

Технології
Школа в автобусі: як RoboBus навчає дітей робототехніці
Одна справа – водити дитину у звичайну школу у звичайній будівлі, а уявіть собі школу у чудернацькому автобусі, де за 4 уроки можна створити робота власники руками! Ідею такої школи на колесах втілили Влад Котов і Денис Скрипка, власники ROBO.HOUSE/ДІМ РОБОТІВ.
Такий сучасний український трейлер, де навчають і дорослих, і дітей, не має аналогів у світі. За минулий рік у його жовтому салоні побувало більше 5000 тисяч дітей. RoboBus вже встиг стати володарем премії Ukrainian IT Awards 2018 і визнаний кращим освітнім IT-проектом року.
Читайте також: Для школярів Одеси відкрили Центр робототехніки та програмування
Скільки заробляють на навчанні робототехніки та де шукати бусолабораторію, нам розповів співзасновник проекту Денис Скрипка.

Лабораторія на колесах
Біло-жовті стіни з чудернацькими роботами та столи без рами. Тут вісім посадочних місць, нашпигованих різною інноваційною технікою. Цей міні-клас – інноваційна платформа-трейлер, який є мобільною лабораторією для вивчення робототехніки та програмування.

Побачити мобільну лабораторію RoboBUS у себе прагнуть усі міста країни, але найбільше – прифронтова зона та Західна Україна. Коштує це всього 200 гривень з одного учня, але також замовник оплачує RoboBUS дорогу.
Мета хлопців з RoboBus – об’їхати кожен куточок України.
Навчання для дітей від 4-16 років проходить за такими програмами:
- “Нейронна робототехніка”
- “Робототехніка- Мейкерство”,
- “Робототехніка- Інженерія”,
- “Дрони і Ракетомоделювання”,
А дорослі учні від 16 років навчаються за напрямками “Розробник ШІ”, “Програмування C ++ / Python”, “Розумний будинок”.

Всередині такого маленького фургончика розробники вмістили багато сучасної техніки: 3D-принтери, комп’ютери, роботи, комплектуючі для розумного будинку, інтерактивна дошка, паяльні станції, квадрокоптери та ін.
Читайте також: На Харківщині відкрили безкоштовні класи робототехніки
Штучний інтелект RoboBus допомагає прокласти оптимальний географічний маршрут, аналізуючи замовлення людей. Так учитель на колесах уже провів уроки у 6-ти містах: Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Бортничі, Бровари, Ірпінь. Автобус може простояти у одномі місті тиждень, поки проходить навчальний курс.

“Ми зрозуміли, що мало хто розбирається у робототехніці і банально не змогли знайти вчителів у свій центр навчання інженерів. Тому вирішили створити щось таке мобільне, унікальне, де ми зможемо навчати не тільки дітей, а й дорослих для підвищення профорієнтації”, – розповів Денис Скрипка.
Власноруч зібрати робота за чотири уроки
У RoboBUS діти зможуть пройти чотириденний курс занять та створити свого першого робота. Близько 100 дітей за один день проходять навчання в середині перевізної лабораторії.
“Якщо ти зробив робота, але написав неправильно код, то твій робо-друг не побіжить. Дитину це мотивує навчатись і докладати зусиль, аби її винахід ожив”, – каже Денис Скрипка.
Читайте також: У Києві запрацювала перша державна школа мікроелектроніки
Експрес-курс з робототехніки та програмування складає чотири уроки, а коштує це 200 гривень за один урок з одного учня.
За курс діти освоюють ази робототехніки та черпають мінімальний комплекс знань, для яких не потрібно 11 років навчання у стандартній школі.
Після того, як жовтий фургончик покинув ваше місто, можна продовжити навчання у ROBO.HOUSE/ДІМ РОБОТІВ, якщо така школа є у вашому місті.
“Якщо нема,то не біда! Ми створили онлайн-курс з робототехніки та програмування роботів для дорослих та дітей від семи років. Єдине, що потрібно для навчання це комп’ютер, інтернет та роботизований конструктор, який можна замовити на нашому сайті. Навчання онлайн – це звична практика у світі!”- каже Денис Скрипка.
Читайте також: Український школяр розробив електронні “окуляри” для незрячих
Ціна за місяць навчання у школі робототехніки та програмування коштує від 800-1200 гривень за місяць, період навчання – навчальний рік. Навчання онлайн триває лише 3 місяці та коштує 1000 гривень.
У робошколі є і чимало дорослих учнів. Після закінчення навчання вони можуть викладати у своїх містах основи робототехніки для дітей, або навіть стати частиною команди винахідників ROBO.HOUSE/ДІМ РОБОТІВ.
“Розумний” автобус замість ларька з шаурмою
Фактично, RoboBus – це пересувний клас на платформі-причепу. Створення роботошколи на колесах обійшлось її власнику у 400 тисяч гривень. В основному витрати пішли на сам причіп і на інтелектуальну власність творців експрес-програм навчання з розробкою психологічних профорієнтаційних програм.
Але створення такого RoboBUS виявилось досить складним процесом. Починаючи від того, що не було заводів, які б займались виготовленням подібного причепу, закінчуючи санітарними нормами на сертифікацією. Адже важливо було створити не менше 10 робочих місць для майбутніх учнів.

Виробництвом і конструюванням займався бориспільський завод “Купава”.
“До нашого приїзду на заводі не робили нічого, окрім ларьків для шаурми. Дуже здивувались, коли ми приїхали зі своєю ідеєю. Але все ж таки зробили нашу пересувну лабораторію за півроку”.
Читайте також: Від глечиків на 3D-принтері до друку людських кісток: історія стартапу Kwambio з Одеси
При виробництві буса були враховані всі нюанси: стандарти освітлення, правильні робочі місця для дітей, норми повітря та пандуси для людей з інвалідністю.
“Ми зробили нашу інноваційну школу ще й комфортною. Наша мета – навчати дітей та не тільки в Україні, а й у Європі. Зараз ми ведемо переговори, щоб наша школа на колесах подорожувала і по світу. Поки в планах Польща, Угорщина, Чехія, Іспанія”, – поділився Денис Скрипка.
Технології

Платформа Brave1 організувала полігон для випробувань новітніх FPV-дронів та наземних роботизованих комплексів, що працюють на оптоволокні. Участь у тестуваннях узяли понад 15 виробників БпЛА та 7 команд, що створюють роботів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
БпЛА на оптоволокні — це дрон, яким управляють через оптоволоконний кабель. По оптичному кабелю передається також і відеосигнал. Завдяки цій технології, яка не використовує радіочастоти, дрони не реагують на дію засобів РЕБ.
На полігоні дрони долали маршрут із перешкодами довжиною у 20 кілометрів та імітували захід на ціль. Очільник Мінцифри вказав, що донедавна така дальність здавалася недосяжною — подібні моделі працювали максимум на 5–10 кілометрів.
Читайте також: В Україні запустили перший навчальний курс про оптоволоконні дрони (ВІДЕО)

Окрім безпілотників, протестували й наземні роботизовані комплекси. Вони теж працюють на оптоволокні та здатні виконувати завдання в умовах бойового зіткнення.
«Ворог має значні напрацювання в цьому напрямі, тому зараз ми повинні максимально включитися та розвивати технологію. Випробування в умовах, наближених до бойових, — це обов’язковий етап у розробці перед поставкою на фронт. Тестування на полігонах допомагають виробникам виявити недосконалості. Далі розробники фікситимуть недоліки та працюватимуть над рішеннями для протидії ворожому оптоволокну», — написав Федоров.



Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до використання в Збройних силах новий український безпілотник «Амага-10». Дрон-камікадзе здатен розвивати високу швидкість та вражати бронетехніку з додатковим захистом.
Про це повідомили в Міноборони України.
Дрони можуть працювати як у ручному, так і в напівавтоматичному режимі. Вони мають посилену стійкість до ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Також безпілотники можна оснащувати різними пристроями для виконання широкого спектра бойових завдань. У відомстві зазначили, що комплекс «Амага-10» назвали на честь історичного персонажа — сарматської цариці-воїна.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що у війську формують перший жіночий підрозділ для операторок дронів (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт Міністерства оборони
Технології

Український роботизований комплекс Ardal пройшов понад 17 кілометрів під щільним вогнем мінометів та артилерії для порятунку військових. Завдяки цій операції робот евакуював трьох поранених бійців, які понад місяць перебували у сірій зоні.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації
Деталі проведення місії
Робота створила компанія BUREVII, яка є учасником IT-кластера Brave1. Розробники не лише забезпечили технічну підтримку, а й безпосередньо долучилися до планування операції спільно з 92-ю ОШБр та 154-ю ОМБр.
Місію виконували на одній із найгарячіших ділянок фронту, де росіяни постійно застосовують дрони для коригування артилерійського вогню. Для успішного виконання місії залучили понад 50 фахівців, які використовували засоби радіоелектронної боротьби, розвідку з повітря, а також дрони-бомбери для відволікання уваги противника.

Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Завдяки злагодженій роботі підрозділів та можливостям НРК Ardal поранених вдалося евакуювати та доставити до шпиталю. При цьому сам робот залишився неушкодженим.
Наразі Україна активно інвестує у наземні роботизовані комплекси. У планах — поступово передати логістичні завдання на автоматизовані системи. Це дозволить не лише оптимізувати військові операції, а й зберегти життя українських захисників.
Опубліковано Михайло Федоров Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що військові працюватимуть з новим українським гранатометом: його особливості.
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова