Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Стартувати бізнес у війну? П’ять причин, чому варто це зробити

Опубліковано

Україна, як країна з багатою історією та сильним національним духом, багато разів доводила свою здатність переживати випробування та відроджуватися з попелу. Неодноразово вона демонструвала свою стійкість та незламність під час воєн та економічних криз. Інтерес до підприємництва та стартапів у такі непрості часи може здатися нерозумним, але правда в тому, що саме в такі часи він може бути дуже вигідним і перспективним.

Мене звати Ольга Різниченко, я засновниця комунікаційної агенції «Friends of Brands», комунікаційний стратег, координатор промокампаній брендів і соціальних ідей, експерт-фасилітатор з комунікацій для підприємців та маркетологів, громадських активістів і митців. Ділюся п’ятьма переконливими причинами того, чому саме зараз — найкращий час розпочати свій бізнес українцям.

Причина 1: Найгірше уже позаду і ринок буде тільки рости

Хоча період кризи є важким для багатьох галузей, він також відкриває нові можливості. Після періоду занепаду настає «біла смуга», коли ситуація стабілізується, ринок починає відновлюватися, а попит на товари та послуги зростає. 

Сфера комунікацій і маркетингу – це те, що під час кризи завжди скорочується першим. Якщо компанії не мають достатньої фінансової подушки чи стратегії — вони можуть цю кризу і не пережити. 

Для новоспечених підприємців це перспективна точка зросту: з’являється попит на послугу, а за ним — можливість задовольнити потреби аудиторії. На ринку вивільняється робоча сила, а це шанс забрати собі в команду класних фахівців із досвідом.. 

Є і такі сфери, для яких характерний хвилеподібний попит. Так було під час блекауту з носіями автономного живлення. Але це кризовий попит, він швидко скорочується.

Коли агенція «Friends of Brands» починала свою роботу у 2014 році з напрямку соціально-культурних проєктів, почалася війна на сході України. Відтак з’явилася нова категорія роботи, з якою у комунікаційних агенцій не було досвіду. Сфера громадських ініціатив, міжнародних проєктів, соціальних, суспільних, благодійних проєктів — це було щось незвідане для команди, але стало можливостями та точками зросту. Агенція відкрила досвід реалізації фандрейзингових компаній, в тому числі тих, які проходили в країнах ЄС, Канаді, Америці, де довелось працювати і з діаспорою, і з корпораціями, і приватними меценатами.

Що може стати точкою зросту зараз? Попри те, що війна досі триває, відновлення України є пріоритетом для більшості західних партнерів та міжнародних організацій. В Україну будуть інвестувати велику кількість коштів державних та громадських структур, приватних компаній. Адже на стабільних ринках зі стабільною економікою неможливо заробити кошти, а післякризові ринки, ті, що розвиваються та змінюють свій статус — привабливі для інвесторів.  

Причина 2: Ринок перерозподіляється, з нього зникають старі гравці, які не пережили кризу

Криза часто змушує компанії переглянути свою стратегію та оптимізувати свої операції. Деяким компаніям, зокрема тим, що не зуміли адаптуватися до змін, доведеться закрити свої двері. Це створить вакуум на ринку, який можна успішно заповнити. Замість конкурування з вже встановленими гравцями, ви будете мати можливість створити свої правила гри та визначити нові стандарти.

Команді нашої агенції, яку створили у 2010-х, довелось багато чути про те, як виглядав ринок «до» — такі собі байки та легенди. Схожих агенцій було не багато, і вони працювали за своїми стандартами та принципами, які між собою майже не відрізнялися. Іноді, коли я слухаю про докризові часи — а кризи в нас були регулярно — розумію, що різні, навіть великі, медіагрупи та комунікаційні корпорації не пережили того періоду.

Читайте також: Імпорт гальмує українську економіку? Цей міф старий, як світ

Головне правило ринку — чим масштабніша компанія, тим меншу адаптивність вона має. Більша компанія означає більші обороти, більшу кількість витрат, більшу залежність від стабільності клієнтів. Саме тому великим компаніям складніше утримувати той обсяг відповідальності, який вони взяли на себе до кризи. Їм важче адаптуватися до змін, приймати рішення, реагувати на те, що відбувається. 

Команда, яка тільки починає, дивиться на ринок без стереотипів. Коли я оглядаюся на частину проєктів, які ми реалізовували на старті, то мені здається, що нам вдалося тільки тому, що ми не знали, що їх неможливо реалізувати. Нові компанії шукають нові ринки, нові формати продуктів, колаборації, партнерства — і це дійсно працює. На відміну від досвідчених компаній, для яких це стає обмежувальним фактором. 

Причина 3: Аудиторії споживачів змінюються, криза привносить нові потреби, нові звички, новий спосіб життя 

Криза завжди супроводжується змінами в суспільстві. Люди змушені адаптуватися до нових реалій та переглянути свої звички. Це створює нові можливості для бізнесу. 

Переваги, які може мати підприємець у кризу:

  • Якщо ви перші розумієте, що в людей з’явилася нова потреба, то ви перші її зможете задовольнити. У вас не буде конкурентів, а отже люди готові будуть платити більше за цю послугу. 
  • Якщо ви будете розуміти свого споживача і його потреби, то зможете спілкуватися з ним його мовою. Тоді ви будете йому потрібні, бо зможете правильно побудувати комунікацію.

Ще на етапі навчання у 2014 році наша агенція намагалась реалізовувати фандрейзинг, закриваючи потреби українського війська та ВПО. Зрештою ми почали працювати з проєктами Ради Європи. Комерційна діяльність важлива для нас, бо ми не тільки продаємо свої послуги, але й просуваємо послуги своїх клієнтів. А для того, щоб це робити якісно, потрібно розуміти, як споживач змінює своє ставлення до послуг. Наприклад, під час ковіду швидко зріс попит на послуги в Інтернеті та віддалену роботу. А під час блекауту збільшився попит на книжки, бо це те, що могло замінити тупе втикання в стіну під час відсутності енергопостачання. В агенції ми 24/7 моніторимо, що відбувається з нашою аудиторією й аудиторією наших клієнтів. 

Причина 4: Легше адаптуватися та приймати оперативні рішення про зміни на невеликих масштабах компанії

Я знаю історії, коли після кризи агенції скорочувалися з 600 співробітників до декількох десятків, з цілої будівлі до кілька кімнат одного поверху. Це боляче з точки зору і корпоративної культури, і фінансів, і репутації на ринку, бо фактично компанія втрачала довіру в цьому процесі. А маленькі компанії, які тільки починали, дуже легко виходили з ситуації, були мобільними.  

Зараз за рівнем диджиталізації, сервісу, послуг, креативу і клієнтоорієнтованості Україна перевершує Європу. Тому з точки зору адаптивності, якості обслуговування, змін бізнес-моделей, український бізнес дуже крутий і може дати фору європейцям.  

Причина 5: Криза змушує думати нестандартно та шукати можливості там, де раніше про них і не думали

Умови невпевненості та обмежень змушують нас шукати альтернативні шляхи розвитку та розглядати можливості, які раніше нам не були доступні. В цей період можуть з’явитися ідеї, які мають шанс перетворитися на успішні бізнеси. 

Кризи в Україні трапляються дуже часто. В мене навіть є один знайомий з рекламної агенції, який каже: «Я не вмію працювати не в кризу, тому що вона у нас весь час. Мені здається, якщо вони в нас закінчаться, я закриюся». Стабільність дуже розслабляє, дає відчуття, що нічого не зміниться і завтра буде як вчора. Це знижує здатність вловити слабкі сигнали, зміни й можливість ними скористатись. 

Проте до криз важливо готуватися. У нашій агенції важливою частиною стратегічного планування є ризик-менеджмент, де ми плануємо, що може піти не так і які будуть наші дії.

Як перед пандемією, так і перед повномасштабним вторгненням наша агенція аналізувала ризики та мала план дій. Тому під час пандемії ми досить легко адаптувалися в диджитал-формат з уже готовими процедурами, брифами, системами підтримки команди і так далі. Саме завдяки заздалегідь підготовленим алгоритмам під час повномасштабного вторгнення агенція відносно безболісно відновила роботу та подбала про психоемоційний стан команди.

Читайте також: Дропшипінг від А до Я. Як вийти на міжнародний ринок без власного товару

Зараз світ перейшов з концепції VUCA- в BANI-світ — крихкий і тривожний, нелінійний і інтуїтивний. В цьому світі перемагає той, хто може дуже швидко перебудовувати, змінити та трансформувати. Той, хто чутливий до себе й емпатичний до оточення. Той, хто ставиться нелінійно до проблеми та користується своєю інтуїцією. Це означає, що Україна — ідеальне місце як ринок для трансформації. Бо як казала Ліна Костенко: «Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». Хай ці причини послужать вам додатковою мотивацією та переконають вас, що розпочати бізнес у непрості часи можливо. Треба лише бути готовими до викликів та вірити у свій успіх.  

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство16 години тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології6 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...

Військо7 днів тому

Бар’єри лише в голові: це ветерани з ампутаціями, які знайшли себе в спорті

Троє українських захисників — Андрій, Олександр і Михайло — втратили на війні кінцівки, але не...