Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Тіло бачимо руками». Як незрячі масажистки «Очі Тари» допомагають жінкам долати стрес

Опубліковано

Незрячим в Україні досить важко знайти роботу. Через недостатню інклюзивність в інфраструктурі та несприйняття їх у соціумі, такі люди часто намагаються зайвий раз не виходити з домівок. Вони зіштовхуються з тим, що роботодавці неохоче розглядають їхні кандидатури, адже не мають спеціального обладнання і пристосувань для комфортної роботи та хвилюються за якість виконаних завдань. Щоб допомогти таким людям, у Києві рік тому запустили соціальний проєкт «Очі тари».

Там навчають жінок із порушеннями зору професії майстра масажу, розкриваючи їхню природну чуттєвість і унікальний дар «бачити руками». Ба більше, вже трьом дівчатам надали постійне місце роботи. Паралельно засновники ініціативи розвивають культуру холістичного масажу і своєчасної реабілітації в Україні. Повертають українських жінок до турботи про своє тіло і цим сприяють відновленню їхнього здоров’я і психоемоційного стану.

Ірина Павлик,
Ірина Павлик,

Співзасновниця соціального проєкту «Очі Тари»
Має досвід заснування та управління креативними підприємствами, була співзасновницею двох українських дизайнерських брендів: жіночого одягу та аксесуарів і товарів домашнього вжитку

Незрячим складно з пошуком роботи

Ми живемо в країні, де інклюзія розвинена не найкращим чином і людям з інвалідністю досить важко знайти роботу. А ту, яка б їм ще й подобалася, то взагалі рідкість. В Україні не ведуть точну статистику людей з інвалідністю зору, але називають цифру від 50 до 300 тисяч. Якщо вірити ВООЗ, їх може бути значно більше — до 4% всього населення світу і, відповідно, України також.

Щоб допомогти таким людям знайти професію, ми запустили соціальний проєкт «Очі тари». Це масажний кабінет, де працюють незрячі та слабозорі майстрині й надають жінкам послугу відновлювального масажу, спрямованого на глибоку релаксацію і звільнення від стресу. Ми хочемо, щоб українські жінки з порушеннями зору були інтегрованими в соціум і мали можливості для творчої та професійної реалізації. У нас вони спочатку вчаться техніці масажу, а потім працюють й отримують гідну оплату.

Наша майстриня масажу з інвалідністю зору Олена Бородкіна ділилася, що для неї участь у нашому проєкті — це можливість займатися корисною й улюбленою справою та отримувати гідний дохід, а не копійки, як в бюджетній сфері. Особливо її радує працювати в атмосфері взаєморозуміння, де достатньо професійно виконувати свою роботу і бути доброзичливим. Бо, мовляв, серед зрячих людей потрібно довго адаптуватися, і все одно їм важко зрозуміти, бо вони ніколи не були в такій ситуації. «Завжди потрібно доводити, що ти такий як всі. Часто трапляється упереджене ставлення», — розповідала вона.

Релаксу хоче не лише душа, а й тіло

Наш холістичний масаж-медитація — особливий. Він про баланс ментального, емоційного і фізичного. Жінка через релаксацію вчиться чути своє тіло. При регулярних сеансах він звільняє від стресу і зцілює організм. Майстрині проводять процедуру з думкою про те, що клієнтка має вийти з відчуттям розслаблення і гармонії. І ось цей намір вже є дуже важливим. Перед кожним сеансом масажистки співналаштовуються з собою через медитативну техніку та вправи для дихання — це потрібно, щоб заспокоїть розум і краще почуватися в процесі. Також це дає можливість передавати стан спокою і клієнтці.  

Пацієнтка на сеансі масажу в майстринь «Очі Тари» (фото: Анна Саріта)

У сучасному нескінченному потоці думок ми часто забуваємо про свої тілесні потреби. Навколо все настільки динамічне, що створюється ілюзія, ніби ми можемо бути такими ж швидкими — варто лише більше розігнатись і ще швидше побігти. Ми рідко помічаємо, що відбувається у тілі. В основному, спостерігаємо лише за тим, що на його поверхні. Науковці вже давно підтвердили, що мозок з’єднаний із сіткою нейронів і в нашому серці, і в травній системі. Тому ми думаємо й усвідомлюємо не лише за допомогою голови. Ми вчимося за допомогою всього тіла, тому маємо приділяти йому належну увагу.

Незрячих не вигідно брати на роботу в салони

Ідея проєкту виникла в моєї подруги, психотерапевтки та масажистки Уляни Гриневич. У якийсь момент вона зрозуміла, що багато жінок, яких вона навчає масажу, закривають очі, щоб краще відчути тіло клієнта. Власне, вона й сама так робить. Так у неї з’явився задум, що можна було б навчити масажу і незрячих людей. Тим більше, що є так званий метод сліпого майстра. Він дуже популярний у багатьох країнах. Дійсно, вважається, що незрячі люди є дуже хорошими масажистами.

Вона почала шукати таких жінок, щоб навчати їх безкоштовно. Але коли вони вивчилися, стало зрозуміло, що їм немає де себе реалізувати. Річ у тім, що для звичайного масажного кабінету не вигідно брати незрячого майстра. Зокрема через те, що там зазвичай великий потік клієнтів, а це сильне фізичне навантаження. Не всі люди з порушеннями зору до цього готові. Також масажисти зазвичай готують кабінет до і після процедури, але цього не можуть робити незрячі. А ще їм важко самостійно шукати собі клієнтів.

Вивчили майстринь самі й дали роботу

Влітку 2019 року ми з Уляною почали створювати свій проєкт. Для цього я навіть вивчилася на акселераторі соціальних підприємств. Там я розробила проєкт окремого салону, де мали працювати від восьми до дванадцяти жінок із порушеннями зору. Але пандемія трохи відклала ці плани на кращі часи. Поки що нам вдалося відкрити кабінет у вже сформованому салоні та дати роботу трьом таким майстриням.

Засновниці проєкту «Очі Тари» Уляна Гриневич (ліворуч) та Ірина Павлик (фото: Анна Саріта)

Колись у Києві та ще в деяких містах були коледжі, в яких незрячі люди могли вивчитися на професію медичної сестри — масажиста. Зараз вони вже не діють, останній закрився у 2012 році. Я обдзвонювала декілька перед стартом проєкту і запитувала, чи ще будуть вводити такі напрямки. І всі сказали, що не можуть точно сказати. Мовляв, на це немає державного фінансування. Тому ми вирішили навчати майстринь самостійно.

Медосвіта — не вимога, а приємний бонус

Дівчат із порушеннями зору ми знаходили у їхніх спільнотах, де вони спілкуються. Вони проходили курси декілька разів на тиждень. Нашому майстру було трохи важче навчати таких жінок, адже їм потрібно було більше уваги, тож це займало вдвічі більше часу. Вони «вчилися на дотик». Але їм це подобалося, тож ми розуміли, що рухаємося у правильному напрямку. Починали ми навчати вісім дівчат, з них чотири завершили курси до кінця. Не всі готові були працювати, з деякими ми не хотіли. Адже це досить плавний і антистресовий масаж, його потрібно робити спокійно і правильно. Деякі жінки в процесі навчання розуміли, що це не їхнє, і йшли.

На навчання ми витрачали власні фінанси, адже почали все це як благодійність. Курси для однієї людини масажу коштували нам приблизно вісім тисяч гривень, плюс ще олія для навчання та інші супутні матеріали. У салоні ми з Уляною та ще одна наша адміністраторка Юлія, яка зустрічає клієнтів, готує та прибирає місце масажу, працюємо як волонтери. Так буде до того часу, поки не закриємо наші витрати на матеріали та оренду. А ось три наші майстрині, Наїля Салімова, Олена Бородкіна, Свілана Цись, отримують зарплату за кожен масаж.

Майстрині проєкту «Очі Тари» (фото: Анна Саріта)

Часто нас запитують, чи мають спеціальну освіту наші масажистки. Тут зазначу, що взагалі зараз у світі є дві категорії: терапевти-масажисти, яким потрібна медична освіта, та масажисти, для яких вона необов’язкова. У першому випадку ми говоримо про лікувальний масаж, коли майстер торкається хребта. Якщо говорити про масаж як релаксацію, потреби спецосвіти немає. В однієї з трьох наших майстринь є медична освіта, що приємно як бонус. Ще одна має освіту психолога, що також важливо саме для нашого виду масажу. А третя навчається на психологічному факультеті Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.

Робимо масаж дише жінкам: з чоловіками складніше

Клієнтками в нас є тільки жінки, та й процедуру роблять лише дівчата. Річ у тім, що масаж для жінок відрізняється від того, який роблять чоловікам. З тілом останніх трішки складніше працювати. Для такої процедури потрібно більше сили, витримки, і багатьом важко його робити. А оскільки у наших майстринь уже є певні порушення здоров’я, їм не рекомендують перенавантажуватися. Нашою місію як підприємства є відновлення жінок, тому ми не можемо заради клієнтів робити так, щоб наші майстрині піддавалися стресу. До того ж сам центр тілесної терапії, де ми маємо кабінет, працює тільки з жінками. Тому ми це перейняли й для проєкту «Очі Тари».

Читайте також: «Алло, це лінія підтримки?» Як Acoustic UA допомагає незрячим ставати операторами кол-центру

Переважно клієнтки задоволені нашими послугами. Приблизно 70% з тих, які йшли вперше, відвідували нас ще хоча б раз. Є люди, які приходять щотижня. Багато відвідувачок розповідали, що йшли до нас із бажанням зробити соціальний вклад у розвиток наших майстринь і навіть не очікували отримати таку якісну послугу. Їм подобається відчуття розслабленості, яке вони отримують після процедури. Хоча для деяких потенційних клієнток масаж у нас — це, за їхніми словами, зустріч із чужим горем. Але для нас є пріоритетом показати, що наші майстрині цілком добре себе почувають. Вони можуть дарувати розслаблення і задоволення та надавати послугу нарівні з іншими.

Мріємо про свій центр відновлення

Ми працюємо на Солом’янці у центрі тілесної терапії «Монсалада», вул. Освіти 22/8. Наші дівчата роблять там до чотирьох масажів на добу двічі на тиждень: у четвер і суботу. Процедура триває 1 годину 15 хвилин, ще хвилин 20 після масажу потрібно для частування аюрведичним чаєм, який також збалансовує тіло після масажу. Ціна за один сеанс становить 650 гривень. Якщо брати абонемент на три сеанси, тоді вартість буде 600 гривень за масаж. 

Подарункові сертифікати на масаж від майстринь проєкту «Очі Тари» (фото: Анна Саріта)

Зараз наш кабінет повністю адаптований для незрячих людей. Він — доволі просторий, і дівчатка завжди знають, де стоїть яка річ. У планах — зробити окремий салон, де могли б працювати більше жінок із порушеннями зору. Також плануємо навчити наших майстринь ще масажу обличчя, адже про це нас просять клієнтки. А взагалі у нас є мрія створити центр відновлення «Очі Тари», де був би не лише масаж, а й послуги психологів та психотерапевтів. Так ми зможемо допомогти ще більшій кількості жінок із порушеннями зору працевлаштуватися. Ми віримо, що все примножується і повертається, особливо добро. Тому ми всі стаємо щасливіші, коли бажаємо щастя для інших.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі