Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеці

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто засинає та прокидається… не мафія, а активна молодь Горінчівської громади на Закарпатті. 

П’ятеро дівчат з громади розробили власну симуляційну настільну гру, яка допоможе молоді дізнатися про можливості для розвитку та навчить захищати свої ідеї. А гратимуть в неї у власному молодіжному просторі, який відкрили цьогоріч у березні. 

ШоТам розповідає, як завдяки школяркам, грантам і підтримці сільської ради вдалося створити місце, що єднає молодь з усієї громади.

Мріяли про куточок для молоді, як у багатьох інших громадах

Якби у 2021 році Оксана Росоха не прийшла працювати у відділ освіти, молоді, спорту, культури й туризму Горінчівської сільської ради, то можливо, у громаді досі не було б молодіжного простору. 

2 роки тому Оксана подала заявку на участь у проєкті «Соціальні дії молоді та влади» від ГО «Центр молодіжної політики», де учасники дізнавалися про можливості для молоді в громадах. Саме тоді познайомилася з п’ятьма активними дівчатами з громади та запросила їх долучитися до проєкту.

Ініціативна група з п’яти дівчат, які хотіли створити молодіжний простір у громаді. Друга ліворуч — Евеліна Яким. Фото надала Евеліна

«Я їздила на різні форуми в інші громади, бачила їхні можливості та молодіжні хаби. Тому дуже хотіла, аби в нас теж був такий куточок, куди молодь може прийти та гарно провести час», — каже Оксана Росоха.

Однією з дівчат, які також мріяли про молодіжний простір у громаді, але не знали, до кого можна звернутися з цим питанням, є Евеліна Яким. Дівчина зараз навчається в 11 класі. 

Під час онлайн-зустрічей Оксана та дівчата вирішили почати роботу над створенням простору. Жінка каже, що вільних коштів у бюджеті на це не було, тому вона почала шукати грантову підтримку. 

Самі робили ремонт у читальному залі бібліотеки

З коштами допоміг проєкт «Підтримка інклюзії та соціальної згуртованості в Україні» від Інституту миру та порозуміння. Тоді громаді виділили більше 200 тисяч гривень, які вирішили витратити на молодіжний простір у читальному залі сільської бібліотеки. Там потрібно було замінити електропроводку, зробити косметичний ремонт і закупити меблі. 

​​

Яким був читальний зал сільської бібліотеки в селі Горінчово, де зараз працює молодіжний простір. Фото надала Евеліна 

За грантові кошти придбали ноутбук, столи, шафу для книг, крісла-груші, фліпчарти та понад 20 книг за порадами молоді громади. А наприкінці минулого року молодь взяла участь у проєкті UPSHIFT, завдяки якому також отримала фінансування та менторську підтримку. Додатково для простору дівчата закупили 14 стільців.

«Ми доклали багато зусиль, аби облаштувати приміщення: прибрали сміття, пофарбували підлогу, стіни та стелю. Це дуже згуртувало молодь, адже вони самі розуміли, що роблять це для себе», — каже Оксана Росоха.

Оксана Росоха з дівчатами ремонтують читальний зал бібліотеки, аби облаштувати тут простір для молоді

Ще до офіційного відкриття в просторі проводили тренінги з лідерства, психологічних навичок та протидії булінгу для школярів, до яких долучилися понад 20 учасників. Також були тренінги про молодіжну політику та проєктний менеджмент, які відвідували по 30 людей, зокрема, педагоги громади.

Евеліна каже, що найбільше запам’ятала благодійний кіновечір, який організували взимку перед офіційним відкриттям центру. Тоді на захід прийшли майже 50 людей. Квитки на вхід були платними, а отримані кошти (понад 2 000 гривень) задонатили на авто для військових, які родом з Горінчівської громади.

Розробили гру, яка допомагає проявити себе

Офіційно молодіжний простір RelaxHub відкрили в березні 2024 року. Оксана розповідає, що молодь сама організувала відкриття — вони приготували смаколики, зробили оголошення в соцмережах про відкриття й організували перегляд фільму. 

Оксана Росоха, Евеліна Яким та інші дівчата з ініціативної групи на відкритті молодіжного простору. Фото надала Евеліна 

«Ми почали ремонти восени 2022 року, а відкрилися аж у березні цього. Облаштування простору забирало багато нашого часу, але це було того варте. На відкритті ми поділилися з іншими своїм досвідом і розповіли, який шлях пройшли», — ділиться Евеліна. 

На відкритті простору дівчата презентували власну настільну гру «Моя ідея», яку розробляли 3 місяці. 

Це карткова рольова гра, де дійовими особами є нейтральні учасники та голова громади. Учасники рандомно витягують картки з персонажами та картки з ідеями для розвитку громади, які мають захищати протягом всієї гри. 

​​

Настільна гра, яку розробили дівчата для молоді Горінчівської громади. Фото надала Евеліна 

«Ми хотіли, аби молодь вміла говорити про свої ініціативи, не боялася проявляти себе та знала, хто може допомогти реалізовувати проєкти», — каже Евеліна Яким.

Дівчата вже протестували гру, а влітку планують запросити інших на захід, аби зіграти разом.

Дівчата тестують гру для молоді, яку створили самі. Фото надала Евеліна 

Місце для знайомств з колекцією сучасних книг

Зараз молодіжний простір працює за графіком бібліотеки з неділі до четверга. Проте він відкритий і на вихідних, якщо там проводять якісь заходи. 

Разом з дівчатами Оксана відвідувала форуми у Львові, Києві й Ужгороді. До пандемії молодь могла вийти хіба на дискотеки, тому Оксана мріє, що молодіжний простір стане місцем зустрічей і кращого дозвілля.

«Ми завжди намагаємося залучати до заходів молодь з різних сіл, аби вони всі познайомилися та подружилися», — додає Оксана Росоха.


​​

Сучасний вигляд молодіжного простору. Фото надала Евеліна Яким

Зараз у просторі БФ «Центр громадських ініціатив» проводить тренінги зі створення молодіжних рад за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Його мета в тому, аби створити Молодіжну раду в Горінчівській громаді. Благодійники допоможуть із закупівлею обладнання й оформленням необхідних документів. 

​​

Тренінг зі створення молодіжних рад. Фото з соцмереж простору

Одна з відвідувачок ділилася, що була дуже рада отримати цінні поради від психолога. Інша ж вважала, що тут є лише старенька бібліотека з радянськими книгами, тому для неї було приємною несподіванкою, що тут зробили світле приміщення з цікавою сучасною літературою.

Тепер молодь має більше можливостей у громаді

Влітку молодь Горінчівської громади приходитиме на літературні вечори чи перегляд фільмів, а вже з вересня для них організують тренінг з учнівського самоврядування.

Евеліна мріє, щоб місцева молодь підхопила їхню ініціативу та продовжувала розвивати простір, адже дівчина та її подруги цьогоріч вступатимуть в університети. Проте вона радо долучатиметься до заходів, оскільки вже вважає молодіжний простір частинкою себе. 

«Раніше всі тусувалися окремо, ніхто нікого не знав, а на заходах люди знайомляться, розповідають про свої уподобання та проблеми, діляться ідеями. Ми пишаємося, що мотивуємо молодь і показуємо, як вона може приносити користь своїй громаді. А ще дуже радіємо, коли отримуємо позитивні відгуки про нашу роботу», — ділиться Евеліна Яким.

Оксана Росоха з дівчатами в молодіжному просторі. Фото надала Евеліна Яким

Оксана Росоха каже, що молодіжний простір був для неї маленькою мрією, в яку мало хто вірив: мовляв, нічого не вийде, бо на це потрібно багато коштів. 

«Пишаюся, що не послухала нікого, а повірила у свої сили та сили молоді нашої громади. Дуже приємно бачити те, що ми зробили самі. Коли я йшла вчитися в університет, то була скутою та не знала багатьох речей. Мої ж дівчата з простору кажуть, що бачать свій розвиток та стали  впевненішими в собі. Мені дуже приємно, що наша молодь тепер має можливості, навіть не виїжджаючи з громади», — підсумовує Оксана Росоха.

Суспільство

ССО знищили новітню російську станцію звʼязку (ВІДЕО)

Опубліковано

Пресслужба Сил спеціальних операцій оприлюднила відео, де українські оператори вперше уражають російську цифрову радіорелейну станцію Р-416ГМ «Гранит-М» на Харківщині за допомогою ударних дронів.

Про це повідомляє ССО.

За інформацією від військових, оператори 3-го полку ССО під час операції на одному з напрямків ідентифікували ворожу ціль та здійснили ураження новітнім ударним дроном, що вже знаходиться на озброєнні ССО. У результаті ефективної атаки станція Р-416ГМ була нейтралізована, що мало на меті перервати зв’язок між командним пунктом і підрозділами ворога.

Читати також: В Одеській області німецька компанія побудує вітроелектростанцію

Військові також вказали на те, що уражена станція належить до російського угрупування, що діє на Харківському напрямку з території Бєлгородщини. Однак, зважаючи на специфіку її використання, не виключено, що удари могли бути нанесені на території рф.

У відео видно інтерфейси розвідувального безпілотника Shark, який відстежував та контролював ціль, а також червоний маркер ударного безпілотника. За допомогою модифікації ударного дрона RAM II українські оператори здійснили точні удари по станції зв’язку.

Нагадаємо, що посвідчення ветерана в Дії: дали відповіді на популярні питання.

Фото: ССО.

Читати далі

Суспільство

UA Comix випустить комікс про 3-тю ОШБр

Опубліковано

Видавництво UA Comix готується до випуску коміксу «Іду на штурм», присвяченого відважним бійцям 3-ої окремої штурмової бригади. У центрі сюжету – історія бійців 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр, яка насичена українським містицизмом та військовим духом.

Про це повідомляють на сайті видавництва.

фото: UA Comix

Коментуючи ідею створення коміксу, в UA Comix зазначають: «У світовій попкультурі ми знаємо історію Капітана Америки. Історія ж наших бійців набагато крутіша та правдивіша, тому ми маємо закарбувати її, а також створити свою мілітарну попкультуру».

фото: UA Comix

Читати також: 69-річний вчитель пробіг 100 тисяч кілометрів

Комікс планують випустити в липні-серпні 2024 року. Вартість видання становить 200 гривень, а передзамовлення можна зробити за посиланням.

фото: UA Comix

Всі кошти від продажу будуть спрямовані на забезпечення потреб та підтримку бійців 3-ї окремої штурмової бригади.

Нагадаємо, що на ВДНГ проведуть благодійний забіг за участі військових.

Також ми повідомляли, що киян запрошують безкоштовно дізнатись свою групу крові: подробиці.

Фото: UA Comix

Читати далі

Суспільство

Фотографії з Херсону отримали премію Portrait of Humanity

Опубліковано

Серед переможців престижної премії «Портрет людяності» (Portrait of Humanity) у 2024 році опинилася фотографія з України. Журі відзначило роботу британського фотографа Едварда Метьюза, який зобразив жительку Херсона, оточену речами, які постраждали від затоплення її будинку після руйнування дамби в Новій Каховці російськими військовими.

Про це повідомляє The Guardian.

Про виставку

Фотографія Метьюза стала однією з 30 робіт-переможців, які будуть представлені на глобальній виставці. Виставка проходитиме на різних майданчиках, зокрема на Fotofestiwal Łódź у Польщі, в Four Corners у Лондоні та на Індійському фотофестивалі. Усі 200 робіт, внесених до шортлиста, будуть опубліковані у виданні «Портрет людства. Том 6» (Portrait of Humanity Volume 6).

Читати також: На ВДНГ проведуть благодійний забіг за участі військових

Про премію

Премія «Портрет людяності» (Portrait of Humanity), організована Британським журналом фотографії (British Journal of Photography), проводиться вже шостий рік поспіль. Вона має на меті вшанувати різноманітність, спільноту та єдність через фотографію. Організатори зазначають, що ця премія є «закликом до єдності та нагадуванням про спільну боротьбу проти найбільших викликів людства: захист довкілля, вибір власного тіла, право бути й кохати того, кого ми хочемо».

Серед суддів у 2024 році був Максим Горбацький, який минулого року став куратором галереї Open Eye Gallery (OEG) у Ліверпулі, Великобританія. Цього року він разом з Вікторією Бавикіною курував Український павільйон на 60-й Венеційській бієнале.

Нагадаємо, як жінка вийшла на розбитий Антонівський міст, щоб повернутися в Україну.

Також ми повідомляли, що ветеранам безоплатно отримати засоби реабілітації: пояснення.

Читати далі