Суспільство
Пиво зі смаком борщу. 8 незвичних крафтових броварень
Українські пивовари вже давно обійшли по якості продукту великі заводи. А тепер, здається, змагаються між собою у створенні найдосконалішого рецепта хмільного напою. В хід ідуть експерименти з міцністю, гіркістю, видами хмелю і солоду. А ще, секретними інгредієнтами.
Тож ми зібрали топ крафтових броварень, які здивують поціновувачів пива незвичайними рецептами та поєднаннями.
“Ципа”
Про виробника: родом із гуцульського села Кваси, заснована 2015 року. Здійснюють доставку по Україні при замовленні набору від 12 пляшок пива. Потрапити на сайт можна тут.
Чим здивують? “Ципа на молоці” – темне міцне пиво (стаут), готується з додаванням молока. Має присмак солодкий та гіркуватий.
“Ципа 100” – пейл-ель на квітково-пряному хмелі. За відгуками дегустаторів зі стажем – це “концентрація гіркоти в пляшці”. Має індекс IBU понад 122.
Читайте також: Натуральний присмак літа: 5 виробників крафтового морозива в Україні
З чим смакує: щоб якнайкраще відчути смак напою, знавці рекомендують вживати з гострими м’ясними стравами.
“Правда”
Про виробника: броварня зі Львова, заснована 2014 року. Також продають напої через власний сайт.
Чим здивують? Напій з кодовою назвою “1К” – 1000 варка чи як його називають самі броварі “пиво, зварене на пиві”. На суслі стауту варять ще один стаут – так виходить густе та солодке пиво. Кажуть, що на смак більше схоже до портвейну.
З чим смакує: буде гарно “заходити” любителям глінтвейну, адже після варіння, у пиво додається анісова настоянка. Щоб якомога краще збагнути смак та аромат, знавці радять поєднувати напій з десертами та яловичиною.
“Ягер”
Про виробника: броварня із міста Івано-Франківськ, заснована 2000 року. Сайт можна переглянути тут.
Чим здивують? Мають незвичайний рецепт “Медового Ягера”. У біле, нефільтроване пиво додають натуральний мед, тож напій має солодкуватий смак.
З чим смакує: на закуску можна взяти горіхи або вершковий сир.
“Дідько”
Про виробника: пивоварня із Києва. За оновленнями броварні зручно слідкувати у офіційній групі в Facebook.
Читайте також: ТОП-5 відверто дивних бізнес-ідей від успішних українців
Чим здивують? Майже бабусине варення (за смаком), проте насправді це вибух смаку крафтового пива – Sweet Shit “Kiwi”. Підійде тим, хто може їсти цукор ложкою і запивати його згущенкою. Має 7% алкоголю, проте п’ється, як молочно-ягідний смузі.
Пиво з кодовою назвою “Аж сльози” – придумали не просто так. Цей хмільний напій заправлено кардамоном, гвоздикою, бадьяном та корицею. Тож із пляшки вириватиметься вибуховий аромат.
З чим смакує: куштуйте з горіхами і сиром.
“Кумпель”
Про виробника: броварня зі Львова, заснована 2008 року. Завітати на сайт тут.
Чим здивують? Пиво з присмаком диму – “Вуджене”. Цей лагер має темно-янтарний колір.
Читайте також: Бізнес на закрутках, або як підкорити діаспору консервованим борщем
А ще є сезонний “Портер” цієї броварні, який має аромат горіхів та карамелі. Традиційно цей напій готують до різдвяних свят. Крім того, пиво витримується чотири місяці перед тим, як потрапить до келихів гурманів.
З чим смакує: гарно поєднується з м’ясними запеченими стравами чи приготованими на відкритому вогні.
“Крапка кома”
Про виробника: броварня із Києва, заснована 2014 року. Цікаві тим, що назви їхнього пива пов’язані з образами чи творами української літератури. Сайт тут.
Чим здивують? Знайомство зі змістовним пивом варто почати із “Лісової пісні” (за однойменним твором Лесі Українки). Цей ель має аромат лісових ягід, суниці та карамелі. Дегустатори кажуть, що такі на смак були б казки про Карпати.
З чим смакує: на закуску можна спробувати варення із молодих соснових шишок.
“Rocket brew”
Про виробника: пивоварня з Києва, заснована 2017 року. Автори хмільного напою кажуть, що їхні рецепти – вибух ідей. Свою пивоварну творчість пов’язують з космічною тематикою. Сайт переглянути тут.
Чим здивують? Серед цікавих рецептур – варто спробувати “Аврорру”. Цей “вітбір” має присмак апельсину та помірний аромат коріандру. Напій не має яскраво вираженої гіркоти, а навпаки – помірно солодкий.
З чим смакує: дегустатори зі стажем радять вживати це пиво разом із хумусом чи дімсамом (традиційні китайські закуски, які подають до чаю).
“Varvar brew”
Про виробника: броварня із Києва, заснована 2015 року. Сайт тут.
Читайте також: Алкогольні цукерки з Харкова підкорили Нідерланди
Чим здивують? Вікінги-пивовари вирішили побалувати своїх поціновувачів, та зробили для нас “борщ у пиві” чи “пивний борщ” – “Feel the beet”. Це експериментальний рецепт.
Лише від самого поєднання солоду, ноток печеного буряка та пікантності рожевого перцю – слинки течуть. А присмак сметани додає наявність лакто інгредієнту. Напій солонуватий і водночас пряний, солодко-кислуватий. Чим не борщ в пивному бокалі?
З чим смакує: найкраще це гозе (німецький ель) поєднується із салатом з грінок та печеними реберцями з чорносливом.
Як завжди – одне “але”
Споживати алкоголь треба відповідально. За даними МОЗ України, 350 мл 5% пива – оптимальна доза алкоголю для дорослого організму, яка нестиме найменшу шкоду печінці.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі