

Суспільство
Стильно та екологічно: 7 eco-friendly брендів одягу
Одним з найбільш модних трендів сьогодні є екологічність. Свідоме ставлення розповсюдилось не тільки на предмети побуту, а й на гардероб. Це й не дивно, адже текстильна індустрія є найбільшим забруднювачем чистої води. А ви ще й досі на переповнений гардероб кажете, що нічого одягнути?
Сьогодні багато брендів намагаються зробити виробничий процес більш екологічним, а самі покупці обирають одяг з перероблених матеріалів. Такі бренди найчастіше називають себе “eco-friendly”. Тож ми підібрали для вас українських виробників екологічного одягу, які турбуються про навколишнє середовище. А ви, як споживач, зможете долучитись до екоруху.
1. KSENIA SCHNAIDER

Це український бренд, який випускає чотири колекції на рік. KSENIA SCHNAIDER — це сімейний дует українських дизайнерів Ксенії та Антона Шнайдерів. Бренд продається уже у понад 70 країнах світу та став одним з адвокатів апсайклінгу та свідомої моди у Східній Європі. Дизайнери створюють джинсовий одяг, для виробництва якого використовується денім. Матеріал дизайнери закуповують у секонд-хендах та переробляють.
За рік на нові речі бренд переробляє близько 5 тонн деніму. Також бренд перешиває і власні колекції. Серед асортименту є і спортивні речі, одяг у стилі печворк та сукні із сяйвом. У 2018 році KSENIASCHNAIDER отримав нагороду Sustainable Brand of the Year в Україні. Коштує одяг недешево — в середньому пара джинсів коштує $375.
2. Rcr Khomenko

Молода дизайнерка Яся Хоменко надихнулась одягом з секонд-хенду та дитячими казками, і створила власний бренд одягу Rcr Khomenko. Засновниця фокусується на апсайклінгу, створюючи зовсім нові моделі та прикрашаючи їх іронічними принтами родом з казок.
Дизайнерка прагне, аби колекції були унікальними, тому зустріти дві однакові речі — неможливо. Серед асортименту можна знайти незвичайні футболки, сорочки, худі та світшоти. Колекції бренду виглядають гарно та життєрадісно — жіночі силуети, пастельні фарби та яскраві аплікації розфарбують будь-які сірі будні. У Rcr Khomenko можна придбати обновку від 800 до 5000 гривень.
3. Slowme

Це доволі молодий бренд в’язаних светрів з натуральної deadstock wool (пряжа, що залишається невикористаною у виробництві, — прим.авт.) високої якості, яку бренд викуповує в будинків моди. Для виробництва бренд використовує здебільшого натуральні матеріали: бавовну, віскозу, шовк, мериносову шерсть, альпаку, кашемір. Цікаво, що дизайнерка перевіряє на собі, наскільки тканина приємна до тіла та чи не кошлатиться.
Slowme прагне бути екофрендлі, тому виробляє речі невеликими партіями, залежно від кількості замовлень на кожну річ. Також тут пропагують zerowaste та сортування сміття, використання біорозкладних матеріалів (наприклад, пакетів з кукурудзи, які можна компостувати), а також не використовують жодного пластику в пакуванні. Головна мотивація бренду – робити речі, які будуть довго служити. Ціни за в’язаний светр — в середньому 1900 гривень.
4. ЗЕРНО

Якщо ви є прихильником фольклорних мотивів, то український бренд одягу та аксесуарів ЗЕРНО — саме для вас. Як зазначають засновники, акцент на етнічному дизайні — це бажання зберегти та переосмислити корінні українські традиції та традиції інших народів.
Бренд використовує чисті природні матеріали: коноплі, бавовну, шовк, вовну, а також глину, скло та дерево. Натуральні матеріали гарантують довговічність речам, що дозволяє зберігати природні ресурси при надмірному споживанні. Серед асортименту можна знайти верхній одяг, сукні, блузи, спідниці, штани, а також намиста та інші аксесуари. Ціни дуже різні, наприклад, ви можете купити сукню від 2000 до 7000 гривень, верхній одяг – від 1000 до 5000 гривень, а намисто з натурального каменю – від 1000 до 5000 гривень.
5. REHASH

Це молодий український бренд, який створили дизайнер Анна Тесло і маркетолог Олена Дружинська. REHASH використовують кілька видів матеріалів: старі речі та якісні тканини, які знаходять на секонд-хендах, та залишки тканин з ательє, які не знадобились у виробництві. Таким чином дівчата підтримують боротьбу проти забруднення навколишнього середовища.
За словами засновниць, тільки якісно зроблений одяг з натуральних, міцних і стійких матеріалів носиться довго. Тільки такий одяг не хочеться викидати. Тому особливу увагу вони приділяють підбору матеріалів, правильній посадці і обробці кожної деталі. У асортименті REHASH можна знайти верхній одяг, штани, сукні та інші речі. Одяг від цього бренду коштує в середньому 3000 гривень.
6. SuburbEurope

Етичний бренд SuburbEurope пропонує своїм клієнткам жіночий одяг яскравих кольорів. Вони є повністю свідомою маркою, діють за принципом чесної торгівлі та мають локальне виробництво. Замість магазинів бренд має арт-локації, в яких створено зону відповідальної моди.
Головний девіз бренду — мультикультурність. Вони створюють одяг, який мало популярний серед масового споживача, але обов’язково знайдуть багато поціновувачів серед молоді, які намагаються підкреслити власний стиль і самовиразитись завдяки своєму одягу. SuburbEurope орієнтуються на індивідуального споживача, тому і тиражі колекцій маленькі. Серед асортименту можна знайти сукні, спідниці, комбінезони. Ціни — від 587 гривень.
7. ROUSSIN

Дизайнер бренду ROUSSIN Софія Русінович у колекціях звертає увагу на соціальні проблеми сучасності та знаходить шляхи їх вирішення. Головний принцип виробництва – це recycling. Кожна колекція вирізняється інноваційними розробками та являє собою симбіоз класики та спорту.
В асортименті вирізняються футболки, виготовлені з речей старих колекцій та пофарбовані за методом tie-dye, світшот з клаптиків тканини, що залишаються після шиття. Особливість бренду ще й в тому, що вони використовують світловідбивальну тканину для безпеки руху на дорозі, сумки з поліетиленових пакетів та плівки.
Бренд активно впроваджує у виробництво перероблення пластикових пакетів. Крім одягу, у колекціях можна знайти рюкзаки, сумки і взуття. Ціни — від 800 гривень за футболку до 3200 гривень за спортивний костюм.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub