Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Теорія шести рукостискань працює!». Савинська громада оживає й відбудовується, хоча від деяких будинків залишилися лише пічні труби

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Заміновані поля, знищені вщент будинки, вирви і простріляні дахи — такою була Савинська громада на Харківщині, поки там були окупанти. Але після деокупації люди взялися до роботи — завдяки небайдужим жителям і благодійним фондам громада відновлюється. Поля знову засіяні соняшником, хоч до цього їм довелося спалити 1600 гектарів з озимою пшеницею, бо було багато прильотів. Діти в спеціальних просторах готуються до школи й займаються з психологами, хоч три навчальні заклади зруйновані до фундаменту.

У ШоТам поговорили з тими, хто пережив окупацію, а тепер відбудовує громаду й повертає людей додому.

Оксана Супрун

начальниця Савинської селищної військової адміністрації.

У нас незламні люди

Савинська територіальна громада — це частина Ізюмського району на Харківщині. З 2 березня 2022 року по 10 вересня того ж року вона була окупована. Шість місяців тортур і знущання. 18 населених пунктів громади були без засобів для існування, українську гуманітарну допомогу провезти було важко. Не було електроенергії і газу. 

Я стала начальницею Савинської селищної військової адміністрації вже через три місяці після деокупації цієї території — у грудні 2022 року. Але я знаю, як це — жити в окупації. Два місяці я була в себе вдома, в місті Балаклія і на власні очі бачила, що відбувалося на території нашого району. Нам все ж довелося виїхати в Ізюм, щоб не бути покараними за проукраїнську позицію. На жаль, на території Савинської територіальної громади є люди, які стали жертвами тортур росіян, але загинули справжніми патріотами. 

Окупанти карали мешканців за проукраїнську позицію. Фото: ШоТам.

Взагалі у нашій громаді живуть незламні люди. Наприклад, 70-річний чоловік протягом 100 днів перебував у полоні російських загарбників за те, що у Youtube викладав відео, як 2 березня танки з військовослужбовцями рф заходили на територію нашої громади й їхали вулицею Соборною. Чоловік піддався знущаннями, втратив вагу, але не проукраїнську позицію. Його врятувала лише деокупація — зараз він продовжує фіксувати всі злочини росіян в нашій громаді.

Є будинки знищені вщент

Територія нашої громади була потенційно замінована на 100 %. Станом на січень 2023-го року у нас було розміновано лише 10 % території, а станом на сьогодні — понад 60 %. Замінованими залишаються поля й ліси, тож ми звертаємось до міжнародних неурядових організацій, які допомагають. На території громади працюють різні підрозділи ДСНС, що виїжджають на виклики і компаній, і приватних осіб. Тотального гуманітарного розмінування полів наразі ще не відбулося, а представники ДСНС дають невтішні прогнози — вся територія з лісами та полями буде розмінована лише за 15 років. Звісно, ми сподіваємося, що це відбудеться набагато швидше і набагато ефективніше. 

Читайте також: «Наша місія – зробити українське поле безпечним». У стартапі Efarm.pro винайшли трактор-розміновувач на автопілоті. Як він працює

Громада оживає, хоч ми й втратили 18 об’єктів соціальної інфраструктури й понад 500 житлових будинків. Три школи та один клуб — знищені вщент. На залишки їхніх фундаментів можна дивитися лише з болем і жалем. Ми хочемо відновити все. На місці знищеної школи будемо будувати новий адміністративно-культурний центр за підтримки уряду Великої Британії. А будинки відбудовуємо з ООН і Червоним Хрестом — уже вдалося поремонтувати понад 150 дахів.

Будинки відбудовують разом з ООН і Червоним Хрестом. Фото: ШоТам.

Та все ж головний виклик після деокупації — повернути людей. До повномасштабного вторгнення тут проживало 9650 осіб, станом на вересень 2022 року — лише 2400 осіб, це ті, що не мали змоги виїхати через стан здоров’я. Але ми не здаємося, на сьогодні у громаду вже повернулися близько 6000 осіб, всі вони допомагають у відновленні будинків. Наш житловий фонд зазнав і мінних обстрілів, і ракетних прильотів. 

Випалювали стерню, запускали дрони

У Савинській громаді 52 сільгосппідприємства, які обробляють землю, вирощують, перероблюють і зберігають продукти. Приємно, що на сьогодні всі вони працюють, жоден виробник не залишив територію. Хоч не всім вдалося відновити діяльність повністю, адже багато землі заміновано.  

Наші люди самі сідали за трактори й виїжджали у поля, щоб зрозуміти масштаби руйнувань. Випалювали стерню, запускали дрони, шукали уламки снарядів. Тож зараз ми відпрацьовуємо податкову пільгу, щоб підприємці могли витримати цей важкий період. 

За словами головного інженера ФГ «Агросвіт Савинці» Сергія Тетердинка, їм довелося спалити 1600 гектарів поля з озимою пшеницею, бо було багато прильотів. Загалом господарство зазнало збитків на 12 млн гривень. Сергій сам обходив поля і перевіряв — було й до 50 ям, наче росіяни стріляли навмання, аби лишень завдати шкоди. «Агросвіт Савинці» — найбільш заміноване господарство з усіх, що діють в громаді.

Люди повертаються навіть у розбиті хати

Залиманський старостинський округ нашої громади ламаний, але не зламаний — пів року був лінією фронту. Втратили воду — її нема й досі, всі беруть воду лише з колодязів, але позитивні зрушення є. Зараз ми буримо нову свердловину замість тої, яка обвалилася. Башту Рожновського розстріляли — але ми уже робимо нову, також замінимо частину водогону і встановимо сонячні панелі.

Як розповідав начальник Савинської дільниці водоканалу Степан Кишинський, під час окупації вони трактором завозили бочку з питною водою на п’ять кубів, щоб люди могли собі приготувати їжу й попити. Також завдяки тому, що люди згуртувалися, вдалося запускати дизельний генератор в амбулаторії й подавати воду в селищі Савинці по 4 години на добу.

Окупанти винищували, розстрілювали будівлі, соцінфраструктуру, немає жодного будинку, який би не постраждав. Багато людей написали заяви на програму «єВідновлення». Наприклад, у тому ж Залиманському окрузі пошкоджено 300 будинків, а 108 — зруйновані вщент, від них залишилися лише фундаменти й пічні труби. Проте люди повертаються сюди — живуть у сараях, гаражах, літніх кухнях, підвалах, але на своїй землі й готові відбудовуватися. 

Амбулаторія загальної практики сімейної медицини у Савинцях до війни обслуговувала 5 тисяч осіб, зараз — 3 тисячі. Було пряме влучання ракети у кімнату лікаря. Благодійний фонд «Пацієнти України» допомогли відремонтувати приміщення — зараз амбулаторія працює на повну і щодня приймає пацієнтів. 

Амбулаторія у Савинцях вже працює. Фото: ШоТам.

Постраждала і Савинська музична школа — вибиті вікна, велика дірка в даху, всі музичні інструменти втрачені. А 69 учнів залишилися без класів. Але ми вже замінили вікна й домовилися щодо капітального ремонту.

Савинський ліцей — єдиний навчальний заклад, який з 1 вересня прийме 682 учнів нашої громади на навчання. Приміщення ліцею постраждало від окупантів — вони винесли 69 комп’ютерів, всі проєктори вирвали так, що їх не можна відновити. Також треба замінити 17 склопакетів (зробимо до 1 вересня), було пряме влучання касетним снарядом у дах, але ми убезпечили протікання. За підтримки організації «Кімонікс» ми створили освітній хаб й обладнали його. Так майбутні першокласники зможуть підготуватися до нового навчального року. Бо заради дітей ми й відбудовуємо громаду.

Донорів вишукуємо різними методами — теорія шести рукостискань працює!

Ми розуміємо: для того, аби сюди поверталися родини, треба створити умови для дітей. Не можемо йти в офлайн-навчання, але створили дитячі простори. Наші психологи кажуть, що ми виводимо дітей зі «стану підвалу», 20-30 хлопчиків та дівчаток щоденно в кожному із просторів отримують психологічну допомогу, розвиваються, готуються до школи. Благодійний фонд «За майбутнє України» з Дніпра, міжнародний фонд «Street Child», харківський фонд «CodeIT4Life» допомогли створити ці місця, де діти можуть почуватися безпечно. 

Бюджет територіальної громади — одна з найболючіших тем. Адже власних надходжень зараз маємо лише 8 млн гривень, цього катастрофічного не вистачає. Тож шукаємо варіанти — нещодавно отримали субвенцію на 4 млн від сусідньої Донецької територіальної громади. Ці кошти спрямовуємо на відновлення — ремонт дахів і свердловини у Залимані. 

Але працюємо і з грантодавцями — завдяки цьому вдалося залучити 12 млн гривень! Це на техніку, обладнання, будівельні матеріали, меблі, генератори.

Донорів вишукуємо різними методами — теорія шести рукостискань працює! Мої друзі, колишні однокласники в різних куточках світу намагаються допомогти. Так ми знайшли американський та канадський фонд, різні фонди у Європі. Маємо друзів, які працюють менеджерами міжнародних фондів у Києві, Харкові, Львові. Тож всі залучені в процес.

Ми відновлюємо школи, амбулаторію, поновлюємо дорожні покриття, насаджуємо парк — це все завдяки допомозі наших донорів. Наприклад, з великим фондом UNICEF нам вдалося забезпечити генераторами об’єкти критичної інфраструктури. Я вважаю, що всім хто стукає у двері, ці двері відчиняються.

Сповнюйте цю землю патріотизмом

Окрім відбудови для нас важливо підтримувати фронт. Тож використовуємо дошкільний центр як волонтерський хаб — 50 жінок з громади щодня плетуть маскувальні сітки, «кікімори», надсилають продукти на передову. Все це вони роблять з любов’ю, а кожен вузлик на маскувальній сітці зав’язують з добрими побажаннями, аби цей захист рятував життя.

50 жінок з громади щодня плетуть маскувальні сітки. Фото: ШоТам.

Для того, щоб розвиватися як сільськогосподарська територія нам потрібні нові кадри, відповідно — освітній заклад. Зараз ми працюємо над тим, щоб до нас релокувався Бахмутський професійний аграрний ліцей. Вірю, що він запрацює з 1 вересня в онлайн-режимі, але вже на території Савинської громади. 

Маю пораду тим, хто хоче розвивати свої селища і села. Працюйте лише спільно з громадою, з’ясовуйте, що для неї важливо — і найголовніше: сповнюйте цю землю патріотизмом, і спільно з громадянами рухайтесь до перемоги. Бо сьогодні кожен має працювати на фронт. Попереду у нас великий прорив і велика перемога! Все буде Україна!

Суспільство

Мінцфира розповіла про державну систему “Трембіта”: як працює та що забезпечує

Опубліковано

Трембіта — це фундамент найзручніших, і головне — прозорих онлайн-послуг.

Все про систему, її взаємодію з держорганами та користь Трембіти для держави, розповідає Олег Бурба.

Електронні послуги без черг та паперової тяганини

Більше не потрібно витрачати години у чергах та заповнювати купи паперів для отримання потрібної послуги. “Трембіта” перетворює процес надання послуг у кілька простих кліків у додатку “Дія”. Тепер українці можуть легко скористатися електронними послугами, не виходячи з дому.

Безпечний обмін даними

Система “Трембіта” забезпечує безпечний та швидкий обмін даними між різними реєстрами. Завдяки цьому, українці можуть бути впевнені, що їхні особисті дані зберігаються та передаються в надійному форматі, забезпечуючи конфіденційність та безпеку.

Ефективність та заощадження часу

“Трембіта” зекономила українцям понад 59 тисяч років у чергах та понад 18 мільярдів гривень на транспорт. Завдяки швидкому та ефективному обміну даними, процес отримання послуг став набагато ефективнішим та зручнішим для кожного громадянина.

Читати також: На Work.ua додали розділ з вакансіями із бронюванням

Підвищення якості даних

Система “Трембіта” сприяє підвищенню якості даних в реєстрах. Шляхом взаємодії між реєстрами, “Трембіта” дозволяє виявляти та виправляти невідповідності, що сприяє підвищенню достовірності інформації та якості наданих послуг.

Прозорість та відповідальність

“Трембіта” відкриває нові можливості для поліпшення якості обслуговування громадян та підвищення довіри до державних структур. Забезпечуючи прозорість у обміні даними та контроль за їхнім використанням, система сприяє підвищенню відповідальності державних органів перед громадянами.

Міфи та реальність

Народження новаторських технологій часто супроводжується міфами та недорозуміннями. “Трембіта” не виключення. Наприклад, чи справді “Трембіта” забезпечує безпеку даних? Абсолютно. Система дотримується строгих правил та обмежень, що гарантує захищеність особистої інформації кожного громадянина.

Майбутнє “Трембіти”

У майбутньому “Трембіта” планує розширити свої можливості та підвищити продуктивність обміну даними. Додаткові інновації, такі як система моніторингу доступу до персональних даних, дозволять громадянам активніше контролювати використання своєї особистої інформації.

Нагадаємо, що у застосунку “Резерв +” зʼявиться електронний військовий квиток.

Також ми повідомляли, що в Запоріжжі перейменують понад 100 вулиць.

Читати далі

Суспільство

Міша Коллінз приїхав до Києва з гуманітарною місією

Опубліковано

Американський актор Міша Коллінз оголосив про свій приїзд до Києва на своїй сторінці в Instagram.

“Сьогодні вранці прибув на київський вокзал зі своїм помічником”, — поділився він.

Міша вже встиг відвідати Михайлівську площу і побачити спалену російську військову техніку.

Читати також: В Україні працюють над повнометражним фільмом за мотивами Лісової пісні

Гуманітарна місія

Актор проводитиме дослідження регіону та буде говорити про розмінування.

Міша Коллінз є амбасадором фандрейзингової платформи UNITED24 і підтримує напрямок “Гуманітарне розмінування”. Від початку повномасштабного російського вторгнення актор неодноразово висловлював свою підтримку Україні та вже відвідував Київ. Після початку повномасштабної війни з Росією, Коллінз опублікував пост українською мовою, де висловив свою підтримку українському народу.

Актор відомий широкому загалу за ролями у серіалі “Надприродне” та фільмах “Стоунгендж. Апокаліпсис”, “Карла”, “Перерване життя”.

Нагадаємо, що запустили тестування онлайн-кабінету перевізника: які послуги будуть доступними.

Також ми повідомляли, що Алан Бадоєв записав соціальне відео зі звільненим з полону Азовцем.

Фото: Instagram Міши Коллінза

Читати далі

Суспільство

На Work.ua додали розділ з вакансіями із бронюванням

Опубліковано

На Work.ua тепер з’явився розділ вакансій із можливістю бронювання працівників.

Про це стало відомо на сайті порталу.

Також їх можна знайти швидко за відповідним фільтром, який показує, які компанії бронюють кандидатів на певні посади. Раніше таку інформацію доводилося шукати у описі вакансії, але зараз вона відображається на картках вакансій за допомогою спеціальних позначок і зелених бейджів.

Читати також: Як буде проходити НМТ з української мови

У розділі, доступному за відповідним посиланням і фільтром, можна знайти всі вакансії з можливістю бронювання працівників.

На момент 21 травня на сайті уже більше 800 таких пропозицій.

Нагадаємо, що у застосунку “Резерв +” зʼявиться електронний військовий квиток.

Також ми повідомляли, що в Запоріжжі перейменують понад 100 вулиць.

Фото: Work.ua

Читати далі