Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сучасний світ створений для жайворонків. Ось що треба робити, якщо ви сова

Опубліковано

Любите лягати спати пізно та ненавидите рано прокидатись? Певно, кожен з нас має друга, який ще до початку робочого дня встиг сходити в тренажерний зал та зробити шість пунктів зі списку справ. А ви в цей час йдете з кавою на роботу та намагаєтесь взяти себе в руки, бо знову проспали та нічого не встигли зробити.

У нас погані новини – цей світ створений для жайворонків, а не для сов.  Але ірландський письменник та фотограф Гаррі Гінес у своїй колонці для The New York Times дав поради, засновані на власному досвіді  “совам”, як прокидатись рано і отримувати від цього задоволення. 

Гаррі Гінес

Гаррі Гінес

Ірландський письменник, фотограф та мандрівник. Роботи Гаррі публікуються в The New York Times, Popular Science, OneZero, Human Parts та десятках інших місць. Він пише про технології, культуру та шляхи їх зіткнення.


Проблема пізнього пробудження


Після довгого, важкого дня ви нарешті потрапляєте додому, вмощуєтеся навпроти телевізора і згадуєте, на якому сезоні закінчили перегляд серіалу. І ви на сьомому небі від щастя.

Але потім, коли приходить час лягати спати, то зовсім не хочеться зупинятись. У вас був такий важкий день, хіба ви не заслуговуєте подивитись ще одну серію? Тому натискаєте play і заміняєте сон на Netflix. І так по колу.

“Довгі робочі дні втомлюють нас. Замість того, аби спати 7 чи 8 годин вночі, більшість нічних сов від сили сплять 5-6 годин і дуже тяжко прокидаються зранку”, – каже спеціаліст зі сну Алекс Дімітріу.

Навчіться любити хороший нічний сон

“Проблема змінити свій графік сну полягає в тому, що якщо ви одну ніч ляжете рано спати, то наступного дня можете не відчути змін у власному самопочутті. Тому, терпіння є ключовим фактором. Спробуйте протриматись хоча б протягом тижня і тоді прокидатись стане значно легше, а ви полюбите здоровий сон” , – каже Алекс Дімітріу.

Також, він радить пригальмувати активність ввечері і раніше лягти спати.

“Смартфони та ноутбуки надто захоплюють нас. Тому багатьом людям легше заснути після читання книги, ніж після перегляду новин в Інтернеті. Займіться чимось розслабляючим за годину-дві до сну. Аудіокниги, музика, медитація – ідеальний варіант”.

Так само за дві години до сну варто уникати фізичних вправ, великих прийомів їжі та яскравого світла, особливо джерел синього світла від екранів. Мало того, що синє світло пригнічує мелатонін, який полегшує засинання, то ще й  знижує якість сну.

Знайдіть те, заради чого хочеться прокинутись

Ми всі цілий день працюємо, а єдиний час для відпочинку – вечір. Тому ми зовсім не хочемо, аби він так рано завершувався, бо зранку чекає новий робочий день.

Для чого ви прокидаєтесь зранку? Дімітріу радить знайти те задоволення, заради якого хочеться почати новий день. Кава, новини, соціальні мережі – це все непогано, коли сонце вже встало. Виходити на вулицю при ранковому світлі – також чудова ідея. 

“У ранньому пробудженні мені найбільше подобається те, скільки вільного часу я маю до початку робочого дня. Замість того, щоб скочуватись з ліжка і напівсонним вриватись в робочий режим, я повільно встаю, йду в спортзал чи на прогулянку з моєю собакою. Також роблю справи, які не хочеться робити ввечері. І тоді в кінці дня я маю багато вільного часу”.

Зміни повинні бути поступовими

Будь-які зміни, внесені у ваш графік сну, повинні бути поступовими. Прокидайтесь протягом тижня на 30 хвилин раніше, або на стільки, як дозволяє графік чи рівень втоми.

Але, якщо ви втомились, то лягайте відпочивати і не пручайтесь цьому. 

Стежте за своїм настроєм, щоб оцінити досягнення

Простежте за своїм настроєм, рівнем енергії та звичками протягом двох тижнів з того часу, коли почали прокидатись рано. 

Звісно, нічні сови після раннього пробудження не будуть себе прекрасно почувати. Але згодом це зміниться і це є головним випробуванням якості сну.  Гарний сон сприятиме покращенню пам’яті, стабілізації настрою, підвищенню креативності. Звертайте увагу на такі позитивні зміни.

А може ви – природжена сова?

Якщо, попри всі намагання, змінити свій графік сну не вдається, то, можливо, сова – це дійсно ваш хронотип. Тобто індивідуальні особливості добових ритмів людини. І тому ви більш продуктивні вночі, а не зранку.

Це еволюція запрограмувала деяких людей лягати спати раніше, або пізніше. А перезбудження цифрового світу погіршує ситуацію. Вимкнуть електроенергію ввечері – і я сумніваюсь, що ви не спатимете до третьої години ночі. 

Я був совою протягом багатьох років, але, додавши трохи дисципліни, навчився любити сон. Я все ще дивлюсь серіали на Netflix та граю у відеоігри, але мені вистачає на це раннього вечору. Адже у мене багато вільного часу через те, що зараз прокидаюсь о 5:30. 

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі