Суспільство
Сестри із Сумщини просувають мистецтво часів трипільської культури (ВІДЕО)
Сестри з Сумщини відтворюють і просувають прадавнє українське мистецтво! Сім років спроб і помилок, і тепер це справа, яка їх годує та допомагає донатити на ЗСУ!
Про майстринь та засновниць бренду OliVer_Star розповідає ШоТам.
Відродили забуте мистецтво трипільців
Сестри з Сумщини відродили забуте мистецтво трипільців і перетворили це на заробіток. Унікальні намистини з розплавленого скла розкуповують в Україні та за кордоном.
«Почали нам писати: “Ой, а що, в Україні таке є? Ой, я такого не бачила й не знала. А що це таке? А мені треба”», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.
У світі гутництво — мистецтво плавлення скла — відоме як лемпворк. Чимало стародавніх народів робили прикраси та сувеніри зі скла, зокрема, й трипільці. Вони населяли територію України тисячі років тому й називали це ремесло гутництвом.
І завдяки таким людям як Оля та Віра гутництво дожило й до наших днів. Сестри познайомилися з роботою зі склом у Харкові у 2011 році.
Зіпсували не один кілограм скла
Їхні перші кроки були нелегкими: дівчата зіпсували не один кілограм скла. Свої невдалі вироби зберігають і сьогодні — на власному «кладовищі намистин».
«Вони були коряві, вони були дуже некрасиві. Ми не дотримувалися технологічних процесів. Вони в нас не знімалися з тієї спиці, вони в нас тріскалися, вони в нас стікали», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.
Читайте також: Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»
Перш ніж вийшла ідеальна кулька, майстрині проводили по 13 годин на день з паяльником в руках.
«Горілка розігрівається десь до 1000 градусів, і на цьому полум’ї ми плавимо скло. Скло йде в таких різних дротах, воно може бути різного кольору», — Віра Литвиненко, майстриня з гутництва.
З 2012 року дівчата почали брати участь у різноманітних виставках-ярмарках. Познайомилися з талановитими майстрами, які замовляли в них намистини для своєї роботи. Так з’явився бренд OliVer_Star (Оля та Віра Стародуб — дівоче прізвище дівчат).
Неймовірно деталізовані квіткові бутони, квіточки бавовни, пташки — майстриням було, що показати. Утім, сім років гутництво не приносило грошей, тільки витрати на поїздки та матеріали.
«Ми перепозичали, ми брали кредити, ми закупляли скло. Там одна поставка скла — 10-12 тисяч. Це все з-за кордону: оці всі розтаможки», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.
Вихід на закордонний ринок
Та дівчата не відступили… Стільки сил та часу не могло бути витрачено дарма! Поштовхом вперед став вихід на закордонний ринок, де про лемпворк уже було відомо.
Віра й Оля будували безліч нових планів, але почалася повномасштабна війна. Сестри евакуювалися до батьків на Харківщину та зробили розпродаж усіх намистин, а гроші передали ТрО. Коли ЗСУ прогнали росіян з півночі, вони повернулися додому та продовжили роботу.
Сьогодні в сестер чимало замовників за кордоном і все більше стає й в Україні. А дівчата рухаються далі: несуть український лемпворк у світ та хочуть навчати мистецтва людей.
«Хочеться жити на своїй землі, займатися улюбленою справою, нести красу у світ», — Віра Литвиненко, майстриня з гутництва.
«Я хочу, щоб ми були з сестрою номер один у світі — не те, що в Україні. Щоб тільки нашу намистину бачили й казали: “О, так це ж сестри з України!”», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.
Нагадаємо, жіночі прикраси з бісеру на Прикарпатті також внесли до нематеріальної культурної спадщини України.
Також у Франківську запрацювала майстерня з перероблення пластмаси EcoREactive.
Окрім того, у Вінниці відкрилась майстерня брилярства, де навчатимуть давнього ремесла.
Суспільство

Активісти громадянського руху «Жовта Стрічка» розгорнули нову хвилю інформаційного спротиву на тимчасово окупованому півострові. Плакати, наліпки та жовті стрічки з’явилися на вулицях і в під’їздах житлових будинків у Сімферополі, Севастополі та Ялті.
Про це повідомили представники руху.
Учасники руху наголошують: попри окупацію та російську пропаганду, у Криму залишається багато українців, які чекають на звільнення. Символи спротиву допомагають людям відчути підтримку і нагадують, що вони не самі, і поруч є однодумці.
Рух «Жовта Стрічка» діє в різних регіонах України з перших місяців окупації, підтримуючи моральний опір і формуючи інформаційне середовище, вільне від нав’язаних російських наративів.
Читайте також: «Українці не зламалися»: активісти поширили нові символи спротиву у містах Криму (ФОТО)



Нагадаємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука. Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Благодійна організація втілює проєкт спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани/ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці організатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року. Щоб долучитися, необхідно заповнити анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо. Щоб стати волонтером, надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik