Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Студенти на пенсії. У деокупованому селі на Чернігівщині працює Університет третього віку (відео)

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Михайло-Коцюбинська громада ледь не повністю опинилася під окупацією росіян. Молодь виїхала, залишивши в селах самотніх бабусь і дідусів. Хто знає, як би склалася їхня доля, якби соцпрацівники вчасно не доставляли людям продукти та не підтримували їх морально. А після звільнення громади для людей похилого віку відкрили власний осередок – Університет третього віку. Що ж вони вивчають та як проводять час ­ у матеріалі ШоТам.

Лариса Загрива

Засновниця Університету третього віку на Чернігівщині. Директорка Центру надання соціальних послуг Михайло-Коцюбинської територіальної ради.

Чверть життя ­– з освітою

Я за освітою вчителька початкових класів та англійської мови. Більшу частину життя пропрацювала у закладах освіти на посадах вчительки, заступниці директора та директорки школи. Загалом майже 25 років свого життя я віддала освітянській справі.

Так сталося, що сільська школа закрилася, і мені запропонували очолити Центр соціальних послуг. Я погодилася. Це було щось нове і незвичне в моєму житті. До нашого центру у Михайло-Коцюбинській територіальній громаді одразу доєдналися ще п’ять інших громад Чернігівського району. Ми почали надавати послуги з надомного догляду за людьми похилого віку та людьми з інвалідністю.

З натовпом не в один бік

Повномасштабну війну я зустріла за межами нашої області. Але вдома залишився син з невісткою і менша донька. Коли мені рідні зателефонували і сказали, що чують постріли у нашій прикордонній громаді, я вирішила повертатися.

Знаєте, що найбільше лякало? Коли ми з Закарпаття доїхали до Києва, а звідти на Чернігівщину, то зрозуміли, що ми майже єдині рухаємося в той бік. Більшість людей виїжджали у зворотному напрямку. Але ми робили так, як було треба.

Майже вся наша громада опинилася в окупації та пробула в ній 37 днів. Ох, скільки наші люди натерпілися… Були тут загиблі та зниклі безвісти. Це було страшно. Я відчувала нерозуміння, чому ці нелюди зі зброєю до нас прийшли та що від нас хочуть. Боялася, що можу в будь-який момент втратити найрідніших.

І годували, і заспокоювали

Наші соціальні працівники ­– неймовірні люди. Навіть попри те, що вулицями гуляли окупанти, вони продовжували працювали. Ми не могли просто залишити жителів без підтримки. Більшість молоді виїхала, а їхні бабусі та дідуся залишалися самі вдома.

Ми намагалися забезпечувати селян продуктами, наскільки це було можливо. Бувало, що у людей не було і шматка хліба. Тоді наші працівники брали хлібину, ділили на декілька частин і розвозили будинками. Місцеве агропідприємство надавало молоко, то наші працівники набирали його в посуд і теж розвозили.

Також ми підтримували людей психологічно. Наші жителі, які залишилися на той час, це переважно люди зі статусом «діти війни». Вони вже мали такий досвід і не очікували, що це колись повториться. Тому дуже потребували моральної підтримки. І наші дівчата певною мірою були для таких бабусь і дідусів як психологи.

Соцпрацівники доставляли людям продукти та підтримували їх морально. Фото: ШоТам.

Наша робота потребувала змін

Після деокупації громади до нас «зайшла» Програма розвитку ООН. Вони запропонували розширити наші соціальні послуги. Я була цьому рада, адже сама помітила важливість нашої роботи.

Особливо відчувався брак фахової психологічної підтримки населення. Під час окупації чи не в кожного трапилася своя трагедія. 

Наприклад, поруч зі мною живе жінка похилого віку, Тамара Іванівна, яка весь період перебування росіян не знала, що з її родиною: сином, невісткою та онучкою. І вже тільки після звільнення громади вона дізналася, що її сім`ї більше немає. 

Я теж втратила близьку людину, і це все дуже складно переживали. Розуміла, що треба якось жити далі та підтримувати одне одного.

Мені спало на думку відкрити Університет третього віку, де буде змога підтримувати наших людей. Хотілося, щоб вони могли зустрічатися, спілкуватися та відчувати свою потрібність. З цією ідеєю я пішла до голови громади, Ніни Ворох. Вона нас зрозуміла і підтримала. Й ось так ми однією командою – селищна рада, наш соціальний центр та ООН, – почали працювати над тим, щоб люди отримували якісні сучасні соціальні послуги.

У нас – атмосфера справжнього вишу

Людей похилого віку серед нашого населення – майже третина. Коли ми тільки запустили для них свій простір, вони не розуміли, що це. Наші дівчата просто ходили вулицями та розказували про університет, що «Є ось отака послуга. ви можете прийти, розказати, що вам потрібно, а ми спробуємо зробити те, що ви хочете». Спочатку прийшли десь п’ять людей, а потім запрацювало «сарафанне радіо» і людей побільшало. Зараз у нас набралася група з 18 людей, і університет уже повноцінно працює.

Студенти можуть одночасно відвідувати декілька факультетів. Фото: ШоТам.

Програму навчання ми підбирали, відповідно до запитів студентів – бабусь і дідусів. Наші соціальні працівниці провели анкетування, де люди висловили свої побажання. На основі цього ми відібрали програми і факультети.

Навчальний рік триває 9 місяців – як і в інших закладах освіти. Студенти можуть одночасно відвідувати декілька факультетів. Наразі у нас працюють факультети здорового способу життя, декоративно-прикладного мистецтва та філологічний. Також у нас є обов’язковим соціально-психологічний факультет, це люди опановують психологію та вчаться навіть у такому віці допомагати собі та своїм близьким.

Чимало наших студентів висловили бажання вивчати українську мову, бо у нас в регіоні все ж переважає суржик. І також багато людей сказали, що хочуть вивчати польську мову, адже багато їхніх родичів виїхали до Польщі. Поки що складно знайти викладача, але ми над цим працюємо.

Окрім факультетів, у нас ще діють гуртки. Ми запровадили їх, бо побачили, наскільки наші люди талановиті. Декілька наших студентів пишуть поезію, інші вишивають. У нас працюють гуртки театрального мистецтва, а також арттерапія.

Наш проєкт повністю безкоштовний. Люди нічого не сплачують за заняття, та і викладачів ми залучаємо на волонтерських засадах. Однак викладачі – люди з досвідом. Наприклад, філологію викладає завідувачка відділення соціальної допомоги вдома, яка 15 років відпрацювала в освітянській сфері та є магістеркою філології. А скандинавську ходьбу викладає наш студент, який зараз є лікарем на пенсії, а до того понад сім років професійно займався скандинавською ходьбою.

Ми співпрацюємо з закладами освіти, залучаємо викладачів зі шкіл. Також ми просимо учнів 11 класів, які володіють комп’ютерами, щоб вони долучалися до викладацької діяльності.

Під цей проєкт у нас було приміщення, але воно потребувало ремонту. Всі необхідні роботи з бюджету покрила Михайло-Коцюбинська селищна рада, а Програма розвитку ООН оплатила нам меблі та комп’ютерне обладнання.

Тут працюють гуртки театрального мистецтва, а також арттерапія. Фото: ШоТам.

«Я боюся осуду»

У містах давно існують Університети третього віку, а от у селі ми, мабуть, одні з перших. І це трохи складно було впровадити через менталітет наших людей.

Одна з наших студенток колись сказала: «Ви знаєте, яка в мене перепона відвідувати університет? Я боюся осуду». Ми запитували: «А чому? Якого осуду ви боїтеся?». А вона відповіла: «Тому що сусідки скажуть мені, що замість того, щоб на городі поратися, я пішла в університет».

Але тепер люди розуміють, що це їм потрібно. Вони прагнуть спілкування, хочуть ділитися талантами та своїм добром. Для Тамари Іванівни, про яку я розповідала, наш університет став поштовхом щось робити. Вона не опустила руки й активно займається волонтерською діяльністю: збирає допомогу для бійців і готує для них їжу. А ще в нас є Микола Томилко – талановита людина, яка пише прекрасні вірші. Він втратив на війні єдиного сина. І вражає те, як ці люди після трагедії не просто живуть далі, а ще й радіють життю. Вони відчувають, що комусь потрібні та можуть допомогти.

Мріємо про філії в різних місцях

Наше навчання допомагає людям у побуті. Вони висловили бажання володіти комп’ютером і смартфоном, сплачувати онлайн за комунальні платежі, спілкуватися з рідними через соціальні мережі. А ще вони на пенсії зможуть себе реалізовувати – знайти якусь зайнятість.

Нам допомагають фахівці з Міжнародного медичного корпусу: надають професійних психологів. Один раз на тиждень відвідують заняття в університеті, і, звісно, допомагають нашим людям. Особистої трагедії неможливо позбутися, але психологи вчать з цим жити.

Лариса мріє відкрити невеличкі філії в кожному районі громади. Фото: ШоТам.

Наразі університет працює тільки в центрі громади – Михайло-Коцюбинському. Але наша мрія – відкрити невеличкі філії в кожному районі. Тому зараз ми співпрацюємо з закладами культури та бібліотеками, аби у їхніх приміщеннях запрацювали наші відділення. Коли я прийшла в соціальну сферу, було трохи лячно. Але мені так сподобалося працювати з людьми похилого віку. Вони – як діти, просто дорослі. І робота з ними надихає. Вони приходять із вдячністю, кажуть: «Спасибі, що ми можемо тут побути». Їхня посмішка – це моя найбільша мотивація.

Суспільство

Як у Боратинській громаді вчать дітей мінної безпеки

Опубліковано

Шестикласниця Марина знає, де росіяни можуть лишати вибухівки. Та вчить однокласників, куди треба дзвонити, якщо побачили підозрілий предмет. Адже в Боратинській громаді для школярів відкрили клас безпеки. Марина Дудар щодня мала по 6-7 уроків в Баївському ліцеї на Волині. Після школи любила проводити час із друзями та читати книжки. Але безтурботне життя дитини змінило повномасштабне вторгнення.

Важливість діяльності

Батьки з кожним днем усе більше хвилювалися, що з дітьми щось трапиться. Адже повітряна тривога могла застати дітей як під час уроків, так і дорогою додому. Щоб Марина та її однокласники були менш тривожними, в школі розказали, як поводитись, коли злітають МІГи.

“Звичайно, обираючи професію вчителя, я розуміла,що мені доведеться розказувати дітям про безпеку, бо мої предмети це вимагають. Самі розумієте – хімія, основи здоровʼя. Але, чесно кажучи, я навіть не уявляла, що у 21 столітті мені доведеться розповідати дітям про поведінку під час повітряної тривоги та під час обстрілів, а тим паче, тренувати це майже щодня”, – каже Альона Зарубко, вчителька хімії та основ здоровʼя.

А щоб розказати ще й про види мін, у школі відкрили клас безпеки.

“Фінансування здійснювалося за рахунок коштів місцевого бюджету. Також ще ми зверталися до ДСНС, вони нам теж допомогли”, – каже Оксана Врублевська, головна спеціалістка відділу освіти Боратинської сільської ради.

Читати також: Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Процес навчання

Нас на уроках мінної безпеки навчають правил поведінки, навчають тому, що міни можуть бути в будь-яких місцях, наприклад, в таких, як рюкзак або дитяча іграшка“, – каже Марина Дудан, учениця 6 класу Баївського ліцею.

Спочатку такі уроки проводили лише для учнів Баївського ліцею. Але зараз програму розширили для тих шкіл громади, де класи безпеки ще не відкрили.

Читати також: До кінця 2024 року в Україні запустять Реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

“У цьому році ми уже проводили заняття для учнів інших шкіл з нашої громади, зокрема, для старшокласників з Рахівського та Лаврівського ліцеїв”, – розповідає Альона Зарубко.

Завдяки обʼєднанню влади та населення у двох школах громади класи безпеки вже діють.

“Ще ми плануємо відкрити один клас безпеки у вересні місяці, тобто в новому навчальному році”, – каже Оксана Врубелівська, головна спеціалістка відділу освіти Боратінської сільської ради.

Вирішувати безпекові питання громада може, зокрема, завдяки Проєкту USAID “ГОВЕРЛА”.

Тепер діти в закладах освіти забезпечені ще й генераторами. Зараз у Боратинській громаді думають, як ще покращити безпекові уроки. Тим часом Марина вже сама вчить однокласників, як поводитися з підозрілими предметами.

Якщо ти побачив незнайомий предмет на вулиці,потрібно повідомити про це дорослих або подзвонити за номером 101. І ні в якому разі не підходити, не чіпати“, – розповідає Марина Дудан, учениця 6 класу Баївського ліцею.

Це відео було створено громадською організацією “Криголам” (медіа “ШоТам”) в рамках проєкту “Ефективні рішення для прогресивних громад”, та стало можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID “ГОВЕРЛА”. Зміст цього відео не обовʼязково відображає погляди USAID та Уряду США.

Нагадаємо, що УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ.

Також ми повідомляли, що на Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою.

Читати далі

Суспільство

До кінця 2024 року в Україні запустять Реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

Опубліковано

Створення реєстру має на меті електронну базу даних, що містить інформацію про порушення норм міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України. Ця ініціатива спрямована на притягнення до відповідальності осіб, винніх у цих порушеннях.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Зараз Мінреінтеграції працює над запуском реєстру порушень міжнародного гуманітарного права.

Михайло Латинський каже, що створення реєстру має на меті формування електронної бази даних про порушення міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії проти України з боку рф.

Читати також: Переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО 

Початок роботи системи планується вже цього року. Також було повідомлено, що Мінреінтеграції спільно з громадським сектором розробило проєкт Стратегії відновлення державної влади та реінтеграції населення на деокупованих територіях України з наданням поділу наслідків тимчасової окупації.

Як відомо, Рада ООН з прав людини продовжила ще на один рік мандат Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні. Комісія була створена у 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов’язаних із ними злочинів у контексті агресії Російської Федерації проти України. 

Нагадаємо, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів.

Також ми повідомляли, як скористатися мультишерингом документів у застосунку “Дія”.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Суспільство

Книга “Дім для дома” Вікторії Амеліної зʼявилась в аудіоформаті

Опубліковано

Абук додали аудіоверсію “Дім для Дома” Вікторії Амеліної.

Про це повідомляють на сайті додатку.

Про книгу

Це щемка історія про пошуки дому, розказана пуделем на ім’я Домінік. Історія старого полковника та кількох поколінь жінок, яких зачіпають усі значущі події ХХ століття – від Голодомору до Скнилівської трагедії.

Всі кошти від реалізації передадуть сім’ї Вікторії.

Прослухати книгу можна тут.

Читати також: УКУ анонсував навчальний курс для ветеранів про перші кроки в ІТ

Про Вікторію Амеліну

Вікторія Амеліна – українська письменниця, авторка романів “Синдром листопаду, або Homo Compatiens”, “Дім для Дома” та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.

Також ми повідомляли, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Фото: ВСЛ

Читати далі