Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Соя: топ-7 міфів та суперечок, які варто лишити в минулому

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Соя – один з небагатьох продуктів, навколо якого роками точаться дискусії стосовно користі чи шкоди для здоров’я. Прихильники сої наголошують на її поживності, здатності врегулювати рівень холестерину та внормувати вагу. Разом з тим, є чимало скептиків, які вважають, що соя викликає проблеми з фертильністю та може збільшувати ймовірність ракових захворювань. Активістки кампанії UA Plant-Based вирішили розібратись чи справді щось не так з соєю і спростувати міфи стосовно цієї культури.

То що це за рослина та чому вона є причиною суперечок?

Соя – одна з найдавніших культивованих рослин, що відома людству з 11 століття та є невіддільною частиною азійської кухні. Соєві боби розвиваються у стручках, тому нагадують квасолю. Її плоди бувають зеленого, жовтого або ж чорного кольорів. З них готують рослинне молоко, соєвий соус, тофу, борошно, олію та багато іншого. Сою використовують у всьому: від приготування шоколаду та випічки до дієтичних добавок і ковбаси.

Найбільша цінність цієї рослини полягає у високому вмісту білка, що містить усі незамінні амінокислоти, і є багатим джерелом поліненасичених жирів, вітамінів та мінералів. Саме тому соя – чи не найпопулярніший продукт серед людей, що дотримуються рослинного харчування. Проте навколо сої є багато чуток та міфів. Правда полягає в тому, що ці міфи базуються на застарілих, погано розроблених експериментах з недостатньою вибіркою. Однак нещодавні дослідження проливають світло на цей контроверсійний продукт.

Міф №1. Соя впливає на баланс гормонів у чоловіків

Сої характерний високий вміст ізофлавонів – природних сполук, що мають властивості подібні до естрогену, тому їх ще називають фітоестрогенами. Занепокоєння щодо високого вмісту ізофлавонів у сої були викликані їхньою ймовірною здатністю  підвищувати рівень естрогену у чоловіків та зменшувати фертильність. Помилковість цієї думки підтверджена метааналізом 41 клінічного дослідження. Згідно з даними, зв’язок між високим вмістом ізофлавонів у сої та чоловічою інфертильністю не підтверджений. Навпаки, є дані, які свідчать, що харчування багате на соєві продукти пов’язане з нижчим ризиком розвитку раку простати. Річ у тім, що ізофлавони здатні до накопичення у тканині передміхурової залози та пригнічення канцерогенезу.

Міф №2. Соя є причиною розвитку раку грудей

Висока концентрація ізофлавонів також стала причиною плутанини стосовно ймовірності розвитку раку молочних залоз. Гормон естроген справді пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку раку грудей, оскільки рецептори естрогену в тканинах молочних залоз за наявності цього гормону можуть стимулювати пухлиноутворення. Проте науковці наголошують, що фітоестрогени, до яких зокрема відносяться ізофлавони, не проявляють таку ж дію, як естрогени. Доведено, що ізофлавони блокують зв’язування рецепторів з естрогеном. Саме тому в країнах Азії, де рівень споживання сої вищий, не лише значно рідше діагностують рак молочних залоз, але й спостерігається істотне зниження смертності серед пацієнток.

Міф №3. Соя викликає захворювання щитоподібної залози

Фітоестрогени сої довгий час пов’язували з порушенням нормального функціонування щитоподібної залози. Такі висновки базувалися, в основному, на in vitro експериментах на тваринах. Щоб остаточно розібратися в цьому питанні, був проведений об’ємний метааналіз наукових даних.

Виявилося, що немає зв’язку між споживанням сої та порушеннями роботи щитоподібної залози. Ізофлавони сої можуть зв’язуватися з йодом, який організм використовує для продукування гормонів щитоподібної залози. В такому випадку, людям, які споживають сою може знадобитися трохи більше йодовмісних продуктів у раціоні. До прикладу, багато йоду є в морських рослинних продуктах та в йодованій солі.

Міф №4. Вирощування сої є неекологічним

Соя, яка вирощується для споживання людиною, становить менші як 1% від її загальної кількості, решту  використовують, як корм для тварин. З усім тим, є достатньо багато перекручувань фактів стосовно цього питання, що може збентежити людей, для яких важлива екологічність продукту. Щорічно у всьому світі вирубують великі площі лісів, щоб звільнити нові території для вирощування сої, що безперечно викликає занепокоєння через глобальні кліматичні зміни, спричинені такою діяльністю. А також може збентежити людей, для яких важлива екологічність продукту.

Проте аналіз даних показує, що 99% вирощеної сої використовується як корм для фермерських тварин, і лише 1% споживає людина. Саме цей разючий дисбаланс і є коренем проблеми. Дослідження, опубліковане у Global food security, допомагає краще розібратися в цьому питанні. Згідно з даними, вирощування бобових, зокрема сої, має значно менший вплив на кліматичні зміни, ніж будь-яка інша галузь тваринництва.

Міф №5. Вживання сої погіршує засвоювання поживних речовин з харчових продуктів

Сою часто відносять до так званих «антинутрієнтів» − сполук, що перешкоджають нормальному засвоєнню поживних речовин. В сої містяться фітати, оксалати та лектини, які можуть пригнічувати засвоєння заліза, кальцію та цинку. Проте занепокоєння з цього приводу значно перебільшене. Науковці дійшли висновку, що соя може знизити адсорбцію мінералів в організмі, лише якщо її справді надто багато вживати протягом дня. Щобільше, високі температури значно знижують концентрацію оксалатів та лектинів у сої, тому немає причин відмовлятися від соєвих продуктів, адже їх користь нівелює будь-які побоювання стосовно антинутрієнтів.

Міф №6. Соя негативно впливає на серцево-судинну систему

У 2000 році Американська кардіологічна асоціація рекомендувала вживати сою через її здатність знижувати рівень холестерину. Проте у 2008 році вони скасували цю рекомендацію через отримані суперечливі результати досліджень, що призвело до деякої стигматизації сої. Але проблема полягає в тому, що люди, які у великій кількості споживали сою, також мали тенденцію їсти багато оброблених соєвих продуктів (наприклад, процесованого соєвого м’яса чи протеїнового порошку).

Водночас для отримання максимальної користі від будь-яких продуктів, варто фокусуватися на необробленій або мінімально обробленій їжі, як от соєве молоко, темпе, тофу. Тож недавні дані свідчать, що щоденне споживання 25 грамів сої знижує LDL-холестерин (так званий «поганий холестерин») на 3-4 % протягом 6 тижнів. Зокрема, щотижневе споживання однієї порції тофу, що відноситься до мінімально оброблених соєвих продуктів, на 18 % знижує ризики розвитку серцево-судинних захворювань.

Міф №7. Соя небезпечна для дітей

Побоювання стосовно безпечності соєвих сумішей для дітей полягають в можливості ізофлавонів впливати на розвиток організму, як от провокувати в майбутньому болючий менструальний цикл чи клітинні зміни в репродуктивних органах. Проте дослідження, опубліковане у Frontiers, однозначно спростовує це припущення. На додаток, Американська академія педіатрії рекомендує вживати соєві суміші діткам з галактоземією, спадковим дефіцитом лактази або у випадку, якщо батьки не хочуть використовувати молоко тваринного походження. Зокрема соєві суміші збагачені поживними речовинами, що робить їх хорошим замінником сумішей на основі коров’ячого молока.

Отже, соя – джерело високоякісного білка та незамінних амінокислот, якому немає рівних серед інших рослинних культур. Соєві продукти зменшують ризики появи багатьох захворювань, зокрема  серцево-судинних та ракових, знижують рівень цукру в крові та полегшують симптоми менопаузи. На будь-які побоювання та міфи стосовно вживання сої знайдеться чимало науково доведених фактів про переваги цього продукту, варто лише критично мислити та перевіряти інформацію. 

Більше про сою та рослинний раціон можна дізнатись, зареєструвавшись на безплатний 10-денний Plant-Based Challenge.

Авторка статті: Василина Михайлюк, активістка кампанії UA Paln-Based.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес1 день тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура2 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес3 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....