний і ненадовго приїхав до нас.

Коли вперше побачила розбиті вулиці Бучі вживу, Наталя розплакалась. Фото: ШоТам

Емоції були складні. Коли бачили фото зі знайомих вулиць, якими твоя дитина ходила до школи, а тепер там лежать вбиті та закатовані люди, стоять спалені танки й БТР, сльози самі котилися. Але ж поруч діти! Тому це було так: я, моя мама й сестра чоловіка кожна сама собі окремо десь у кімнаті плаче, аби діти не бачили. Одна перед одною ми теж трималися. Як потім виявилося, кожна не хотіла додавати розпачу іншим.

Ми з дітьми повернулися в наш дім у червні. Буча була вся розбита. Коли побачили рідне місто вживу, то знову сльози: розумієш, що тут коїлося, хоча найжахливіші сліди вторгнення вже прибрали. І хоча на той час не було якихось зручностей, але ми повернулися ДОДОМУ. Усе відновиться, головне — ми всі живі. 

У маминій квартирі окупанти влаштували «штаб»

Наша з чоловіком квартира майже не постраждала: нам тільки розстріляли двері, кілька куль залетіли у вікно, але то дрібниці, справді. Всередину окупанти чомусь не зайшли, а там же навіть лишилися документи чоловіка. Якби вони побачили, що це квартира українського військового, точно б усе рознесли.

У моєї мами квартира в ЖК «Континент», який у Бучі постраждав найбільше. У маминій квартирі окупанти влаштували «штаб»: позносили якесь награбоване майно, килими, купу столів з інших квартир. Була ще мапа й цілий стос розбитих ноутбуків. І двері просто повиламували з рамами, навіть між кімнатами — натомість почепили ковдри, просто гвіздками прибили.

Зрозуміло, що все було дуже брудне, санвузол взагалі страшний. Це ще нічого, це «штаб».

А шахта в тому будинку була завалена побутовою технікою та меблями. Я так розумію, те, що їм уже не лізло забирати, вони просто скидали в шахту. До 4 чи 5 поверху повністю все було засипане речами, їх потім довго звідти діставали.

Не знаю, куди прилетить наступна ракета, а я так і не спробувала

У 2022 році ми були в замороженому стані: ніхто нікуди не рухався, всі плани та мрії були на паузі. До вторгнення я працювала в STEM-школі Inventor: робототехніка, програмування. Я побачила зсередини, якою ще може бути освіта для дітей. Сина Гліба я теж водила до різних приватних закладів позашкільної освіти, і мені дуже сподобалося ставлення до дітей, атмосфера. Я давно мріяла про власну справу у сфері освіти, але про якісь спроби до нашої Перемоги не могло бути й мови — так мені здавалося. Не на часі!

А потім стався дуже інтенсивний обстріл міста. Я зрозуміла: якщо не спробую зараз, то можу просто не встигнути спробувати, бо ніколи не знаєш, куди прилетить наступна ракета.

Попри війну, Наталя наважилася втілити свою мрію та відкрила навчальний центр для дітей. Фото: Міністерство економіки України

Якщо це те, про що ви мрієте, то не складно й розбиратися

Я почала шукати шляхи для запуску власного бізнесу. Випадково побачила, що власниця навчального центру франшизи Smartum у Гостомелі продає свій бізнес. Я вийшла на менеджерів франшизи, аби розпитати про всі умови. Виявилося, що в Бучі вони також шукають партнерів. Раніше тут уже був Smartum, але 24 лютого 2022 він закрився й більше не відкрився, а власники виїхали.

Кажу чоловікові: «Я хочу спробувати». Він мене одразу підтримав. І тут мені надсилають інформацію про державну програму грантової підтримки для військових і їхніх родин єРобота. Я одразу скачала в Дії цей план-зразок для написання заявки. Відкрила й зрозуміла, що не втямлю, як це написати я не бухгалтерка, не фінансистка. Дивилася на всі ці пункти й думала: а як я можу це порахувати? Скільки податків, скільки буде дітей?

Я почала ходити на лекції до Центру зайнятості — там консультували з усіх питань щодо цієї грантової програми. Якщо це те, про що ви мрієте, то не складно й розбиратися.

У травні я подала заявку, а вже в серпні я відкрила власний центр Smartum у Бучі.

На старті принесла ноутбук і телевізор з дому

На реалізацію свого проєкту я отримала від держави 250 000 гривень, ще 150 000 гривень вклала власних. Орендувала приміщення, навела лад. Відкриття нашого центру було заплановане на 27 серпня. На той час моя грантова заявка вже була погоджена, і я знала, що отримаю кошти на свій проєкт, але на рахунок вони ще не надійшли.

Та ми вирішили нічого не скасовувати, а стартувати власними силами. Я принесла все, що було вдома: телевізор, іншу техніку. Попросила також тренерів (так називаємо вчителів) принести свої ноутбуки.

Бо без техніки це буде не Smartum. Навчання в нас ведеться на основі спеціально розробленої онлайн-платформи, і тренери активно використовують мультимедіа. Замість дошки — екран телевізора, а кожен тренер працює на ній через ноутбук. Так перший тиждень ми працювали на техніці з дому, а вже потім отримали кошти й закупили все-все необхідне.

Ці діти — наше майбутнє

Зараз у нас навчаються 45 дітей. У програмі — ментальна арифметика, швидкочитання, англійська, підготовка до школи. Для багатьох батьків важливо, що заняття проходять офлайн. Місячний абонемент, наприклад, на ментальну математику коштує 1200 гривень, на англійську — 1600 гривень. Ми з чоловіком одразу вирішили, що дітям, чиї батьки служать або загинули, захищаючи Україну, будемо надавати знижку на навчання в нас.

Урок англійської мови. Фото: Міністерство економіки України

У нас є власна онлайн-платформа, і діти на ній працюють щодня вдома з ноутбуків чи планшетів — закріплюють те, що пройшли з тренером. За виконання завдань вони отримують онлайн-бонуси: відкривається мультик (для малечі) чи нараховуються віртуальні кошти (для старших), на які можна облаштовувати інтер’єр власної віртуальної кімнати, тобто процес максимально гейміфікований. Дітям цікаво й батьки задоволені — не треба контролювати, заохочувати.

Я сама мама школяра, а донечка готується до школи. Дистанційне навчання — це дуже складно, особливо в початкових класах, коли діти вчаться читати, писати, а в них немає комунікації з іншими дітьми й вони не бачать вчителя. З огляду на минулий навчальний рік можу сказати: росія робить все, аби наші діти не могли нормально навчатися — обстріли, тривоги, блекаути. Але я не здамся.

Це моє покликання, те, що я вмію і люблю. Ми всі — батьки, вчителі, суспільство — маємо докладати максимум зусиль, аби наші діти могли навчатися, спілкуватися, всебічно розвиватися попри війну. Адже саме ці діти — це наше майбутнє.

Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі