Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Розбитися на третій хвилині – нормально. Але не завжди. Хто навчає бійців ЗСУ керувати безпілотниками

Опубліковано

Центр підготовки операторів БПЛА «Крук» з’явився у квітні – як реакція на запит бійців ЗСУ. Тут військові проходять теоретичні та практичні навчання, вчаться літати на симуляторах та практикуються зі справжніми безпілотниками. Усе це – безкоштовно для ЗСУ і платно для цивільних. Але завжди – результативно.

За перші пів року роботи «Крук» підготував понад 1000 операторів дронів. Тож цілком ймовірно, що відео зі влучно скинутим снарядом чи філігранною роботою арти, яке ви побачили вчора, – заслуга інструкторів центру. Про те, як відбувається навчання, чому курсантів не підпускають до «Лелек» та навіщо Україні ще більше БПЛА розповідає інструктор В’ячеслав Пономарьов.

В’ячеслав Пономарьов

інструктор Центру підготовки операторів БПЛА «Крук»

Знімав кіно та захоплювався польотами на дронах

До повномасштабного вторгнення я не мав військового досвіду, однак вже тоді у мене був чималий багаж знань про управління безпілотниками. Загалом моє життя пов’язане з творчою діяльністю, воно було різним (музичний та відео продюсер, організатор фестивалів, – ред.), останнім часом – знімаю кіно та інші відеороботи. Наша команда працює з 2016 року, а відеовиробництво передбачає зокрема й зйомку з коптерів. Проте літати на дронах я почав ще раніше, десь з 2014 року. Поступово з’являлися нові моделі, на яких мені також хотілося політати. Літав, літав… і так здобув певні вміння та навички.

Після повномасштабного вторгнення ці знання допомогли мені стати інструктором у Центрі підготовки операторів БПЛА «Крук». У війні дрони широко застосовуються під час ведення бойових дій. Тому я вирішив детальніше розібратися у специфіці їхньої роботи, аби бути справді корисним для бійців. Усе, що я знав до того, також знадобилося: як влаштований дрон, яке в нього меню, які налаштування потрібно обрати, як краще керувати. Радію, що маю можливість передавати цей досвід. 

навчання операторів дрона

Ми готувалися до оборони столиці 

Я допускав, що може бути повномасштабне вторгнення. Ми живемо поруч з нелюдами, які не одну сотню років ведуть загарбницьку війну проти нашого народу. Але все ж хотілося вірити, що війни не буде, або ж вона буде не такою відвертою, цинічною і болючою для нас. 

У той день, 24 лютого, ми з родиною були вдома в Києві. Я прокинувся о четвертій ранку, чомусь захотілося подивитися засідання ООН. А згодом почув перші прильоти. Розбудив дружину, сказав, що нас атакують. Того самого дня ми зібрали речі та виїхали з міста.

Переконавшись, що моя родина у безпеці, я повернувся до столиці та записався в один із підрозділів ТрО Києва. Чергував на блокпостах, патрулював місто та виконував інші вказівки керівництва. Так тривало, поки окупанти були на Київщині та намагалися наступати. Коли ж росіян вибили, я почав думати, як можу бути більш корисним у цій боротьбі.

У військових був запит – ми його задовольнили

З керівником центру «Крук» Віктором Тараном ми знайомі давно, разом займалися громадсько-політичною діяльністю. У цивільному житті він політолог, а після початку повномасштабного вторгнення – мобілізований офіцер запасу. У квітні Віктор почав формувати центр у Києві, а відповідно – і набирати команду фахівців. У нас не було жодної матеріальної бази, але був чіткий запит від військових. 

Тоді мені запропонували посаду інструктора у Центрі підготовки операторів БПЛА. Я пройшов двотижневий випробувальний термін, після двотижневого випробування був зарахований в штат центру «Крук». Фактично з початку травня працюю добровольцем. 

У нашому центрі працюють дуже різні люди: як цивільні, так і військові. Головний інструктор Антон Фролов у цивільному житті – мандрівник, журналіст та фотограф, який роками досліджував екзотичні країни. Також у нас є професійний пілот – Ігор Кравченко. Він літав на всіх видах пасажирських літаків, починаючи від «АН», закінчуючи «Airbus». Перед війною працював у авіакомпанії, зараз навчає курсантів. Загалом у нашій команді понад 16 інструкторів, які відповідають як за навчання, так і за роботу в лабораторії, де ми ремонтуємо старі та створюємо нові безпілотники. Усі інструктори центру розподілені по секторах. Також є відділ, який займається інформаційною діяльністю та документообміном.

Щойно ми оголосили про відкриття центру, до нас масово почали звертатися військові з різних підрозділів і формувань, аби вивчитися на операторів БПЛА. Спочатку навчання відбувалося на наших особистих дронах або ж на коптерах, які передавали українці. Зараз авіапарк центру значно ширший та різноманітніший. Намагаємося постійно розвиватися та вдосконалюватися. 

Якщо на початку ми працювали з китайськими квадрокоптерами DJI, то тепер у нас три повноцінних напрями: дрони типу Mavic, Фантом, Autel, типу «Крило» та типу FPV. Це три різних курси, які може опанувати кожен курсант. 

інструктори Центру підготовки операторів «Крук»

Нас визнає як волонтерське середовище, так і держава

Генеральний штаб ЗСУ потребує таких центрів, а тому ніхто не зважає на бюрократичні процедури, сертифікацію, ліцензування. В умовах війни нам потрібно навчити якомога більше спеціалістів, а оформлення – це тривалий процес. Сертифікованих центрів із навчання пілотів в Україні як таких не існує. Натомість є ряд проєктів, які користуються повагою і визнанням.

Скажімо, зараз найбільші волонтерські фонди перестали передавати дрони військовим, які не пройшли курси керування. А наш сертифікат визнають Фонд Сергія Притули, «Повернись живим», «Армія SOS» та інші. І з цим документом бійці вже можуть отримувати необхідні безпілотники від волонтерів. Наша діяльність зацікавила міжнародний фонд “Відродження”, який нас усіляко підтримує і продовжив з нами фінансову співпрацю на наступні півроку.

Також ми співпрацюємо з Міністерством цифрової трансформації України та Генштабом, які розвивають проєкт «Армія дронів». Це комплексна програма, у межах якої системно закуповують, ремонтують та оперативно замінюють дрони. Крім цього «Армія дронів» навчає операторів БПЛА. Наразі вони обрали п’ять найкращих центрів, зокрема і наш. Тобто нас визнає як волонтерське середовище, так і держава. Крім цього Мінцифри також надає нам і фінансову допомогу для безкоштовного навчання військових.

Навчання керуванням БПЛА

На передовій дрон – це розхідний матеріал

За тиждень навчання проходять близько 30 курсантів, на курсі мультироторів, 12 на курсі fpv і ще 12 на курсі «Крило». Серед них – цивільні та військові. У групу набираємо до 6 цивільних, серед них – лише ті, хто справді зацікавлений у навчанні. Наприклад, якщо людина хоче бути аеророзвідником на передовій. Вона знає, що невдовзі мобілізується, а з сертифікатом про проходження курсів шансів служити оператором дронів значно більше. 

Тобто людина, яка хоче просто навчитися літати, навряд чи потрапить на курси. Проте ми не відмовляємося від навчання цивільних, адже за ці кошти ремонтуємо дрони, закуповуємо деталі та забезпечуємо роботу центру. Військові навчаються повністю безкоштовно. Їхнє керівництво направляє до нас запит, ми все узгоджуємо, і бійці приїжджають на навчання. 

Читайте також: Софт для богів війни та «вбивця» російських позицій «Валькірія». Як «Армія SOS» наближає нашу перемогу

Тривалість залежить від складності курсу. Найкоротший – це 5-денний «Курс з підготовки операторів квадрокоптерів». Навчання управління дронами типу «Крило» та FPV триває три тижні. І це вже виключно для військових, які пройшли основний курс та добре зарекомендували себе.

Наше завдання – навчити керувати дроном якомога безпечніше: як для самого оператора, так і для його побратимів. Взагалі у бійця, який керує БПЛА, є всього три завдання: мінімізувати ризик життю, успішно виконати бойову задачу та зберегти дрон. Над цим наша команда «Крук» і працює. Але ми завжди наголошуємо на тому, що дрон – це розхідний матеріал. Якщо ми ставимо питання про збереження життя чи виконання завдання, то хай краще боєць розіб’є чи втратить цю пташку. 

В'ячеслав Пономарьов, інструктор Центру підготовки «Крук»

Спочатку теорія, а потім – польоти

Навчання складається з теоретичної та практичної частин. У теорії курсанти вивчають тактику, маскування, картографію, метеорологію, загалом – понад дев’ять дисциплін. Надалі заняття проходять у комп’ютерному кабінеті з симуляторами дронів. На комп’ютері ми відпрацьовуємо основні базові фігури в польоті, аби курсанти розуміли специфіку управління. Тобто як вмикаються джойстики, що треба натиснути, щоб дрон летів у потрібному напрямі. Коли вивчили, як працює віртуальний дрон, – переходимо до справжніх польотів.

На практиці виконуємо певні завдання: орієнтування у просторі, налаштування відеокамери, відпрацювання ураження цілей та коригування вогню. Це відбувається на полігоні. Під час цього дрони падають, розбиваються або улітають. Це частина навчання, тому ми розуміємо такі ризики. Було таке, що за тиждень ми втрачали по три дрони, а було – жодного. Якщо безпілотник просто впав на землю, завжди залишається шанс його полагодити. 

симулятор польотів на БПЛА

Наприкінці курсу курсанти складають іспити – з теорії та практики. За кожне правильно виконане завдання інструктор ставить оцінки, потім бали сумуються. Офіційних результатів ми не оголошуємо, просто повідомляємо, «здав» чи «не здав». Аби отримати сертифікат, потрібно набрати щонайменше 60 балів зі 100. Також ми маємо свій відеокурс, де можна повторно подивитися лекції, якщо якась інформація не відклалася в голові. За весь період роботи центру ми навчили та випустили понад 1000 операторів. Попит доволі великий і навчальні групи формуються приблизно на місяць вперед.

Наш центр підтримує зв’язок з колишніми учнями. Військові з передової часто надсилають відео та фото своєї роботи. Або й взагалі приходять до нас, аби попрактикуватися чи покращити певні навички. Хлопці дякують за здобуті знання, розповідають, як це їм допомогло, наприклад, «вальнути» п’ятьох бурятів. Нічого так не тішить, як мертві руські. 

Нам потрібно більше «Лелек», «Фурій» та «Валькірій»

Насправді в Україні купити квадрокоптери фактично неможливо. Більшість БПЛА закуповуються з-за кордону. Однак є й інший варіант: скласти безпілотник із запчастин з AliExpress. Це стосується насамперед дронів FPV якими керують від першої особи – через шолом чи окуляри. Але ця модель не може самостійно зависати у повітрі, має перебувати у постійному русі, і це ускладнює керування. Попри це FPV користується популярністю серед військових, адже допомагає виконувати доволі цікаві завдання. Тобто такі дрони потрібні, і зробити їх самостійно – значно дешевше, ніж купувати. 

Скажімо, Mavic-3 коштуватиме 3 тисячі доларів, а якщо самостійно складати FPV, можна вкластися у 500-1000 доларів. У комплект буде входити пульт управління, камера, шолом-окуляри. Надалі, якщо втратите сам дрон, відновити його буде ще дешевше, тому що залишаються важливі комплектуючі. У нас є цілий курс роботи з FPV дронами, який триває три тижні.

Щодо українських дронів, багато з них існують або в одиничних примірниках, або лише в прототипах. Наші «Лелеки», «Фурії» та «Валькірії» дуже добре літають, проте їх має бути більше. Питання в тому, що у нас наразі немає потужностей, аби забезпечити ту кількість, якої потребує армія. Проте сьогодні ця сфера розвивається дуже стрімко, тож думаю, із цим у нас все буде добре.

Звісно, у центрі на «Лелеках» ніхто не тренується – це надто дорогий безпілотник, аби угробити його на полігоні. Але ті «крила», з якими проходять навчання наші курсанти, дозволяють з легкістю «пересісти» на ту саму «Лелеку» в умовах реального завдання.

Бійці ЗСУ вчаться керувати БПЛА

БПЛА живуть від 3 хвилин до завершення війни

Кожен боєць, який одягає військову форму, має вміти стріляти та надавати медичну допомогу. А для того, щоб керувати дроном, потрібно працювати з різними програмними забезпеченнями, орієнтуватися на місцевості та вміти застосовувати всі безпілотники, що є на балансі підрозділу. Як правило, завдяки цьому аеророзвідники – найбільш захищені. Аеророзвідники дуже цінні кадри в підрозділі. 

Читайте також: Зі складів – на передову. Як проєкт «Тачка на ТРОкачку» відновлює радянські вантажівки для ЗСУ

Також варто розуміти, що БПЛА не мають середньої тривалості життя. У когось дрон працює ще з лютого, а хтось  розбив нову «пташку» вже на третій хвилині. Тут усе залежить від завдання, техніки, умов, у яких літав коптер, і, насамперед, – від навичок бійця. 

Чим більше у нас дронів, тим ближча перемога

Безпілотники вже змінили наше уявлення про війну. Фактично, це перша велика війна з використанням БПЛА. Питання в тому, хто вправніше буде ними керувати. Колись нам було важко змагатися з окупантами в артилерії, але ми отримали високоточне техніку і почали завдавати критичних для противника ударів. Тобто у них на озброєнні є тисячі «Градів» та снарядів, а нам було достатньо кількох установок HIMARS, аби знівелювали їхню перевагу. 

Росія воює м’ясом і кількістю снарядів. Проте в цій війні переможе той, чиє військо буде більш технологічним та вмілим. БПЛА є цим різновидом технологічного озброєння. Чим більше у нас буде безпілотників – тим скоріше ми їх переможемо. Так ми переб’ємо все їхнє м’ясо. 

Центр підготовки операторів БПЛА «Крук» постійно розвивається. Ми починали трьох інструкторів та чотирьох дронів, а зараз навчаємо користуватися різними коптерами та маємо широкий авіапарк. Сподіваюся, після війни центр й надалі працюватиме й ділитиметься своїм досвідом. Але спочатку давайте переможемо.

Команда Центру підготовки операторів БПЛА «Крук»

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі