

Суспільство
Святі на сушеній рибі. Як херсонці відродили чумацький іконопис
У Херсоні двоє ентузіастів взялися за відновлення стародавньої чумацької техніки – нанесення ікони на сушеній рибі.
Раніше такі “обереги” українці використовували в побуті. Вид мистецтва не претендує на теологічну точність, проте є унікальним. Адже, за словами краєзнавця Андрія Лопушинського, інформацію про схожі витвори в інших народів він не зустрічав.
Андрій Лопушинський
краєзнавець, очільник “Кам’янської Січі”, що на Херсонщині
Десять років тому у журналі “Чумацький шлях” прочитав, що в одному з українських музеїв були дві ікони, намальовані чумаками на камбалі. Проте їх вивезли до Росії. Тож разом з художницею Оксаною Оснач вирішив відновити втрачений вид мистецтва.
Техніці рибного іконопису понад 200 років
Відновити стародавню техніку не вдасться. Боремося за те, аби просто зберегти явище. Не знаємо, як 200 років тому малювали ікони на рибі, тож придумуємо свої варіанти.

У журналі, який знайшов, детально був описаний сюжет і розмір рибин, проте не було зображень. Понад рік тому, в інтернеті випадково знайшов фото рибин, які вивезли 1906 року у російський етнографічний музей. Вирішив, що такий вид мистецтва потрібно зберегти.
Перший експонат зробили рік тому
На морі купив сиру камбалу. Не купував сушену, бо коли її чистять необережно, у неї голова набік відвисає. Сам почистив її, засолив. Сохла вона у мене півроку.
Згодом ідеєю відтворити таку ікону поділився зі знайомою художницею Оксаною Оснач. Її це надихнуло на експеримент. Віддав їй засушену рибину, за три тижні вона вже й зробила першу ікону.
Читайте також: ТОП-5 відверто дивних бізнес-ідей від успішних українців
За рік встигли зробити таких 5 картин. Я сам не малюю. Був автором ідеї. А тепер сушу для цього рибу і знаходжу малюнки, які наноситимуть. У нас тематика пов’язана з образами святих і козаків.
Чому саме камбала?
На інших видах риби поки не пробували малювати. Історично склалося, що чумаки малювали саме на морській камбалі. Її легше засушити. Вона сама по собі трохи пласка. Тому не втрачає форму висушеною.

На річковій камбалі працювати складніше, бо на ній маленькі луски, а на морській їх немає.
Рельєф на засушеній камбалі такий, що нібито по поверхні як промені розходяться від центру. Підкреслює мотив божественності.
Ікони “на бардачку” пішли від чумаків. Як ставиться церква?
Знайомий священник казав, що не зустрічав схожих картин в історії іконопису. Але зображення святих раніше наносили на штурвали кораблів. Та навіть на бронебійних гарматах і шаблях.
Це були як обереги для тих хто мав справу з військом чи морем. А чумаки ж возили сіль і сушену рибу, їздили в далекі рейси. Тому це абсолютно вписується в культурне явище.
Читайте також: Як дизайнер з Дніпра заробляє на картинах з моху
Думаю, що ікони на сушеній рибі не були виставлені в церкві. Швидше за все, зберігалися десь у сховищах. А потім, якщо застарівали, їх, як і старі ікони, спалювали в церковній печі.
Де побачити чи купити?
Картини можна побачити на виставках і фестивалях, які проходять на Херсонщині. Привожу їх туди. Постійної виставки поки немає.
А от чи буде комерційна основа – покаже час. Зараз складно оцінити, наскільки такі сувеніри можуть бути популярними. Навіть після шести місяців сушіння тушки, вона все одно пахне рибою. Такий елемент декору не повісиш в кімнаті. На сувеніри підійдуть гіпсові копії.
Хоча із п’яти картин – три ми продали. Одну з них придбав радник по культурі американського консула.
На канонічність ікон не претендують
Художню частину проекту втілює професійна мисткиня Оксана Оснач. У Херсоні має свою студію, де навчає художній справі. Для жінки написання ікони на рибині був першим досвідом. До цього працювала у портретному та пейзажному жанрах.

“Офіційне написання ікони супроводжується певними канонами і вимогами, – каже художниця Оксана. – Необхідно молитви прочитати та отримати дозвіл на роботу. Крім того, святих дозволено зображати у певних позах та використовуючи означену палітру кольорів. Не претендую на те, що моя ікона відповідає канонам. Проте до роботи підійшла з молитвою в душі”.
Техніка малюнку
Це олійний живопис. Розуміла, що на рибині двохсот річної давнини не використовували матеріали чи лаки, які зараз мають художники.
Не знала, як поводитиме себе фарба на рибі, бо це органічні матеріали. Тому нанесла перший шар і два тижні спостерігала за рибою. Наступний етап – ескіз. Дала підсохнути рибині. Завершальний етап – промальовка деталей. На першу ікону витратила до трьох тижнів.
Читайте також: Ліжка для тварин: як українка підкорює ринок США
Коли художник наносить на будь-яку поверхню малюнок, перед цим потрібно її ґрунтувати. А тут складність в тому, що не дуже легко фарба лягає на поверхню просоленої риби.
Спостерігаємо за першими зразками. Сподіваюсь, наші картини матимуть довге життя.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: