Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

«Пласту» – 111 років. Що ви знаєте про першу та найбільшу скаутську організацію України? (ТЕСТ)

Опубліковано

1. Перші пластові гуртки у 1911 році з’явилися у Львові. Серед їх засновників був і син відомого українського письменника, якого ви точно знаєте. Про кого йдеться?

Пластовий гурток у с. Брюховичі. Фото з особистого архіву Дарії Корчак, видання Локальна історія.
Правильно! Неправильно!

Дійсно, у 1911 році перші пластові гуртки заснували студенти Іван Чмола та Петро Франко (так-так, син Івана Яковича). Офіційно ж «Пласт» заявив про себе за кілька місяців – 12 квітня 1912 року, коли на вірність руху заприсягнули близько 40 пластунів. До кінця 1912 року пластові гуртки поширилися по всій Галичині.

2. Яка книга вплинула на розвиток скаутського руху в Україні?

Олександр Тисовський, Іван Чмола та Петро Франко
Правильно! Неправильно!

Тут варто зазначити, що появі українського «Пласту» передував скаутський рух, заснований британським генералом Робертом Бейденом-Пауелом у 1907 році. За рік після цього Бейден-Пауел видав книгу «Скаутинг для хлопців», яку переклали багатьма мовами світу. Серед них – і українська. Над перекладом працював педагог Олександр Тисовський, якого (разом із Чмолою та Франком) вважають основоположником та засновником «Пласту».

3. А звідки походить слово «пласт»?

Правильно! Неправильно!

Слово «пласт» походить від назви козаків-розвідників, які називалися пластунами та пересувалися здебільшого плазом (повзком), аби уникнути виявлення ворогом. Так замість англомовного «скаутингу» українська молодь отримала власний відповідник.

4. До розбудови «Пласту» причетний і митрополит Шептицький. Який подарунок отримали від нього українські пластуни?

Андрей Шептицький разом із пластунами.
Правильно! Неправильно!

Митрополит Шептицький подарував пластунам ділянку на горі «Сокіл» у Карпатах, де до наших днів збереглася однойменна пластова оселя.

5. У 1930-х роках польська влада заборонила «Пласт» на Галичині. Якою була доля організації в подальші роки?

Команда Першого пластового куреня імені Петра Конашевича-Сагайдачного біля Академічної гімназії у Львові, 1921 рік.
Правильно! Неправильно!

Після офіційної заборони пластуни не відступили від своїх ідей та перейшли у підпілля. А вже пізніше «Пласт» створив власне об’єднання українського скаутського руху – Союз українських пластунів-емігрантів із центром у Празі. 1954 року об’єднання змінило назву на «Конференція українських пластових організацій». До речі, воно й досі працює та має координаційний центр у Нью-Йорку.

6. Коли «Пласт» відновив відкриту діяльність в Україні?

Пластуни юнацького куреня ім. Івана Мазепи в Станиславові (тепер – Івано-Франківськ), кінець 1920-х рр. Фото: Історична правда.
Правильно! Неправильно!

В Україні «Пласт» відновив роботу лише за три роки до проголошення незалежності. Тоді з підпілля в різних областях вийшли вихованці довоєнного «Пласту», зокрема й політичні в’язні. І хоча працівники КДБ силоміць розганяли перші пластові табори, рух швидко поширювався найбільшими містами України.

7. А коли нардепи ухвалили закон про визнання і підтримку національної скаутської організації «Пласт» на державному рівні?

Правильно! Неправильно!

17 грудня 2019 року Верховна Рада проголосувала за законопроєкт № 0976, відповідне рішення підтримали 316 депутатів. А 13 січня 2020 закон про підтримку пласту підписав президент України.

8. А знаєте, хто з провідних діячів ОУН лише з третьої спроби зміг вступити до «Пласту»?

Правильно! Неправильно!

Бандері двічі відмовляли у вступі до «Пласту», оскільки майбутній провідник ОУН мав хворобу суглобів. Утім Степан не здавався, і з третьої спроби все ж став пластуном. Ба більше, ані маленький зріст, ані хвороба не заважали йому бути активним учасником руху.

9. На яких трьох принципах базується система виховання пластунів?

Правильно! Неправильно!

Ключова мета «Пласту» – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді Звідси й ключові засади, на яких ґрунтується підхід у роботі з пластунами. Самовиховання передбачає постійну працю над собою та відповідальність за власний розвиток. Всебічність означає всесторонній розвиток: фізичний, інтелектуальний, суспільний, емоційний та духовний. А патріотичність передбачає, що пластуни розвиваються не лише заради власного успіху, а й заради добра та користі для своєї країни.

10. У сучасній Пластовій присязі йдеться про три обов’язки, яких обіцяють дотримуватися всі члени руху. Серед них – допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Як звучить ще один обов’язок?

Правильно! Неправильно!

Саме так, бути вірним Богові та Україні, допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Цікаво, що перші 5 років існування «Пласту» в обіцянці не було жодної згадки про Бога та Україну.

11. А знаєте, що таке «СКОБ»?

Правильно! Неправильно!

Пластуни вітаються між собою «СКОБ», нагадуючи одне одному, яким має бути пластун: Сильним, Красним, Обережним, Бистрим. Водночас слово «скоб» є назвою породи орла «скоб білохвостий», якого пластуни обрали своїм символом.

12. До речі, а чому пластуни вітаються саме лівою рукою?

Правильно! Неправильно!

Насамперед вітання лівою рукою – це вияв приналежності пластунів до світового скаутського руху. А ще ця рука – ближча до серця. За легендою, саме так віталися середньовічні лицарі. У правій руці вони тримали меч, а у лівій – щит. Тож вітаючись вони прибирали захист, висловлюючи свою довірую

13. Які вікові обмеження існують у «Пласті»? До якого віку приймають нових учасників руху?

Правильно! Неправильно!

На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, для членства у «Пласті» немає обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 вікових категорій: пташата (до 6 років, можуть бути членами «Пласту» лише разом зі своїми батьками), новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років).

14. У скількох країнах сьогодні офіційно існує «Пласт»?

Правильно! Неправильно!

Крім України, «Пласт» офіційно існує у восьми країнах світу: Австралії, Аргентині, Великобританії, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині та США. Пластові організації із усіх країн об’єднані в Конференцію українських пластових організацій, на чолі світового руху стоїть Начальний пластун.

15. І наостанок. В Україні можна зустріти лише один пам’ятник пластунам – в Івано-Франківську. Його відкрили 2012 року – на честь 100-ліття від дня першої пластової присяги. Однак присвячена скульптура не кожному, хто колись був пластуном, а лише тим, хто…

Фото: Ольга Мартинюк.
Правильно! Неправильно!

Скульптура на фото – це пам'ятник пластунам, які не зламали своїх присяг. Якщо плануєте завітати до Франківська, шукайте пам’ятник поблизу площі імені Адама Міцкевича.

«Пласту» – 111 років. Що ви знаєте про першу та найбільшу скаутську організацію України? (ТЕСТ)
Йой, здається, дехто щойно відкрив для себе справжніх українських скаутів. Будьмо відвертими, результат слабенький, але тепер ви точно знаєте більше про український «Пласт». Зробимо невеличкий спойлер: у цьому тесті зібрана лише маленька частина столітньої історії пластунів. А тому радимо відвідати офіційний сайт «Пласту» та дізнатися ще більше з історії українського скаутського руху.
Непоганий результат, але скаутом ви, схоже, ще не були. Але є й приємний бонус: тепер ви точно знаєте чимало цікавого про перших українських скаутів. Сподіваємось, цей тест бодай привідкрив завісу до світу пластунів. Хочете дізнатися ще більше про «Пласт»? Переходьте на офіційний сайт організації. Але радимо бути обережними: вам страшенно захочеться стати частиною руху.
СКОБ! Схоже, ви або вже цікавилися історією та принципами «Пласту», або й самі приміряли на себе форму українських скаутів. Чудовий результат! Обов’язково поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе бодай наблизитися до вашої кількості правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Економіка і бізнес

Український стартап залучив $3 млн інвестицій

Опубліковано

Український стартап Deus Robotics, який працює у сфері робототехніки, залучив $3 млн у новому раунді фінансування. Завдяки інвестиціям оцінка компанії зросла на третину й досягла $20 млн.

Про це повідомляє «Forbes Україна».

Хто інвестував

Лідером раунду став український фонд u.ventures, повідомляє «Forbes Україна». До фінансування також долучилися 1991.vc, SID VP, Sigma Software Labs та інвесткомпанія SD Capital Андрія Ставніцера й Філіпа Грушка.

Ця угода збільшила загальну суму інвестицій у стартап до $6,6 млн.

Читати також: Україна отримала 150 млн євро від ЄС: як використають гроші

На що підуть кошти

Deus Robotics планує спрямувати залучені $3 млн на розширення команди та масштабування продукту на ринку Великої Британії.

Нагадаємо, що Україна отримала перший мільярд від США коштом заморожених російських активів.

Фото: Deus Robotics.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У «Видавництві Старого Лева» випустять нову книжку Євгенії Кузнєцової (ФОТО)

Опубліковано

Українська письменниця, перекладачка й авторка бестселерів «Спитайте Мієчку» та «Драбина» Євгенія Кузнєцова готує до друку нову книжку під назвою «Вівці цілі».

Про це повідомляє ВСЛ.

Що відомо про нову історію

За словами авторки, цей текст — ще одне «підглядання» за звичайними людьми, яких вона описує з теплом і розумінням:

«“Вівці цілі” — це черговий текст-підглядання. Там нема гостросюжетності, є сніг, ялинки, приємна зимова атмосфера, але все ж повітря дзвенить від тривожності. Я хотіла написати без цього тривожного тла, але переписувати вже не буду. Мені важливо говорити про звичайних людей. Про людей, які часом туплять, нервують, їх мучить совість, вони недоречно закохуються і сумніваються у тому, що робити далі».

Фото: ВСЛ

Читати також: Megogo запускає онлайн-книгарню: як це працює і що пропонують

Ілюстрації для книги створила художниця Андріана Чуніс.

На сайті «Видавництва Старого Лева» вже можна оформити передзамовлення на «Вівці цілі». Воно триватиме до 10 березня. Читачі, які замовлять книжку в цей період, отримають разом із нею авторську листівку від Євгенії Кузнєцової.

Нагадаємо, чому українці читають: «Український інститут книги» опублікував результати дослідження.

Фото: theukrainians.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

«Білий налив» планують відкрити у Братиславі, Познані та Лондоні

Опубліковано

На початку 2025 року ресторанний холдинг Gastrofamily відкриє новий заклад мережі «Білий налив» у столиці Словаччини Братиславі.

Про це в інтерв’ю Forbes розповіла співвласниця мережі Олена Борисова.

Що далі

Крім Братислави, у планах компанії — запуск ресторанів у польських містах Познань і Лодзь, а згодом і в Лондоні. Також Борисова поділилася ідеєю відкрити інший заклад в Австрії:

«Хочемо відкрити БПШ у Відні, однак я маю попередньо подивитися приміщення».

Читати також: У київському ТРЦ відкрилася кав’ярня ветеранів війни, яка допомагає з реабілітацією

Одним з найбільших викликів Борисова називає пошук відповідного приміщення. У центральних районах європейських міст найкращі локації вже зайняті.

Крім того, у деяких країнах ЄС діють специфічні вимоги для орендарів: приміром, у низці держав орендар повинен проживати в країні не менше трьох років. Це ускладнює процес для франчайзі, більшість яких є українцями, що нещодавно переїхали до Європи.

Нагадаємо, що в Україні провели GET Business Festival, який об’єднав понад 100 бізнес-лідерів.

Фото: Олександра Сосніна.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес1 годину тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...

Суспільство2 дні тому

Бути зі своїми: як українки, попри обстріли, влаштовують свята на Сході України

Аліна взяла чотирирічного сина, продукти на вечерю, замовила дідуха й різдвяну зірку й проїхала на...

Суспільство2 тижні тому

Замість цукерок на свята — турбота. Досвід волонтерки, що у 24 роки стала наставницею дитини з інтернату

В окремій кімнаті у львівському інтернаті особлива атмосфера — у різнокольорових чашках заварений чай, а...

Суспільство3 тижні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...