Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Спорт

Силач, якому аплодувала вся планета. Як закарпатець Іван Фірцак став найсильнішою людиною світу? (ТЕСТ)

Опубліковано

Йому аплодувала королева Великої Британії та переповнені зали по всій Європі. Іван Фірцак – український силач, який став справжньою легендою, встановивши низку рекордів, що й досі залишаються недосяжними. Що відомо про найсильнішу людину світу родом із Закарпаття – у новому тесті від ШоТам.

У якому віці Іван Фірцак вперше зрозумів, що володіє нетиповою для людини силою?

Правильно! Неправильно!

Як зазначає Павло Білак, онук Івана, до 19 років Фірцак і не усвідомлював, наскільки сильний. Усе змінилося в Празі, куди українець поїхав на заробітки. Там юнак працював вантажником, аж якось почув гамір десь неподалік. Виявилося, що зовсім поруч чоловіки мірялися силою на гроші. Коли ставки піднялися до 300 крон, Іван наважився спробувати і… переміг. Цей «підробіток» став доленосним для хлопця: за поєдинком стежив тренер важкоатлетів Онджей Нейман. Пізніше Фірцак почне називати його «паном професором».

Подейкують, що із собою закарпатець завжди мав «металеву супутницю» – гирю. І носив її із такою легкістю, ніби вона важила не більше 2 кг. А якою була вага гирі насправді?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, 25 кг – ніби легенька сумка. Із нею Фірцак міг навіть прогулюватися містом: не розлучався ні на мить, аби постійно тренуватися. Воно й не дивно, адже той самий Онджей Нейман готував українця до чемпіонату Чехословаччини з важкої атлетики.

З чемпіонату Іван Сила повернувся із золотою медаллю, з легкістю піднявши 150 кг. Утім насправді ця вага і близько не була максимальною для Фірцака. Скільки міг «підкорити» українець?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, на тому чемпіонаті Іван міг підняти й удвічі більшу вагу. Однак тренер хлопця вирішив не розкривати всі карти. До того ж 150 кг вистачило, аби додому Фірцак повертався у статусі чемпіона та першого вантажника в історії чехословацького спорту, що виграв першість республіки.

Однак геть не вся історія Івана Фірцака була такою успішною. Після низки перемог хлопець ледь не опинився… за ґратами. Що закидали спортсмену?

Правильно! Неправильно!

Якось тренер запропонував Івану з’їздити на відпочинок. Звісно, хлопець погодився, однак дорогою до Карлових Вар їхня автівка потрапила в аварію. Тренер атлета загинув, а сам Фірцак опинився в лікарні. Згодом на нього намагалися «повісити» провину за загибель наставника. На щастя, Онджей Нейман вів щоденник, у якому неодноразово позитивно відгукувався про свого підопічного. Це й врятувало Івана Силу від в’язниці. Крім того, на поруки хлопця взяв родич загиблого тренера.

У наступні роки Іван Сила почав працювати в цирку. Який із цих номерів став «фішкою» українця?

Правильно! Неправильно!

Просто на грудях Івана Фірцака розбивали величезну каменюку – а він усе це витримував, ніби нічого й не відбувалося. Цей номер настільки захопив європейську публіку, що став коронним в арсеналі українця. Утім якщо ви обрали інший варіант – великою помилкою це не назвеш. Іван дійсно голіруч зупиняв автівки, зубами видирав цвяхи, лежав на товченому склі під вагою 500 кг і це далеко не все. Здавалося, нічого неможливого для нього не було.

За неймовірну силу, трюки та унікальні рекорди публіка дала Фірцаку власне прізвисько. Вгадаєте, яке саме?

Правильно! Неправильно!

Публіка назвала Фірцака ім'ям античного героя – Кротона.

А за що Фірцаку аплодувала сама королева Великої Британії?

Правильно! Неправильно!

Так, вважається, що Фірцак, не маючи боксерських навичок, зміг перемогти у двобої британського чемпіона Джона Джебсона. Щоправда, українцю тоді теж неабияк дісталося: у нього діагностували перелом черепа. За іншою версією – череп закарпатцю розбили шанувальники Джебсона. А ось відомий трюк з автівкою, яка переїхала Івана Силу, найімовірніше, був вигадкою. Жодної світлини, що могла б довести зворотне, не збереглося, а тому ця історія нагадує звичайну байку. Чи не найбільше з усіх звитяг, що приписують українському Кротону.

Здавалося б, пік слави, тисячі шанувальників та всесвітня відомість. Куди в цей момент переїжджає Фірцак разом із дружиною?

Правильно! Неправильно!

Так, наприкінці 1930-х років українець розриває контракт із цирком та повертається на Закарпаття, де осідає там на решту життя. Утім від улюбленої справи Іван не відмовляється й продовжує виконувати різноманітні циркові трюки разом із сином та донькою.

До 110-річчя від дня народження Івана Фірцака в центрі с. Білки відкрили пам'ятник. Монумент створив скульптор Микола Глеба із суцільної гранітної брили вагою 7,5 т. Хто позував для пам'ятника?

Фото: dusekarpat.cz.
Правильно! Неправильно!

Саме так, для монумента позував заслужений майстер спорту України та володар титулів «Найсильніша людина України» і «Найсильніша людина світу» Василь Вірастюк.

У 2013 році в прокат вийшла українська стрічка, присвячена Івану Фірцаку. Як називається фільм?

Правильно! Неправильно!

Стрічку «Іван Сила» режисер Віктор Андрієнко зняв за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Цікаво, що легендарного українського силача зіграв Дмитро Халаджі – спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу.

Українець, який здивував світ. Хто такий Іван Фірцак, якому аплодувала королева Британії?
Йой, здається, цей тест виявився доволі складним. Але, сподіваємося, що водночас він був дійсно цікавим для вас. Слідкуйте за оновленнями ШоТам, попереду – ще більше тестів та історій про українців, які здивували весь світ.
Хороший результат! І нехай не на всі питання вдалося дати правильні відповіді, проте сьогодні ви точно дізналися щось нове про легендарного українця. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися про Кротона Фірцака.
Неймовірно! Жодної помилки, чудовий результат! Схоже, ви не вперше почули про Івана Фірцака і точно знаєте, як саме цей українець здивував увесь світ. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися про Кротона Фірцака.

Поділіться своїми результатами:

Життя та здобутки Івана Фірцака сповнені загадок та білих плям. Якщо хочете дізнатися ще більше про легендарного українського силача, радимо почитати матеріал наших друзів з Локальної історії – Іван Сила: голлівудська історія Геркулеса із Закарпаття.

Спорт

У Києві відбудуться перші Всеукраїнські змагання з баскетболу на кріслах колісних

Опубліковано

10 та 11 травня у Києві пройдуть перші Всеукраїнські змагання з баскетболу на кріслах колісних серед ветеранів та військовослужбовців. Цю подію організує Центр ініціатив «Повернись живим» спільно з Міністерством у справах ветеранів України.

Про це повідомили на сторінці події.

Що відомо про подію

Формат заходу об’єднає спортивні змагання та фестивальні активності. У перший день запланували вісім стикових матчів між ветеранськими командами з різних регіонів України. Переможці вийдуть у плей-оф, який відбудеться на другий день змагань.

Для гостей змагань діятиме велика зона відпочинку із фудкортом, VR- та PlayStation-локаціями, зоною для відновлення, а також дитячим майданчиком із майстеркласами, настільними іграми та естафетами.

Окрім того, на події працюватиме зона знайомства з адаптивними видами спорту: стрільбою з лука, греблею, настільним тенісом та іншими.

Читайте також: Львівський стартап залучив $150 000 на розвиток автономних систем керування БпЛА

Як долучитися

Участь відкрита для цивільних і військових. Вхід на захід безплатний, проте потрібна попередня реєстрація за посиланням. Локацію надішлють усім зареєстрованим гостям за два дні до початку події.

Спостерігати за матчами можна буде як наживо зі стадіону, так і онлайн через трансляцію на ютубі та у спеціально облаштованій зоні відпочинку.

Нагадаємо, що український ветеран пробіг на протезі всі шість найбільших маратонів світу (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Центру ініціатив ПЖ

Читати далі

Спорт

17-річна шпажистка з України стала чемпіонкою Європи U-23 (ФОТО)

Опубліковано

17-річна шпажистка Анна Максименко виборола «золоту» медаль на чемпіонаті Європи U-23 з фехтування, що триває в Таллінні. Це друга нагорода для України на цих змаганнях та перше «золото» в особистих турнірах.

Про це повідомили в Національній федерації фехтування України.

Виступ Анни Максименко

У фіналі Анна здолала чинну чемпіонку Європи серед молоді — італійку Гайю Кафоріо з рахунком 12:11. Хоча під час поєдинку українка кілька разів поступалася (спочатку 2:4, потім 7:10), їй вдалося зрівняти рахунок в останню хвилину, а в додатковий час завдати переможного уколу.

Читайте також: Український ветеран пробіг на протезі всі шість найбільших маратонів світу (ФОТО)

Анна є вихованкою тренерів Андрія Орліковського та Зоряни Семеряк. Для спортсменки це вже друга медаль молодіжного чемпіонату Європи. Торік вона стала чемпіонкою в командних змаганнях у складі збірної в Анталії.

До цього титулу Анна має у своєму активі чотири «золоті» нагороди юніорських Євро та дві — серед кадеток.

Раніше ми писали, що Анна Максименко посіла перше місце на Гран-прі з фехтування на шпагах, здолавши у вирішальному поєдинку 35-річну італійку Джулію Ріцці.

Фото: Eva Pavía

Читати далі

Спорт

Українська жіноча збірна з самбо здобула першість на чемпіонаті Європи на Кіпрі

Опубліковано

Жіноча та чоловіча збірні України з самбо вдало стартували на чемпіонаті Європи, який триває у місті Лімасол, Кіпр. За перші два дні змагань спортсмени здобули 10 медалей, серед яких 3 «золоті», 4 «срібні» та 3 «бронзові».

Про це повідомили в Міністерстві молоді та спорту.

Найбільший успіх продемонструвала жіноча команда, яка посіла перше місце у командному заліку у спортивному розділі. Чоловіча збірна стала третьою в аналогічній категорії.

Серед чемпіонів — Марія Буйок (50 кг, спортивне самбо), Вадим Бурчак (88 кг, бойовий розділ) та Галина Ковальська (80 кг, спортивне самбо), які принесли Україні «золото».

Читайте також: Український ветеран пробіг на протезі всі шість найбільших маратонів світу (ФОТО)

У змаганнях також відзначилися «срібні» призери: Анастасія Комович, Дмитро Євдошенко, Ярослав Давидчук та Роман Труш. «Бронзові» медалі здобули Віталій Осадчук, Станіслав Сергійчук та Василь Івоняк.

Змагання на Кіпрі триватимуть до 27 квітня. Попереду — виступи кадетів, юнаків та юніорів.

Нагадаємо, що Україна виборола 120 медалей на чемпіонаті Європи з гирьового спорту в Болгарії.

Фото: фейсбук-сторінка Міністерства молоді та спорту

Читати далі