

Суспільство
Що потрібно знати про бердвотчінг – нове хоббі для українців?
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Набирає популярності нове для українців хобі – бердвотчинг – спостереження за птахами. Як стати бердвотчером в Україні і де шукати однодумців? Для початку знадобиться лише бінокль, зручний одяг і бажання більше дізнатись про птахів навколо вас, щоб потім поділитись своїми спостереженнями в інтернеті.
Що таке бердвотчінг?
Дослівно “bird watch» – спостереження за птахами. Але, мова не про науковий термін чи передачу на ВВС, а скоріш про те, що можна назвати “любительською орнітологією”. Бердвотчер – це людина, котра цікавиться птахами і спостерігає їх для власного задоволення і розвитку.
На самому початку ви можете не знати нічого про птахів, але якщо поцікавитесь – бердвочинг стане гарною можливістю краще пізнати фауну власного міста чи села, навчитися вирізняти види птахів за голосом та зовнішнім виглядом, і також – якщо ви маєте цікавість до фотографування – у вашому портфоліо з’являться знімки крилатих.
Читайте також: Співає “Баба Єлька”: як три містянки відроджують українську сільську пісню
Бердвочери у всьому світі ведуть блоги присвячені своєму захопленню. Також, вони мають спеціальні щоденники, куди вносять дані про побачену кількість птахів і їх міграцію, які потім передають в еко-служби, тим самим роблячи корисні «неформальні спостереження». Щодо бердвочингу існує чимало міфів, і ось лише декілька з них:
Бердвотчінгу в Україні не існує?
Це не так. В Україні є об’єднання бердвочерів, хоча і не такі популярні, як за кордоном. Найбільше з них знаходиться на Дніпропетровщині. Там бердвотчери представлені вже чималою аматорів. Петро Чегорка, голова Дніпровського товариства охорони птахів відмічає, що за останні роки напрям стає дедалі популярнішим, особливо серед молоді і в майбутньому тільки набиратиме обертів в Україні.
«Територія нашого регіонального ландшафтного парку «Дніпрові пороги» приваблива своїм пташиним різноманіттям. Протягом року тут можна спостерігати понад 100 видів птахів. Сокіл-сапсан, поморник, стрепет, рідкісні види північних чайок та ще багато птахів, про існування яких люди часто і не здогадуються». Петро каже, що окрім просто милування пернатими, багато відвідувачів беруть з собою фотокамери, щоб фіксувати свої спостереження.
«Люди викладають знімки в соцмережі, із спеціальном тегом #birdwatching, щоб мати можливість показати свої знімки професіоналам справи, а також побачити роботи своїх колег по хобі. Часто, щоб зробити хороший знімок, фотограф проводить в очікуванні пташки декілька годин. І звідси виникає ще один міф.

Бердвотчінг – це дуже нудно?
Годинами дивитися на птахів дійсно нуднувато. Але, бердвотчери не просто дивляться, а спостерігають і фіксують все, що бачать в своєму польовому щоденнику. Звідки летять птахи і куди? Скільки їх? Що вони роблять? Потім ці спостереження можна буде занести в базу даних «Онлайн-щоденники спостережень птахів»: всі зібрані там дані використовуються вченими-орнітологами.
Крім того, бердвотчери можуть брати участь в щорічних акціях з обліку птахів різних видів. Якщо потрібно більше азарту, можна змагатися з іншими своїми «колегами-бердвотчерами – хто знайде або розпізнає більшу кількість птахів? В соцмережах можна знайти спеціальні групи присвячені таким змаганням. Найвідоміша в Україні – фейсбук-спільнота Birdwatching Ukraine

Читайте також: Не «жіноча» справа: як манікюрник із Краматорська підкорив клієнток
Крім того, бердвотчинг можна розцінювати і як веселу заміну фітнесу та йоги – ви будете більше рухатися, більше часу проводити на свіжому повітрі. Якщо у вас є діти, можна вивчати птахів разом – це ідеальне сімейне хобі! Але як бути, коли немає можливості вибратися за межі власного міста?
Бердвотчингом можна займатися тільки в дикій природі?
Насправді – ні. Популярна думка, ніби-то в місті із пернатих є лише горобці, ворони та голуби – хибна. Вам так здається, тому що горобців, ворон і голубів ви впізнаєте, коли бачите. А незнайомі птахи (за вийнятком найбільш яскравих і гучних, на кшталт сойок) сприймаються як «білий шум», ви просто їх не помічаєте.
Птахів дуже багато, навіть в найбільших мегаполісах можна зустріти понад 200 різних їх видів. І мова не тільки про лісопарки на околиці міста: якщо націлити свою увагу на пошук, можна навіть вдень почути в місті спів зарянок, побачити зябликів, дроздів, солов’їв і снігурів (взимку).


Де саме і коли краще спостерігати птахів?
Найкращий час для спостережень – з середини квітня до кінця травня. У цей час листя ще немає, тому птахів краще видно. Крім цього, навесні птахи частіше співають, тому можна почути різноманітність голосів. Для перших спостережень досить дійти до найближчого парку. Бердвотчерів часто можна зустріти в околицях звалищ, на очисних спорудах – там бувають великі скупчення птахів. Час для прогулянок – це ранній ранок, до світанку або час до заходу сонця.
Який «реквізит» знадобиться?
Бердвотчеру-початківцю потрібен тільки бінокль для спостережень. Бажано з восьми-десятикратним збільшенням, легкий та компактний. Багато хто задається питанням – чи брати фотоапарат? Для початку – не обов’язково! Можна обійтися і камерою смартфона. Втім, якщо ви віддаєте перевагу традиційним методам фотозйомки, знадобляться зеркалка і довгофокусний об’єктив, адже птахи майже ніколи не підходитимуть до вас впритул.
Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО

Як краще вдягатися?
Потрібно підібрати зручне закрите взуття. Для прогулянок в околицях водойм і по заболочених місцях знадобляться гумові чоботи. Одяг повинен не заважати руху і швидко сохнути. Обов’язкові довгі рукава і закриті штани – особливо влітку, в сезон кліщів. Яскраві кольори одягу вибирати не варто – вони відлякуватимуть птахів.

Як себе поводити?
Не галасуйте, не влаштовуйте в місцях спостереження за птахами пікніки. Якщо зустріли пташеня, що випало із гнізда, не чіпайте його. Спроба «врятувати» таке маля швидше за все призведе до його загибелі тому, що це – так званий «слеток», як кажуть мисливці. Насправді він не випав із гнізда, а вчиться літати і його батьки десь поруч, хоч ви і не бачите їх. Не годуйте птахів хлібом, він шкідливий! Краще купіть спеціальний корм для диких птахів, підійде і просте насіння соняшнику.
І не засмучуйтесь, якщо одразу не побачите птахів. Все приходить з досвідом. Спробуйте для початку відправитися на екскурсію з досвідченим гідом-орнітологом. Прогулянка на свіжому повітрі піде на користь здоров’ю, а сама ідея пошуку зробить вас більш спостережливим.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уряд Північної Македонії схвалив передачу 12 бойових гелікоптерів Мі-24 Україні.
Про це повідомляє видання «Balkan Insight».
Зазначається, що міністерка оборони країни Слов’янка Петровська на цьому тижні заявила, що існує можливість передачі Україні 12 одиниць техніки.
Петровська також уточнила, що ці гелікоптери раніше, у 2001 році, були закуплені в Україні. Ще 8 років тому закінчився їхній ресурс, вони не використовуються через відсутність запчастин.
Дивіться також: «Йди за мною». Як українські військові врятували подружжя за допомогою дрона
«Деякі з них були модернізовані – тобто два, але ця модернізація була пристосована до тих умов тоді й абсолютно не відповідає тому, що потрібно зараз, навіть якщо ми хочемо говорити про розвиток технологій», – додала міністерка.
Про Мі-24
Мі-24 – радянський гелікоптер підтримки піхоти. Був основним штурмовим гелікоптером країн соцтабору. Концепція Мі-24 передбачала тісну взаємодію з бронетанковими та піхотними частинами під час широкомасштабного воєнного конфлікту другої половини XX століття.
Нагадаємо, бюджетний комітет бундестагу в Німеччині 29 березня схвалив надання ще 12 мільярдів євро на військову допомогу Україні.
Крім того, уряд Японії виділив Україні новий пакет гуманітарної допомоги на 470 млн доларів.
Фото: balkaninsight.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Прага передасть гуманітарну допомогу на 15 млн чеських крон столичним лікарням.
Про це повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.
«Міська влада Праги передасть гуманітарну допомогу на суму 15 млн чеських крон (понад 25 млн грн за курсом НБУ) київським лікарням», – повідомив Паворозник.
Також він зауважив, що сьогодні, в умовах воєнного стану, є черговий виклик для медичної сфери Києва. Медики працюють і надають допомогу жителям міста, а також пораненим бійцям, які повертаються з фронту.
Зокрема, під час зустрічі з представниками міської влади Праги обговорили можливості надання допомоги у сфері розвитку транспортної системи Києва, зокрема її адаптацію до умов воєнного стану.
Нагадаємо, Україна отримала польовий шпиталь, подарований Естонією, Норвегією та Нідерландами.
Крім того, три херсонські лікарні отримали медичне обладнання від Міністерства охорони здоровʼя.
Фото: pixabay.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Громадська організація «Ла Страда – Україна» створила для українок серію відеоінструкцій із самозахисту в різних небезпечних ситуаціях.
Про це повідомляє ШоТам.
Серія з 20 роликів, розповідає як убезпечити себе в громадських місцях. Вона розміщена на каналі ГО «Ла Страда – Україна» в YouTube.
«Проблема сексуальних домагань сьогодні як ніколи на часі. Останнім часом збільшується кількість гучних випадків, пов’язаних із сексуальними домаганнями у вишах, громадському транспорті, потягах, на роботі, в громадських місцях», – наголосили в організації.
Читайте також: Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк
Відеоінструкції були створені спільно з медіа «ШоТам» та фітнес-студією «Інтеграл». Також організація провела курс із самозахисту для дівчат.
Довідка
В Україні 49% жінок віком від 15 років і старше стверджують, що зазнавали сексуального домагання, причому 17% респонденток стверджують це сталося протягом 12 місяців, що передують дослідженню. Про це говорять дані дослідження, проведеного ОБСЄ.
Сексуальні домагання це не лише пропозиція або примус до інтимних стосунків. Це порушення особистих кордонів та субординації без згоди, висловлювання, жести та дії, які змушують людину відчувати себе некомфортно, принижують її чи лякають.
Раніше ми розповідали, як цивільним підготуватися до зустрічі з нападником. Поради інструктора з самооборони.
Фото: скриншот з відео.