Суспільство
Ткацьке виробництво хитрощами вивезли з окупації на Франківщину (ВІДЕО)
Вона просто хотіла знайти роботу для жінок у селі. А нині вовняні килими виробництва Лариси Боден знані майже у всьому світі.
Як ткацьке ательє Vandra Rugs ховало вовняні бобіни і килими від окупантів на Херсонщині та на які хитрощі пішли аби вивезти обладнання на Франківщину, розповідає ШоТам.
Вовняні килими Лариси Боден встеляють у 30 країнах світу. Щоб не співпрацювати з окупантами, каховська компанія Vandra Rugs на Херсонщині переїхала ткати до Косова.
«Кожен килим – це індивідуальне замовлення. Тут використовують кілька відтінків вовни, але вона вся нефарбована. Шкіра вівці, яка присутня в ньому, також не була оброблена, не фарбована, натурально вичинена», — розповідає засновниця ткацького ательє Vandra Rugs Лариса Боден.
Килими сховали від окупантів
Лариса 15 років керувала ткацьким ательє на Херсонщині. Коли ж окупанти зняли наші стяги – команда сховала килими у гаражах.
А згодом хитрощами вивезла з міста частину обладнання. На ворожих блокпостах схитрували, що перевозять речі китайській ткалі.
«Тому що у них дружня країна – Китай, і мені буде легше в подальшому розмовляти. Вони думали, що особові речі – комп’ютери, а в мене – хлам! Говорю: «Я в шоці. Я перевізник, я такого ще не бачив». «А де ж ваша прописка?» «Я водій-міжнародник. Машина – це моя хата. В мене прописки немає», — згадує Олександр Масловський, виконувач замовлень Vandra Rugs.
Тож вже влітку Vandra Rugs взялася ткати вовняні орнаменти у Косові. 10 працівників перевезли з Каховки, стільки ж залучили містян.
Читайте також: «Для вас – сміття, для мене – скарб». Як волонтер на візку створює окопні свічки для бійців ЗСУ
«Коли нашу Каховку звільнять, ми будемо товаришувати. Вони будуть приїздити до нас, на наше підприємство. Ми, звичайно, будемо їздити сюди», — каже ткаля Vandra Rugs Юлія Зубок.
Навчатимуть ткати килими в Косівському інституті
Щоби примножувати фахівців, Лариса планує викладати ремесло в Косівському інституті. Адже мріє, щоб українські килими стали справжнім надбанням нації.
«Поки Крим не буде наш, ми не плануємо повертатися на південь. Я буду розглядати варіанти, щоб повернути виробництво і на півдні України, і залишити виробництво тут, в Косові», — Лариса Боден, засновниця ткацького ательє Vandra Rugs.
Нагадаємо, харківські волонтери плетуть маскувальні сітки з форми окупантів.
Також ШоТам розповідав, як донеччанка врятувала коней з-під обстрілів у фронтовому Святогірську.
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі