Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Коли голова довіряє молоді, то й жителі більше довіряють владі». Студентка пройшла стажування в міськраді, аби посилити громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Стоси паперів, нескінченна документація, заплутані звіти — чи так ви уявляєте роботу в органах місцевого самоврядування? Стажери з Острозької міської ради довели, що все інакше! Робота в громаді може бути захопливою та цікавою, а головне — змінювати й покращувати життя.

Про те, як молодь може підсилити громади, ШоТам розпитали в студентки Катерини Озімковської, що пройшла стажування в міськраді.

Побачила на фейсбуці можливість, клік — і заповнила анкету

Катерина Озімковська народилася та виросла в Острозі на Рівненщині. Зараз їй 22, і вона хоче, щоб рідне місто розвивалося. Але це не просто бажання, а й ціль, адже Катерина постійно долучається до активностей. Дівчина — студентка магістратури в Острозькій академії. Спеціальність її, як і на бакалавраті — документознавство й інформаційна діяльність.

Катерина каже, що постійно долучається до тренінгів і навчань, які проводять у їхньому місті. Вона підписана на соціальні мережі й Острозької громади, щоб не пропускати цікаві події. Саме на сторінці Відділу проєктної та інвестиційної діяльності Острозької міської ради Катерина ще у 2023 році побачила можливість стажування в міськраді:

«Мені реально було цікаво пройти стажування. У мене вже був досвід проходження навчальної практики в міській раді, але це зовсім не те. Хотілося більше дізнатися про керівників нашої громади, про їхню роботу й узагалі про всю систему зв’язків з громадськістю».

Після відбору Катерина ще проходила невелику співбесіду з працівниками міської ради.

Програму стажування молоді запровадили за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» в березні 2023 року.

Читайте також: Четверо з шести стажерів отримали роботу в міськраді. Результат програми стажування молоді в Корецькій громаді на Рівненщині

Зустрічалися з керівниками відділів, працювали над оновленням стратегії громади

Після всіх етапів Катерину відібрали до участі в стажуванні з сімома іншими молодими людьми.

«Для мене важливо, що ми не просто приходили до керівників чи заступників, щоб зробити фотографію, попити чаю і на цьому все. Це реально було продуктивно», — ділиться студентка.

Катерина з іншими стажерами щодня приходила в Острозьку міську раду. Фото надала героїня

Стажування в міськраді тривало два тижні. Катерина та ще одна її колега обрали проєктний відділ, який залучає додаткові кошти на розвиток громади. 

«Спочатку була зустріч з міським головою, де він коротко розповів про всі нюанси — про хороші й не дуже. Ми спілкувалися з заступниками міської ради, з керівниками відділів. Про фінанси нам розповідали — звідки беруться гроші та куди йде місцевий бюджет. Таку інформацію насправді у вільному доступі непросто знайти», — пригадує дівчина.

Катерина та її колега долучилися до відділу проєктів та інвестиційної діяльності. Фото надала героїня

Окрім зустрічей, стажерки мали й робочі завдання. Наприклад, Катерина працювала над оновленням стратегії розвитку громади: 

«Ми дзвонили, наприклад, до Центру зайнятості, адже потрібна була інформація про кількість ВПО, кількість працевлаштованих тощо».

Попри те, що органи влади здаються доволі закритими, Катерина каже, що до них як до стажерів добре ставилися — посадовці були відкриті до запитань і ділилися порадами.

Розробляли проєкт на соціальну тематику

Окрім завдань у міськраді, стажерів з відділу проєктної та інвестиційної діяльності запросили на дводенний тренінг у Рівному. 

«Дізнавалися, як шукати спонсорів, як заповнити заявку, подати, написати та реалізувати», — ділиться Катерина.

Також у межах цього тренінгу стажери розробляли власні проєкти. У групі з Катериною були представники Здолбунівської громади, і їм потрібно було вибрати соціальну проблему та розв’язати її: 

«Ми вирішили, що нам потрібно відкрити один центр для дітей з особливими освітніми потребами. Розмістили б його в Острозі на базі допоміжної школи. Розписали, що треба закупити різні сенсорні дошки, техніку, залучити персонал і підвищити його кваліфікацію. Також зробили б автобуси, які б довозили дітей. Ми прорахували, що та школа могла б обслуговувати близько 500 дітей, надавати кімнати для ночівлі тощо». 

Катерина Озімковська розповідає про свій проєкт. Фото надала героїня

Цю тему дівчина обрала не просто так: 

«Діти з особливими освітніми потребами мають такі самі права та можливості. У нас у школі вчиться, наприклад, дівчинка, яка має вади. Її булять у школі, їй некомфортно там, а можливостей розвитку в нас у місті немає. Було б добре, щоб такі дітки займалися додатково».

Найціннішим для Катерини в досвіді стажування є те, що вона знайшла себе та впевнилася, що хоче й надалі рухатися та працювати в тому ж напрямку:

«Навіть якщо є якась проблема — я знаю, куди звертатися. Наприклад, якщо з’явиться ідея написати проєкт, то я знаю, як це зробити — до кого подзвонити, з ким об’єднатися».

Читайте також: Була залізничницею. Переселенка з Донеччини пройшла стажування в міській раді на Рівненщині й опікується ВПО

«Маю бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села чи громади»

Катерина вважає, що голови громад мають звернути увагу на можливість стажування в міськраді для молоді:

«Це репутація. Коли, наприклад, голова буде довіряти молоді, ухвалювати спільні рішення та діяти на благо міста, тоді й люди будуть більше довіряти владі. У громаді залишатиметься більше молоді й ставатиме більше робочих місць. Бо наразі працюють багато людей старшого віку, у яких є досвід».

Саме молодь, яка активно розвивається та вчиться нового, може принести новий погляд на виклики громади. Зараз Катерина хоче завершити навчання на магістра, отримати вищу посаду та мати можливість допомагати в якомусь фонді:

«Наприклад, сьогодні в нашій області є 26 дітей-сиріт, яких евакуювали за кордон через вторгнення. Лише пʼятьох з них повернули додому. Я б хотіла бути корисною, щоб повернути всіх цих дітей, і щоб у них була сім’я».

Стажування в Острозькій міськраді стало поштовхом для розбудови кар’єри. Фото надала героїня

Зараз Катерина працює в Рівному — в Департаменті освіти та науки — з вхідною та вихідною документацією та комунікацією між різними установами. Попри це, вона не забуває і про рідне місто — їй важливо долучатися до розвитку Острога:

«Я хочу жити й розвиватися в Україні, щоб мої майбутні діти жили в хороших умовах. Тому, звичайно, я маю думати, як можу бути корисною для розвитку навіть якогось маленького села або громади. Бо якщо кожен на своєму місці буде робити правильні дії, тоді все зміниться на краще».

Суспільство

Корвет «Гетьман Іван Мазепа» проходить державні ходові випробування

Опубліковано

Корвет «Гетьман Іван Мазепа» (F-211), що зараз будується для ВМС України в Туреччині, проходить ходові (державні) випробування в морі.

Відео опублікували Військово-Морські Сили ЗС України у п’ятницю, 5 липня.

На кадрах видно, як багатоцільовий корабель класу корвет відходить від берега і прямує у відкрите море. Під час цих випробувань команда корабля і суднобудівної компанії разом із підрядниками перевіряють роботу всіх систем корвета. Зокрема, як обладнання працює в різних режимах і навантаженнях.

На державних випробуваннях проводиться остаточне приймання корабля після перевірок і відпрацювання всіх складових частин, бойових і технічних засобів, обладнання та корабля в цілому на заводських випробуваннях. Цей процес може тривати довго.

Раніше командувач ВМС ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа заявляв, що корвет увійде до складу українського військового флоту у 2024 році.

Читати також: Міноборони відкриє ще 14 рекрутингових центрів по Україні

На початок червня, за словами капітана корабля Володимира Углінського, корвет був готовий на 70%. Він також зазначив, що майбутній флагман українського військового флоту будується з випередженням графіка.

Корвет «Гетьман Іван Мазепа» 29 травня вийшов із корабельні RMK Marine на свої перші ходові випробування. На оприлюднених фотографіях видно, що він уже озброєний 76-міліметровою корабельною артилерійською установкою Super Rapid виробництва італійської компанії OTO Melara.

Над ангаром для гелікоптера встановлена морська версія турецької 35-мм зенітної установки Korkut від компанії Aselsan. Іншою продукцією компанії на борту «Мазепи» є 12,7-міліметрові дистанційно керовані установки STAMP, які встановлені по лівому та правому борту корабля.

Нагадаємо що в Броварах відкрили новий центр рекрутингу української армії.

Фото: Військово-Морські Сили ЗС України.

Читати далі

Суспільство

У Києві межах декомунізації демонтують 53 памʼятники: які саме

Опубліковано

Київрада визначила ще 53 пам’ятники та знаки, які мають прибрати з міських вулиць або переробити у межах декомунізації.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

Там кажуть, що ці об’єкти «відображають радянські та російські пропагандистські наративи й містять неправдиву історичну інформацію». Усі їх занесли до переліку пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії та СРСР, що підлягають усуненню з публічного простору міста.

Так, повному демонтажу підлягають 30 об’єктів.

Читати також: В Броварах відкрили новий центр рекрутингу української армії

Серед них:

  • пам’ятник «Радянський танк» на Берестейському проспекті, 52/2;
  • чотири башти від радянських танків на території київських шкіл, які встановили на честь радянських танкістів;
  • барельєф, який залишився після демонтажу пам’ятника Володимиру Леніну біля станції метро «Театральна»;
  • три пам’ятники російському та радянському науковцю Івану Павлову за адресами: вул. Госпітальна, 24А, вул. Шовковична, 39/1, вул. Кирилівська, 103.

Ще 23 об’єкти збережуть, проте вилучать з них окремі елементи композиції, змінять текст або окремі його частини. Серед них, наприклад, є пам’ятник радянським льотчикам на вул. Лісова, 56. Там пропонують нанести текст українською мовою та замінити пам’ятний напис із радянського на сучасний, присвятивши його українським льотчикам, що загинули в роки Другої світової війни.

Також планують змінити пам’ятник загиблим під час тієї ж війни викладачам і студентам КДХІ на Вознесенському узвозі, 20. Там мають замінити згадку про «Велику Вітчизняну війну» на Другу світову війну, цифри «1941-1945» — на «1939-1945», а формулювання «німецько-фашистські загарбники» — на «нацистські загарбники».

Нагадаємо, як користуватися смартфоном безпечно: поради від уряду.

Фото: Freepick.

Читати далі

Суспільство

Міноборони відкриє ще 14 рекрутингових центрів по Україні

Опубліковано

В Міністерстві оборони планують відкрити 14 рекрутингових центрів по всій Україні у найближчі місяці.

Про це повідомив представник відомства з питань рекрутингу Олексій Бежевець в ефірі «Ми-Україна».

«Ще 14 центрів у найближчі місяці у нас в планах відкрити. В першу чергу це обласні центри, які ще не мають таких центрів, але і не тільки. Окрім безпосередньо наших ініціатив, задача покладається на органи місцевого самоврядування: сприяти, допомагати, забезпечити інфраструктуру, щоб ця система працювала», — сказав він.

Читати також: До України прибув третій ЗРК «Patriot»

За його словами, найближчим часом планується запуск у великих обласних центрах — Хмельницька та Одеська області.

Наразі по Україні працюють вже 26 рекрутингових центрів.

Крім того, голова МВС Ігор Клименко оголосив про створення ще одного ліцею МВС у Кривому Розі. Це пʼятий навчальний заклад, який запрацює цього року.

«Орієнтуємося на перший прийом 50 дітей. Навчальний рік тут розпочнеться 15 жовтня. Вдячний місцевій владі за підтримку та розуміння важливості ініціативи МВС», — пояснив він.

Нагадаємо, що в Україні затвердили стратегію розвитку фінансової грамотності: програма.

Фото: Міністерство оборони України.

Читати далі