Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
23231597 10214417065569363 6705675685350578620 n 23231597 10214417065569363 6705675685350578620 n

Суспільство

Що потрібно знати про бердвотчінг – нове хоббі для українців?

Опубліковано

Набирає популярності нове для українців хобі – бердвотчинг – спостереження за птахами. Як стати бердвотчером в Україні і де шукати однодумців? Для початку знадобиться лише бінокль, зручний одяг і бажання більше дізнатись про птахів навколо вас, щоб потім поділитись своїми спостереженнями в інтернеті.

Що таке бердвотчінг?

Дослівно “bird watch» – спостереження за птахами. Але, мова не про науковий термін чи передачу на ВВС, а скоріш про те, що можна назвати “любительською орнітологією”. Бердвотчер – це людина, котра цікавиться птахами і спостерігає їх для власного задоволення і розвитку.

На самому початку ви можете не знати нічого про птахів, але якщо поцікавитесь – бердвочинг стане гарною можливістю краще пізнати фауну власного міста чи села, навчитися вирізняти види птахів за голосом та зовнішнім виглядом, і також – якщо ви маєте цікавість до фотографування – у вашому портфоліо з’являться знімки крилатих.

Читайте також: Співає “Баба Єлька”: як три містянки відроджують українську сільську пісню

Бердвочери у всьому світі ведуть блоги присвячені своєму захопленню. Також, вони мають спеціальні щоденники, куди вносять дані про побачену кількість птахів і їх міграцію, які потім передають в еко-служби, тим самим роблячи корисні «неформальні спостереження». Щодо бердвочингу існує чимало міфів, і ось лише декілька з них:

Бердвотчінгу в Україні не існує?

Це не так. В Україні є об’єднання бердвочерів, хоча і не такі популярні, як за кордоном. Найбільше з них знаходиться на Дніпропетровщині. Там бердвотчери представлені вже чималою аматорів. Петро Чегорка, голова Дніпровського товариства охорони птахів відмічає, що за останні роки напрям стає дедалі популярнішим, особливо серед молоді і в майбутньому тільки набиратиме обертів в Україні.

«Територія нашого регіонального ландшафтного парку «Дніпрові пороги» приваблива своїм пташиним різноманіттям. Протягом року тут можна спостерігати понад 100 видів птахів. Сокіл-сапсан, поморник, стрепет, рідкісні види північних чайок та ще багато птахів, про існування яких люди часто і не здогадуються». Петро каже, що окрім просто милування пернатими, багато відвідувачів беруть з собою фотокамери, щоб фіксувати свої спостереження.

«Люди викладають знімки в соцмережі, із спеціальном тегом #birdwatching, щоб мати можливість показати свої знімки професіоналам справи, а також побачити роботи своїх колег по хобі. Часто, щоб зробити хороший знімок, фотограф проводить в очікуванні пташки декілька годин. І звідси виникає ще один міф.

Петро Чегорка, голова Дніпровського товариства охорони птахів

Бердвотчінг – це дуже нудно?

Годинами дивитися на птахів дійсно нуднувато. Але, бердвотчери не просто дивляться, а спостерігають і фіксують все, що бачать в своєму польовому щоденнику. Звідки летять птахи і куди? Скільки їх? Що вони роблять? Потім ці спостереження можна буде занести в базу даних «Онлайн-щоденники спостережень птахів»: всі зібрані там дані використовуються вченими-орнітологами.

Крім того, бердвотчери можуть брати участь в щорічних акціях з обліку птахів різних видів. Якщо потрібно більше азарту, можна змагатися з іншими своїми «колегами-бердвотчерами – хто знайде або розпізнає більшу кількість птахів? В соцмережах можна знайти спеціальні групи присвячені таким змаганням. Найвідоміша в Україні – фейсбук-спільнота Birdwatching Ukraine

Читайте також: Не «жіноча» справа: як манікюрник із Краматорська підкорив клієнток

Крім того, бердвотчинг можна розцінювати і як веселу заміну фітнесу та йоги – ви будете більше рухатися, більше часу проводити на свіжому повітрі. Якщо у вас є діти, можна вивчати птахів разом – це ідеальне сімейне хобі! Але як бути, коли немає можливості вибратися за межі власного міста?

Бердвотчингом можна займатися тільки в дикій природі?

Насправді – ні. Популярна думка, ніби-то в місті із пернатих є лише горобці, ворони та голуби – хибна. Вам так здається, тому що горобців, ворон і голубів ви впізнаєте, коли бачите. А незнайомі птахи (за вийнятком найбільш яскравих і гучних, на кшталт сойок) сприймаються як «білий шум», ви просто їх не помічаєте.

Птахів дуже багато, навіть в найбільших мегаполісах можна зустріти понад 200 різних їх видів. І мова не тільки про лісопарки на околиці міста: якщо націлити свою увагу на пошук, можна навіть вдень почути в місті спів зарянок, побачити зябликів, дроздів, солов’їв і снігурів (взимку).

Де саме і коли краще спостерігати птахів?

Найкращий час для спостережень – з середини квітня до кінця травня. У цей час листя ще немає, тому птахів краще видно. Крім цього, навесні птахи частіше співають, тому можна почути різноманітність голосів. Для перших спостережень досить дійти до найближчого парку. Бердвотчерів часто можна зустріти в околицях звалищ, на очисних спорудах – там бувають великі скупчення птахів. Час для прогулянок – це ранній ранок, до світанку або час до заходу сонця.

Який «реквізит» знадобиться?

Бердвотчеру-початківцю потрібен тільки бінокль для спостережень. Бажано з восьми-десятикратним збільшенням, легкий та компактний. Багато хто задається питанням – чи брати фотоапарат? Для початку – не обов’язково! Можна обійтися і камерою смартфона. Втім, якщо ви віддаєте перевагу традиційним методам фотозйомки, знадобляться зеркалка і довгофокусний об’єктив, адже птахи майже ніколи не підходитимуть до вас впритул.

Читайте також: Бізнес із друзями – це можливо. Історія ветеранського СТО

Як краще вдягатися?

Потрібно підібрати зручне закрите взуття. Для прогулянок в околицях водойм і по заболочених місцях знадобляться гумові чоботи. Одяг повинен не заважати руху і швидко сохнути. Обов’язкові довгі рукава і закриті штани – особливо влітку, в сезон кліщів. Яскраві кольори одягу вибирати не варто – вони відлякуватимуть птахів.

Як себе поводити?

Не галасуйте, не влаштовуйте в місцях спостереження за птахами пікніки. Якщо зустріли пташеня, що випало із гнізда, не чіпайте його. Спроба «врятувати» таке маля швидше за все призведе до його загибелі тому, що це – так званий «слеток», як кажуть мисливці. Насправді він не випав із гнізда, а вчиться літати і його батьки десь поруч, хоч ви і не бачите їх. Не годуйте птахів хлібом, він шкідливий! Краще купіть спеціальний корм для диких птахів, підійде і просте насіння соняшнику.

І не засмучуйтесь, якщо одразу не побачите птахів. Все приходить з досвідом. Спробуйте для початку відправитися на екскурсію з досвідченим гідом-орнітологом. Прогулянка на свіжому повітрі піде на користь здоров’ю, а сама ідея пошуку зробить вас більш спостережливим.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі