Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Технології NASA та закарпатське сонце». Українці створили унікальний бренд сирних смаколиків snEco

Опубліковано

Брати Пилип та Вадим Гришини з Харкова свій перший бізнес засновували ще у студентські роки: розробили набори для вишивки бісером. Нині набори для рукоділля бренду AbrisArt продаються на чотирьох континентах. Але хлопцям захотілося взятися за щось незвичайне, щось таке, чого в Україні ще ніхто не робив.

Після двох років експериментів та сотень кілограмів зіпсованого сиру хлопці презентували унікальний смаколик – сир, яким можна похрумтіти. Ось що виходить, коли зустрічаються рок-музикант та технології, розроблені NASA! 

Через вторгнення росіян компанія snEco перевезла своє виробництво з Харкова до Мукачева. На новому місці готувати космічні снеки допомагають закарпатське сонце та нові працівники з різних куточків України.

Пилип Гришин

співзасновник компанії snEco

Створили бізнес разом із братом

Почалося все у 2015 році. Ми з братом Вадимом уже тоді мали спільний бізнес – компанію AbrisArt, яка виготовляє набори для вишивання. Справи йшли непогано, і якоїсь миті ми зрозуміли, що маємо вільні гроші, руки та мізки, щоб спробувати реалізувати ще якийсь бізнес-проєкт. Хотілося спробувати свої сили у чомусь зовсім іншому, ми шукали ідею, яка би нас самих захопила. Їздили різними країнами і цікавились абсолютно різними галузями. Наприклад, думали про те, щоби привезти в Україну гідропонні теплиці з Ізраїлю та зайнятися сучасним овочівництвом. Але не склалося.

У 2016 році ми з Вадимом вирішили створити продукт, який би задовольняв вимоги сучасної молодої людини: щось поживне і без хімії, чим би можна було присмачити і суп на швидкому перекусі у офісі, і додати до салату, і посмакувати під келих вина чи пива. Не будемо кривити душею: ідея снеків з сиру не нова, не наша. Ми вперше скуштували щось подібне у США. Сподобалось, але тоді ми, як і зараз інколи наші клієнти, засумнівалися: а це справді сир? А там точно тільки сир? Захотілось зробити щось подібне в Україні.

Брати Гришини - засновники компанії snEco

Центнери зіпсованого сиру та технології NASA

Аби зробити сирні кульки, які можна було б презентувати на публіку, у нас пішло два роки. Два роки експериментів, пошуків способів сушки та навіть ідеальних для цього сирів. Потім ще були усілякі вдосконалення, цей процес продовжується й досі.

Як ми перетворюємо твердий сир на хрумкі і легкі кульки? Завдяки технології мікрохвильової вакуумної сушки. Цю технологію взагалі придумали у NASA, щоби продукти для астронавтів на орбіті важили небагато, але при цьому зберігали високу енергетичну цінність.

Тобто це насправді космічні технології! Але перш ніж ми знайшли необхідне обладнання та налагодили виробничий процес, за 2 роки зіпсували сотні кілограмів сиру… У нас виходили то такі великі грудки, то «батони», то сир зливався в суцільний пласт. Це було дуже азартно і цікаво, хоч і витратно. І ось уже наприкінці 2017 року ми мали перші ідеальні кульки з сиру, а ще за рік – вийшли на річний оборот у 3 млн грн. Тоді за рік компанія виготовила 70 тисяч упаковок сушеного сиру, або 2 млн сирних кульок.

Пилип Гришин

Гендиректор сирної компанії скупив усі наші снеки на заправці

І от коли ми вже почали займатися розробкою власної торгової марки, на нас вийшла компанія «Бель Шостка Україна» (більше їх знають за торговою маркою «Весела корівка»). Це історія, як у кіно: гендиректор компанії побачив наші сирні кульки на заправці «Окко», скуштував і викупив усе, що було у наявності, щоб ретельніше продегустувати, розібратися, що це за продукт.

Згодом компанія запропонувала нам робити снеки з сиру для них. І ми пів року робили ремонт, щоби вибудувати своє виробництво за їхніми стандартами: треба було втримати планку не лише українських, а й європейських стандартів. Нам це вдалося, і перші наші снеки робили для французької компанії Groupe Bel. Через півтора року вони пішли з українського ринку, але ми вже чітко знали, що наш продукт затребуваний, що він високого класу. І це підштовхнуло нас до створення власної торгової марки – snEco компанії «Прайм Снек».

сирні кульки

Є і до пива, і для дієти

Зараз у нас 12 видів снеків – з 12 різних сортів сиру. Ця лінійка охоплює найрізноманітніші запити: в нас є і фітнес-снеки, і дитячі, і снеки під алкогольні напої, наприклад, під пиво – сулугуні-снек, а до вина ідеально пасує снек-пармезан.

Ми працюємо як з українськими сирами, так і замовляємо з-за кордону. Скажімо, гауду імпортуємо з Німеччини, гойя-пармезан – з Нідерландів, а класична наша лінійка снеків робиться з українського сиру «Столичний» ТМ «Тульчинка». А от сир «Грація» ТМ «Пирятин» – це основа нашої фітнес лінійки, бо він належить до категорії сирів зі зниженою жирністю. 

Наш продукт – це повністю натуральний сир. Тобто ми беремо бруски заводського хорошого сиру, ріжемо його… трошки магії – і маємо смачнючі і хрумкі сирні кульки. Крім кульок, є ще хрумкі сирні палички – це снеки із сиру сулугуні. Палички у нас мають два смаки – перець і часник – все теж натуральне, жодних Е-шок!

асортимент snEco

Патент є навіть на упаковку

Ми маємо патент, який затверджує, що під час виробництва снеків та під час сушки ми не додаємо до сиру зовсім нічого. Тобто це – чисте молоко, як з нього зробили сир, так його і залишаємо, лише забираємо вологу. Важливо, що ми сушимо сири при низькій температурі – 30-32 °C, оскільки при вищій температурі жир починає плавитися і висушити його просто не вийде. Із 100 г сиру виходить 40 г хрумких снеків.

Технологія наша унікальна, вона ще крутіша, ніж та, що використовується в США. Ми не додаємо до сиру зовсім нічого: жодних рослинних жирів, консервантів, барвників, крохмалів, антизлипальних чи антизлежувальних агентів, ароматизатоів чи імітаторів смаку. Єдине, що додаємо – натуральний перець та часник, і то лише у певних серіях снеків.

чоловік біля входу

Зазвичай перша реакція на наш продукт така: «Ну-у-у… Щось ви не договорюєте, не може це бути просто сир! А якщо це сир, то як це він зберігається без холодильника 2 роки?». Куштують. «О, дійсно, це схоже на гауду, а це – на пармезан…».

Сьогодні ми маємо два українські патенти. Перший – це сушка сиру без домішок, другий – нанесення натуральних (я підкреслюю!) ароматизаторів на сушені сири. Це дійсно корисний і поживний снек. Ще одна особливість наших снеків, якою ми дуже пишаємося, – в рідній упаковці (на яку теж маємо патент) наш сушений сир може зберігатися до 2 років. І не треба якихось особливих умов.

Наступний «бах» може бути уже біля тебе

Я вивіз родину з Харкова одразу, коли почалося вторгнення. Двоє малих дітей, вагітна дружина. Іншого варіанту не було. Ці постійні обстріли – бахкає скрізь, і ти розумієш, що наступний «бах» може бути уже біля тебе. Дивишся новини: та це ж моя школа, школа, куди я ходив, моя школа! А в ній – дірки… Знищили. Будинку нашого теж практично вже нема, сусіди прислали фото. Батько наш прожив в окупації три тижні. Це дуже тяжко. Але не можна розкисати. Треба дбати про сім’ю, налагоджувати бізнес, допомагати країні. 

Читайте також: «Щойно вивезли тварин – снаряд знищив конюшню». Кінний клуб із Кремінної знайшов другу домівку на Тернопільщині

Я вважаю, що для нас є всього два варіанти: або бути на фронті, або працювати щодня, сім днів на тиждень на економіку України. Наразі робимо друге. 25-26 лютого ми усі кошти, які були на рахунках, перевели на ЗСУ та фонд «Повернись живим», розділили порівну. Загалом вийшло десь 500 000 грн. Ми не знали, що буде з нами, чи вистоїть Харків. Але хотіли зробити все, аби допомогти своїй країні.

Перші місяці не могли забрати навіть печатки

Упродовж перших двох місяців від початку повномасштабного вторгнення ми не могли ані працювати, ані навіть вивезти обладнання чи документи. Адже наші офісні приміщення одразу розподілили під потреби ТрО, а пізніше – ЗСУ, і туди не було доступу взагалі. Ми навіть печатки свої не могли забрати. Виробничі приміщення підпорядковувались «Укрзалізниці», тож вони у статусі режимного об’єкта, і ми дуже довго збирали усі дозвільні документи, щоб туди потрапити і щось забрати. Дозвіл отримали на короткий проміжок часу і що встигли, те і забрали. Перевезли до Мукачева.

Сьогодні в нас працює вже багато нових людей. Скажу чесно, коли переглядаємо резюме, надаємо перевагу внутрішньо переміщеним особам, обов’язково запрошуємо їх на подальшу співбесіду. Бо ми самі переселенці, а отже, знаємо, як це – раптово переїхати в інший регіон, не маючи там роботи, житла, друзів.

виробництво snEco

Маємо бронь від мінекономіки

Процедура отримання броні для підприємств від міністерства економіки була описана на порталі «Дія». Ми одразу подали заявку, розписали, що за підприємство, що робимо, які у нас плани вже є і чому нас варто залишити працювати, а не відправити на фронт. Показали, як працювали до 24 лютого, і нам прийшла позитивна відповідь: ви будете працювати. Я хочу сказати, що для нас це не відмазка чи щось таке, для нас це відповідальність, яку на нас покладає держава. І ми робимо все, щоби цю довіру виправдати.

Я вважаю, що наше підприємство дуже важливе для економіки України. Звісно, ми не металургійне підприємство чи агрохолдинг, але виготовляємо унікальний не лише для України, але і для ринку Європи продукт.

сир

Нам пропонували релокуватись у Європу, але ми відмовились

Нам важливо працювати саме в Україні. Річ у тім, що коли ми тільки почали евакуювати своє обладнання з Харкова, наші партнери з Європи пропонували релокуватися одразу туди: «Їдьте до нас, допоможемо вам відкритись, будете тут робити свої снеки, все буде класно!». Ми на це не пішли. Разом із братом одностайно вирішили, що нікуди не поїдемо, що хочемо працювати на рідній землі.

Те, що зараз відбувається у моїй країні, – найбільша мотивація працювати. Кожен воює на своєму фронті. Є фронт воєнний, є фронт економічний. Ми тримаємо економічний. Так, ми дрібний бізнес поки що, навіть не середній. Але! Я вірю: якщо буде таких бізнесів багато, якщо всі – дрібні і великі бізнеси – будуть працювати попри війну, економіку відновимо навіть раніше, ніж завершиться війна.

виробництво снеків

У Мукачеві перейшли на сонячну енергію

Сонячні панелі – це проєкт, про який ми мріяли давно, а реалізували саме тут, на Закарпатті. Цей регіон наче створений для того, щоб брати енергію з відновлюваних джерел. У Харкові, Харківському регіоні немає стільки сонця, тому там це було для нас економічно недоцільно. Коли переїхали у Мукачево, побачили, що на багатьох будівлях стоять сонячні панелі. І задумались: а чому б і нам так не зробити?

Тим паче, це дуже відповідає нашим цінностям та бажанням робити справді екологічні снеки. Ну і, звісно, це суттєва економія. Але, на жаль, після релокації у нас зовсім не залишилося вільних коштів, щоб реалізувати цю задумку. І тоді ми знайшли міжнародні організації, які надають гранти на такі проєкти, подали заявку і розписали детально, чому нам потрібні сонячні панелі, як ми будемо їх використовувати. І ось уже два тижні, як snEco сушить сири на сонячній енергії!

Коли погода сонячна, ці панелі повністю закривають наші потреби в електриці. Коли хмарно, ми трошки беремо з мережі, але це теж дуже суттєва економія і наших коштів, і електроенергії в Україні, що зараз особливо актуально. Тож нині жартуємо, що на нас працюють закарпатське сонечко та технології NASA.

співзасновник компанії snEco

Скоро snEco буде на європейських прилавках

Найперші плани – вийти на експорт. Це те, на що ми зараз робимо велику ставку. У Варшаві відкриваємо представництво «Прайм Снек». До речі, у Варшаві вже є офіс «Дії», і вони нам з усім дуже допомагають. Для експорту треба отримати два дозволи: український – про вихід на експорт, і європейський, що ми туди можемо ввозити нашу продукцію.

Влітку ми взяли участь у Warsaw Food Expo і представили наші снеки з сиру. Якраз зараз мій брат і бізнес-партнер Вадим проводить переговори у Варшаві, підписує контракти на експорт продукції snEco до Польщі. Дуже тішимося, що продукт, який нині робиться у Мукачеві, вже незабаром буде на європейських прилавках. І на кожній пачці та коробці буде напис «Зроблено в Україні». 

снеки від snEco

Зараз у нас по плану отримання експлуатаційного дозволу, щоби ми могли податися на включення до списку експортерів до Європи. Для продукції тваринного походження є окремий список, туди дуже непросто потрапити. Але ми впевнені, що у нас все вийде і ще один класний український продукт невдовзі підкорить світові ринки.

У мене вже тут, у Мукачеві, народився син. Це моя третя дитина, і я мрію, щоб мої діти виросли українцями, закоханими у свою країну, щоб вони пишалися нею, її нескореністю та свободою. А це залежатиме не тільки від виховання, а й від того що я сам зроблю для своєї країни сьогодні, завтра, післязавтра.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі