

Технології
«Наша місія – зробити українське поле безпечним». У стартапі Efarm.pro винайшли трактор-розміновувач на автопілоті. Як він працює
Вони – інноваційна команда, що відома своїми розробками для сільського господарства. Польові помічники, як вони самі себе називають, допомагають фермерам зменшити стартові інвестиції завдяки цифровим технологіям. Та після початку повномасштабного вторгнення команда стартапу Efarm.pro переступила кордони традиційного агробізнесу – розробила автономний трактор-розміновувач, який може не лише очистити поля від мін, але й здатен відновити ґрунти.
СЕО стартапу Олександр Приходченко розповів для ШоТам, як з’явилася ідея розробити трактор для розмінування, з якою точністю може працювати безпілотний комплекс та про соціальну місію – зробити українське поле безпечним.
Ми стали польовими помічниками
З 2016 року наша компанія «Гардаріка Трес» займається агрообладнанням і спеціалізується на системах точного землеробства та складського зберігання зернових. Ми розробляємо та виробляємо різноманітне навігаційне обладнання, комп’ютери для вилову та комплекс клімат-контроль для зберігання, щоб забезпечити оптимальну температуру навіть у невеликих ангарах.
Найпершими нашими розробками стали навігаційні системи для тракторів та оприскувачів, які ми називаємо «польовими помічниками». Ці системи допомагають виконувати роботи у полі більш точно, уникати пропусків та перекриттів, що допомагає фермерам отримувати більше врожаю.

Свої розробки у стартапі називають «польовими помічниками». Фото надав Олександр.
Протягом семи років на ринку ми спостерігаємо, що наші ІОТ-системи заощаджують перші інвестиції фермерів – зменшують витрати на насіння, добрива, воду та пестициди.
Також ми бачимо, що наша аудиторія зазнає змін і потребує оцифрування в керуванні фермерськими процесами. Якщо сьогодні дідусь користується кнопковим телефоном, то завтра він вже впевнено тримає планшет в руках.
Як наші технології зменшують викиди СО2
За останні роки ми змогли зменшити викиди СО2 в атмосферу на півтора мільйона тон. Це сприяє розвитку більш сталого та екологічно чистого землеробства.
Ось як це працює:
- навігаційні системи забезпечують більш точний рух сільськогосподарської техніки полем. Це зменшує витрати пального і, відповідно, знижує викиди СО2 в атмосферу;
- також навігаційні системи завдяки локалізованому застосуванню на полі зменшують використання хімічних добрив та пестицидів, що можуть негативно впливати на довкілля та сприяти викидам під час їх виробництва;
- навігаційні системи зменшують використання води, що також сприяє меншим викидам СО2;
- більш точне розташування сільськогосподарської техніки та краще управління процесами також допомагають покращити врожайність та якість продукції. Збільшення виробництва на одиницю площі знижує потребу шукати нові ділянки. Так ми зберігаємо ліси та природні екосистеми, які можуть бути сховищами СО2.
Початок війни припав на сезон посіву
Коли почалася повномасштабна війна багато співробітників залишилися в Україні, деякі з них були в окупації, а я знаходився в Києві. Попри складні часи, ми вірили в кращі сценарії подій, тому я вирішив залишитися в столиці.
Уже наступного дня після початку вторгнення, ми отримали телефонний дзвінок від фермера, який зробив замовлення на курсовказівник за рекомендацією сусіда. Фермер розповів, що поля, які він має засіяти, заміновані. Але, незважаючи на небезпеку, має працювати в березні, адже це час, коли потрібно засівати.
Поступово з командою ми почали думати про те, як фермерам працювати на замінованих полях – це ж небезпечно. Тоді ми вирішили розробити наш трактор-розміновувач аби виключити людський ресурс у цій ризикованій роботі.
Ми вже мали значний досвід роботи з автопілотами й системами навігації, що успішно працювали на українських полях. Це надихнуло нас створити пристрій, який виключив би ризик для людей на замінованих ділянках. Основним завданням було розробити машину, що здатна тримати удар від вибуху мін.

У стартапі вирішили розробити технологію аби виключити людський ресурс. Відео надав Олександр.
Розмінування можна диджиталізувати
Ми бачимо, що досвід сільського господарства може бути корисним в розмінуванні територій. Прості методи, якими ми допомагали фермерам збільшити урожайність, можуть бути застосовані й для розмінування з використанням сучасних цифрових технологій навігаційних систем. Ми пропонуємо такі етапи:
- Використання дрону. Спочатку, щоб зайти в поле, ми маємо його обробити гербіцидом аби позбавитися чагарників.
- Поле сканує безпілотник, оснащений сенсорами та функцією передачі точних координат розташування протитанкових мін. Він виявляє вибухівку на глибині до одного метру.
- Ми оцифровуємо місця забруднення поля та робимо точну карту розміщення вибухових пристроїв.
- Сертифіковані сапери виходять на місце ураження та очищають територію від мін.
- Використання робо-рук, які можуть допомагати саперам в розмінуванні.
- Запуск трактора-розміновувача на автопілоті. Сама машина має включати захисне обладнання, розроблене за принципом пристрою, який знешкоджує міни. Ми вже працюємо над кращою версією комплексу захисту.
Наша універсальна система автопілотування виключає присутність тракториста за кермом. Так ми можемо працювати з точністю до 2 см. Це вдається завдяки технології RTK (Real-Time Kinematic), що надає системам супутникового позиціювання точну інформацію щодо місцеперебування.

Система може працювати з точністю до 2 см. Фото надав Олександр.
Нині після роботи саперів іноді залишаються необроблені ділянки поля, які можуть стати підступними пастками. Часто трактористи, що сідали за свої машини, стикалися з вибухами та травмами через міни, які деколи заривали на пів метра. Протитанкові міни навіть приховували за дерев’яною дощечкою, роблячи їх майже непомітними. У нашому випадку можна керувати машиною і при цьому перебувати на краю поля.
На базі тракторів ми можемо зробити причіпне обладнання, яке прийматиме на себе основний удар під час вибуху. У майбутньому ці машини здатні допомагати розміновувати не лише поля під посів, але й інші території.
Наразі наш проєкт фінансується за власний кошт і ми у пошуках донорів, які б змогли компенсувати вартість тракторів для фермерів. Наша соціальна місія – зробити поле безпечним та надати можливість аграріям продовжити працювати на українській землі. Також ми готові до співпраці з провідними виробниками агродронів, щоб об’єднати наші технології та знання. Спільно ми можемо змінити підхід до розмінування територій, забезпечивши саперам точну та надійну інформацію щодо місць ураження.
Трактор-розміновувач може відновлювати ґрунти
За словами міністра оборони Олексія Резнікова, розмінування країни буде тривати понад 30 років. Ми ще з Другої Світової знаходимо старі боєприпаси, то з тими забрудненнями, які маємо нині, цей процес буде тривати десятиліттями. Тому маємо використовувати технології, які змогли б прискорити цей процес і зробити землю безпечною для життя.
На основі нашого комплексу ми хочемо також зробити машину з технологією органічного відновлення ґрунтів з використанням природних матеріалів та методів для поліпшення структури, поживної речовини та загальної якості ґрунту. Це важливий аспект нашого сільського господарства, оскільки здорова земля важлива. Відновлення буде край необхідним на тих територіях, де часто горіли поля, де стріляли запалювальними снарядами та фосфорними бомбами.
Україна точно може бути лідером в рішенні з розмінування та відновлення полів. У нас дуже багато клієнтів з Півдня країни, які були в окупації і досі в ній перебувають. Вони – наші годувальники, які щодня ризикують своїм життям, коли вирушають на роботу у поле. Візія нашого стартапу – покращити роботу фермерам, вберегти їхнє життя та відновити нашу українську землю.
Технології

Підрозділи дронів-перехоплювачів отримали власну альтернативу західним радіолокаційним станціям. В Україні запустили серійне виробництво тактичних РЛС для виявлення ворожих безпілотників.
Про це в інтерв’ю «Оборонці» повідомив консультант фонду «Повернись живим» Тарас Тимочко.
Раніше українські військові активно використовували західні ізраїльські мобільні систем. Завдяки ним захисники виявляли цілі біля лінії фронту. Але попит на постачання іноземних радарів був постійним, і українські підрозділи не могли повністю закрити потребу.
Читайте також: У ЗСУ працюватимуть з новим українським роботом DODGER для евакуації та мінування
«Військові дуже хвалять. Черга на отримання моделі з одного вітчизняного заводу вже становить 13 місяців. Ще пів року тому черга становила 6 місяців. Тобто нашому виробнику не вистачає масштабування. Запити зростають, а спроможність виробництва за ним не встигає», — розповідає Тарас Тимочко.
За його словами, українські та іноземні тактичні радари мають певні відмінності. Узразки західного виробництва закладений більший радіус роботи, вони можуть виявляти об’єкти на відстані понад десять кілометрів.
Натомість, українська технологія простіша та стабільніша в застосуванні операторами перехоплювачів, оскільки її розробили саме під задачі перехоплення безпілотників. Як зазначає консультант Тимочко, це вигідно вирізняє їх на фоні складніших в освоєнні західних радарів, які мають багато налаштувань та режимів роботи.
Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.
Фото обкладинки: Ievos Budzeikaitės
Технології

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.
Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Як допомагає «Бабуся»
ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.
У стислому викладі є інформація про:
- сторони;
- суть справи;
- фактичні обставини;
- правові питання;
- позиції сторін;
- розгляд справи;
- мотивацію та рішення суду тощо.
Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері
Практичне застосування ШІ-помічниці
За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.
«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.
Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.
Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.
Фото обкладинки: сайт Opendatabot
Технології

У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака військовий із Вінниччини з подвійною ампутацією отримав нові протези ніг, виготовлені за допомогою 3D-принтера.
Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
Захисник Василь отримав поранення на Харківщині, його лікували у різних регіонах. Після прибуття на Закарпаття менш ніж за два тижні отримав шанс знову стати на обидві ноги. Це перший випадок у лікарні, коли фахівці протезували пацієнта з обома ампутованими кінцівками.
За словами Мирослава Білецького, сучасний 3D-принтер, переданий американськими партнерами, дозволяє за лічені години надрукувати чашу для протеза й значно прискорює реабілітацію. Незабаром Василь розпочне відпрацювання ходьби з новими пристроями.
Читайте також: Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Нагадаємо, що у Львові розробили спеціальні протези, аби втілити мрію ветерана (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Мирослава Білецького