Суспільство
Соломія Крушельницька — зірка світової опери з Тернопільщини (ВІДЕО)
Її запросили виконати арію для царя Миколи, а вона заспівала йому українських пісень. Соломія Крушельницька — українка, яку за життя визнали найвидатнішою співачкою світу. Про легенду світової опери з України та її неймовірне життя, розповідає у відео ШоТам.
Вона була першою, хто гордо заспівав українською прямо на прийнятті в царя. Дівчина з Тернопілля, яка стала найвидатнішою співачкою світу.
Соломію Крушельницьку обожнювала Європа, квитки на її вистави розліталися. Мала численні нагороди, найбільша з яких — «Вагнерівська примадонна» ХХ століття.
Читайте також: Де проголосили Акт Злуки? А що було за рік до цього? Тест до Дня Соборності України
Соломія народилася в селі Білявинці на Тернопільщині 23 вересня 1872 року. Із дитинства багато співала, переймаючи від односельців народні пісні.
Навчалася музики в гімназії і в 11 років уперше виступила на сцені в Тернополі. У 19 років стала студенткою Львівської консерваторії, відтак продовжила навчання в Італії. Бере уроки вокалу в знаменитої Фаусти Креспі і підкорює італійську публіку голосом і красою.
«Вона була така, наче з байки, як з казки. То була рівна абсолютно постава такої ясної спини, довга спідниця. Такий жакет, як напівпальто, вище коліна», — Тетяна Воробкевич, викладачка Львівського музичного ліцею ім. Крушельницької.
«Чарівна Баттерфляй»
Її спів урятував оперу Пуччіні «Мадам Батерфляй» після невдалої прем’єри. Після цього Пуччіні подарував їй портрет із підписом: «Найчарівнішій Батерфляй».
Італія, Франція, Португалія, Австрія, Аргентина — всюди зустрічали українку оваціями. А після гучного успіху в Петербурзі її запросили на прийняття до царя.
Співала українською усюди
Там Соломія після кількох арій раптом заспівала українською. Вражений Микола ІІ запитав, якою мовою щойно співала Соломія? І вона відповіла: «Моєю рідною українською».
Усюди, де б вона не була — в Європі чи Америці, при кожній нагоді співала українською. 1939 року Соломія, скучивши за рідним краєм, приїхала до України.
Аж тут почалася Друга світова, і виїхати вона більше не змогла. Під час радянської окупації у співачки відібрали будинок, а німецька змусила голодувати. Аби заробити на життя, вона пішла викладати вокал.
Дивіться відео: 6 українських пісень, які вкрали росіяни і видавали за свої
Останній виступ 77-річної співачки відбувся у Львівській філармонії, того ж року її не стало. Однак світова слава Соломії Крушельницької живе й понині.
На її честь названа Львівська опера, вулиці в Києві, Тернополі та Львові. А в музеї італійського театру Ла Скала стоїть її бронзове погруддя.
Нагадаємо, українську рідзвяну пісню «Щедрик» показали на найбільшій у світі цифровій платформі для арт проекцій у Чикаго.
Також ми розповідали, як литовський рок-музикант переспівав свій хіт українською мовою.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ