Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Роки – не вирок. Як у Львові люди старшого віку запустили виробництво подушок і адаптуються до життя в сучасному світі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

В Україні люди старшого віку часто почуваються некомфортно в цифрових реаліях, а ще – самотньо й нереалізовано. Львівська громадська організація «Золоті Роки» підтримує таких людей: навчає користуватися гаджетами, організовує простори для спілкування й започаткувала виготовлення подушок, де старше покоління себе реалізовує.

Чому літні люди – це золотий фонд нації та як соціальне підприємство допомагає покращити якість життя «золотоліток» – розповідає співзасновниця «Золотих Років» Людмила Гришко.

Людмила Гришко

 співзасновниця громадської організації «Золоті Роки» 

Мріяла про те, щоб старше покоління мало повноцінне життя

Понад 15 років тому я працювала з дітьми, ми виготовляли з ними різні вироби своїми руками. Відповідно, я багато часу проводила не тільки зі своїми учнями, але й з їхніми бабусями й дідусями, які приводили дітей на заняття й часто допомагали нам. Тоді я помітила, що старше покоління почувається трішки некомфортно в сучасному світі – діти й онуки йдуть далеко попереду, життя стрімко змінюється, з’явилися комп’ютери, телефони й інші гаджети. Людині, яка народилася минулого століття, потрібно докладати зусиль, щоб іти в ногу з часом.

учасниці ГО Золоті Роки

Після 40 років я пішла навчатися в Інститут Громадського Лідерства, де займалася створенням проєктів. Уже тоді думала про те, що багато моїх однолітків із часом зрозуміють, що життя змінилося й потрібно адаптуватися до нових умов: розвиватися, вдосконалюватися, можливо, навіть змінювати професію. Разом з однодумцями ми розробили освітню програму для старшого покоління. Освітня програма «Золоті Роки» вперше була реалізована у 2010 році при Інституті Громадського Лідерства.

А вже у 2014 році ми спільно з Юрієм Дідиком зареєстрували громадську організацію з такою самою назвою – «Золоті Роки». Ми з Юрієм – люди різного віку. У кожного з нас власне бачення розвитку організації, що створює синергію, дає нові ідеї та цікаві рішення, а отже, і гарний результат. Нашою головною мрією було те, щоб люди старшого віку почувалися повноцінними членами суспільства, мали друзів у різних містах України, їздили за кордон. Зараз можемо сказати, що наші мрії здійснилися. Наприклад, ми організували міжнародний фестиваль можливостей для людей старшого віку «Золоті Роки» з партнерами з Польщі, Болгарії, Словаччини, Латвії, Литви, Німеччини та Північної Македонії.  

люди старшого віку на відпочинку

З початком повномасштабної війни стали волонтерами

Основний напрям нашої діяльності – робота з українцями старшого віку. До нас приходять люди, які залишаються наодинці зі своїми проблемами – дружини або чоловіки відійшли у засвіти, діти далеко, онуки вже виросли. Ми організовуємо для них навчальні програми, культурні заходи, майстер-класи, надаємо юридичні консультації.

Людей, яких об’єднує наша організація, ми називаємо «золотолітками». Можливо, для когось це нове слово, однак з великою гордістю можу сказати, що в Україні воно вже прижилося. Є заходи, коли ми можемо залучити 1000 осіб, а є такі, де беруть участь невелика кількість людей. Кістяк нашої групи старшого покоління – це 24 особи, але склад змінюється, наприклад, коли хтось хоче поподорожувати або поїхати в гості до дітей на певний час. Ми не ставимо обмежень і суворих вимог, тому що «Золоті Роки» – це насамперед платформа особистісного розвитку, культурної спадщини, інформаційної підтримки та єднання поколінь. 

люди старшого віку

З початком повномасштабної війни ми стикнулися з новими викликами. Коли почалися бойові дії, ми долучились до волонтерського руху. Довгий час шили спідню білизну для військових, кроїли з ранку до вечора. Це була не тільки підтримка армії, а й внутрішня, на місці, адже люди хотіли бути потрібними в цей важкий для країни час. Також ми організували центр для переселенців, який функціонує й досі, і нині обслуговуємо понад 200 осіб. 

Виготовляємо подушки й популяризуємо організацію

Коли ми почали розвивати «Золоті Роки», то хотіли створити для старшого покоління можливості не лише навчання, а й самореалізації. Ми думали над запуском виготовлення такої продукції, з якою асоціюється бабуся: щось зручне, домашнє та практичне. Якось мені в руки потрапила подушка-підголівник. Вона була недосконала, і це наштовхнуло нас на розроблення власної. Виготовили перші екземпляри – й отримали позитивний зворотний зв’язок.

Соціальне підприємство – це частина діяльності «Золотих Років», тому дохід від продукції йде на статутну діяльність. Ми виготовляємо подушки з натуральних тканин, зокрема із ситцю й сатину. Оскільки багато людей мають алергію на пір’я, ми використовуємо антиалергенні замінники. Наші подушки багаторазового використання, їх можна прати.

Подушки від ГО "Золоті роки"

У нас немає великого цеху та значної кількості швейних машинок, однак нам важливо підтримувати виготовлення наших подушок. Нині ми почали розробляти нові моделі – у нас з’явилися подушки-іграшки у вигляді котів. Це прекрасний подарунок, який одразу викликає посмішку та гарний настрій. Наша продукція – це також і спосіб популяризувати організацію. Хочемо, щоб про нас знали й бачили, що старше покоління є на ринку, що ми активні.

Пішли всією командою навчатися на Платформу соціальних змін

Коли я дізналася про Платформу соціальних змін, то зрозуміла, що на правильному шляху. Я була не зовсім людиною бізнесу, мені бракувало цих знань. Успішне підприємництво – це злагоджена робота команди, де кожен відповідає за свій напрям. Тому ми й пішли навчатися всією командою і взяли участь у двох програмах. Окрім сильних знань, ми отримали підтримку менторів. Їхня віра та розуміння нашої діяльності були дуже важливими для нас.

Читайте також: У захваті навіть Клопотенко. Львівська «Майстерня мрії» створює чай і допомагає молоді з аутизмом. Як це працює

У рамках програми ми відвідували онлайн-модулі й виконували домашні завдання, навчання тривало близько трьох місяців і проходило в декілька етапів. Вдячні нашому ментору Ігорю Дмитришину, який багато допомагав, даючи конструктивну критику та слушні рекомендації. Під час навчання ми отримали велику кількість різнопланової корисної інформації.

Ризики роблять нас сильнішими

До Платформи соціальних змін я боялася ризиків, однак уже в процесі навчання цей страх зник. Наша команда усвідомила, що ризики – новий досвід, який робить нас сильнішими, і прийшов час через наші вироби популяризувати себе як громадську організацію, показати те, що ми можемо. І ми ризикнули. Ризики – це ще й те, що завжди прописується в кожному проєкті, але не завжди розуміли, наскільки вони можуть вплинути на результат. Раніше ми також писали «війна, землетрус, епідемія», але тільки тепер дійсно усвідомлюємо, що це означає, і навчилися ці виклики долати.

Завдяки Платформі соціальних змін ми закупили обладнання для нашого невеликого соціального підприємництва: оверлок, парову машину, швейні машинки, ножиці – усе, що було потрібно для роботи. Ми дуже вдячні за цю підтримку, бо придбане обладнання стало основою нашого робочого комфорту. Адже коли в процесі виготовлення речей тобі все зручно, то й усе вдається значно легше.

відвідувачка курсів від ГО Золоті роки

Задоволення від роботи – запорука хорошого результату. Якось я запитала у «золотоліток»: «Яке правило № 1 кравчині?». Хтось відповів: «Спочатку треба змастити швейну машинку». Я сказала: «Це справді важливо, але то вже пізніше. А що слід зробити перед цим?». Потрібно привітатися з машинкою, погладити її, знайти спільну мову. Дуже важливий настрій – якщо приходите в гарному гуморі, ви спокійні та врівноважені, віддаєте себе роботі й техніка вас слухатиметься. А якщо приходите творити без настрою, то, можливо, краще зайнятися чимось іншим: наприклад, повирізати витинанки.

«Золотолітки» – золотий фонд нації 

Наша організація недаремно називається «Золоті Роки», адже старше покоління – це золотий фонд нації. Вони є носіями життєвого досвіду, професій, які відмирають, і ремесел, які втрачаються. Бабусі й дідусі зберігають українську культурну спадщину. Наприклад, вишивку – як окреме мистецтво, яке дуже шкода буде втратити.

Нещодавно пані Христина презентувала нашій групі переселенців свої вироби – вишиванки з орнаментами з різних регіонів. Багато хто з цих людей не був знайомий з вишиванкою, але їм вона дуже сподобалася. Ми організували їм лекції про це мистецтво, а тепер плануємо створення вишиванок разом. Більшість переселенців ніколи не шили й не вишивали, але вони хочуть зробити для себе вишиванку.

учасниця ГО Золоті роки

Ми багато говоримо про те, що дітям слід більше знати про своїх бабусь і дідусів та різним поколінням треба мати спільний простір для неформального спілкування. Коли ми провели такі зустрічі, то зрозуміли, що люди незалежно від віку мають подібні думки, але, наприклад, вдома не завжди є можливість їх проговорити. Хочеться, щоб діти усвідомили, що бабуся та дідусь – це цінність, яку варто берегти. Це коріння нації. 

Публікацію підготовлено у рамках спецпроєкту «Інновації та милосердя: історії успішних соціальних підприємств України». Спецпроєкт реалізовано за підтримки Платформи соціальних змін та Фонду Renovabis (Німеччина). Платформа соціальних змін – це інноваційна інфраструктура, спрямована на підтримання новаторів для громади та розвитку екосистеми соціального підприємництва, більше про діяльність – на сайті організації.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі