Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/EA4B7FIDauI?si=hqhckSdU56Fz45SQSSSSSS

Суспільство

Сестри із Сумщини просувають мистецтво часів трипільської культури (ВІДЕО)

Опубліковано

Сестри з Сумщини відтворюють і просувають прадавнє українське мистецтво! Сім років спроб і помилок, і тепер це справа, яка їх годує та допомагає донатити на ЗСУ!

Про майстринь та засновниць бренду OliVer_Star розповідає ШоТам.

Відродили забуте мистецтво трипільців

Сестри з Сумщини відродили забуте мистецтво трипільців і перетворили це на заробіток. Унікальні намистини з розплавленого скла розкуповують в Україні та за кордоном.

«Почали нам писати: “Ой, а що, в Україні таке є? Ой, я такого не бачила й не знала. А що це таке? А мені треба”», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.

У світі гутництво — мистецтво плавлення скла — відоме як лемпворк. Чимало стародавніх народів робили прикраси та сувеніри зі скла, зокрема, й трипільці. Вони населяли територію України тисячі років тому й називали це ремесло гутництвом.

І завдяки таким людям як Оля та Віра гутництво дожило й до наших днів. Сестри познайомилися з роботою зі склом у Харкові у 2011 році.

Зіпсували не один кілограм скла

Їхні перші кроки були нелегкими: дівчата зіпсували не один кілограм скла. Свої невдалі вироби зберігають і сьогодні — на власному «кладовищі намистин».

«Вони були коряві, вони були дуже некрасиві. Ми не дотримувалися технологічних процесів. Вони в нас не знімалися з тієї спиці, вони в нас тріскалися, вони в нас стікали», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.

Читайте такожМайбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Перш ніж вийшла ідеальна кулька, майстрині проводили по 13 годин на день з паяльником в руках.

«Горілка розігрівається десь до 1000 градусів, і на цьому полум’ї ми плавимо скло. Скло йде в таких різних дротах, воно може бути різного кольору», — Віра Литвиненко, майстриня з гутництва.

З 2012 року дівчата почали брати участь у різноманітних виставках-ярмарках. Познайомилися з талановитими майстрами, які замовляли в них намистини для своєї роботи. Так з’явився бренд OliVer_Star (Оля та Віра Стародуб — дівоче прізвище дівчат).

Неймовірно деталізовані квіткові бутони, квіточки бавовни, пташки — майстриням було, що показати. Утім, сім років гутництво не приносило грошей, тільки витрати на поїздки та матеріали.

«Ми перепозичали, ми брали кредити, ми закупляли скло. Там одна поставка скла — 10-12 тисяч. Це все з-за кордону: оці всі розтаможки», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.

Вихід на закордонний ринок

Та дівчата не відступили… Стільки сил та часу не могло бути витрачено дарма! Поштовхом вперед став вихід на закордонний ринок, де про лемпворк уже було відомо.

Віра й Оля будували безліч нових планів, але почалася повномасштабна війна. Сестри евакуювалися до батьків на Харківщину та зробили розпродаж усіх намистин, а гроші передали ТрО. Коли ЗСУ прогнали росіян з півночі, вони повернулися додому та продовжили роботу.

Сьогодні в сестер чимало замовників за кордоном і все більше стає й в Україні. А дівчата рухаються далі: несуть український лемпворк у світ та хочуть навчати мистецтва людей.

«Хочеться жити на своїй землі, займатися улюбленою справою, нести красу у світ», — Віра Литвиненко, майстриня з гутництва.

«Я хочу, щоб ми були з сестрою номер один у світі — не те, що в Україні. Щоб тільки нашу намистину бачили й казали: “О, так це ж сестри з України!”», — Ольга Шумська, майстриня з гутництва.

Нагадаємо, жіночі прикраси з бісеру на Прикарпатті також внесли до нематеріальної культурної спадщини України.

Також у Франківську запрацювала майстерня з перероблення пластмаси EcoREactive.

Окрім того, у Вінниці відкрилась майстерня брилярства, де навчатимуть давнього ремесла.

Коментарі

Суспільство

У Миколаєві за ініціативи молоді створили мобільний сервіс для велосипедистів

Опубліковано

Екологічний проєкт зі встановлення пунктів із велосипедами для пересування містом ініціював студент Миколаївського будівельного фахового коледжу КНУБА.

Про це повідомили в Агенції розвитку Миколаєва.

Як вказують в агенції, ця ініціатива сприятиме зменшенню автомобільних викидів і поліпшенню якості повітря, а також популяризуватиме активний та екологічний спосіб життя. Також установа планує розробити нові веломаршрути по місту.

«Цей проєкт є яскравим прикладом того, як завдяки співпраці громади, освітніх закладів та міжнародних партнерів ми разом робимо наше місто кращим! Дякуємо молоді, партнерам та кожному, хто долучився до цього важливого кроку. Разом ми створюємо екологічно чисте та комфортне майбутнє для Миколаєва!» — написали в агенції.

Читайте також: Дві найбільші бібліотеки України та Канади стали партнерами

Проєкт підтримала та профінансувала організація Bloomberg Philanthropies Youth Climate Action Fund у співпраці з Департаментом архітектури та містобудування Миколаївської міської ради.

Нагадаємо, що в одеській лікарні запрацювала нова «Школа Супергероїв» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Агенції розвитку Миколаєва

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні створили перший інклюзивний комікс для дітей (ФОТО)

Опубліковано

Комікс «Серце бачить більше, ніж очі» презентували в Києві в межах одноденного буткемпу «Спілкування без БАР’ЄРІВ». До створення видання долучилися фахівці «Науково-дослідного інституту соціально-економічного розвитку міста».

Про це повідомили в Київській міській державній адміністрації.

Презентація видання

Комікс створили для того, аби долати упередження та виховувати в дітях усвідомлення, що всі люди є рівними у правах і можливостях.

Під час презентації виступила Олександра Паскаль — дівчина, яка стала прототипом головної героїні коміксу. Олександра втратила ногу внаслідок удару російської ракети по Одещині у травні 2022 року. Після цієї події дівчина не покинула займатися художньою гімнастикою.

«Історія Олександри — це приклад мужності, сили духу та віри у власні можливості. Тому саме він ліг в основу коміксу, адже розказана історія у такій доступній для дітей формі — це дієвий інструмент, який допомагає через художнє слово сформувати у молоді неупереджене ставлення та цінність людини за фактом свого народження, незалежно від її фізичного стану та життєвої історії», — зазначив директор науково-дослідного інституту Сергій Павловський. 

Читайте також: В одеській лікарні запрацювала нова «Школа Супергероїв» (ФОТО)

Створення коміксу для дітей

Комікс представили в межах програми UPSHIFT, яку в Україні реалізує ГО «СКЦ Задзеркалля» за підтримки ЮНІСЕФ Україна та Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини через німецький державний банк розвитку KfW.

Видання представили під час буткемпу «Спілкування без БАР’ЄРІВ» — спеціальної платформи для популяризації цінностей інклюзії та толерантності серед молоді. Ця ініціатива є частиною ширшої програми підтримки молоді та інклюзивної освіти, яку реалізують за підтримки міжнародних організацій.

Нагадаємо, що фахівці зі Львівщини виготовили 3346 протезів за 2024 рік.

Також ми писали, що в Україні запустили онлайн-платформу державної програми протезування.

Фото: Любов Голуб’ятнікова, КМДА

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» пришвидшить денний потяг між Дніпром і Харковом

Опубліковано

Регіональний потяг №824/823, який курсує між Дніпром та Харком, їздитиме на 40 хвилин швидше в обох напрямках.

Про це повідомили в УЗ.

Новий розклад

Потяг №824 Дніпро – Харків курсує щоденно, крім середи. З Дніпра поїзд відправляється о 16:09, а з 21 січня прибуватиме до Харкова о 20:03 (замість 20:46).

Поїзд №823 між Харковом та Дніпром курсує щоденно, крім четверга. З 22 січня він вирушатиме з Харкова о 09:33 (замість 09:42) і прибуватиме до Дніпра о 13:22 (замість 14:11).

На маршруті їздить електропоїзд ЕПЛ2Т, який капітально відновили. Він має вагони другого класу, місця для пасажирів із інвалідністю, а також два вагони з кріпленнями для перевезення велосипедів.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустить ретропотяг на найстаршій та найдовшій вузькоколійці в Європі.

Також ми писали, що у 2024 році «Укрзалізниця» евакуювала понад 30 тисяч пасажирів.

Фото обкладинки: сайт RailGalleryUa

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство1 тиждень тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...