

Технології
Робот-секретарка та юрист-бот. Як п’ять технологій допомагають бізнесу заощадити час і гроші
Український підприємець як ніхто розуміє приказку “Час – це гроші”. І тому вигадує спосіб не витрачати свій час на дрібні завдання
Український підприємець як ніхто розуміє приказку “Час – це гроші”. І тому вигадує спосіб не витрачати свій час на дрібні завдання, скидаючи їх виконання на… штучний інтелект.
Уявіть, що вам не треба замовляти воду до офісу щомісяця – про це подбає бот.
Або, що нема потреби стояти у черзі на пошті – через спеціальний онлайн-сервіс ви вже зробили майже всі справи.
Юрист-бот, робот-секретарка – тримайте від нас підбірку цифрових помічників, яким користуються українські підприємці. Ті техноштуки свідчать про те, що майбутнє вже настало.
Реєструйте всі свої поштові відправлення онлайн
Одеський стартап допоможе інтернет-магазинам заощадити час на поштових відправленнях.
Якось Кирила Соколовського, власника торгової марки Tushe (продають через соцмережі тушонку і консерви преміум-класу- авт.), дістало, що він витрачає купу часу на те, аби розіслати товарно-транспортні накладні клієнтам. А до цього оформи замовлення спочатку на блокноті, потім перенеси в Excel – щоби впорядкувати десятки замовлень на день. Потім спробуй оформити їх через власний онлайн-кабінет “Нової пошти” і витрать по три хвилини на кожне замовлення. Звучить просто, а якщо їх із 50?

Тому він створив сервіс TTN Portal, що спрощує бізнесу відправлення товарів поштою. Через портал можна:
- масово створювати товарно-транспортні накладні,
- автоматично розсилати клієнтам смски: з номерами ТТН, реквізитами на оплату тощо,
- відстежувати накладені платежі,
- відстежувати роботу кількох людей, якщо ви працюєте командою,
- завантажувати записи щодо товарів прямо із Excel. І навпаки, експортувати усі дані з TTN Portal у формі таблиць.

Використовуйте Cortana замість секретаря
Уявіть, що вам не треба витрачати час на планування – усе за вас зробить цифровий асистент. Принаймні, у компанії SMART business, де працює Андрій Бурлуцький, усе так і відбувається: на Форумі креативності чоловік розповів, що вже давно не займається виконанням примітивних завдань типу планування розкладу зустрічей – що саме по собі віднімає багато часу. Ці функції цифровий асистент від Microsoft Cortana частково взяв на себе. І частково – бізнес-аналітику.
“Cortana у мене увімкнена у кімнаті переговорів. Коли дискутуємо про зустрічі і не можу сказати одразу зручний час, скидаю цю опцію на Cortana. Також вона розподіляє завдання у моїй системі задач за пріоритетністю”.

Є корпоративні програми, які класно співпрацюють із Cortana. Наприклад, інше технорішення Microsoft – Power BI Desktop. Це такий аналітичний дашборд на кшталт старого-доброго Excel, тільки ще більший агресивний і живий.
“Я можу запитати: Cortana, ми виконаємо план продажів у цьому році? Вона “радиться” із системою Power BI Desktop, і через деякий час я отримую відповідь: “Ні, ми значно “просідаємо” по декільком пунктам, а оці конкретні люди команди погано працюють”.
Замовляєте воду до офісу? Нехай це робить штучний інтелект
Чат-бот від українського стартапа Ally слідкує за тим, щоб у вашому офісі вода ніколи не закінчувалася.
Робиться це так: спеціальна підставка встановлюється під бутель і підключається до Wi-Fi. Коли вода закінчується, система формує замовлення і відправляє в месенджер – користувачеві потрібно буде тільки підтвердити списання коштів.

Така система стоїть і у Володимира Дем’яненка, власника компанії D2. Каже, економить йому багато часу, а її роботу він майже не помічає – мовляв, до хорошого легко звикнути.
“Таких прикладів дуже багато: від замовлення квитків до пошуку посилок Нової пошти. Чат-боти, цифрові асистенти – це вже зараз працює”.
Нехай боти розбираються із вашими податками
Сплата податків – це, зазвичай, нудно і складно. Але віднедавна з’явилась можливість вирішувати податкові питання через чат-бот. ReporTax – це творіння компанії “ЛІГА:ЗАКОН” та юридичної компанії Juscutum, яке створили для ФОП.
ReporTax самостійно розрахує та сплатить ваші податки, а також подасть за підприємця звітність до держорганів. Бізнес не завжди стежить за дедлайнами податкової, тому і досі головною причиною штрафів є затримки з платежами та звітами.

Просто зареєструйтеся, надайте боту дані для роботи і завантажте електронний підпис. Далі ваш “цифровий” бухгалтер лише ставитиме запитання – а від вас треба буде тільки вводити необхідні дані.
За 75 гривень на місяць ви отримаєте:
- розрахунок та сплату єдиного податку та ЄСВ;
- автоматичне подання звітів до податкової та Пенсійного фонду.
Як без болю зареєструвати торгову марку
Цей бот запустити ввечері у п’ятницю, коли у всіх юристів попереду були вихідні. І тут же отримали 11 заявок на оформлення торгової марки.
PatentBot – це теж справа рук юридичної компанії Juscutum. Бот допомагає реєструвати торгові марки через месенджер Facebook і веб-версію буквально за кілька кліків. Послуги боту коштують від 790 грн – це втричі дешевше за ринкові ціни, кажуть у Juscutum.

Щоб зареєструвати торгову марку, необхідно зайти в месенджер Facebook, відповісти на ряд питань протягом 5-7 хвилин і оплатити замовлення.
Повністю виключити з процесу оформлення юриста із плоті і крові, звісно, не вдасться.
Але PatentBot повністю спрощує збір даних від клієнта, зводячи зусилля останнього до мінімуму.
Зараз в Україні за допомогою PatentBot реєструється кожна 50 торгова марка.
Технології

Очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про п’ять розробок, над якими працюють фахівці українського відомства. Деякі з них уже інтегрували, інші запустять найближчим часом.
Про це повідомив Михайло Федоров на фейсбук-сторінці.
П’ять українських розробок
- ШІ-чатбот Наталка. Програма допомагає потенційним партнерам інтегрувати сервіси «Дії». Чатбот обробляє поширені запити, допомагає обрати сценарії інтеграції, а після цього передає комунікацію реальній людині. За п’ять місяців чатбот обробив понад 2,3 тисячі запитів, а навантаження на менеджерів зменшилося на 30%.
- ШІ-асистент у «Дії». Програма допомагатиме обрати потрібну послугу під запит користувача. Також асистент відповідатиме на популярні запитання. Невдовзі він запрацює на порталі «Дія».
- ШІ для генерації вакансій. Розробка допомагатиме швидко створювати структуровані описи вакансій. Також ШІ зможе зробити вакансії у необхідному для користувачів тоні, наприклад, із креативним описом.
- Цифрова експертиза нормативно-правових актів. Штучний інтелект допомагатиме юристам аналізувати нормативно-правові акти та завантажувати їх у систему. Наразі цей інструмент уже тестують, він опрацьовує 35% документів за 72 години.
- ШІ-аналіз та переклад європейського законодавства. Цей інструмент аналізує європейське законодавство та порівнює його з українським. Федоров вказав, що це спрощує та пришвидшує гармонізацію, що є обов’язковим процесом для Євроінтеграції.
«АІ допомагає державі працювати ефективніше та швидше, а українцям отримувати послуги прозоріше та без зайвих труднощів. А після запуску національної LLM АІ-інструментів стане ще більше»‚ — написав очільник Мінцифри.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Також ми писали, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український стартап HAPP розробив сервіс на основі штучного інтелекту, який дозволяє автоматично відповідати на дзвінки клієнтів. Наразі голосовий асистент запустили для готельного, ресторанного та медичного бізнесу.
Про це повідомили у команді стартапу.
Функціонал сервісу
HAPP може працювати цілодобово та виконувати наступні функції:
- відповідати на вхідні дзвінки;
- приймати бронювання;
- надавати відповіді на поширені запитання;
- перенаправляти складні запити менеджерам;
- співпрацювати з CRM, PMS та іншими системами бізнесу.
У команді стартапу вказують, що завдяки сервісу підприємці зможуть знімати рутинне навантаження з персоналу.
Читайте також: Українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг
«Коли ми запускали HAPP, ми розуміли, що AI має не замінити людей, а звільнити їх від того, що забирає найцінніше — фокус і енергію. Ресторани, клініки, готелі — це ті сфери, де важлива людська увага. І саме її ми хочемо повернути командам, забравши з них рутину», — розповідає CEO та співзасновник HAPP Вячеслав Салоїд.
Наразі стартап відкрив безплатну демоверсію для перших клієнтів. Завдяки цьому підприємці можуть протестувати роботу асистента.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Міністерство цифрової трансформації почало розробляти українську LLM — велику мовну модель. Цей проєкт дасть можливість збільшити масштаби створення українських ШІ-інструментів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Що відомо про українську LLM
Українські розробники планують створити LLM до листопада-грудня 2025 року. Модель тренуватимуть на українських даних, вона розумітиме національний контекст, діалекти та терміни.
Михайло Федоров зазначив, що на базі цієї LLM Мінцифри запускатиме ШІ-продукти для урядових організацій, оборони, медицини та фінансового сектору. Розробки інтегруватимуть у «Дію», «Мрію» та військо.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
«Дедалі більше країн активно й стратегічно розвивають ШІ в країні, створюють національні LLM, натреновані на локальних мовах. Тому Україна повинна діяти швидко, щоб не лише наздогнати світових лідерів, а й стати самостійним гравцем у цих технологічних перегонах»‚ — вказав Михайло Федоров.

Також зможуть застосовувати продукти на основі національної LLM підприємці, зокрема:
- чатботи для служби підтримки;
- ШІ-агенти для надання послуг;
- ШІ-асистенти для оцінки резюме;
- програми для моніторингу та аналізу різноманітних показників тощо.
Федоров відзначив, що мовну модель створюватимуть не за державні кошти, а за підтримки партнерів із бізнес-сектору.
Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова