Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
23231597 10214417065569363 6705675685350578620 n 23231597 10214417065569363 6705675685350578620 n

Суспільство

Що потрібно знати про бердвотчінг – нове хоббі для українців?

Опубліковано

Набирає популярності нове для українців хобі – бердвотчинг – спостереження за птахами. Як стати бердвотчером в Україні і де шукати однодумців? Для початку знадобиться лише бінокль, зручний одяг і бажання більше дізнатись про птахів навколо вас, щоб потім поділитись своїми спостереженнями в інтернеті.

Що таке бердвотчінг?

Дослівно “bird watch» – спостереження за птахами. Але, мова не про науковий термін чи передачу на ВВС, а скоріш про те, що можна назвати “любительською орнітологією”. Бердвотчер – це людина, котра цікавиться птахами і спостерігає їх для власного задоволення і розвитку.

На самому початку ви можете не знати нічого про птахів, але якщо поцікавитесь – бердвочинг стане гарною можливістю краще пізнати фауну власного міста чи села, навчитися вирізняти види птахів за голосом та зовнішнім виглядом, і також – якщо ви маєте цікавість до фотографування – у вашому портфоліо з’являться знімки крилатих.

Читайте також: Співає “Баба Єлька”: як три містянки відроджують українську сільську пісню

Бердвочери у всьому світі ведуть блоги присвячені своєму захопленню. Також, вони мають спеціальні щоденники, куди вносять дані про побачену кількість птахів і їх міграцію, які потім передають в еко-служби, тим самим роблячи корисні «неформальні спостереження». Щодо бердвочингу існує чимало міфів, і ось лише декілька з них:

Бердвотчінгу в Україні не існує?

Це не так. В Україні є об’єднання бердвочерів, хоча і не такі популярні, як за кордоном. Найбільше з них знаходиться на Дніпропетровщині. Там бердвотчери представлені вже чималою аматорів. Петро Чегорка, голова Дніпровського товариства охорони птахів відмічає, що за останні роки напрям стає дедалі популярнішим, особливо серед молоді і в майбутньому тільки набиратиме обертів в Україні.

«Територія нашого регіонального ландшафтного парку «Дніпрові пороги» приваблива своїм пташиним різноманіттям. Протягом року тут можна спостерігати понад 100 видів птахів. Сокіл-сапсан, поморник, стрепет, рідкісні види північних чайок та ще багато птахів, про існування яких люди часто і не здогадуються». Петро каже, що окрім просто милування пернатими, багато відвідувачів беруть з собою фотокамери, щоб фіксувати свої спостереження.

«Люди викладають знімки в соцмережі, із спеціальном тегом #birdwatching, щоб мати можливість показати свої знімки професіоналам справи, а також побачити роботи своїх колег по хобі. Часто, щоб зробити хороший знімок, фотограф проводить в очікуванні пташки декілька годин. І звідси виникає ще один міф.

Петро Чегорка, голова Дніпровського товариства охорони птахів

Бердвотчінг – це дуже нудно?

Годинами дивитися на птахів дійсно нуднувато. Але, бердвотчери не просто дивляться, а спостерігають і фіксують все, що бачать в своєму польовому щоденнику. Звідки летять птахи і куди? Скільки їх? Що вони роблять? Потім ці спостереження можна буде занести в базу даних «Онлайн-щоденники спостережень птахів»: всі зібрані там дані використовуються вченими-орнітологами.

Крім того, бердвотчери можуть брати участь в щорічних акціях з обліку птахів різних видів. Якщо потрібно більше азарту, можна змагатися з іншими своїми «колегами-бердвотчерами – хто знайде або розпізнає більшу кількість птахів? В соцмережах можна знайти спеціальні групи присвячені таким змаганням. Найвідоміша в Україні – фейсбук-спільнота Birdwatching Ukraine

Читайте також: Не «жіноча» справа: як манікюрник із Краматорська підкорив клієнток

Крім того, бердвотчинг можна розцінювати і як веселу заміну фітнесу та йоги – ви будете більше рухатися, більше часу проводити на свіжому повітрі. Якщо у вас є діти, можна вивчати птахів разом – це ідеальне сімейне хобі! Але як бути, коли немає можливості вибратися за межі власного міста?

Бердвотчингом можна займатися тільки в дикій природі?

Насправді – ні. Популярна думка, ніби-то в місті із пернатих є лише горобці, ворони та голуби – хибна. Вам так здається, тому що горобців, ворон і голубів ви впізнаєте, коли бачите. А незнайомі птахи (за вийнятком найбільш яскравих і гучних, на кшталт сойок) сприймаються як «білий шум», ви просто їх не помічаєте.

Птахів дуже багато, навіть в найбільших мегаполісах можна зустріти понад 200 різних їх видів. І мова не тільки про лісопарки на околиці міста: якщо націлити свою увагу на пошук, можна навіть вдень почути в місті спів зарянок, побачити зябликів, дроздів, солов’їв і снігурів (взимку).

Де саме і коли краще спостерігати птахів?

Найкращий час для спостережень – з середини квітня до кінця травня. У цей час листя ще немає, тому птахів краще видно. Крім цього, навесні птахи частіше співають, тому можна почути різноманітність голосів. Для перших спостережень досить дійти до найближчого парку. Бердвотчерів часто можна зустріти в околицях звалищ, на очисних спорудах – там бувають великі скупчення птахів. Час для прогулянок – це ранній ранок, до світанку або час до заходу сонця.

Який «реквізит» знадобиться?

Бердвотчеру-початківцю потрібен тільки бінокль для спостережень. Бажано з восьми-десятикратним збільшенням, легкий та компактний. Багато хто задається питанням – чи брати фотоапарат? Для початку – не обов’язково! Можна обійтися і камерою смартфона. Втім, якщо ви віддаєте перевагу традиційним методам фотозйомки, знадобляться зеркалка і довгофокусний об’єктив, адже птахи майже ніколи не підходитимуть до вас впритул.

Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО

Як краще вдягатися?

Потрібно підібрати зручне закрите взуття. Для прогулянок в околицях водойм і по заболочених місцях знадобляться гумові чоботи. Одяг повинен не заважати руху і швидко сохнути. Обов’язкові довгі рукава і закриті штани – особливо влітку, в сезон кліщів. Яскраві кольори одягу вибирати не варто – вони відлякуватимуть птахів.

Як себе поводити?

Не галасуйте, не влаштовуйте в місцях спостереження за птахами пікніки. Якщо зустріли пташеня, що випало із гнізда, не чіпайте його. Спроба «врятувати» таке маля швидше за все призведе до його загибелі тому, що це – так званий «слеток», як кажуть мисливці. Насправді він не випав із гнізда, а вчиться літати і його батьки десь поруч, хоч ви і не бачите їх. Не годуйте птахів хлібом, він шкідливий! Краще купіть спеціальний корм для диких птахів, підійде і просте насіння соняшнику.

І не засмучуйтесь, якщо одразу не побачите птахів. Все приходить з досвідом. Спробуйте для початку відправитися на екскурсію з досвідченим гідом-орнітологом. Прогулянка на свіжому повітрі піде на користь здоров’ю, а сама ідея пошуку зробить вас більш спостережливим.

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі