Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Що буде цьогоріч на фестивалі Миколайчук OPEN у Чернівцях: програма заходів

Опубліковано

Оприлюднено програму фестивалю глядацького кіно Миколайчук OPEN, що проходитиме в Чернівцях з 15 по 23 червня. Протягом дев’яти днів учасники зможуть насолодитися переглядом української кінокласики та новітнього артхаусу, а також відвідати лекції і майстер-класи від професіоналів кіномистецтва.

Про це повідомили на сайті фестивалю.

Програма заходів фестивалю Миколайчук OPEN 2024

Субота, 15 червня

11:00 — «Іван Миколайчук: мріяти і жити».

  • Розповідь про видатного актора, сценариста та режисера від кінознавця Сергія Тримбача.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід вільний.

12:30 — «Наталка Полтавка», реж. Іван Каварелідзе.

  • Показ зі вступною лекцією від кінознавиці Довженко-центру Альони Пензій.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

15:00 «Тіні забутих предків», реж. Сергій Параджанов.

  • Показ відбудеться за участі акторки та музи фестивалю Лариси Кадочникової і запрошених гостей.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

18:00 — Творча зустріч з Ларисою Кадочниковою.

  • Розмова з видатною акторкою про її творчість та співпрацю з легендами.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід вільний.

19:30 — «Іду до тебе…», реж. Микола Мащенко.

  • Історія трагічного кохання Лесі Українки та революціонера Сергія Мержинського. Показ відбудеться за участі кінознавиці Довженко-центру Альони Пензій.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід вільний.

Неділя, 16 червня

11:00 — «Палаюча хмара», реж. Лю Сиї.

  • Щоб довести існування справжнього кохання, у небесному царстві на випадкового хлопця наклали прокляття — все, що він цілував, одразу ж поринало у глибокий сон. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

13:30 — «Нещадна спека», реж. Альберт Господарськи.

  • У світі, якому загрожує уламок Сонця, що несеться до Землі, вісімнадцятирічний хлопець опиняється без грошей дорогою до котеджу друга в незнайомому містечку. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

15:45 — «Дальній постріл», реж. Гао Пенг

  • 1980-ті роки, північний схід Китаю. Колишній стрілок на ім’я Гу Сюебін став звичайним охоронцем на заводі, де повсяк час стаються крадіжки. Під час однієї зі змін він ловить підлітка — сина жінки, у яку закоханий і намагається повернути його на правильний шлях. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

18:30 — Церемонія відкриття та показ «Мертві не завдають болю» реж. Віґґо Мортенсен.

  • Події стрічки розгортаються у 1860-х роках у США. На глядача чекає історія кохання під час Громадянської війни у штатах. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Понеділок, 17 червня

10:00 — «Українське кіно, яке ми дивитимемося завтра»

  • Презентація трейлерів, тизерів та фрагментів українських фільмів, які ми побачимо у 2024-2025 роках від генерального продюсера фестивалю Олексія Гладушевського. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

11:20 — «Не очікуйте забагато від кінця світу», реж. Раду Жуде

  • Анджела понаднормово працює на низькооплачуваній роботі заради зйомки відеоролика про безпеку на робочому місці. Розважитися й відволіктися від стресу їй допомагає TikTok, де вона викладає непристойні сатиричні відеоролики, приховавши своє обличчя маскою. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

14:45 — «Фото на памʼять», реж. Ольга Черних.

  • Фільм — есе-оповідь про війну з точки зору трьох поколінь жінок, що зображуює історію України протягом останнього століття. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

17:00 — «Метт і Мара», реж. Казік Радванські.

  • Випадкова зустріч зближує Мару, молоду викладачку літературної творчості та Метта — вільнодумного письменником з її минулого. ПІд час їхнього спідкування Мара намагається розв’язувати проблеми у своєму шлюбі. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

19:00 — «За двома зайцями», реж. Віктор Іванов.

  • Ця комедійна історія про Голохвастового, який любив шик та красиві наряди, однак насправді не являв собою нічого, окрім брехуна і банкрута. Щоб сплатити кредиторам він вирішив вигідно одружитися на простакуватій і марнославній Проні, батьки якої обіцяли солідне придане. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

19:30 — «Кріпачка», реж. Дорота Кобєла Велчман і Г’ю Велчман.

  • Фільм про життя молодої жінки в польському селі наприкінці 19-го століття. Яка вирішує обрати власний життєвий шлях і опиняється між суперечливими бажаннями найбагатшого фермера села, його старшого сина та можновладних чоловіків. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Читайте також: Як зображували Київ у минулому столітті: 10 вінтажних листівок

Вівторок, 18 червня

10:00 — «Поселенці», реж. Феліпе Гальвес.

  • Чилі, початок 20 століття. Багатий землевласник відправляє трьох вершників розмітити кордони його володінь на Вогняній Землі. Але зовсім скоро експедиція обертається кривавою бійнею. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

10:00 — «Єврімаж: інструкція з використання»

  • Розбирір фільму «Куба та Аляска», який отримав підтримку головного європейського кінофонду та обговорення можливості для українських кінематографістів і кінематографісток. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

11:10 — «Як не продати душу ко-продюсерам»

  • Лекція про те, як знайти співфінансування проєкту та залишитися повноправним учасником співпраці. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

12:30 — «Марс-експрес», реж. Жеремі Перін

  • Кібер-панк анімація. 2200 рік, марсіанська колонія Ноктіс — світ корупції, кіберзлочинності та напружених відносин між людьми та штучним інтелектом. Приватна детективка та її напарник-андроїд розслідують зникнення студентки, яка володіє сусіпльно значущим секретом. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

14:30 — «Мирні люди», реж. Оксана Карпович.

  • Фільм-сенсація, який змішує перехоплені телефонні розмови російських військових та поточну українську реальність. Фрагмент за фрагментом голоси росіян розкривають світові очі не тільки на хід так званої «спецоперації», а й на процес дегуманізації та деморалізації її виконавців. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

16:45 — «Степне», реж. Марина Врода.

  • Події розгортаються на тлі живописних зимових пейзажів України, спорожнілих сіл і зростаючого відчуження між людьми в пострадянському суспільстві. «Степне» — це історія Анатолія, чоловіка, який повертається додому з великого міста, щоб доглянути за хворою матір’ю. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

19:00 — «Прелюдія долі», реж. Сергій Лисецький.

  • У робітничій сім’ї шахтаря живе донецький хлопець Анатолій Краско, який мріє стати співаком. Однак на вступному екзамені до консерваторії виявляється, що він не знає нот. Йому доводиться самотужки опановувати основи музичної освіти. Чи зможе самодіяльний співак стати оперним артистом? Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

19:30 — «Таточко», реж. Крісті Голл.

  • Історія про несподівану розмову молодої жінки та таксиста, яка призводить до однієї, чудової подорожі. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Середа, 19 червня

10:00 — «Що таке жанр?»

  • Відкрита лекція про те, що таке жанрове кіно та чому варто відповідати жанровим очікуванням від кінокритика Юрія Самусенка. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід вільний.

10:30 — «Про траву, що засихає», реж. Нурі Більґе Джейлан

  • Історія про молодого вчителя мистецтва, який на четвертому році обов’язкової роботи у віддаленому селі в Анатолії переживає життєву кризу. Втративши надію на краще життя, він зустрічає вчительку Нурай. Чи допоможе ця зустріч подолати його відчай? Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

11:10 — «1670 та Карлос в Україні: велика розмова про мок’юментарі»

  • Розмова про особливості жанру та гачки, які тримають увагу аудиторії. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

12:20 — «Зробити жанровий фільм в Україні та виграти жанровий фестиваль в Північній Америці»

  • Лекція про кінофестивалі жанрового кіно та що зробити, щоб туди потрапити? Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

14:45 — Nice Ladies, реж. Марія Пономарьова

  • Фільм про те, як харківська команда з чирлідингу Nice Ladies готується до виступу на чемпіонаті Європи та руйнує стереотипи про жінок старшого віку. І про те, як вони намагаютьсмя зберегти дружбі після початку повномасштабного вторгнення. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

17:00 — «Мовчання Марії», реж. Давіс Сіманіс

  • Події фільму розгортаються в 1937 році. У центрі сюжету — Марія Лейко, зірка німого кіно і театру, яка приїжджає до Радянського Союзу після смерті доньки під час пологів. Проте життєві події змушують Лейко зіграти найтрагічнішу роль у своєму житті – невинну жертву, знищену у боротьбі за свої ідеали. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

19:00 — «Прикольна казка», реж. Роман Ширман

  • Іронічна й захоплююча казка. Події розгортаються у двох сусідніх королівствах: Військовому і Нещасливому. Як заведено в казках, принцеса Нещасливого королівства закохується в короля Військового. Після безлічі захоплюючих, кумедних, зворушливих та небезпечних пригод їх з’єднує Доля… Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

19:30 — «Кохання нас врятує», реж. Патрік Бломберг Бук

  • Події фільму розгортаються влітку 1986 року. 19-річний Фредрік і 18-річна Ніна живуть у маленькому селі Сконе, Швеція. Фредрік захоплюється створенням музики на синтезаторі, а Ніна мріє стати фотографом у Стокгольмі. Під час найважливіших вихідних у житті Фредріка розвиток подій досягає свого апогею. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Четвер, 20 червня

10:00 — «Окуповане місто», реж. Стів Макквін

  • Фільм — екранізація книги Б’янки Стіґтер «Атлас окупованого міста. Життєствердна, місцями комічну і трагічну стрічка, яка наштовхує на глибокі роздуми про пам’ять, час і наше майбутнє. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

15:00 — «Ширкоа: В оману віримо», реж. Ішан Шукла

  • Антиутопічний світт, де люди змушені носити паперові пакети на головах, але новий урядовець випадково стає рушійною силою революції. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

17:30 — Національний конкурс короткого метру: «Уроки історії»

Блок українського короткого метру, який об’єднаний темами історичної пам’яті та осмислення поточної реальності. До нього входять такі стрічки:

  • «Захоплений дім», реж. Анна Гончарова
  • «Станчик: королівський блазень», реж. Олексій Риндін
  • «Хасторія. Страшна історія», реж. Віка Іванова
  • La Terreur, реж. Михаль Тальковський
  • STAY, реж. Ірина Мордюшенко
  • Slowly walking, smoothly thinking, реж. Юрій Юдін.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

19:00 — «Трубач», реж. Анатолій Матешко

  • Микола Шевченко — юний трубач дитячого естрадно-духового оркестру, який не тільки талановито грає, але й пише власну музику. Одного дня на нього звертає увагу всесвітньо відомий музикант Юджин Гайсин, що приїхав на гастролі. А далі все як у дорослих — суперництво дитячих оркестрів, кохання, інтриги і звісно ж добро, яке перемагає зло… Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

19:30 — Kneecap, реж. Річ Пеп’ятт

  • Історія про вчителя музики з Белфаста та двох «негідників», які створюють хіп-хоп гурт. Читаючи реп рідною ірландською, вони очолюють рух за порятунок мови. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

П’ятниця, 21 червня

10:00 — Пітчинг ігрових коротких метрів спільно з AMO Pictures

  • Презентація майбутніх короткометражних фільмів, переможця якої побачимо на фестивалі уже за рік. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за абонементами.

12:30 — Позаконкурсна програма короткого метру: «Дива стаються»

Добірка українських фільмів про маленькі та великі дива, які рятують у найтемніші часи:

  • «В Парижі ніхто не думає про завтра», реж. Андрій Кокура
  • «Парадокс», реж. Марія Татаринова
  • «Повернення», реж. Вадим Мочалов
  • «Солдатик», реж. Данил Дедков
  • «Жива», реж. Владлен Одуденко

Локація: центр імені Івана Миколайчук. Вхід за квитками та абонементами.

12:30 — «Як продати свою ідею? Підготовка до пітчингу»

  • Розповідь продюсера Олексія Гладушевського про всі деталі з процесу підготовки для захисту вашого проєкту перед грантодавцями, види презентацій та без чого ваш проєкт ніколи не буде підтриманий.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами

13:40 — «Продюсування для режисерів»

  • Авторська лекція від режисерки фільму «Як там Катя?» Крістіни Тинькевич. Від розуміння, що ти хочеш знімати до пошуку фінансування та пітчингів.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

14:50 — «Довге життя короткого метру»

  • Погляд міжнародного сейлз агента Воутера Янсена на те, які короткі метри шукають фестивалі та можливості монетизації свого фільму.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

15:30 — «Божественність», реж. Едді Альказар

  • Події фільму відбуваються у таємничому неземному світі. Усе своє життя вчений Стерлінг Пірс шукав спосіб досягнення безсмертя. Він поступово створював компоненти революційної сироватки під назвою «Божественність». Джексон Пірс, син ученого, тепер контролює виробництво сироватки, завдяки якій його батько мріяв допомогти людству. Але замість блага винахід приносить нові біди.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

16:00 — «Кількість переглядів: що українці та українки дивляться онлайн»

  • Інтерактивна лекція про те, який контент цікавить українських глядачів та глядачок на онлайн платформах на основі статистики Київстар ТБ.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за абонементами.

17:30 — Національний конкурс короткого метру: «Війна триває»

Блок українського короткого метру, який об’єднаний історіями про війну та її переживання.

  • «Кімнати, які ми ділимо», реж. Надія Хатимлянська
  • «Металевий присмак», реж. Іван Крупеніков
  • «Мета», реж. Дімітрі Насеннік
  • «Осіннє глісандо», реж. Богдан Железняк
  • «Оаза», реж. Марко Подолян
  • «Хай буде тьма!», реж. Артем Шарапко

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

18:00 — «Варта» — проєкт про українських військових

  • Проєкт «Варта» створили кінематографісти, які з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну документують воєнні події і розповідають історії військових. Дивимося два епізоди, де йдеться бійців двох підрозділів.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід вільний.

19:50 — «Назавжди-Назавжди», реж. Анна Бурячкова

  • У пошуках захисту та місця, якому вона справді належить, Тоня переходить зі школи в центрі міста до іншої — у спальному районі. Вона потрапляє до компанії відчайдушної молоді, разом з якою шукає пригоди та неприємності на околицях Києва. Незабаром дівчина починає відчувати потяг одразу до двох нових знайомих, і це виливається у заплутаний любовний трикутник. Водночас, складне минуле Тоні переслідує її, кидаючи виклик новій дружбі та романтичним стосункам.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Субота, 22 червня

10:30 — «Формат на мільйон! Як заробляти на всесвітній аудиторії з офісу на Подолі»

  • Як працює АМО Pictures та як створювати діджитал-контент. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід вільний

12:00 — Національний конкурс короткого метру: «Родинні звʼязки» Блок українського короткого метру, який об’єднаний історіями про родину.

  • «Виховання висотою», реж. Антон Чистяков та Роман Краснощок
  • «Мама», реж. Марія Феленко
  • «Моя сімʼя та інші звірі», реж. Володимир Бакум
  • «Рибо», реж. Єлизавета Топтигіна
  • «Сила тяжіння», реж. Ксенія Беркута
  • «Сонечко», реж. Сергій Кулибише
  • «Чорнозем», реж. Злата Вересняк.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

  • 14:20 — Національний конкурс короткого метру: «Про тіло і душу» Блок українського короткого метру, який об’єднаний рефлексіями про тілесне та душевне. — «Вітя», реж. Максим Сусіда — «Мені не подобається, як ти стоїш», реж. Жа Бабаєва — «Маші скоро 20», реж. Маша Федорченко — «Нюанс», реж. Маргарита Воронова та Олег Кібальник — «Рукопис», реж. Лада Копитова — «Тіло», реж. Кіра Тріпульська — «Ці кляті півонії», реж. Поліна Біляєва — «HOMO», реж. Любов Бехтер.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

17:00 — «Екскурсія», реж. Уна Гуньяк

  • Підлітка, яка прагне самоствердження, заявляє, що вперше зайнялася сексом під час гри у «правду чи виклик». Потрапивши у пастку власної брехні, вона вигадує, що вагітна, і опиняється у центрі скандалу, який виходить з-під контролю. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

18:30 — «Поліно», реж. Ян Шванкмаєр

  • Карел і Божена — бездітна сімейна пара. Одного разу Карел приносить додому шматок дерева, який після невеликого доопрацювання стає схожим на маленького чоловічка. На його здивування, Божена ставиться до цієї цурки, як до своєї дитини. А «дитина» незабаром починає подавати ознаки життя. Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами.

19:30 — «Морена», реж. Сергій Альошечкін

  • Закохана пара Ганна та Юрко влітку приїжджає на гостини до батьків дівчини у невеличке село. Молода відьма Іванка, яку односельці прозвали Мореною, кладе око на Юрка в ніч на Івана Купала та наражає його на небезпеку. Своїм чаклунством відьма змушує Ганну, заради життя коханого, пов’язати себе з Іванкою містичними узами. Це стає початком низки таємничих вбивств та перетворень, яким доведеться протистояти молодим закоханим. Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами.

Неділя, 23 червня

13:00 «Ансельм», реж. Вім Вендерс

  • Фільм-портрет Ансельма Кіфера, одного з найважливіших сучасних художників і скульпторів Німеччини. Знятий у форматі 3D фільм представляє кінематографічний досвід творчості митця, який досліджує людське існування і циклічність історії, натхненний літературою, поезією, філософією, наукою, міфологією і релігією.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

16:00 – «Аґґро Др1фт», реж. Гармоні Корін

  • Фільм розповідає про меланхолійного вбивцю, який готується перемогти демонічного злочинного авторитета у флоридському царстві психоделічних кольорів та нетипових сюжетних ходів.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

16:30 — «Співачка Жозефіна та мишачий народ», реж. Сергій Маслобойщиков

  • Жозефіна живе у своєму неіснуючому, ілюзорному світі театру, музики та співу. Вона щиро вважає, що спів — це влада. Тому вокал Жозефіни рятує людей від різного роду економічних та політичних проблем. Трапляється, що її «піддані» пред’являють їй претензії, часто безглузді та необґрунтовані. Але тут у Жозефіни є свої методи залагоджувати суперечки — вона дає концерти, на які збираються всі бажаючі.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами

18:00 — Церемонія закриття та показ фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси», реж. Артем Григорян

  • Документальна біографічна драма про життя та кар’єру першої української поп-зірки — Назарія Яремчука. Фільм складається з інтерв’ю з близькими Назарія, його особистих щоденників та ексклюзивних хронік. Перед нами розкривається його шлях від перемоги на сцені «Пісні року-71» у складі ВІА «Смерічка» до політичних переслідувань від КДБ, смерті Володимира Івасюка та виступах у Чорнобилі й Афганістані.

Локація: центр імені Івана Миколайчука. Вхід за квитками та абонементами

19:00 — Фільм-переможець Міжнародного конкурсу

  • Показ фільму, який переміг у глядацькому голосуванні міжнародного конкурсу фестивалю Миколайчук OPEN. Назву стрічки оголосять перед переглядом.

Локація: кінотеатр «Чернівці». Вхід за квитками та абонементами

Нагадамо, на Netflix вийшов український документальний фільм «Епізоди.

Фото: Миколайчук OPEN

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура13 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...