Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мрія, в яку ніхто не вірив: на Закарпатті школярки створили молодіжний простір у сільській бібліотеці

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Місто засинає та прокидається… не мафія, а активна молодь Горінчівської громади на Закарпатті. 

П’ятеро дівчат з громади розробили власну симуляційну настільну гру, яка допоможе молоді дізнатися про можливості для розвитку та навчить захищати свої ідеї. А гратимуть в неї у власному молодіжному просторі, який відкрили цьогоріч у березні. 

ШоТам розповідає, як завдяки школяркам, грантам і підтримці сільської ради вдалося створити місце, що єднає молодь з усієї громади.

Мріяли про куточок для молоді, як у багатьох інших громадах

Якби у 2021 році Оксана Росоха не прийшла працювати у відділ освіти, молоді, спорту, культури й туризму Горінчівської сільської ради, то можливо, у громаді досі не було б молодіжного простору. 

2 роки тому Оксана подала заявку на участь у проєкті «Соціальні дії молоді та влади» від ГО «Центр молодіжної політики», де учасники дізнавалися про можливості для молоді в громадах. Саме тоді познайомилася з п’ятьма активними дівчатами з громади та запросила їх долучитися до проєкту.

Ініціативна група з п’яти дівчат, які хотіли створити молодіжний простір у громаді. Друга ліворуч — Евеліна Яким. Фото надала Евеліна

«Я їздила на різні форуми в інші громади, бачила їхні можливості та молодіжні хаби. Тому дуже хотіла, аби в нас теж був такий куточок, куди молодь може прийти та гарно провести час», — каже Оксана Росоха.

Однією з дівчат, які також мріяли про молодіжний простір у громаді, але не знали, до кого можна звернутися з цим питанням, є Евеліна Яким. Дівчина зараз навчається в 11 класі. 

Під час онлайн-зустрічей Оксана та дівчата вирішили почати роботу над створенням простору. Жінка каже, що вільних коштів у бюджеті на це не було, тому вона почала шукати грантову підтримку. 

Самі робили ремонт у читальному залі бібліотеки

З коштами допоміг проєкт «Підтримка інклюзії та соціальної згуртованості в Україні» від Інституту миру та порозуміння. Тоді громаді виділили більше 200 тисяч гривень, які вирішили витратити на молодіжний простір у читальному залі сільської бібліотеки. Там потрібно було замінити електропроводку, зробити косметичний ремонт і закупити меблі. 

​​

Яким був читальний зал сільської бібліотеки в селі Горінчово, де зараз працює молодіжний простір. Фото надала Евеліна 

За грантові кошти придбали ноутбук, столи, шафу для книг, крісла-груші, фліпчарти та понад 20 книг за порадами молоді громади. А наприкінці минулого року молодь взяла участь у проєкті UPSHIFT, завдяки якому також отримала фінансування та менторську підтримку. Додатково для простору дівчата закупили 14 стільців.

«Ми доклали багато зусиль, аби облаштувати приміщення: прибрали сміття, пофарбували підлогу, стіни та стелю. Це дуже згуртувало молодь, адже вони самі розуміли, що роблять це для себе», — каже Оксана Росоха.

Оксана Росоха з дівчатами ремонтують читальний зал бібліотеки, аби облаштувати тут простір для молоді

Ще до офіційного відкриття в просторі проводили тренінги з лідерства, психологічних навичок та протидії булінгу для школярів, до яких долучилися понад 20 учасників. Також були тренінги про молодіжну політику та проєктний менеджмент, які відвідували по 30 людей, зокрема, педагоги громади.

Евеліна каже, що найбільше запам’ятала благодійний кіновечір, який організували взимку перед офіційним відкриттям центру. Тоді на захід прийшли майже 50 людей. Квитки на вхід були платними, а отримані кошти (понад 2 000 гривень) задонатили на авто для військових, які родом з Горінчівської громади.

Розробили гру, яка допомагає проявити себе

Офіційно молодіжний простір RelaxHub відкрили в березні 2024 року. Оксана розповідає, що молодь сама організувала відкриття — вони приготували смаколики, зробили оголошення в соцмережах про відкриття й організували перегляд фільму. 

Оксана Росоха, Евеліна Яким та інші дівчата з ініціативної групи на відкритті молодіжного простору. Фото надала Евеліна 

«Ми почали ремонти восени 2022 року, а відкрилися аж у березні цього. Облаштування простору забирало багато нашого часу, але це було того варте. На відкритті ми поділилися з іншими своїм досвідом і розповіли, який шлях пройшли», — ділиться Евеліна. 

На відкритті простору дівчата презентували власну настільну гру «Моя ідея», яку розробляли 3 місяці. 

Це карткова рольова гра, де дійовими особами є нейтральні учасники та голова громади. Учасники рандомно витягують картки з персонажами та картки з ідеями для розвитку громади, які мають захищати протягом всієї гри. 

​​

Настільна гра, яку розробили дівчата для молоді Горінчівської громади. Фото надала Евеліна 

«Ми хотіли, аби молодь вміла говорити про свої ініціативи, не боялася проявляти себе та знала, хто може допомогти реалізовувати проєкти», — каже Евеліна Яким.

Дівчата вже протестували гру, а влітку планують запросити інших на захід, аби зіграти разом.

Дівчата тестують гру для молоді, яку створили самі. Фото надала Евеліна 

Місце для знайомств з колекцією сучасних книг

Зараз молодіжний простір працює за графіком бібліотеки з неділі до четверга. Проте він відкритий і на вихідних, якщо там проводять якісь заходи. 

Разом з дівчатами Оксана відвідувала форуми у Львові, Києві й Ужгороді. До пандемії молодь могла вийти хіба на дискотеки, тому Оксана мріє, що молодіжний простір стане місцем зустрічей і кращого дозвілля.

«Ми завжди намагаємося залучати до заходів молодь з різних сіл, аби вони всі познайомилися та подружилися», — додає Оксана Росоха.


​​

Сучасний вигляд молодіжного простору. Фото надала Евеліна Яким

Зараз у просторі БФ «Центр громадських ініціатив» проводить тренінги зі створення молодіжних рад за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Його мета в тому, аби створити Молодіжну раду в Горінчівській громаді. Благодійники допоможуть із закупівлею обладнання й оформленням необхідних документів. 

​​

Тренінг зі створення молодіжних рад. Фото з соцмереж простору

Одна з відвідувачок ділилася, що була дуже рада отримати цінні поради від психолога. Інша ж вважала, що тут є лише старенька бібліотека з радянськими книгами, тому для неї було приємною несподіванкою, що тут зробили світле приміщення з цікавою сучасною літературою.

Тепер молодь має більше можливостей у громаді

Влітку молодь Горінчівської громади приходитиме на літературні вечори чи перегляд фільмів, а вже з вересня для них організують тренінг з учнівського самоврядування.

Евеліна мріє, щоб місцева молодь підхопила їхню ініціативу та продовжувала розвивати простір, адже дівчина та її подруги цьогоріч вступатимуть в університети. Проте вона радо долучатиметься до заходів, оскільки вже вважає молодіжний простір частинкою себе. 

«Раніше всі тусувалися окремо, ніхто нікого не знав, а на заходах люди знайомляться, розповідають про свої уподобання та проблеми, діляться ідеями. Ми пишаємося, що мотивуємо молодь і показуємо, як вона може приносити користь своїй громаді. А ще дуже радіємо, коли отримуємо позитивні відгуки про нашу роботу», — ділиться Евеліна Яким.

Оксана Росоха з дівчатами в молодіжному просторі. Фото надала Евеліна Яким

Оксана Росоха каже, що молодіжний простір був для неї маленькою мрією, в яку мало хто вірив: мовляв, нічого не вийде, бо на це потрібно багато коштів. 

«Пишаюся, що не послухала нікого, а повірила у свої сили та сили молоді нашої громади. Дуже приємно бачити те, що ми зробили самі. Коли я йшла вчитися в університет, то була скутою та не знала багатьох речей. Мої ж дівчата з простору кажуть, що бачать свій розвиток та стали  впевненішими в собі. Мені дуже приємно, що наша молодь тепер має можливості, навіть не виїжджаючи з громади», — підсумовує Оксана Росоха.

Коментарі

Суспільство

У Києві оновили 3D-конструкцію «KYIV» із назвами міст-побратимів

Опубліковано

Біля будівлі Київської міської державної адміністрації з’явилася нова 3D-конструкція «KYIV». На ній написані назви міст-побратимів столиці.

Про це повідомило Управління туризму та промоцій КМДА.

Символ вдячності та дружби

Київ має понад 70 міст-побратимів, які надають фінансову та гуманітарну допомогу, беруть участь у соціальних ініціативах та підтримують відновлення інфраструктури.

«Ця конструкція є символом дружби та взаємопідтримки. Її встановили на знак вдячності нашим партнерам за їхню допомогу та співпрацю», — зазначили в Управлінні туризму та промоцій КМДА.

Попередню конструкцію замінили через її незадовільний технічний стан. Нову версію встановлено за підтримки депутатського корпусу Київради.

Читати також: У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Що дає статус міста-побратима

Побратимські зв’язки між містами передбачають обмін досвідом, знаннями та культурною співпрацею. Це допомагає спільно працювати над розв’язанням актуальних проблем і розвивати сфери туризму, економіки, урбаністики та ЖКГ.

Завдяки співпраці між містами проводяться обміни делегаціями, художніми виставками, літературними заходами та іншими культурними ініціативами, які сприяють зміцненню партнерських відносин.

Нагадаємо, що на Київщині відбудували міст через річку Ірпінь (ФОТО).

Фото: сайт Управління туризму та промоцій КМДА.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Опубліковано

На Софійській площі у Києві урочисто засвітили вогні головної ялинки України. Це стало традиційним святом, яке щороку припадає на День святого Миколая — 6 грудня.

Про це повідомляє Віталій Кличко.

Чим особлива цьогорічна ялинка

  • Білосніжний колір: символізує початок світлого шляху, оновлення та святкову чистоту.
  • Розміри: штучна конструкція заввишки 15 метрів — вище за минулорічну.
  • Прикраси: 2 тисячі бірюзових іграшок, світло-блакитна гірлянда завдовжки 2 кілометри.

За словами міського голови Віталія Кличка, дизайн ялинки поєднується з архітектурою Софії Київської, а це об’єднує традиції та сучасність.

Фото: Роман Пєтушков/Каштан NEWS

Читати також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Фотозона «Крила Фенікса»

Поруч із ялинкою облаштовано фотозону. Вона стане не лише місцем для фото, а й нагадуванням про стійкість та відродження, притаманні українцям.

Головна ялинка, як і торік, встановлена за кошти меценатів, підтверджуючи, що спільні зусилля здатні дарувати радість і надію навіть у складні часи.

Нагадаємо 10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети.

Фото обкладинки: телеграм Віталія Кличка.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Рівному енергоефективно оновили три дитсадки

Опубліковано

Три дитячі садки в Рівному капітально відремонтували завдяки програмі «Нагальні житлові потреби внутрішньо переміщених осіб». Проєкт реалізувала НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Про це повідомляють на сайті проєкту.

Що змінилося

У дитсадках «Особлива дитина», «Центр Пагінець» та №35, які відвідують понад 400 дітей (зокрема, діти з інвалідністю та ВПО), встановили:

  • сонячні колектори для нагріву води;
  • індивідуальні теплові пункти.

Ці оновлення знижують енергоспоживання та допомагають скоротити викиди CO2.

Читати також: У Тернополі ОСББ встановило сонячну електростанцію з резервним живленням

Хто підтримав

НЕФКО — організація, що з 1990 року фінансує екологічно важливі проєкти у співпраці з Данією, Ісландією, Норвегією, Фінляндією та Швецією. Вона працює в Рівному ще з довоєнних часів, допомагаючи модернізувати міські будівлі.

Проєкт енергоефективного ремонту дитсадків профінансовано грантом ЄС у розмірі 1,56 мільйона євро. Завершення робіт відбулося восени 2024 року.

Нагадаємо, що на Київщині створюють сучасну лабораторію для підготовки електроенергетиків (ФОТО).

Фото: НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація).

Коментарі

Читати далі