Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відбудували майже всі пошкоджені будинки в селі. Досвід відновлення Бобрового Кута на Херсонщині після окупації

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Невелике село Бобровий Кут на Херсонщині називають еталоном відбудови, адже саме тут вдалося відновити понад 100 будинків. Староста округу в Калинівській громаді Любов Кравець добре пам’ятає, що селу довелося пережити за майже вісім місяців під російською окупацією. ШоТам поговорили з жінкою про відбудову села та життя після окупації.

Хитрощами винесла документи зі старостату

Любов Кравець перебуває на посаді старости в Бобровокутському старостинському окрузі з 2021 року, а до того була секретаркою в Бобровокутській сільській раді. Живе жінка в селі Заповіт через річку від Бобрового Кута — вони в одному окрузі. Людей небагато: у Заповіті — 37, у Бобровому Куті — 240.

Росіяни принесли в село багато біди. Вони стояли там із середини березня до 8 листопада 2022 року. Пограбували місцеву школу, садочок, будинки, виносили все — від рушників до диванів. Любов розповідає, що заради жарту росіяни й пошкоджували техніку — на холодильниках лишилися сліди від куль чи викруток.

Побували вони і в адміністрації села, у приміщенні старостату: винесли навіть столи та стільці. Любов весь час була вдома, хіба їздила до доньки — але теж на окуповану тоді територію. З росіянами старалася контактувати якнайменше, щоб не провокувати конфліктів. Але одного разу вдалася до хитрощів, щоб винести зі старостату документи. 

У село двічі на тиждень — у вівторок і п’ятницю — приїжджала машина з продуктами, такий собі перевізний магазин. У ці дні сумки жителів росіяни не перевіряли. Біля старостату вони облаштували собі блокпост. Любов вирахувала, коли більшість окупантів там спатиме, і потроху виносила документи — то щось із бухгалтерії, то заповіти. За 2 тижні усі документи були вдома в жінки.

Людмила врятувала усі документи в селі. Фото: ШоТам

Обстріли впродовж окупації тривали постійно. Особливо сильні були 2 та 7 вересня — тоді серед місцевих були загиблі. Любов пригадує, що за весь час постраждало понад 100 будинків, 9 з них знищені повністю. Зараз село не обстрілюють, хоч над головами часто пролітають шахеди. 

Читайте також: На Київщині вже відновили понад 17,5 тисячі зруйнованих росіянами об’єктів

Волонтери з Дніпропетровщини взялися відбудовувати село 

Відновлення Бобрового Кута почалося в липні 2023 року. З відбудовою села допомогли представники програми «Пліч-о-пліч». Державна програма «Пліч-о-пліч» — це проєкт, у якому 15 областей України допомагають відновити Херсонщину. За Бобровий Кут взялися волонтери з Дніпропетровщини. 

Любов формувала списки людей, які потребували допомоги, і передавала їх організації. Почали з 81 будинку: оглянули, склали акти й послухали, які потреби є в мешканців. Тоді приєдналися фахівці з «Солідарності» й відновили ще 26 будинків. За 12 будинків узявся фонд «Район номер 1». Так загалом у Бобровому Куті відновили вже понад 100 будівель. Допомагали й самим ремонтом, і матеріалами: міняли вікна, двері, зводили нові стіни, розчищали подвір’я.

«Ще є будинки, в які люди не повернулися, а вони потребують відновлення. Але в організацій є свої умови: відновлюють лише ті будинки, де є люди», — розповідає Любов.

Багато хто повернувся, бо був упевнений, що житло відбудовують, та є селяни, що виїхали за кордон і поки залишаються там, адже досі є проблеми з водою — її в село завозять, або ж у кого є колодязі, ті діляться водою з сусідами. 

Читайте також: Відновлений ліцей на Чернігівщині поповнив бюджет громади на 1,5 мільйона гривень

Життя триває, продовжують допомагати людям

Людям постійно видають гуманітарну допомогу, привозять безкоштовний хліб і продуктові набори. Та польові роботи не вдалося відновити повністю. 

Воду в Бобровий Кут привозять. Фото надала героїня

До повномасштабної війни багато жителів тримали корів та інших свійських тварин. Любов пригадує, що всього в окрузі було 150 корів, а зараз у 5 разів менше. У жінки теж було хазяйство, та корів довелося продати майже за безцінь, бо утримувати їх складно й немає, де випасати. Хоч поля й частково розміновані, та балки та лісосмуги — ні. Багато тварин постраждали від обстрілів, багатьох у людей вкрали росіяни — Любов каже, що спочатку вони забирали свиней, а тоді перейшли на телят і курей. 

Бобровий Кут дуже постраждав від окупації, і хоч відбудова села майже закінчена, у Любові Кравець досі багато роботи: прийняти людей, записати потреби, які нікуди не зникають, допомогти з довідками, направити до фондів для допомоги — і юридичної, і психологічної. Якщо в Калинівську громаду приїжджають фахівці з організацій, то Любов і її колеги пишуть про це в групу села, щоб люди знали, що вони не самі і їм є куди звернутися. Староста каже, що не у всіх є смартфони, особливо у старших людей, тому їм вона сама телефонує, щоб розповісти новини:

Звісно, я не можу для них зробити все те, що потрібно, але те, що в моїх силах, я стараюсь робити. Це мій стимул — допомогти людям».

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі