Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Щоб навіть у малих громадах молодь розвивалися: переселенка очолила першу молодіжну раду в Болграді

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

На початку повномасштабної війни Болградська громада на Одещині стала домом для переселенки з Миколаєва Анастасії Безсонової, яка з маленьким сином втікала від обстрілів. Тепер жінка опанувала нову професію та очолила першу молодіжну раду в громаді:

«Хочу, аби молоді було комфортно в нашій країні й вона не хотіла звідси їхати, як і я».

Від фітнес-тренерки до організаторки подій 

До повномасштабної війни Анастасія працювала фітнес-тренеркою в рідному Миколаєві. Та спокійне життя жінки та її маленького сина перервала повномасштабна війна.

«Я вирішила виїжджати з міста, коли побачила, що мій син став більш замкнутий в собі, перестав вимовляти деякі слова та зовсім не хотів виходити на прогулянки», — каже Анастасія.

Переселенка з Миколаєва Анастасія Безсонова розповідає про переїзд у Болградську громаду. Фото: ШоТам

Одна з її знайомих виїхала в Болград на Одещину та запросила жінку до себе, адже там було спокійніше. Уже 4 квітня 2022 родина переїхала туди.

Перший рік був дуже складний, адже вони звикали до нового місця та вирішували побутові проблеми. Тоді ж жінка познайомилася з трьома переселенками з Бердянська. Одна з них влаштувалася працювати в Болградський центр культури та дозвілля й запропонувала роботу іншим. Там була вакансія культорганізаторки, й Анастасія вирішила спробувати. 

Уже понад рік жінка організовує заходи в громаді: 

«Ця робота про тепло, добро та виховання патріотизму в дітей. Кожна дата є для нас пам’ятною: ми багато приділяємо уваги підготовці, запрошуємо жителів громади, вшановуємо воїнів. Я дуже полюбила цю роботу, а ще відкрила для себе місцевий театр і тепер маю нове хобі та гастролі».

Читайте також: «Коли голова довіряє молоді, то й жителі більше довіряють владі». Студентка пройшла стажування в міськраді, аби посилити громаду

Перша молодіжна рада, два простори та навчальні поїздки

Цьогоріч у Болградській громаді вирішили створити молодіжну раду, на яку наважувалися роками. Начальниця відділу туризму, культури, молоді та спорту Болградської міської ради Жанна Сусліна каже, що в місті завжди організовували зустрічі для молоді:

«Спершу налагоджували співпрацю з громадськими організаціями, а потім зрозуміли, що для нас буде найкраще створити молодіжну раду в громаді. Це була б можливість для молодих людей розвиватися, ухвалювати рішення та пропонувати свої ідеї міській раді».

​​

Жанна Сусліна ділиться причинами створення першої молодіжної ради в громаді. Фото: ШоТам

Свою кандидатуру на посаду голови молодіжної ради могли подати всі охочі. 

«Я завжди була активною, тому вирішила спробувати. І от мене обрали, тому з березня цього року я очолюю першу молодіжну раду в Болградській громаді», — розповідає Анастасія Безсонова.

​​

Молодіжна рада та її очільниця Анастасія Безсонова по центру. Фото надала Анастасія

У розвитку ради допоміг Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» — зокрема, молодь громади відвідала літній табір Youth Council Jamboree в Карпатах від Проєкту, де разом з іншими учасниками розробляла стратегію розвитку молодіжних рад. Вони всі разом відвідували тренінги, а згодом піднялися на Говерлу. 

Молодь Болградської громади піднялася на Говерлу під час літнього табору. Фото надали у Проєкті USAID «ГОВЕРЛА»

«Мені дуже сподобалося, що молодь і вчилася, і розважалася. Вони були приємно вражені й просили мене подаватися на такі проєкти ще», — пригадує Анастасія.

У Болградській громаді рада вже створила два простори для молоді, де та може проводити своє дозвілля, читати та спілкуватися. Анастасія зазначає, що в цьому їх дуже підтримала місцева влада, яка й виділила приміщення, а також допомогла з оформленням документів і запросила на свою робочу сесію.

До облаштування простору долучився Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» — виділив ноутбук, проєктор, екран і кольорові пуфи. 

Приміщення молодіжного простору в Болграді. Фото: ШоТам

Читайте також: Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеціі

Шукають грантову підтримку та розвивають свою громаду

За пів року роботи молодіжної ради життя в Болградській громаді пожвавилось. Учасники ради стали волонтерами на всеукраїнській акції «Шаную Воїнів, біжу за Героїв України». Окрім того, вони запросили фахівця та провели для підлітків лекцію про сексуальне виховання.

Анастасія часто влаштовує робочі зустрічі з учасниками молодіжної ради. Наприклад, зараз вони шукають грантову програму, аби оновити в місті дитячий майданчик.

«Мені подобається, що вони не бояться висловлювати свою думку, мають багато ідей і відкриті до навчання. І що я спілкуюся з ними, як з друзями. З ними завжди можна пожартувати та посміятися від душі. Завдяки їм я відчуваю себе також молодою, попри різні дорослі фішки, як-от збирання пакетів у пакет. Сподіваюся, що до нашої молодіжної ради приєднаються ще більше активних людей».

Анастасія Безсонова та представники молодіжної ради під час стратегічної сесії. Фото надала Анастасія 

У Болградській громаді є ще п’ять сіл. В одному з них для команди ради вже виділили приміщення, аби вона створила там простір для молоді з села. Анастасія ділиться: 

«Хочу, щоб навіть у малих громадах молоді люди надихалися та розвивалися. Якби їхали вчитись у великі міста, то потім поверталися б додому, щоб розвивати свою громаду».

Коментарі

Суспільство

В Україні запрацював проєкт «Штаб згуртованих громад»: чим він корисний

Опубліковано

Міністерство розвитку громад та територій ініціювало створення проєкту «Штаб згуртованих громад». У його межах будуть викладати інформацію про перебіг опалювального сезону в громадах.

Про це повідомили в Міністерстві розвитку громад та територій.

Про що будуть повідомляти

У межах діяльності ініціативи громадяни зможуть отримувати:

  • актуальні новини про підготовку громад та регіонів до опалювального сезону;
  • поради та інструкції на випадок критичних ситуацій;
  • оперативну інформацію під час обстрілів;
  • рекомендації щодо безпеки під час опалювального сезону.

У міністерстві вказують, що мета проєкту — забезпечити українців актуальною та своєчасною інформацією і підготувати до можливих викликів опалювального сезону.

Слідкувати за оновленнями можна у зручних для користувачів соцмережах за посиланням

Читайте також: Українські десантники збили російський ударний безпілотник «Оріон» над Курською областю (ВІДЕО)

Партнери проєкту

До «Штабу згуртованих громад» увійшли представники ключових державних органів:

  • Міністерства розвитку громад та територій України;
  • Міністерства енергетики;
  • Міністерства внутрішніх справ;
  • Міністерства охорони здоров’я;
  • Міністерства освіти і науки;
  • Державної служби з надзвичайних ситуацій;
  • Фонду Енергоефективності;
  • Укренерго;
  • Нафтогазу;
  • обласних військових адміністрацій;
  • органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що українці, які опалюють будинки дровами чи вугіллям, можуть отримати збільшені виплати.

Фото: Freepik

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український бренд випустив благодійний екоолівець для очей, кошти з якого підуть на дитячу лікарню

Опубліковано

Український бренд косметики Provg разом із данською компанією Sprout презентували унікальний продукт — екоолівець для очей, який можна посадити після використання, щоб виростити сонях.

Про це повідомляють Provg.

Проєкт має благодійну місію: всі зібрані кошти від продажу екоолівців передаються на допомогу Луганській обласній клінічній лікарні, яка через війну змушена була переїхати до Лубен.

Фото: Provg

Читати також: Аудіогіди українською мовою зʼявилися у провідних музеях Бельгії та Німеччини

Лікарня, яка постраждала під час війни у 2014 році, відновила свою діяльність у Лисичанську, а після повномасштабного вторгнення у 2022 році — евакуювалася до Лубен. Наразі медики працюють у будівлі колишньої залізничної поліклініки, якій майже 100 років. Завдяки продажам екоолівця, лікарня отримає лікарські засоби, пелюшки, одноразові простирадла, офтальмоскопи та тренажери для дітей.

Вартість олівця — 650 гривень. Придбати його можна на сайті Provg чи магазинах Sprout на Amazon. Також підтримати збір можна за посиланням

Фото: Provg.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Автомеханік на візку Валентин Шабунін відкрив майстерню, яка змінює життя людей з інвалідністю (ВІДЕО)

Опубліковано

Автомеханік Валентин Шабунін, який після важкої аварії став пересуватися на кріслі колісному, не лише не втратив своєї пристрасті до автомобілів, але й створив майстерню, яка допомагає людям з інвалідністю отримати водійські права. У його автоклубі, першому в Україні, де переобладнують автомобілі для ручного керування, вже відремонтовано сотні автівок. Це стало справжнім проривом для багатьох українців на візках, які завдяки Валентину отримали можливість самостійно керувати автомобілем.

Шлях від водія до новаторського механіка

Валентин завжди захоплювався автомобілями, але у 2007 році його життя змінилося через страшну аварію, що призвела до перелому хребта. Після цього йому довелося пересуватися на кріслі колісному. Однак це не зламало його духу. Не отримавши допомоги в ремонті власного авто, Валентин вирішив лагодити машину самостійно. Це стало початком його шляху до відкриття майстерні, де він тепер допомагає іншим.

Читати також: Ветеран на протезі відкрив у Києві дві студії акробатики та вчить дітей паркуру (ВІДЕО)

Перемога над обмеженнями

З 2014 року Валентин переробляє автомобілі для людей з інвалідністю, щоб вони могли водити за допомогою ручного керування. Його майстерня не просто ремонтує автівки, а й виготовляє унікальні системи для їх переобладнання. Машини на ремонт привозять з усієї України, а також із-за кордону. Після початку повномасштабного вторгнення Валентин також став ремонтувати автівки для Збройних Сил України, не беручи грошей за роботу.

Цей надихаючий приклад того, як любов до своєї справи та непохитний дух допомагають долати життєві перешкоди, можна побачити у відео від ШоТам.

Нагадаємо, що ветеран із Чернігівщини отримав грант і будує автомийку (ВІДЕО).

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі