Суспільство
Соломія Крушельницька — зірка світової опери з Тернопільщини (ВІДЕО)
Її запросили виконати арію для царя Миколи, а вона заспівала йому українських пісень. Соломія Крушельницька — українка, яку за життя визнали найвидатнішою співачкою світу. Про легенду світової опери з України та її неймовірне життя, розповідає у відео ШоТам.
Вона була першою, хто гордо заспівав українською прямо на прийнятті в царя. Дівчина з Тернопілля, яка стала найвидатнішою співачкою світу.
Соломію Крушельницьку обожнювала Європа, квитки на її вистави розліталися. Мала численні нагороди, найбільша з яких — «Вагнерівська примадонна» ХХ століття.
Читайте також: Де проголосили Акт Злуки? А що було за рік до цього? Тест до Дня Соборності України
Соломія народилася в селі Білявинці на Тернопільщині 23 вересня 1872 року. Із дитинства багато співала, переймаючи від односельців народні пісні.
Навчалася музики в гімназії і в 11 років уперше виступила на сцені в Тернополі. У 19 років стала студенткою Львівської консерваторії, відтак продовжила навчання в Італії. Бере уроки вокалу в знаменитої Фаусти Креспі і підкорює італійську публіку голосом і красою.
«Вона була така, наче з байки, як з казки. То була рівна абсолютно постава такої ясної спини, довга спідниця. Такий жакет, як напівпальто, вище коліна», — Тетяна Воробкевич, викладачка Львівського музичного ліцею ім. Крушельницької.
«Чарівна Баттерфляй»
Її спів урятував оперу Пуччіні «Мадам Батерфляй» після невдалої прем’єри. Після цього Пуччіні подарував їй портрет із підписом: «Найчарівнішій Батерфляй».
Італія, Франція, Португалія, Австрія, Аргентина — всюди зустрічали українку оваціями. А після гучного успіху в Петербурзі її запросили на прийняття до царя.
Співала українською усюди
Там Соломія після кількох арій раптом заспівала українською. Вражений Микола ІІ запитав, якою мовою щойно співала Соломія? І вона відповіла: «Моєю рідною українською».
Усюди, де б вона не була — в Європі чи Америці, при кожній нагоді співала українською. 1939 року Соломія, скучивши за рідним краєм, приїхала до України.
Аж тут почалася Друга світова, і виїхати вона більше не змогла. Під час радянської окупації у співачки відібрали будинок, а німецька змусила голодувати. Аби заробити на життя, вона пішла викладати вокал.
Дивіться відео: 6 українських пісень, які вкрали росіяни і видавали за свої
Останній виступ 77-річної співачки відбувся у Львівській філармонії, того ж року її не стало. Однак світова слава Соломії Крушельницької живе й понині.
На її честь названа Львівська опера, вулиці в Києві, Тернополі та Львові. А в музеї італійського театру Ла Скала стоїть її бронзове погруддя.
Нагадаємо, українську рідзвяну пісню «Щедрик» показали на найбільшій у світі цифровій платформі для арт проекцій у Чикаго.
Також ми розповідали, як литовський рок-музикант переспівав свій хіт українською мовою.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі