Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Коли голова довіряє молоді, то й жителі більше довіряють владі». Студентка пройшла стажування в міськраді, аби посилити громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Стоси паперів, нескінченна документація, заплутані звіти — чи так ви уявляєте роботу в органах місцевого самоврядування? Стажери з Острозької міської ради довели, що все інакше! Робота в громаді може бути захопливою та цікавою, а головне — змінювати й покращувати життя.

Про те, як молодь може підсилити громади, ШоТам розпитали в студентки Катерини Озімковської, що пройшла стажування в міськраді.

Побачила на фейсбуці можливість, клік — і заповнила анкету

Катерина Озімковська народилася та виросла в Острозі на Рівненщині. Зараз їй 22, і вона хоче, щоб рідне місто розвивалося. Але це не просто бажання, а й ціль, адже Катерина постійно долучається до активностей. Дівчина — студентка магістратури в Острозькій академії. Спеціальність її, як і на бакалавраті — документознавство й інформаційна діяльність.

Катерина каже, що постійно долучається до тренінгів і навчань, які проводять у їхньому місті. Вона підписана на соціальні мережі й Острозької громади, щоб не пропускати цікаві події. Саме на сторінці Відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради Катерина ще у 2023 році побачила можливість стажування в міськраді:

«Мені реально було цікаво пройти стажування. У мене вже був досвід проходження навчальної практики в міській раді, але це зовсім не те. Хотілося більше дізнатися про керівників нашої громади, про їхню роботу й узагалі про всю систему зв’язків з громадськістю».

Після відбору Катерина ще проходила невелику співбесіду з працівниками міської ради.

Програму стажування молоді запровадили за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в березні 2023 року.

Читайте також: Четверо з шести стажерів отримали роботу в міськраді. Результат програми стажування молоді в Корецькій громаді на Рівненщині

Зустрічалися з керівниками відділів, працювали над оновленням стратегії громади

Після всіх етапів Катерину відібрали до участі в стажуванні з сімома іншими молодими людьми.

«Для мене важливо, що ми не просто приходили до керівників чи заступників, щоб зробити фотографію, попити чаю і на цьому все. Це реально було продуктивно», — ділиться студентка.

Катерина з іншими стажерами щодня приходила в Острозьку міську раду. Фото надала героїня

Стажування в міськраді тривало два тижні. Катерина та ще одна її колега обрали проєктний відділ, який залучає додаткові кошти на розвиток громади. 

«Спочатку була зустріч з міським головою, де він коротко розповів про всі нюанси — про хороші й не дуже. Ми спілкувалися з заступниками міської ради, з керівниками відділів. Про фінанси нам розповідали — звідки беруться гроші та куди йде місцевий бюджет. Таку інформацію насправді у вільному доступі непросто знайти», — пригадує дівчина.

Катерина та її колега долучилися до відділу проєктів та інвестиційної діяльності. Фото надала героїня

Окрім зустрічей, стажерки мали й робочі завдання. Наприклад, Катерина працювала над оновленням стратегії розвитку громади: 

«Ми дзвонили, наприклад, до Центру зайнятості, адже потрібна була інформація про кількість ВПО, кількість працевлаштованих тощо».

Попри те, що органи влади здаються доволі закритими, Катерина каже, що до них як до стажерів добре ставилися — посадовці були відкриті до запитань і ділилися порадами.

Розробляли проєкт на соціальну тематику

Окрім завдань у міськраді, стажерів з відділу проєктної та інвестиційної діяльності запросили на дводенний тренінг у Рівному. 

«Дізнавалися, як шукати спонсорів, як заповнити заявку, подати, написати та реалізувати», — ділиться Катерина.

Також у межах цього тренінгу стажери розробляли власні проєкти. У групі з Катериною були представники Здолбунівської громади, і їм потрібно було вибрати соціальну проблему та розв’язати її: 

«Ми вирішили, що нам потрібно відкрити один центр для дітей з особливими освітніми потребами. Розмістили б його в Острозі на базі допоміжної школи. Розписали, що треба закупити різні сенсорні дошки, техніку, залучити персонал і підвищити його кваліфікацію. Також зробили б автобуси, які б довозили дітей. Ми прорахували, що та школа могла б обслуговувати близько 500 дітей, надавати кімнати для ночівлі тощо». 

Катерина Озімковська розповідає про свій проєкт. Фото надала героїня

Цю тему дівчина обрала не просто так: 

«Діти з особливими освітніми потребами мають такі самі права та можливості. У нас у школі вчиться, наприклад, дівчинка, яка має вади. Її булять у школі, їй некомфортно там, а можливостей розвитку в нас у місті немає. Було б добре, щоб такі дітки займалися додатково».

Найціннішим для Катерини в досвіді стажування є те, що вона знайшла себе та впевнилася, що хоче й надалі рухатися та працювати в тому ж напрямку:

«Навіть якщо є якась проблема — я знаю, куди звертатися. Наприклад, якщо з’явиться ідея написати проєкт, то я знаю, як це зробити — до кого подзвонити, з ким об’єднатися».

Читайте також: Була залізничницею. Переселенка з Донеччини пройшла стажування в міській раді на Рівненщині й опікується ВПО

«Маю бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села чи громади»

Катерина вважає, що голови громад мають звернути увагу на можливість стажування в міськраді для молоді:

«Це репутація. Коли, наприклад, голова буде довіряти молоді, ухвалювати спільні рішення та діяти на благо міста, тоді й люди будуть більше довіряти владі. У громаді залишатиметься більше молоді й ставатиме більше робочих місць. Бо наразі працюють багато людей старшого віку, у яких є досвід».

Саме молодь, яка активно розвивається та вчиться нового, може принести новий погляд на виклики громади. Зараз Катерина хоче завершити навчання на магістра, отримати вищу посаду та мати можливість допомагати в якомусь фонді:

«Наприклад, сьогодні в нашій області є 26 дітей-сиріт, яких евакуювали за кордон через вторгнення. Лише пʼятьох з них повернули додому. Я б хотіла бути корисною, щоб повернути всіх цих дітей, і щоб у них була сім’я».

Стажування в Острозькій міськраді стало поштовхом для розбудови кар’єри. Фото надала героїня

Зараз Катерина працює в Рівному — в Департаменті освіти та науки — з вхідною та вихідною документацією та комунікацією між різними установами. Попри це, вона не забуває і про рідне місто — їй важливо долучатися до розвитку Острога:

«Я хочу жити й розвиватися в Україні, щоб мої майбутні діти жили в хороших умовах. Тому, звичайно, я маю думати, як можу бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села або громади. Бо якщо кожен на своєму місці буде робити правильні дії, тоді все зміниться на краще».

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі