Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Соя: топ-7 міфів та суперечок, які варто лишити в минулому

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Соя – один з небагатьох продуктів, навколо якого роками точаться дискусії стосовно користі чи шкоди для здоров’я. Прихильники сої наголошують на її поживності, здатності врегулювати рівень холестерину та внормувати вагу. Разом з тим, є чимало скептиків, які вважають, що соя викликає проблеми з фертильністю та може збільшувати ймовірність ракових захворювань. Активістки кампанії UA Plant-Based вирішили розібратись чи справді щось не так з соєю і спростувати міфи стосовно цієї культури.

То що це за рослина та чому вона є причиною суперечок?

Соя – одна з найдавніших культивованих рослин, що відома людству з 11 століття та є невіддільною частиною азійської кухні. Соєві боби розвиваються у стручках, тому нагадують квасолю. Її плоди бувають зеленого, жовтого або ж чорного кольорів. З них готують рослинне молоко, соєвий соус, тофу, борошно, олію та багато іншого. Сою використовують у всьому: від приготування шоколаду та випічки до дієтичних добавок і ковбаси.

Найбільша цінність цієї рослини полягає у високому вмісту білка, що містить усі незамінні амінокислоти, і є багатим джерелом поліненасичених жирів, вітамінів та мінералів. Саме тому соя – чи не найпопулярніший продукт серед людей, що дотримуються рослинного харчування. Проте навколо сої є багато чуток та міфів. Правда полягає в тому, що ці міфи базуються на застарілих, погано розроблених експериментах з недостатньою вибіркою. Однак нещодавні дослідження проливають світло на цей контроверсійний продукт.

Міф №1. Соя впливає на баланс гормонів у чоловіків

Сої характерний високий вміст ізофлавонів – природних сполук, що мають властивості подібні до естрогену, тому їх ще називають фітоестрогенами. Занепокоєння щодо високого вмісту ізофлавонів у сої були викликані їхньою ймовірною здатністю  підвищувати рівень естрогену у чоловіків та зменшувати фертильність. Помилковість цієї думки підтверджена метааналізом 41 клінічного дослідження. Згідно з даними, зв’язок між високим вмістом ізофлавонів у сої та чоловічою інфертильністю не підтверджений. Навпаки, є дані, які свідчать, що харчування багате на соєві продукти пов’язане з нижчим ризиком розвитку раку простати. Річ у тім, що ізофлавони здатні до накопичення у тканині передміхурової залози та пригнічення канцерогенезу.

Міф №2. Соя є причиною розвитку раку грудей

Висока концентрація ізофлавонів також стала причиною плутанини стосовно ймовірності розвитку раку молочних залоз. Гормон естроген справді пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку раку грудей, оскільки рецептори естрогену в тканинах молочних залоз за наявності цього гормону можуть стимулювати пухлиноутворення. Проте науковці наголошують, що фітоестрогени, до яких зокрема відносяться ізофлавони, не проявляють таку ж дію, як естрогени. Доведено, що ізофлавони блокують зв’язування рецепторів з естрогеном. Саме тому в країнах Азії, де рівень споживання сої вищий, не лише значно рідше діагностують рак молочних залоз, але й спостерігається істотне зниження смертності серед пацієнток.

Міф №3. Соя викликає захворювання щитоподібної залози

Фітоестрогени сої довгий час пов’язували з порушенням нормального функціонування щитоподібної залози. Такі висновки базувалися, в основному, на in vitro експериментах на тваринах. Щоб остаточно розібратися в цьому питанні, був проведений об’ємний метааналіз наукових даних.

Виявилося, що немає зв’язку між споживанням сої та порушеннями роботи щитоподібної залози. Ізофлавони сої можуть зв’язуватися з йодом, який організм використовує для продукування гормонів щитоподібної залози. В такому випадку, людям, які споживають сою може знадобитися трохи більше йодовмісних продуктів у раціоні. До прикладу, багато йоду є в морських рослинних продуктах та в йодованій солі.

Міф №4. Вирощування сої є неекологічним

Соя, яка вирощується для споживання людиною, становить менші як 1% від її загальної кількості, решту  використовують, як корм для тварин. З усім тим, є достатньо багато перекручувань фактів стосовно цього питання, що може збентежити людей, для яких важлива екологічність продукту. Щорічно у всьому світі вирубують великі площі лісів, щоб звільнити нові території для вирощування сої, що безперечно викликає занепокоєння через глобальні кліматичні зміни, спричинені такою діяльністю. А також може збентежити людей, для яких важлива екологічність продукту.

Проте аналіз даних показує, що 99% вирощеної сої використовується як корм для фермерських тварин, і лише 1% споживає людина. Саме цей разючий дисбаланс і є коренем проблеми. Дослідження, опубліковане у Global food security, допомагає краще розібратися в цьому питанні. Згідно з даними, вирощування бобових, зокрема сої, має значно менший вплив на кліматичні зміни, ніж будь-яка інша галузь тваринництва.

Міф №5. Вживання сої погіршує засвоювання поживних речовин з харчових продуктів

Сою часто відносять до так званих «антинутрієнтів» − сполук, що перешкоджають нормальному засвоєнню поживних речовин. В сої містяться фітати, оксалати та лектини, які можуть пригнічувати засвоєння заліза, кальцію та цинку. Проте занепокоєння з цього приводу значно перебільшене. Науковці дійшли висновку, що соя може знизити адсорбцію мінералів в організмі, лише якщо її справді надто багато вживати протягом дня. Щобільше, високі температури значно знижують концентрацію оксалатів та лектинів у сої, тому немає причин відмовлятися від соєвих продуктів, адже їх користь нівелює будь-які побоювання стосовно антинутрієнтів.

Міф №6. Соя негативно впливає на серцево-судинну систему

У 2000 році Американська кардіологічна асоціація рекомендувала вживати сою через її здатність знижувати рівень холестерину. Проте у 2008 році вони скасували цю рекомендацію через отримані суперечливі результати досліджень, що призвело до деякої стигматизації сої. Але проблема полягає в тому, що люди, які у великій кількості споживали сою, також мали тенденцію їсти багато оброблених соєвих продуктів (наприклад, процесованого соєвого м’яса чи протеїнового порошку).

Водночас для отримання максимальної користі від будь-яких продуктів, варто фокусуватися на необробленій або мінімально обробленій їжі, як от соєве молоко, темпе, тофу. Тож недавні дані свідчать, що щоденне споживання 25 грамів сої знижує LDL-холестерин (так званий «поганий холестерин») на 3-4 % протягом 6 тижнів. Зокрема, щотижневе споживання однієї порції тофу, що відноситься до мінімально оброблених соєвих продуктів, на 18 % знижує ризики розвитку серцево-судинних захворювань.

Міф №7. Соя небезпечна для дітей

Побоювання стосовно безпечності соєвих сумішей для дітей полягають в можливості ізофлавонів впливати на розвиток організму, як от провокувати в майбутньому болючий менструальний цикл чи клітинні зміни в репродуктивних органах. Проте дослідження, опубліковане у Frontiers, однозначно спростовує це припущення. На додаток, Американська академія педіатрії рекомендує вживати соєві суміші діткам з галактоземією, спадковим дефіцитом лактази або у випадку, якщо батьки не хочуть використовувати молоко тваринного походження. Зокрема соєві суміші збагачені поживними речовинами, що робить їх хорошим замінником сумішей на основі коров’ячого молока.

Отже, соя – джерело високоякісного білка та незамінних амінокислот, якому немає рівних серед інших рослинних культур. Соєві продукти зменшують ризики появи багатьох захворювань, зокрема  серцево-судинних та ракових, знижують рівень цукру в крові та полегшують симптоми менопаузи. На будь-які побоювання та міфи стосовно вживання сої знайдеться чимало науково доведених фактів про переваги цього продукту, варто лише критично мислити та перевіряти інформацію. 

Більше про сою та рослинний раціон можна дізнатись, зареєструвавшись на безплатний 10-денний Plant-Based Challenge.

Авторка статті: Василина Михайлюк, активістка кампанії UA Paln-Based.

Суспільство

Український «Щедрик» через 100 років знову прозвучав у Карнеґі-Гол у Нью-Йорку (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У неділю, 4 грудня, у Карнеґі-Гол у Нью-Йорку відбувся великий концерт Notes from Ukraine, де український хор виконав різдвяну пісню «Щедрик».

Так відзначили символічну дату — рівно 100 років тому у Нью-Йорку відбувся концерт Капели під керівництвом Олександра Кошиця, де вперше прозвучав «Щедрик», повідомили у Мінкульті.

Організатори вирішили відсвяткувати подію концертом та вшанувати людей, які вперше виконали «Щедрик» у Нью-Йорку — 4 грудня 1922 року.

Читайте також«Добрий вечір тобі, пане господарю». Як добре ти знаєш українські колядки? (ТЕСТ)

Програма концерту складалася із народних та сучасних хорових мелодій від українських та американських композиторів.

На концерті відбулася світова прем’єра нового твору американського композитора Тревора Вестона, який він написав на слова українського нобелівського лауреата Сергія Жадана.

Усі охочі зможуть переглянути концерт у записі за посиланням.

Про перше виконання «Щедрика» у Нью-Йорку

5 жовтня 1922 року «Щедрик» вперше прозвучав у Карнеґі-Гол, а у 1936 році народилась його англійська версія Carol of the Bells.

Після цього пісня почала швидко поширюватися на всіх континентах. Мелодію Carol of the Bells можна почути в таких фільмах, як «Гаррі Поттер» й «Один вдома».

Довідка 

«Щедрик» – українська мелодія, що стала символом різдвяних свят у всьому світі композитора Миколи Леонтовича. Найбільше її знають у англомовному варіанті – Carol of the bells. З простої народної фольклорної мелодії український композитор Микола Леонтович створив світовий шедевр.

Уперше «Щедрик» прозвучав у грудні 1916-го, а вже за кілька років став інструментом української дипломатії тих часів і звучав у кращих концертних залах Чехословаччини, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Нідерландів, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Іспанії.

Нагадаємо, «Щедрика» показали на найбільшій у світі цифровій платформі для арт проекцій у Чикаго.

Раніше ми повідомляли, що з’явився сайт із дискографією української оперної діви Соломії Крушельницької.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

Литва відправила Україні партію 155-мм боєприпасів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Литва відправила Збройним Силам України партію 155-мм боєприпасів.

Про це повідомив у твітері міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

«Литва відправляє 155-мм боєприпаси для української артилерії», — коротео написав міністр оборони Литви.

Читайте також: Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

Нагадаємо, напередодні Литва передала Україні дві відремонтовані гаубиці PzH2000 і боєприпаси до них.

У середині листопада Литва передала ЗСУ важкі міномети «Тампелла» на броньованій платформі.

Окрім того, Британія відправила Україні ракети із лазерним наведенням Brimstone 2

Фото: twitter.com/a_anusauskas.

Читати далі

Суспільство

Українські каміни від Neverdark завоювали прихильників у всьому світі (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Немає диму без вогню, а вогонь без диму є! І винайшли його українці та ще й навчили слухатися… через смартфон!

Як київський стартап Neverdark експортує «розумний вогонь» до ЄС і допомагає ЗСУ, розповідає ШоТам.

Ці хлопці навчили вогонь слухатися звичайного смартфона. А тепер ще й узялися виготовляти буржуйки для ЗСУ.

Винайшли розумні каміни без диму

2019-го київський стартап Neverdark презентував свої розумні каміни. Без диму, на рослинному етанолі та керовані із застосунку.

Це єдиний у світі камін зі справжнім полум’ям, який можна використовувати у звичайній квартирі без будь-яких комунікацій, — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Ярослав із командою мріяли, щоб в оселях по всьому світу було затишно і безпечно. Але війна змусила зупинити виробництво й покинути власні домівки.

«Перші питання, які стояли, – це питання виживання на перших порах. На других порах – питання хоч якоїсь стабілізації бізнесу, щоб робота йшла, щоб не зупинилась компанія, щоб не зупинились продажі, щоб не довелося нікого звільняти», — Андрій Заєць, директор із розвитку Neverdark.

Команда шукала безпечного місця і для людей, і для виробництва. Відгукнулися Чернівці: запропонували зайняти виробничі площі УТОГу.

Переїхали до Чернівців і зібрали перші каміни

Уже в квітні Neverdark зібрав свої перші каміни в Чернівцях. Але продаж в Україні повністю зупинився – не до камінів.

Тоді компанія вирішила зробити ставку на експорт і не прогадала.

«У нас тепер відповідальність не тільки, як бізнес перед клієнтами, але й відповідальність частково за імідж держави: якщо хтось купує щось українське за кордоном, купує це свідомо, купує з бажанням приєднатися до української історії емоційно та якось практично, то ми маємо підтримати їх», — Андрій Заєць, директор із розвитку Neverdark.

Читайте такожГенератор – лише початок: як відкрити «Пункт Незламності» та не наламати дров? Досвід «Солом’янських котиків»

Щойно пішов продаж, компанія взяла опіку над однією з бригад ЗСУ.

«Це різні потреби: пальне, купуємо і ремонтуємо автомобілі. Зараз до нас звернулась ще одна військова частина щодо виготовлення буржуйок. Наразі ми розробляємо це і плануємо ці буржуйки виготовляти і передавати безкоштовно у військову частину», — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Вогняний стартап готовий запалювати й інші українські бізнеси. Ярослав мріє згуртувати компанії, готові працювати на експорт.

«Ми зараз розробляємо проєкт експортного альянсу, який буде збирати декілька компаній, які вже працюють на зовнішньому ринку на різних етапах розвитку, і компанії з експортним потенціалом. І таким чином посилювати одне одного», — Ярослав Лисак, співзасновник та СЕО Neverdark.

Нагадаємо, Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини відновила виробництво у Львові.

Також ШоТам розповідав, як ворожі БМП заробили для ЗСУ мільйон гривень.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Нас називали божевільними». Як відкрити бізнес під час війни і не прогоріти? Історії підприємців, яким вдалося

Їх називали божевільними, відмовляли від цієї ідеї та радили зайнятися чимось іншим. Натомість вони ризикнули...

Суспільство4 дні тому

Як ми відкрили свій «Пункт незламності»: з генератором, Starlink і настолками. Кейс «Солом’янських котиків»

«Пункт незламності» – місце, де можна зігрітися, випити чаю та підзарядити телефон у разі блекауту....

Суспільство1 тиждень тому

Ваші конкуренти вже роблять це. 10 важливих порад для бізнесу від топ-підприємця

Український бізнес зіштовхнувся з черговою кризою на тлі повномасштабної війни. Але наших підприємців не зламати:...

Суспільство2 тижні тому

Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

«Бандерівський Схрон» – саме під такою назвою існував перший і єдиний в Україні кризовий центр...